|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 13:03:41   
AnnaMolly RR
А бе ако е гладно детето, секако дека може да му дадеш да си јаде, макар и сличен оброккаков што имал во градинка за ручек. Филип никогаш не скал да јаде обилно после градинка, па така сам си воведе ред околу ова.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 13:08:52   
Mihaela 2010
Melanija isto sme i nie,vo 11.30 rucaat,spijat pa nakaj 2 im ja davaat uzinkata,nekogas e jabolko pa go nosi doma,nekogas e puding ili kifla dali blaga ili solena si ja jade tamo,so zenata doma stignuva nakaj 2.30 se presoblekuva mie race,i nakaj 3.30 i dava da si ruca i bas i ona si bara i se jade...taka da ke si vidis,ako si bara normalno ke si jade dete ako ne pokasno ke dades

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 13:10:35   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

....... ако имаат овошје, нема банана на секое дете, туку мислам една банана оди на 2-3 деца и така. Ама добро, оброците им се блиску, па затоа се по малку.



Е со ова ме потсети, и кај нас исто прават, ако има банана им ги делат на половина, и кој сака уште му даваат. Ама најверојатно со се исто прават - пред некој ден и давав на М нешто да јаде после градинка, а таа ми вели: „Ама јадев, знаеш колку многу? Две половина кифли каснав!!!“ И нејзе тоа и изгледа многу, бидејќи првото си го изела, па побарала и второ, а всушност тоа е целата ужинка, само што им го делат зошто може сите дечиња не јадат толку, па ако ја отворат бананата цела, а некое изеде пола, ќе треба другото да го фрлат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 13:14:10   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

....... ако имаат овошје, нема банана на секое дете, туку мислам една банана оди на 2-3 деца и така. Ама добро, оброците им се блиску, па затоа се по малку.



Е со ова ме потсети, и кај нас исто прават, ако има банана им ги делат на половина, и кој сака уште му даваат. Ама најверојатно со се исто прават - пред некој ден и давав на М нешто да јаде после градинка, а таа ми вели: „Ама јадев, знаеш колку многу? Две половина кифли каснав!!!“ И нејзе тоа и изгледа многу, бидејќи првото си го изела, па побарала и второ, а всушност тоа е целата ужинка, само што им го делат зошто може сите дечиња не јадат толку, па ако ја отворат бананата цела, а некое изеде пола, ќе треба другото да го фрлат.

E kaj nas pak ne delat tuku im davaat celo,primer cela banana,cela blaga krofna ili cel sirenjak
Vo odnos na dorucekot,primer koga imaat przeni lepcinja,ili lepce so nesto namackano,im davaat po polovinki kriski,taka im se iseceni,pa ete i jas koga ke ja prasam M kolku lepcinja izede ona mi vika dve,sto znaci dve polovinki odnosno cela kriska..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 13:14:52   
Melanija RR
Да зависи од детето може дента послабо јадел се не е баш вкусноuser posted image
Ова со пола банана,кифла ми е несватливо user posted image па кој знае колку е една порција.Што вика Бетани една црпка па на некои им е малкуuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 14:23:46   
AnnaMolly RR
Еве една порција ручек во 13 Ноември. Мислам дека е доволно обилно.

user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 15:17:57   
Bethany
Тоа порција како за мене user posted image
Кај нас пола од таква чинија, па и плитка.
Ама не знам што се жалам јас кога моето синче ни тоа малото не изеде се. Кога би ја видел волкава чинија па,нема да сака да оди во градинка веќе user posted image



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 15:37:44   
AnnaMolly RR
И јас кога видов колку им даваат се зачудив Бетани user posted image
Затоа реков да ви покажам дека мислевте оти е малку. Е сега не знам како е во другите градинки, можеби навистина малку ставаат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Мени во детските градинки
9.10.2014 22:57:16   
Snowhite RR
Ова ми е чудно што велите една банана ја делеле на двајца зашто кај нас му даваат по една исто и кифла кога имаат, дури и некогаш ако не ја изедат ми ја праќаат за дома. А за леб баш вчера го прашував М, на сабајле му давале по 2 кришки и немало повеќе, тој побарал уште едно, ама немалоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Мени во детските градинки
27.10.2014 15:24:05   
Mila mamicka
Син ми скоро почна да оди во градинка, и воглавно, сум задоволна од менито во градинката. Јас пред да тргне во градинка, најмногу се плашев во врска со исхраната, затоа што 2 и пол години се трудам да го хранам здраво, и не сакав целиот тој труд да ми падне во вода. Пред да го запишам, убаво се распрашав за менито, и бев 90% задоволна од оброците што ги имаат. Да видев дека им даваат мајонез, паштета, виршли, кечап, еурокрем и сл, немаше да го пуштам во градинка. Фала Богу, такви работи нема, едниствена замерка ми е што овошје имаат малку, јас би давала секој ден овошје за едната ужинка што ја имаат. Ама, нема се идеално, така што, општо земено, менито е добро.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Мени во детските градинки
28.10.2014 9:09:05   
Defne90 RR
Јас сум презаадоволна од менито во градинката.Им преовладува пред се здравата исхрана,многу овошје и салати со главниот оброк.Понекогаш им даваат и нешто благо секако,ама пред се на мени е овошјето.Секогаш се грижат секое дете да биде нахрането и секогаш има и репете за оние кои сакаат уште.Дури и синко вели дека му се допаѓа храната многу во градинката и секогаш е задоволен со изборот за денешниот ден.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Мени во детските градинки
9.11.2014 0:35:34   
Snowhite RR
Летото помина, а тоρтиците и смоκите останаа на мени за жал
Епа мила мамичκа овошјето ќе му го надоплнуваш дома, не може да очеκуваме деκа таму ќе ги задоволат со се, доволно е што се најадени и наспани, па дома ќе им даваме овошје




_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Мени во детските градинки
10.11.2014 7:57:51   
Mila mamicka
Во право си Сноувајт, ние секако овошјето го надополнуваме дома. Но муабетот ми е дека не можам да разберам зошто имаат потреба да има даваат тортици и смоки наместо овошје за ужинка. Сега темата за здравата храна е се поактуелна, па се надевам дека ќе ги избришат овие ужинки од менито на некои градинки.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Мени во детските градинки
10.11.2014 10:28:28   
elenak
Нашата градинка дури нема ни мени, што им носат дента тоа готват.user posted image Малку ми е чудно тоа, неколку пати побарав мени ама нема, и се случува да се повторуваме, ако имаме денес за ручек ориз Ј да јадела и во градинка ориз, или шпагети, и баш затоа најмногу сакав да добијам мени ама тоа е. Овошје имаат многу ретко, наоѓам одвреме навреме некое јаболко во ранчето,остало е се некое благце. Е сега кај нас добро е што Ј не јаде баш таму, некогаш јаде малку, некогаш ич, па дома кога доаѓа во 12 јаде задолжително овошје и кога станува од спиење руча со нас па тераме некако. Од оваа страна па и добро е што не сака да јаде таму.user posted image Кога ја носам сабајле тоа на запршки корне цела градинка, што ли ставаат во манџите којзнае.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Мени во детските градинки
10.11.2014 14:13:19   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Во право си Сноувајт, ние секако овошјето го надополнуваме дома. Но муабетот ми е дека не можам да разберам зошто имаат потреба да има даваат тортици и смоки наместо овошје за ужинка. Сега темата за здравата храна е се поактуелна, па се надевам дека ќе ги избришат овие ужинки од менито на некои градинки.


Епа кај нас минатата година на родителската го презентираа менито за здрава храна и баш и една родителка изреагира како толку малку овошје, па одговорото беше дека ете покрај здравата храна што ќе ја јадат таму, овошјето дома ќе им го надополнуваме, и ок беше тоа, баш поради тоа што барем таму здраво се хранеа, па остануваше само овошје дома да јадат. Ама сега како гледам пак вратија некои работи од нездравото мени и не можам да сфатам што е работава. Мислам јас не дека му забранувам и не му давам смоки да јадат, ама искрено јас скоро никогаш не му купувам такви работи, јадат само ако сме на гости или ако некој им донесе и затоа се нервирам зошто таму смоки да им даваат, баш некни кога бев да ја земам Јана и како беа сите седнати в трпезарија и смоки јадат дали јадат со сласт

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Мени во детските градинки
10.11.2014 14:43:44   
miana
Јас сум презадоволна од менито во нашата градинка. Единтвено што не ми се допаѓа е тоа што им даваат сок на растварање - натурана.
Инаку денес знам дека имаат грашок манџа ( керками ги вика - зени топци , зелени топчиња во превод ) Речиси секој ден за ужина имаат овошје, банана, јаболко и сл.
Им даваат секој ден свежа салата ( краставица, брокула и сл. ) Имам евиденција што се им се носи во градинката и така знам што се јаде моето дете. До сега немам примедба. Двете деца ми беа презадоволни од храната во градинка user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Мени во детските градинки
10.11.2014 22:28:58   
Felly RR
Јас пак позадоволна би била со сок за растворање, одколку овој кај нас што го даваат од 5 денари (не им даваат редовно, но понекогаш), без ништо природно во него. Овој барем 90 % е вода.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Мени во детските градинки
11.11.2014 22:40:38   
Snowhite RR
Леле и мене κосата ми се κρева κога ќе ги видам тие од 5 денаρи, сρеќа за дома ни ги даваат, па таκа го избегнуваме пиењето, е сега κај М не знам дали им даваат, аκо им даваат тој највеρојатно го пие , бидејќи нема κај него за дома user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Мени во детските градинки
11.11.2014 23:25:54   
mamicki
Kaj nas ne im davaat sok, tuku ovosje. Inaku, menito e istaknato javno i ok e, go povtoruvaat dva pati vo mesecot (10 dena razlicni jadenja, pa pak od pocetok listata). Dobivaat riba i pilesko, nema meleno meso, shto mi e drago.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Мени во детските градинки
9.6.2015 11:48:49   
vanessa30
Moeto since odi vo Gradinkata vo Karpos 1, i vo odnos na menito sum zadovolna, ima madzicki, salata, standrd sto jadime i po doma. Za uzinka nekogas im davaat onie zitarkite so med i suvo ovosje- nutrio na Vitalija i gledam deka gi obozava. Za uzinka im davaat jabolko banana i portokal i gledam i ovosje im e zatapeno. Duri go kazuvaat deka nekogas i repete si zima za jadenje. Edinstveno nesto sto doma nemozam da go nateram da jade se citrusive i se od ovosje sto e pokiselo, a vo gradinka bez problem im jadel mandarini pod insistirawe na vospituvackata, i zatoa sum mnogu zadovolna.
Edinstveno nesto mi e sto obrocite ne im se rasporedeni - mislam rucek imaat vo 12 casot i posle spijat i posle edna ovoska za uzinka, a go zemam vo 16.45 od gradinka koga ke go donesam doma on e pregladnet, pa moram nesto da zemam za vo kola da izgricka zada se zalaze do doma dodeka da rucame.
A i deteto e apetilija nemam zbor. Duri mislam deka vo gradinka pozdravo go ranat otkolku nie doma bidejki i nie doma i babite i dedovcite znaeme da go razgaluvame so cokolada, kinder jajca....

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Мени во детските градинки
9.6.2015 16:44:49   
mommy_angels RR
Околу квалитетот на храната сме дискутирале повеќепати,но она што навистина е проблем ,според мене е исто така распоредот на оброците.Кога јас го земам детето,тоа е пред 15 часот е во ред,таман си доаѓа,ама кога маж ми ја зема навистина ми е жал за детето.Од 12.30 часот до 16.30 само неколку солени стапчиња user posted image .Треба малку да се поведе ред околу ова,ако не може поинаку,кој сака да си доплаќа,за плус некоја ужинка или нешто слично

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Мени во детските градинки
10.6.2015 9:24:13   
Neurotoxin RR
Моето дете е вечито гладно, мислев само до нејзе е, некогаш имаат ужинка банана, некое тортиче или обланда, тогаш некако се трпи, али луѓе, кога ја праќаат со портокалот или јаболкото во раце, јас неможам да ја донесам до дома, значи таа е друго дете, на мисла сум да и земам нешто да јаде по пат

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Мени во детските градинки
10.6.2015 14:08:16   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Околу квалитетот на храната сме дискутирале повеќепати,но она што навистина е проблем ,според мене е исто така распоредот на оброците.Кога јас го земам детето,тоа е пред 15 часот е во ред,таман си доаѓа,ама кога маж ми ја зема навистина ми е жал за детето.Од 12.30 часот до 16.30 само неколку солени стапчиња user posted image .Треба малку да се поведе ред околу ова,ако не може поинаку,кој сака да си доплаќа,за плус некоја ужинка или нешто слично


Па нели им даваат и една ужинка после спиење. Кај нас даваат некоја кифла, некое овошје или погачица. И секогаш кога го земаме со себе носиме овошје кое го јаде по пат до дома.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Мени во детските градинки
1.7.2015 11:56:15   
sandriana RR
user posted image
user posted image

Еве ја листата на јадења за јаслените групи од нашата градинка Буба Мара, за месец Јуни.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Мени во детските градинки
1.7.2015 21:19:05   
Melanija RR
Gardenia ова мени ќе го имате,а со сезоната и тоа се менува.Можеш да видиш од табелата на sandriana RR

Ова се слики од мени од градинка Срничка,клон Калинка но се за сите срнички user posted image

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?