|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 10:52:53   
profesorica
сега видов, ти ама си испаничена!!! и јас сум иста!!!

па однеси го на лекар, вака само ќе нагаѓаме, он оди во градинка па сигурно од некое дете префатил.А ти си многу испаничена во врска со ова пандемијата-подобро на лекар, тој најдобро ќе ти каже Като!!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 10:54:31   
mis.
Можеш да му дадеш некое сирупче за искашлување на природна база примулин,проспан,мукоплантот е исто добар,ц витамин.Времето е катастрофа ние пак проблеми со носето.user posted image На малиот му тече не мнофу но еве од сабајле му се лигави.Му ставам аква марис уште од вчера кога го приметив.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:16:27   
evgenija
dajmu taan so med izmesano 50-50 i neka jade kolku saka, toa e blago, ke mu pomogne da go isfrli slaemot

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:18:15   
mother 29
мед ич не сака,едвај му го шверцувам со чајчетоuser posted image

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:20:59   
evgenija
ovde ne se ni oseka, pomesano so taanot e kako tecna alva, nema ni da vidi deka e med vnatre, sepak kako sakas


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:21:29   
BEBICA

dajmu taan so med izmesano 50-50 i neka jade kolku saka, toa e blago, ke mu pomogne da go isfrli slaemot



Po preporaka od pedijatar i orl doktor medot se dava na zdravi deca za da go zacuvaat imunitetot na visoko nivo, a medot na bolni deca koiimaat slaem samo ke se zalepi za slaemot i nikogas nema da go isfrli tuku ili ke go progolta pa mozebi ke se isfrli preku stolicata no najcesto se spusta nsa pluka.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:22:40   
mother 29
?

ме ставивте во збунка?!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 9.11.2009 12:23:07 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:23:51   
BEBICA
Evgenija a od kogha pocna da mu davas med?



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:24:04   
evgenija
Po preporaka od pedijatar i orl doktor medot se dava na zdravi deca za da go zacuvaat imunitetot na visoko nivo, a medot na bolni deca koiimaat slaem samo ke se zalepi za slaemot i nikogas nema da go isfrli tuku ili ke go progolta pa mozebi ke se isfrli preku stolicata no najcesto se spusta nsa pluka.


po preporaka na majka koja redovno go pravi ova na sebe, soprugot , deteto i site deca koi ni se vo familija, ova pomaga i te kako, veke istiot den pocnuva so isfrlanje na slaemot dali preku povrakane ili iskasluvane, vazno izleguva...
ne sekogas se doktorite vo pravo, ne treba da gi zimame tolku zdravo za gotovo

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:24:30   
profesorica
и јас се сложувам со БЕБИЦА, некако ми држи вода нејзиниот став, дека е можно медот да се залепи за шлајмо.Мотхер 29 правац на педијатер тој најдобро знае.како што кажав секој може само да нагаѓа тука.нека го прегледаат.ова ти е мој совет!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:25:48   
evgenija
pocnav so med od 9-10 meseci nekade, ama ne cist, tuku po malku vo mleko, sokce, vaka so taan za iskasluvane

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:26:09   
BEBICA
Pa togas evgenija zosto odis na lekar ako doktorite ne se vo pravo?
Moze kaj tvoeto angelce pomaga no vo 99% slucaite mojot prijatel koj sto e ORL doktor kazuva deka toa e mnogu stetno.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:27:56   
evgenija
ne rekov deka ne se vo pravo, tuku deka nekogas pomaga i nekoj babin lek..ama gledam deka ovde nema razbirane za toa, izvinete sto vi se zamesav vo doktorskite recepti

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:28:22   
BEBICA
Dobro sto tvoeto sonce ne imalo alergija od medot.Inaku kolku za informacija bilo koja majka da ja prasas a i pedijatar ke ti kaze deka medot se dava posle 12 meseci poradi alergenot koj go sodrzi vo sebe.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:29:49   
Еца
добро мамички не заборавајте дека секое дете е  индивидуално и приказна за себе, па не значи дека ако некој лек е добро за едно ке биде добро и за друго дете, но ако не пробаме па нема да знаеме. Сепак слушај  паталец, а не гаталец, не  за џабе рекле старите, и точно е дека сме зависни од докторите, но не секогаш тие даваат точна дијагноза.

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.11.2009 12:31:04 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:31:14   
mother 29
фала на советите,ми помогнавте,јас секако, проф, ке го носам на доктор да го преслуша,мегутоа сакав да чујам ете ваши практикувања..бабини лекови,сирупи за искашлување..ете користел некој тусол(јаглика) на диетфарм!?

нешто друго кога ова не може да го разрешимеuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:32:11   
BEBICA
Evgenija mila nemoj da se ljutis.Ovde sme da gi razmenime nasite iskustva.Do sega men nieden lekar me nema iznvereno.No ima i nekoi babini lekovi koi pomagaat no ne vo celost.I jas imam recept mesavina od caevi koi se dobri za iskasluvanje no sekoe dete razlicno reagira.Zatoa postojat lekarite da se konsultirame so niv a na nas e da odlucime.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:34:21   
profesorica
бебице те молам кажи го твојот лек за искашлување и мене ме интересира?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:36:26   
mother 29
ајде бебица ..пишувајuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:43:19   
mis.
Мотхер29 можеш слободно тусол да му дашеш или било што друо на природна база за искашлување од јаглика.Тие можат и без консултација на лекар да се дадат превентивно додека да го однесеш на лекар.Чај исто така е добро нешто топло на грлцето.
А за шлајм и за искашлување ако е веќе малку посериозен проблемот се дава бисолвон многу помага да се искашла шлајмот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:46:17   
mother 29
или вентолин..знам ама несакам хемии....испивме ние еден сируп и гледам дека немало фајде ,затоа сакам да прашам ....имате ли некој скриен адут!



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:51:38   
mis.
ааа мотхер29 вентолинот е веќе за опструкции заедно со салбутамолот не зборам за толку големи крајни граници.Бисолвонот се дава и за малку шлајм ако има.На стефан му го дадоа на 8 месеци имаше малку грло кашлаше со искашлување.Тоа е како помошно сретство не е штетно за бебиња и мну помага.Една пријателка нејзиното постојано создравање опструкции го носеа некаде во лисиче шлајм да му вадат со пердув и не знам што не пробаа.И јас и препорачав бисолвон но во почетна ваза во моментот кога ќе почне да кашла и раат си виде жената спречено на време.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:54:17   
BEBICA
Eve izvinete Monika ne mi dava.user posted image user posted image user posted image

Crna rotkvaili trupka nekoi ja vikaat protiv kaslanje i iskasluvanje

Ke zemete 1 rotkva/trupka ona izgleda kako cveklo odnadvor a od vnatre e bela.
ke napravite dupka sredinata ke ja izvadite no nemojte da ja probusite i stavite edna do dve lazicinja seker .Ostavete ja rotkata 2 casa da odstoi i ke pusti sok.Od toj sok ke se napravi kako siru i davajte mu na deteto od 4-5 lazicina na den.
Koga ke se isprazni rotkvata povtorno dodajte seker i ostaveteja da pusti sok.Ovaka pravite se dodeka rotkava ne omekne i veke nepusta sok.
Posle toa zemate nova rotkva.


Caj protiv kaslanje

1 supela lazica caj od bosilok
1 supena lazica caj od majcina dusica
1 supena lazica caj do bozel
1 supena lazica caj od sipka
1 supena lazica caj od bel slez.


Site ovie caevi se stavaaat vo zovriena voda i posle cajot se trga od sporet se ostava da otstoi 2 sata. I se dava na deteto.
Ovoj caj go spasi od bratuced mi maliot koj ima 6 godini non - stop kaslase i slaemot nikako da go izvadi no so ovoj caj prestana i da kasla.Neznam vo sto e stosot no ova mi go ima prepiseno lekar.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:54:30   
mother 29
nie poc navme lani zimoska so bisolvon,pa stignavme do ventolin,znam...znam.nema sigurno da mu dadam!tuku nesakam hemiiiiiii

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: колку често се разболува вашето дете?
9.11.2009 12:58:39   
mother 29
бебица а ги има сега на пазар тие црните роквици!?
ај кажете нешто брзо и ефикасно,да нема многу пиење,оти мојот е терсене за такви работи,кога нешто не сака .тешко да го натераш да пие,се со сила...
ама уморна сум од молење и убедувањеuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?