|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:00:08   
mis.
Ги има на пазар бели се како топки како трупка се познати.Форма како ротквица само бели и поголеми т.е со големина како цвекло.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:01:39   
nadica
бебице а во колку вода да ги ставам сите чаеви?

и надица ми кашла а неможе да го исфрли шлајмот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:10:48   
BEBICA
Caj protiv kaslanje

1 supela lazica caj od bosilok
1 supena lazica caj od majcina dusica
1 supena lazica caj do bozel
1 supena lazica caj od sipka
1 supena lazica caj od bel slez.


Site ovie caevi se stavaaat vo 1 lirat zovriena voda i posle cajot se trga od sporet se ostava da otstoi 2 sata. I se dava na deteto.
Ovoj caj go spasi od bratuced mi maliot koj ima 6 godini non - stop kaslase i slaemot nikako da go izvadi no so ovoj caj prestana i da kasla.Neznam vo sto e stosot no ova mi go ima prepiseno lekar.




Izvinete vo 1 LITAR VODA.
Od brzanje za Monika zaboraviv toa da pisam.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:17:24   
belka
Bebice vo kolku voda se stavaat caevite i dali site se mesaat zaedno i dali treba da vrijat so vodata zaedno ili samo vodata da izvrie pa posle se stavaat caevite vo nejze i treba da stojat 2 casa ??????

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:18:52   
profesorica
мислам дека водата да зоврие па се ставаат тие сите чаеви и тоа да отстои покриено 2 саати и потоа се дава на детето.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот belka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:20:54   
Maca25
Нина прв пат се разболе летоска, кога имаше 6 месеци и тоа одма откако престана да цица. Ја фати некоја вирусна инфекција, имаше 3 дена висока температура и после 3 дена си помина. ја лечев само со ефералган чепчиња, чести туширања и чајчиња.
Истото ни се случи во четвртокот, пак качи висока температура, и пак поминавме без антибиотик. Температурата траеше до саботата и еве ја сега добра си е. Денес на контрола ни рекоа дека е супер, само што од вирусот се исфрлаи ама тоа било нормално. 


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:50:06   
Еца
Мамички немојте да заборавите дека без претходна консултацуја, не треба да давате секакви чаеви, во овој случај рецептот на бебица, бидејќи многу зависи од возраста на детето. Мартина имаше алергија на млеко, но имунологот ми забрани давање на било кој чај од цвет поради појава на алергија, затоа ве молам внимателно. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 13:56:39   
BEBICA
Se slozuvam so tebe Eca, treba da se bide pretpazliv.Ova e dobro za Monika sto neznaci deka bi bilo dobro za drugite deca.prvo konsultacija so vasiot pedijatar pa posle koristete go.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: колку често се разболува вашето дете?
10.11.2009 10:40:30   
mother 29
вчера бевме кај матичната.црвено му е грлото,нема ништо на гради,и сега пиеме Zinat.Му давам киндер имун, и витамин Ц.арно ама вчера слапа 3 мандарини, па го скокнавме Ц витаминотuser posted image .оваа недела ке седи дома ,кај мама и сестра ми!
лелел луге сите се болни!вчера јас со маска чекав 45 мин кај докторката да дојдам на ред и после му се јавив на мм кога стасав на ред дојдоа со Марко!инаку како,уште повеке ке се разболи!?докторката ми рече дека е страшно колку има болни со бронхит и  ми препорача да си седи дома барем недела дена ,па после ке се договориме!

инаку ми спомна нешто дека вакцините за новиот вирус ке биле задолжителни за деца до 36 месеци!ама само на кратко правевме за тоа муабет оти што беше гужва лелелuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: колку често се разболува вашето дете?
10.11.2009 10:43:45   
profesorica
еве и ние сме со температура и вирус, му дале далерон на 6 саати да пие и пиковит.ама не сака да бие ништо и кенкав бил.го чуваат таа женичката и тетка му.сега немал кобајаги темп. ама одбивал да пие user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: колку често се разболува вашето дете?
10.11.2009 11:00:24   
mis.
И ние вчера бевме на лекар црвено грло му дадоа амоксицилин.Толку гужва шт имаше и сите киваат кашлаат страв да те фати.Мм чекаше ред а јас со децата во кола додека да ни дојде редот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: колку често се разболува вашето дете?
12.11.2009 23:31:38   
Bile
Od moeto ne veruvam deka nekoe poveke nastinuva.
Imame dva meseci i dva sirupi imame ispieno.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: колку често се разболува вашето дете?
12.11.2009 23:35:43   
nadica
абе ова не е нормално сите деца да кашлаат и носето им тече

денес бевме кај др и ни рече нема ништо а тоа што надица кашла многу било резултат на секрет во носот па бидејќи е мала незнае да дува и до тоа кашлала user posted image user posted image user posted image се мислам дали да побарам второ мислење?user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 12.11.2009 23:36:48 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: колку често се разболува вашето дете?
12.11.2009 23:38:42   
Bile
Nadica jas sekogas sum za vtoro mislenje ama od postrucen od doktor od predhodniot.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: колку често се разболува вашето дете?
21.11.2009 23:13:45   
bubica_
Se soglasuvam za vtoro mislenje

_____________________________

sekoj nov den e nova prikazna

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: колку често се разболува вашето дете?
24.11.2009 8:18:36   
profesorica
Вчера бевме кај матичната педијатар а ја проверивме и крвната слика, супер е, само сеуште има шлајм и носето секрет.ни препорача сино марин.Инаку му давам Киндер имун, и по 3-4 цедени мандарини или портокали пие на ден.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bubica_)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: колку често се разболува вашето дете?
11.1.2010 0:27:35   
Еца
Мартина ми го пие чисто рибиното масло без ароми, и зимскиот период само витамин ц плус и давам, инаку и преку лето рибимно масло пие но помала доза. Има апетит, јаде се, и манџи и овошје и зеленчук, чипсови, грицки скоро да не јаде, чоколада по две коцки после оброк добива како ужина и можам да кажам дека не е болежливо дете, декември 2008 и јанураи 2009 како лежевмне во Козле до сега добра е, не вбројувајки го прележаниот Шарлах во март месец.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: колку често се разболува вашето дете?
11.1.2010 9:47:56   
mother 29
jas nema nis da pisam zasto se nekako taka mi ispaga ,jas ke go ispofalam a toj uste istat vecer ke se raskasla hahahha lele kolku sum sueverna stanala...samo ke kazam KINDERIMMUN-ZAKONNNNNNNNNNNNNN

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.1.2010 13:40:07   
bibabt
imam prasane koj znaj od vas pojke da mi kazi maloto moe ima problem so grloto lani skoro sekoj mesec nastinvase a godinava dvapati i davam vitamini i kreva visoka temperatura koga ke nastini mi velat deka i e od grloto ne smeam nadvor da ja vadam da ne nastinela oti i bilo od to se nerviram mnogu denes prvpat ja izvadov nadvor ne ziveam so svekrva ama mnogu kazva i sekogas sum kriva jas kazete mi nesto sovet ne mozam sekogas da se priklucuvam


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.1.2010 13:44:03   
mami
можеби е само слаба на грло, како Лука и тој на секоја наастинка прво грлото го фаќа. Давај и повеќе витамини, да го зајакне имунитетот и кога шетате надвор задолжително шалче.
А можеби и детето си е едноставно такво. немој да се секираш. Мојана старосватица иако има 26 години сеуште на секое мало намалување на температурата паѓа болна со болки во грлотот и температура. Едноставно организмот е таков

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.1.2010 13:48:53   
bibabt
i davam vitamini imunobor nezna e mnogu od ovosje saka jabolko banana i mandarina ponekogas ne jadi mnogu ovosje fala mami

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.1.2010 13:58:25   
mis.
Витаминот ц исто помага за грлото но редовно давање секое утро.Јас многу видов подобрување со редовно зимање на ц витамин.

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.1.2010 14:15:54   
mami
Да да тоа особено, јас му давам на Лука секое утро и секоја вечер пред спиење. денес ни вадеа крв па утре ке видам резултати

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.1.2010 14:23:07   
bibabt
ijas idavam vitamin c dvapati vo denot adali otkako ke ozdravi treba krvna slika da napravam

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: колку често се разболува вашето дете?
27.2.2010 13:52:19   
mother 29
јас мислам како си расте детето се помалку се разболува,му се зголемува имунитетот и борбеноста на организмот........
ете на пр. ние до лани повеке бевме болни ,отколку здрави и тогаш си ручкаше овошје(не сум имала никогаш проблем со ручкањето) и повеке го пазев отколку оваа година!баш сега кога бевме кај Др. ни вика, о браво па од 11 мм се немаме виденоuser posted image
а и башка оди во градинка,па не сме имале проблеми со стално настинување
ојакнуваат и тие ,мали глувчиња хеехх

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?