|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Опрема за новороденче
4.11.2010 10:23:35   
antonie
aj kazeti mi za fani pelenite namesto sirok povoj so se ....

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Опрема за новороденче
4.11.2010 13:43:50   
pavcule
za sirok povoj se .Napraveni se od pocvrst materijal,i namesto da stavas tetra i svedska do 6 meseci, gi stavas samo niv vrz obicnata pelena.ima povece golemini.i gi imalo vo aptekite vo sk.kaj nas vo nasiot grad gi nema.amo skopjankite ne mi kazaa vo koi apteki vo sk gi ima da si poracam po nekoj.Pozdrav

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Опрема за новороденче
4.11.2010 14:27:55   
baby mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

aj kazeti mi za fani pelenite namesto sirok povoj so se ....


Mislam deka ima vo aptekata vo T.C Soravia ama ne sum sigurna. Koga bev bremena setavme so drugarki i posto site tri bremeni nesto vitamini zemavme od tamu, pa vrabotenata kazuvase za gakjickite. Proveri tamu user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Опрема за новороденче
5.11.2010 8:46:22   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: denicka

bebe82, koga ke odis na bit pazar od 26juli nagore vtorata prodavnica bila. tamu imalo se bebesko. a inaku i jas denes vidov ista takva vo naselba i isto bese 800den user posted image  mnogu e user posted image


denicka, ja najdov taa pelenkata i ja zemav, samo sto jas zemav so lepenka a ne so patent.
Fala mnogu. user posted image






< Поракaта ја уредил bebe82 -- 5.11.2010 8:47:53 >

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Опрема за новороденче
5.11.2010 15:40:18   
denicka
user posted image user posted image user posted image  so zdravje da si ja koristite.a kolku ja zema,500den? poveli i drug pat, ako mozam da ti pomognam user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Опрема за новороденче
5.11.2010 15:55:20   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: denicka

user posted image user posted image user posted image  so zdravje da si ja koristite.a kolku ja zema,500den? poveli i drug pat, ako mozam da ti pomognam user posted image


da, da, 500 denari bese user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Опрема за новороденче
11.11.2010 15:09:26   
tnade
zdravo, jas mislam deka onie montaznite krevetcinja ne se tolku prakticni kako drvenite, bidejki procitav deka se do odredena kilaza na bebeto, nekade do sest meseci moze da spie na gorniot del.
mal sovet okolu povivanjeto, mm saka da go povivame bebusot (veknice leb), kako e poprakticno? ima li nekoj takvo iskustvo?

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Опрема за новороденче
11.11.2010 15:22:43   
veter
Zdravo veruvaj podobro tie da go povivas barem do 40 dena pocvrsto e za drzenje veruvaj pprobaj tvoj izbor pozzdavuser posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Опрема за новороденче
11.11.2010 15:34:34   
denicka
i jas sakav taka da ja povitkuvame, ama zborev so pedijatar i rece deka bilo mnogu podobro da go ostavis deteto da si mrda kako ono si saka. taka da mene me predomislija. ti kako  si sakas. pozdrav

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот veter)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Опрема за новороденче
15.11.2010 16:10:15   
dambo
I mene me interesira okolu povivanjeto na user posted image . Dali bebusot moze da bide samo so pelenite za edna upotreba ili mora da se poviva so tetra peleni, svedski...? Jas sum 8-mi mesec i go spremam spisokot za kupuvanje pa se mislam okolu pelenite kolku i kakvi ke mi trebaat.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Опрема за новороденче
15.11.2010 16:21:18   
AnnaMolly RR
Јас не ставав широк повој на Филип, иако купив тетра и шведски пелени по инсистирање на свеки. Ама јас и мм решивме без широк повој, сметам дека пеленката за еднократна употреба е доволна.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dambo)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 10:51:31   
Pepelaska *
I jas ne mu stava na Martin sirok povoj od pocetoko no koga vidov kako site go drzat bez vrska a i ortopedot mi rece deka e pocvrsto za drzenje a i zimava i ke si go toplat pa pocnav da mu stavam otprvo se lutese sega si nosi

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 10:55:03   
pavcule
kolku jas sto znam vaka od drugite so mi kazuvale za sirok povoj,rabotata e da mu se prosiri karlicata na deteto,zatoa i kaj zenskite se preporacuva do 6 meseci,a za maskite do 4.a mislenje od doktor nemam slusnato.ce vidime sto ce mi kazat koga ce dojde na svet bebenceto.
inaku edna moja bratuceda sto ima kazuvano ona ne mu stavala sirok povoj,ama deteto nemalo cvrstina koga ce go drzis,a vaka so pelenata(sirok povoj) e polesno bidejci delot kaj gazeto e pocvrst i bilo polesno dodeka uste deteto nema cvrstina.
pa ce vidime.....user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 11:02:58   
Pepelaska *
da za karlicata i kolkcinjata e, sega na edna moja drugarka i rekle na maskite ne moralo ama sepak jas otkako mu staviv mnogu e pocvrsto za drzenje a i ne ne nekoja filozofija ke izdrzime 4 5 meseci

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 11:18:42   
arh_diz
Jas ne mu stavam sirok povoj nitu ortopedot a nitu pedijatarot ne ni preporaca.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 13:59:52   
mami2
Ве молам дали знаете каде во Скопје се продаваат производи на Чиполино?
Ги има на Мегастор, но моделот на седиште до 36кгр го немаат, па ако можам да го купам директно. Може и во другите градови но ака ја знаете продавницата, за да побарам број во ЗК. Благодарам

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 19:16:01   
AnnaMolly RR
Никој во светов не става широк повој, само ние Македонците сме најпаметни.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Опрема за новороденче
16.11.2010 19:26:41   
stojanoskad
jas imam skoro 3 mesecen sin i nitu eden den mu nemam staveno sirok povoj.Bezvezno mi izgleda toa kao bebeto e pocvrsto ako ima sirok povoj.Ke napravam sporedpa,mojot postar sin znaci pred nepolni bese povien pa ne bese ni polovina cvrst kolku sega ovoj pomaliot,sto znaci sirokiot povoj vopsto ne e dvigatel za cvrstina.
Vopsto ne sum za sirok povoj,i navistina samo kaj nas vo Makedonija uste ima dilemi okolu toa.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Опрема за новороденче
17.11.2010 9:50:32   
dambo
Vi blagodaram na site na odgovorite. Jas sum poveke samo za peleni za ednokratna upotreba, mi nema nekako logika celoto toa povivanje za kolkovite ili nodzinjata i ... Ama sepak ke vidam sto ke mi kaze i pedijatarot pa ke odlucam.

Mami2, jas si kupiv kolicka od Chipolino ama od Stip, vo Skopje nemozev da ja najdam. Prodavnicata se vika Andrej kompani i tie se zastapnici na proizvodite od Chipolino. Nivniot broj e 032/388103.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Опрема за новороденче
17.11.2010 9:59:19   
mami2
Дамбо фала многу.
Што се однесува до широк повој не ставав и за двете, првото машко 4 недели беше на клиника во инкубатор без повивање, па така продолжив, а за второто женско го слушав ортопедот кој вели не за широк повој. Цитирам „ тетра пелена преку еднократна е како црно бел телевизор пред ЛЦД“. Широк повој не е превенција туку се употребува при лекување на патолошки состојби на колковите.

(Одговор на членот dambo)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Опрема за новороденче
20.11.2010 11:13:33   
analija
zenski  za vas od sk aj ve molam za mala pomos ako moze da mi kazete dali ste gi videle montaznite krevetcinja vo novoto vero vo jumbo me interesira dali ti sto se 3600 den imaat vtoro nivo ,ako moze nekoj da mi kaze ke mu bidam blagodarna

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Опрема за новороденче
27.11.2010 20:44:13   
tnade
idni mamicki dali znaete deka niz skopje nema nikade peleni (tetra i svedski), samo vo carsija vo eden dukan 10 kom-450 den tetrata, a svedskite 60 den-parce?
akoo nekoj znae neka pomaga  

(Одговор на членот analija)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Опрема за новороденче
27.11.2010 20:54:58   
antonie
jas sum od negotino i kaj nas se tolku 450den 100 tetra peleni na alkoloid, i svecki 60den parce

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Опрема за новороденче
27.11.2010 21:26:17   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: analija

zenski  za vas od sk aj ve molam za mala pomos ako moze da mi kazete dali ste gi videle montaznite krevetcinja vo novoto vero vo jumbo me interesira dali ti sto se 3600 den imaat vtoro nivo ,ako moze nekoj da mi kaze ke mu bidam blagodarna


Мислам дека има,пред неколку недели видов ако мислиш на тие платнените што се.Невидов која цена се ама имаше такви платнени со второ ниво и после како игротека што  можеш да го користиш.

(Одговор на членот analija)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Опрема за новороденче
27.11.2010 21:43:29   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: tnade

idni mamicki dali znaete deka niz skopje nema nikade peleni (tetra i svedski), samo vo carsija vo eden dukan 10 kom-450 den tetrata, a svedskite 60 den-parce?
akoo nekoj znae neka pomaga  




tnade јас видов пред некое време во стружанка или македонка или во некоја таква слична продавница. мора да има. Јас кога купував за ќерка ми мислам дека беа и поскапи - 10 ком тетра пелени 600 денари?!?! мислам дека толку беа. Провери во некоја од продавниците на Стружанка и ако нема во таа замоли ги да проверат во која од нивните продавници има.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?