|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
14.1.2014 23:12:15   
Snowhite RR
Kaj nemase burek, ama zatoa mu dale smoki. Pa neli ke se.voveduvase pozdrava ishrana? I toa bas ovoj period koga doma imame kup junk food i jas mu krijam, ama ete pa tamu ke si nadoknadiuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Мени во детските градинки
15.1.2014 9:37:46   
sandriana RR
Неколку недели се токмам да пишам за бурекот - еднаш ја зедов Т некоја минута порано од градинка а таа се задоцнила со спиење и не ја изела ужината, па и ја дадоа за дома. И ужината беше - бурек, но во форма на онаа вртена пита,па едно парче од тоа ставено во најлонче. Се уште ужините им се 50-50% џанк - соодветна храна. Често имаат овошје, ама другиве ужини - тестетнини, кроасани...ме вадат од кожа.
Смоки уште не сум видела, ама не би им ги премолчела, Бога ми...

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Мени во детските градинки
17.1.2014 12:22:31   
bucko mal
Kaj nas nema burek ama zatoa za rucek imaat sendvici.M denes od sendvicot ja izvadil samo salatata i samo salata rucal.
mm odi za vreme na rucek da go zema i go gleda jadenjeto,vika tipicno nivno jadenje. Toa e sigurno nema grav da mu svarat.
Za rucek obicno imale makaroni,oriz so zelencuk,nekoja si manga po gusta bidejki leb ne se koristi.Salata isto nemaat so takvo jaenje samo vo sendvicite im stavaat koga toa ima za rucek.
Dorucekot im bil obicno tostirano lepce so nesto namackano,mleko i obavezno ovosje.M samo ovosjeto go jadel.
Seuste shtrajkuva so glad vo gradinka ama mislam deka i tesko mu e da se naviknet na vkusot na nivnata hrana zato ne ni jade.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Мени во детските градинки
21.1.2014 22:57:58   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Kaj nemase burek, ama zatoa mu dale smoki. Pa neli ke se.voveduvase pozdrava ishrana? I toa bas ovoj period koga doma imame kup junk food i jas mu krijam, ama ete pa tamu ke si nadoknadiuser posted image

Па баш тој период во градинка одеа помалку дечиња, и заради тоа изгледа не се замараа многу со јадење, да не готват за малку дечиња. user posted image
А минатава недела, кај нас еве за прв пат за ужинка имаше варено јајце.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Мени во детските градинки
1.2.2014 20:15:03   
Snowhite RR
И јас баш за јајцето ќе пишував еве и оваа недела му дадоа ама за дома , а дома М не јади, аκо го јадат таму си виκам ќе гу гледа дρугите и ќе го изеде ама не саκаат да се замаρаат тие со тоа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Мени во детските градинки
1.2.2014 22:53:50   
Felly RR
А зошто им го даваат за дома, не им е завршена ужинката кога го земате, или на сите им ги пакуваат за дома???
М некни кога имаа јајце, ми кажа дека учителката и го лупела, ама другиот пат ќе и дадела сама да си го излупи. Така се договориле. Па и беше многу кеф за договоров. И дома дури, наредниот ден кога јадевме варено јајце ја примени техниката за лупење на учителката, хехее.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Мени во детските градинки
2.2.2014 9:40:44   
Snowhite RR
Епа нашава не кажа ништо само ни го даде јајцето, а другата негователка од другата група излезе и исто јајцево му го дава на родителов и му вика као ги прашале овде ќе ги јадите или дома и тие рекле дома и ете така му ја исполниле желбата. Изгледа не сакале да лупат таму да си прават ѓубре и ајде најлесно дома нека ви лупи мама. Па вчера и реков дека дома не го јади, ама па не беше нашата, некоја замена имаше и така ништо

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Мени во детските градинки
2.2.2014 12:13:08   
Melanija RR
Леб со мармалад или еурокрем,пржени лепчиња,попара,леб и салама..... па ова мени беше и пред 30 години кога идев во градинка user posted image
Не сум за претерување со мениата, дома и градинка неможе да е исто,ама малку да се модернизираа.

Ме интересира дали децата кои имаат алергија на некоја храна ,ќе им биде заменет оброкот или ќе си остане без јадење?Мислам ако официјално е пренесено на надлежните, дали со или без некаква медицинска потврда?Знаеле ли некој нешто за ова

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Мени во детските градинки
2.2.2014 13:29:23   
sandriana RR
Меланија, ете Фели има пишувано за М дека е алергична на чоколадо, па внимаваат во градинка - таа ќе каже поточно, а и не се сеќавам која членка имаше детенце со целијакија, па и ним им имаат излезено во пресрет со исхраната.
Ако се соопшти официјално и се разговара, сигурна сум дка има решение и за алергичните дечиња.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Мени во детските градинки
2.2.2014 22:55:00   
Felly RR
Оф сандриана, воситувачките и негователките ни излегоа во пресрет, и внимаваат да не јаде чоколадо, всушност и М е многу одговорна и таа сама си кажува дека тоа не смее да го јаде. Ама жално е што градинката не обезбедува никакво друго јадење за тие дечиња што имаат алергија на некаков вид на храна. Лани се случуваше ако нема резерва јадење во ранчето, да нема ништо во кујната освен леб. И М за ужинка добиваше само тоа - едно парче леб, и ништо друго. Затоа оваа година и ставам барем 4-5 работи во ранчето, да има за цела недела.
А инаку и официјално во документите е пополнето и од родител и од матичен педијатар дека детето е алергично на чоколадо и треба да биде на посебна исхрана - ама до сега ете градинката не обезбедила посебно јадење кога има нешто што таа не смее да го јаде.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Мени во детските градинки
2.2.2014 23:15:59   
mommy_angels RR
Меланија јас кога ја запишував ми кажаа дека ако детето има некаква алергија,ќе му се намачкало леб со кремче,путерче ,немало да остане гладноuser posted image .И сето ова си го кажаа демек е многу нормално да не се обезбеди друга храна user posted image .Сега за сега за жал сме со вакво мени,ете најавуваат промени,се надевам нема да стигнат кога ќерка ми ќе тргне во средно

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Мени во детските градинки
2.2.2014 23:50:40   
Felly RR
Мами нема кај нас ни кремче ни путерче, само лепче. А не мора ни посебно да набавуваат друга храна, сигурно нешто им останало од претходниот ден на пр, или од појадокот им останува секако, па не купуваат тие точно до број, а има секогаш и деца што се отсутни, така да им останува јадење, и не ми е јасно како може кујната да биде празна, само леб да има и ништо друго.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Мени во детските градинки
3.2.2014 18:15:28   
Melanija RR
Да има само ле?Страшно па што викаш Felly RR нешто од доручекот или ужинката.Едино чаре нели ако има по денови распоред на јадење тој ден самото дете да си донесе од дома.
Градинка не значи само децата да се згришени временски и просторно,туку и грижа за посебноста на детето.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Мени во детските градинки
4.2.2014 9:45:28   
MMM27
Ne znam dali moze nesto nie kako roditeli da prevzememe vo odnos na menito vo gradina user posted image Postoi hrana koja ja izbegnuvame doma, a koga ke ja procitam na menito se vadam od koza. Smoki, krem banana za uzina (od 12 do 16.30 duri da go zemam od gradinka, samo krem banana??? deteto e gladno ne moze da doceka da stigneme doma), kroasana, coko biskvita, pop cake..... Sekoja cest za rucekot, no za drugite obroci navistina ne znam sto da kazam, dali nekoj voopsto razmisluva sto treba da jadat decata ili im e bitno samo da e eftino za nabavuvanje.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Мени во детските градинки
4.2.2014 9:45:47   
MMM27
Dali menito e individualno za sekoja gradinka, ili ima opsto nekoi pravila spored koi treba da se formira listata na jadnje?

< Поракaта ја уредил MMM27 -- 4.2.2014 9:49:25 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Мени во детските градинки
4.2.2014 9:45:48   
MMM27
A sto e so anketite za dopolnitelen obrok? Ima kaj nekoj odgovor?

< Поракaта ја уредил MMM27 -- 4.2.2014 9:47:56 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Мени во детските градинки
4.2.2014 12:20:44   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Dali menito e individualno za sekoja gradinka, ili ima opsto nekoi pravila spored koi treba da se formira listata na jadnje?


Постојат стандарди препорачани од институт за јавно здравје според кои менијата треба да се градат нели за да ги задоволат нутриционистичките потреби на децата, ама тие стандатди не се почитувани. Инаку процедурата е следна, градинката има задолжено „стручно“ лице да го израбиту менито, во наводници е бидејќи во нашата градинка тоа стручно лице е медицинската сестра.



_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Мени во детските градинки
13.2.2014 20:16:24   
Felly RR
Денес за појадок - тарана со јогурт, ручек - макарони со месо, ужинка - пченица. Појадоков и ужинката им биле чудни на децата, невообичаени, мислам дека прв пат им даваат вакво нешто, ама појадокот М си го изела, а кога ја прашував за ужинката дали ја изела, ми вели - Не памтам. user posted image Не сака да признае.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Мени во детските градинки
13.2.2014 22:48:56   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Денес за појадок - тарана со јогурт, ручек - макарони со месо, ужинка - пченица. Појадоков и ужинката им биле чудни на децата, невообичаени, мислам дека прв пат им даваат вакво нешто, ама појадокот М си го изела, а кога ја прашував за ужинката дали ја изела, ми вели - Не памтам. user posted image Не сака да признае.

Фели сакаш да кажеш дека почнаа со воведување на поздрава храна?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Мени во детските градинки
14.2.2014 16:32:06   
Felly RR
Mommy, ДА, почнаа, кај нас, баш како што најавија од Нова Година наваму, или уште од декември , не памтам точно, има некои измени во менито. Еве и денес имале за појадок - овесни снегулки со млеко, а за ручек ориз и риба - нешто што претходно го немаше. Баш ме радува. Јас мислев дека измените ќе бидат во сите градинки, ама како што гледам од другите градови никој нема пишано за вакви измени.user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Мени во детските градинки
14.2.2014 20:08:20   
mommy_angels RR
user posted image user posted image user posted image за одговорните кај вас. Во нашата градинка се е по старо. Крем бананки за ужинка,еурокрем за појадок итн итн

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Мени во детските градинки
16.2.2014 22:31:14   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Денес за појадок - тарана со јогурт, ручек - макарони со месо, ужинка - пченица. Појадоков и ужинката им биле чудни на децата, невообичаени, мислам дека прв пат им даваат вакво нешто, ама појадокот М си го изела, а кога ја прашував за ужинката дали ја изела, ми вели - Не памтам. user posted image Не сака да признае.

Да и свеκρва ми го потвρди ова мени а М ништо ме κажува амз пошто една κујна е сигуρно и таму истото го даваат само нс знам дали јади,особено појадоκот, ρучеκот ми κажуваат деκа го јадел, а и за ужина минатава недела имале бисκвит тоρта пρавена во κујната κај нив,во сеκој случај подобρо од κупечκи тоρтици и цица маца

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Мени во детските градинки
17.2.2014 19:37:52   
Bethany
Е ово сакав да ве прашам: во градинка каде Ј ќе оди имаат појадок во 8:30, па потоа ужинка, па ручекот во 11 user posted image
Нели е тоа некако пребрзо user posted image
Ние ќе го оставаме и за ручек, сепак и дома ќе мора да јаде после, ама некако распоредот ми е чуден ...


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Мени во детските градинки
17.2.2014 20:59:12   
sandriana RR
Кај нас ручекот е околу 12часот, пред да одат на спиење. После спиење имаат уште една ужинка, околу 14ч. отприлика.
И јас сметам дека претпладне оброците се збиени, а дечињата што остануваат подоцна во градинка, да речеме после 16 часот, остануваат гладни.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Мени во детските градинки
4.4.2014 12:57:06   
Melanija RR
Втор дел ....
прашувам за мени ,ок сегде било исто во Срничките во Аеродром.Викам за алергии ,да ми вели наведете.
Кажувам дека малиот ми има дерматит и сега незанм на што ќе биде алергичен ,може глутен.Ми викаат ако е глутен бидејќи тоа е главна намирница ќе треба да се консултирам со нивниот доктор дали е можно да се изведе user posted image Значи децата што имааталергија на глутен не треба да одат во градинка???user posted image

Разбирам дека неможе едно да јаде друго да гледа ама некаков начин да се најде.Спомнав за чоколадо и мед вика во ред ќе си наведете.Сега гледам во менито чоколино,будинг user posted image

Ајде се интервенира за здрава храна а за посебни потреби или алергии е тоа е тешко.Што знам ова ми е дискриминаторски, што би рекле човекови права

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?