|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.2.2010 14:34:01   
Adrijana
Da cuknam vo drvo do sega samo ednas mi podnastina, a noseto denes e zatnato utre ne, i stavame sino marin i super e. A da ve prasam Od koja vozrast se davaat tie sredstva za zajaknuvanje na imunitetot???

_____________________________



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.2.2010 14:38:17   
BILJANA_G
Angela posle prviot rodenden mi se razbole i otidovme vo bolnica,jako vospalenie.Potoa edno dra,tri meseci pred da napolni dve godini istoto se sluci ne pominavme dobro.Edno 7 dena vo bolnica.Otogas da cuknam vo drvo mi se nema razboleno,kako rezultat od toa sto i davav mnogu prirodni sokovi,med,propolis,kinder imunal,madzun i revita cat pat koga ima pomalku sokce ispieno.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 11:58:34   
profesorica
дамјан има вироза, носот му тече, навечер му се затнува и кашла

пиеме ц витамин, многу течности и ставаме оперил спреј во носот


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 12:01:44   
Maca25
не се разболува лесто, фала му на бога, ама многу често и се затнува носето или поткашлува. Дома сме, не оди во градинка, а не знам како ќе биде кога ќе почне со грдинка. Тешко нас!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 14:34:01   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

, носот му тече, навечер му се затнува и кашла

пиеме ц витамин, многу течности и ставаме оперил спреј во носот



i na moeto isto samo sto mislam deka mu e od zapceto, mu rasti petka.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 14:35:38   
majka 79
profesorica kolku dena mu prskas operil?
neli ne treba poveke od 5 dena.
a noseto ke mu teci poveke od 5 dena.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 14:40:00   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

profesorica kolku dena mu prskas operil?
neli ne treba poveke od 5 dena.
a noseto ke mu teci poveke od 5 dena.


денес е втор ден


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 14:42:40   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

profesorica kolku dena mu prskas operil?
neli ne treba poveke od 5 dena.
a noseto ke mu teci poveke od 5 dena.


mislev dali mu prskas poveke od 5 dena ili se drzis do taa preporaka?
денес е втор ден


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 15:07:49   
ananikol
Sin mi dodeka bese mal ako duvnese negde vetrence toj bese veke bolen.Mnogu bese cuvstvitelen.Nekolku pati imavme bronhit,pa inekcii,pa inhalacii.....jas iako medicinar skresna bev od bolka i panika zosto toa ni se slucuva koga bese gledano kako pod stakleno zvono.Denes bronhit,utre hronicen pa zadutre asmi...da ne prodolzuvam kako bi se odvivalo seto toa.
Predolog na lekarite bese;more!No ne 10-15 dena ami 30-40 dena i toa isklucivo Jadran ili mrtvo more. Se odlucivme za Jadran,prednost ni bese so e poblisku i so go znaevme jazikot.
Koga mesec,koga dva ostanuvavme na odmor.Stanvavme rano na utro koga se isparuvanjata najgolemi i setavme pokraj plazata.Taka 3 godini i da cuknam vo drvo,ako veruvate do sega ne mu se ima rasteceno noseto a veke ima 16 godini.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: колку често се разболува вашето дете?
19.3.2010 15:09:41   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

profesorica kolku dena mu prskas operil?
neli ne treba poveke od 5 dena.
a noseto ke mu teci poveke od 5 dena.


mislev dali mu prskas poveke od 5 dena ili se drzis do taa preporaka?
денес е втор ден




прв пат сега зимам оперил спреј.до сега му одзатнував со синомарин.ќе видам како ќе биде со носот.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: колку често се разболува вашето дете?
21.3.2012 10:20:36   
Annet
Nie sinoka bevme na ORL,i ni kaza doktorot deka ima infekcija vo noseto,a dr s e vo redmni dade 3 vida kapki,i kupivme infra red lamba.ako ima nekoj iskustvo so ovaa lamba neka mi pise.....

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: колку често се разболува вашето дете?
21.3.2012 10:40:51   
kikicka
Л ако е тешка вироза ја фака одма ако ја замешам со деца кои претходно имале вироза,инаку од забите качува Т кога вади два или 3 наеднаш .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: колку често се разболува вашето дете?
24.11.2014 13:46:57   
Mila mamicka
Фала му на Бога, син ми не е некое болежливо дете, се разболува 3-4 пати годишно, што сметам дека не е многу, а и обично поминуваме без антибиотици, повеќе со природни лекови.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: колку често се разболува вашето дете?
24.11.2014 14:29:12   
caciana
И кај нас е така... 2-3 пати годишно и тоа мала настинка... најчесто се воспалени крајниците ама поминуваме лесно user posted image Фала богу .

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: колку често се разболува вашето дете?
24.11.2014 16:28:22   
AneLav RR
Моите деца имаат 2,5 години и фала му на Бога до сега се немаат напиено антибиотик ниту пак биле нешто посериозно болни. Настинките ги поминуваме обично со капки за нос и прополис, а многу ретко некое природно сирупче.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: колку често се разболува вашето дете?
24.11.2014 21:52:55   
Defne90 RR
Pogolemiot primetuvam deka se razboluva se poretko i poretko a i koga ke se razboli za kratko vreme se oporavuva.Ni maliot ne se razboluva cesto,vo posledno vreme mi kacuva stalno temperatura bez nikakvi drugi simptomi na nastinka i doktorkata mi rece deka najverojatno e od zabite.Ama i nemu za kratko vreme mu pominuva.Otkako zaladi se nemaat razboleno taka poveke pa se nadevam deka i zimava nema da imame problemi nekoi mnogu golemi okolu nastinkite i virozite.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
28.1.2015 11:01:02   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Моето мало дете е настинато и раскашлано од 15 декември.. Кај ти не ја носев,.. Четири бриса правевме, еднаш се појави стрептокока, пиеше амоксиклав, па пред да појдеме во Берово ја носев кај мојата докторка зошто кашлаше страшно, а нејзината не беше на работа.. Мојата и даде ЗИНАТ ( и беше страв така да не пушти во Берово ) ... Се смири кажлицата во Берово. Се вративме тука, пак почна да кашла, пак ја однесов налерак и после месец дена ваква состојба, и правевме пнеумослајд ( крв од вена ) и тој беше негативен и детево почна уво да го боли, и мора пак да пие амоксиклав user posted image user posted image user posted image И така... Инаку сега наредно ми е - алерго тестови ! Ужас !


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

miana, ќе поставам едно страшно (навидум) глупаво прашање – во која мерка здравствената состојба на ќерка ти е подобрена со тоа што во 1 месец била на лекар 5 пати и земен и е брис 4 пати? Или да префомулирам – колку фактот што веднаш штом ќе има било каков симптом на болест ја носите на лекар влијае на одржување на нејзиното здравје во добра состојба? Ако одговорот на прашањето е – па ја носам за јас да бидам мирна, подобро нек ја видат него да седам на клинци и да мислам дека нешто може да и се деси ќе ти раскажам една анегдота. Оди моја пријателка на (дежурен) лекар со ќерка и и таму паничи дека детево цел ден изгорело од температура (38.7) и дека цела ноќ не спиела кашлала..докторов и вика – крвнава слика е ОК, мирно е се, се работи за вироза и еве овој антибиотик земете го и одма нек почне да го пие. Другарка ми се пакува да си иде, мирна дека детето и е прегледано и се враќа еден чекор назад о го прашува докторов – а нели е вирус што ми давате антибиотик. Овој и вика – па ве гледам вознемирена, паничите , па да се смирите зошто ќе знаете дека детево ви е пориено со терапија...и оваа искача ифрит љута и му вика – епа ако јас сум вознемирена препиши ми мене дијазепам , не ми го труј детето....bottom line – има вистина во тоа дека на докторот (посебно на некој што не е матичниот педијатар) влијае начинот на кој родителот ја презентира состојабата. Ако кажува со многу вознемирен тон дека детето е во страшна состојба што да прави тој лекар...иако параметрите не му укажуваат дека е толку страшно сепак го зема мислењето на родителеот во предвид бидејќи тој не го гледа детето 24 саати, а родителеот го гледа...јас ги обсервирам сите во моја околина – во многу голем дел на случаите оние родители кои носат дете на лекар само во строго ургентни ситуации имаат поздрави деца наспроти оние кои за секој симптом се на лекар....само моја лаичка обсервација...јас се водам од следнава матрица – каква е општата клиничка слика на детето? Весело е, јаде, игра а има само еден симптом (кашла, му тече нос, има температура која се спушта за 1 степен со парацетамол или бруфен) не носам на лекар. Носам на лекар за болка во уво и јака болка во грло, за комбинација од симптоми, за покачена тем повеќе од 3 дена. Не носам на лекар за пролив и повраќање знам веќе што ќе ми даде за стомачен вирус. И не правам брис – аир од тоа немам видено...во 3 лаборатории да однеесеш 3 различни резултати ќе добиеш....и за стрептокока пнеумониа во нос одамна ниеден педијатар не дава терапија, а таа најчесто ја има во нос...и боже фала здрави ми се децата...може така се погодиле, кој знае..


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

srcka nie pravime bris vo grloto kaj maticnata doktorka, onoj bris za streptokoka sto se pravi, i e gotov za 15 min...Nasata doktorka vo nikoj slucaj ne dava antibiotici i samata mi ima kazano - ako treba ke doagas sekoj den da ja slusam, da ne ja trueme...Napravivme bris imase streptokoka vo grlo, mnogu kaslase, i dade antibiotik, potoa pravevme kontrolen bris, bese nagativen, pa posle nedela dena kaj mojata doktorka otidov za da napravime bris onoj vo nos i grlo , ne mi bese vozmozno dete tolku mnogu da kasla a da ne e nisto ( vo pravo si koga zboruvas deka jas panicam, ama posle se sto pominav so ova dete lani - sipanicite i borbata za zivot, jas veke um nemam vo glavata ) i toj bris bese nagetiven.. I posle nekolku dena treba da pojdam na zimuvanje, decata se kornat od kaslanje, odam na kontrola kaj mojata pak ( fatija praznici pedijatarkata ne raboese, a mojava raboti non stop i ima laboratorija isto ) taa mi vika - decava imaat naod na pluka, moram da im dadam antibiotik... Znaci ne bese bez pricina, imaa naod decata na pluka... ( sega i pogolemkoto ) na dvete im dade antibiotik... e vratuvme od Berovo, bevme na kontrola, na golemava i go prodolzija antibiotikot, a malava bese OK./...Posle samo tri cetiri dena taa pak pocnuva da kasla kako star dedo, ja odnesov kaj pedijatarkata, taa vika detevo ima pak slaem, ke napravime pneumoslajd, ova cudno... I ete ja zaboli i uvo vo meguvreme i pak morase da dobie sirup.... I eve uste kasla, ja inhaliram, ima zeleni mrsluli, pie ACC za iskasluvanje... Totalno si vo pravo se sto kaza!!! Ne vikam ne, ama jas navistina sum izbezumena od se sto pominav.. A baska kaj mojata doktorka sretnav pacienti na nasata pedijatarka so malo dete i ja prasuvam majkava, neli vie ste kaj Slavica? Taa mi vika - aaaa ne jas si gi zemav dokumentite od kaj nea... Vika ne mi dade antibiotik ednas, deteto so osptrukcija mi go prati doma i zavrsiv na kolze, od togas si gi sobrav dokumentite.. I jas posle ovoj muabet - strav vo koski, a i veruvam i ja pocituvam mnogu pedijatarkata.... Osobeno sto ne im dava antibiotik na decava.... Si ja nosam, si isipituvam i ne me boli glava taka..Bolje spreci, nego leci... Se mrazam sto sum takva, ama ete..Sekoja cest na onie koi mozat slobodno da gi cuvaat decata doma po tri dena so pokacena temperatura. - Ova najseriozno go mislam ...




ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

miana, баш те мислев вчера..си го прочитав пак постов викам женава ќе помисли ја прозвав или ја искарав, а воопшто не ми беше тоа намерата. Знам дека некогаш сум многу диретна па тоа се толкува како ароганција или дрскост ама кој ме знае, знае дека такви намери никад немам..Дека те читам одамна и уште за првово дете ако не се лажам пред и да преживееш било што со второво мислам ист ти беше ставот - така да пак ми иде дека околу ставот е, а цврсто сум убедена дека тој може да се смени, пред се за тебе да ти биде поарно а секако преку тоа и на децата. Си мислам што би ти било од помош и да нешто баш можам да ти помогнам околу ставот...ај ќе пробам - не се откажувам јас така лесно user posted image еве со пример...и за педијатарот на моиве деца сум чула секакви причи - те кај неа пред неколку години имало деца со мененгит што на не го фатила на време, па некое не знам завршило со фатални последици, те истата прича баш скоро ја чув ко таа ти што си ја чула - не му даде антибиотик па завршив во Козле и јас на пример на тие причи не им придавам ич значење. Многу се лаиички и има многу недоречености во нив. Никогаш не ги знаеш сите детљи и што вистина се случило. Ако ти и веруваш на вашата докторка ич да не ти чуе кој што зборел. Обиди се само со неа да се консултираш и да не носиш деца на дежурен, однсоно друг доктор, совен нели ако е некоја опасна по живот ситуација. Кашлање мене ми се чини па и дека не е опасна по живот....Некако не знам, ако можеш да си направиш некоја ко шема со помош на докторката - кога стварно ти треба помош од неа, а кога можеш сама. Јас на пример за ова сум и многу благодарна на Смоковска што ми нацрта точно кога да барам совет од лекар а кога е тоа контра продуктивно. Може ќе ти помогне ако видиш што точно се дешавало во слуцајот со малата ќерка со сипаниците...јас колку што го пратев (не сум сигурна дека баш сум во право дека мислам некои детали ми фалат, па корегирај ме) тебе ти створи страв и паника тоа што била многу исфрлена и се чешала, па затоа завршивте на инфективно кај што фати рота вирус и додје до дехидрација и остали компликации. Мене на пример тоа не би ми било никад причина за страв - јас вака би размислувала - има сипаници, нормално е да е исипана и да ја чеша и да има покачена температура ден-два-три...особено ако е таа специфичната таа ќе кенка по цел ден и ќе се жали мислиш кој знае што и е....ќе и помине - сите деца прележале сипаници...ако идам на клиника таму сигурно ќе ме задржат пошо сум дошла да барам лекарска помош а што ќе ми праат? побрзо да и мине не може, помалку осип да има не може...ќе земам боледување и ќе седам со неа тие два три дена па ќе видиме...што знам може овој тип на размислување како некој sanity check да ти помогне...можеби маж ти ако е помал паничар да те поддржи и тој да биде кочница...чисто како идеја, ете да се потрудиш да смениш малку став и размислувањето да ти иде во чекори со прашања што е најлошото што може да се деси...ај се надевам дека полесно ќе ви минат овие години на детски болести и дека бар на форумов ќе наоѓаш корисни идеи и искуства...



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
28.1.2015 11:56:09   
bucko mal
Mozam da kazam deka malku se razboluva.Koga pocna vo gradinki prvite meseci poveke se razboluvashe,ali pominavme so lesno.
Rastechen nos,temperatura koja brzo se simnuvashe,se vo granici na normala. Na lekar koga zakazuvam moram da lazam deka ima 40 tem.tri dena za da me primat inaku e nevozmozno.
Antibiotik mi dali dva ili tri pati,za infekcija na usheto I k*reto. Krvna slika I brisevi seuste nemame napraveno.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
28.1.2015 17:03:30   
mommy_angels RR
И таман вчера си помислив-добро е ,се спасивме зимава,еве ја синоќа,сува кашлица ,кашла до давење.И дадов Зиртек и веднаш се смири.И денес цел ден инхалации со инхалатор и тенџерето со чај од камилица и морска сол цел ден испарува на печката.Значи јас сум задоволна како се бори со настинките,само уште кога не би била таа сува кашлица би била пресреќна.
Миана и ќерка ми штом ќе закашла веднаш спушта на гради,ама пробај веднаш на првите симптоми сама да реагираш со инхалации,млеко со прегорен шеќер и путер и такви слични домашни лекување.Јас сум на готовс при само едно закашлување и веднаш тргнувам со погоре наведените третмани и плус засилена доза вит Ц,прополис,чај со мед итн.Престанав да ја носам на лекар кога увидов дека пречесто детево ми прима Вентолин,а тој не е играчка

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
28.1.2015 18:01:02   
Mihaela 2010
Se mislev dal da pisam posto sekogas koga ke kazam nesto vo vrska so zdravjeto na deteto moe mi se razboluva ko da ja urocuvam.
Ama aj da pisamuser posted image
Mozam da kazam deka e zdravo dete.najcesto se zatnuvame, tece nos i crveno grlo koga e preodno vremeto.naprolet i naesen ponekogas i mesec fevruari ja fakja.posledno pievme antibiotik vo noemvri.koga otidovme na pedijatar taa duri ni rece pa kaj ste ne ste dosle od majuser posted image
Taka da ete antibiotik pie dva pati godisno koga e apla crveno grlo, ja nosam na lekar kga ke vidam deka ni nema spas i posle tri dena T.inaku se inhalirame, paracetamol za T, operil p za zatnat nos i supi caevi.vo globala sum zadovolna.

< Поракaта ја уредил Mihaela 2010 -- 28.1.2015 18:02:48 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
31.1.2015 16:24:17   
miana
Morav da i odvovoram m
na Blue blue... Konkretno za sipanicite...Deteto imase temperatura 41-41 koja voopsto ne se simnuvase... Deteto bese preeeemnogu isfrlano - Vo usta, do oci i sl i bese preopasno... na klinika i pravea rendgen i na pluka bese isfrlana...Klinkata bese prepolna so luge i ne veruvam deka ke me zadrzea ako ne bese strasno...Ne lecea postojano so infuzii, a rota virus fati poslednite dva dena, tamam pred da ne pustat... Ke najdam slika od kerkami i ke ja postiram pa ke cekam da mi kazes dali e toa normalno isfrleno dete! Da ne dade Gospod nikoj od vas taka da pomine so sipanicite..Neznam dali voopsto ste svesni kakvi posledici moze da napravat sipanicite..Ne e loso da si procitate :(

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
31.1.2015 16:29:47   
miana
Mnogu me iritira toa sto nekoj pomisluva deka jas od panika zavrsiv tamu, a ova e prv pat nekoj vaka da pomislo..pa jas imam i golemo dete sto prvo gi preleza i valjda znam sto e normalno a sto ne e...i pak ke recam- nedaj boze da ve snajde ona sto go preziveav jas!!!! A ke svatis samo ako go dozivees zosto tesko e da se zamisli!!! Da sipanica moze da ubie dete, sreka sto kaj nas ne uspea, zosto se spasi na vreme!!!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
31.1.2015 23:06:42   
marchi
jas ne se ni sekjavam kolku sme bile bolni,vo 2 godini edvaj 2-3 pati da se razbolel.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку често се разболува вашето дете?
31.1.2015 23:17:29   
lukajana RR
Многу не ми се разболуваат и обично брзо им поминува ама ги носам на лекар за терапија дома не ги лечам сама сепак тоа што јас го гледам и тоа што докторот ке го види не може да биде исто ,а за сипаници и мене ми е страв посебно зашто немам прележано и не знам што да очекувам,а и многу мразам такви болести ама тоа е ако мора мора само полесно да помине

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 99
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?