|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Контрацепција
30.4.2010 13:38:51   
Adrijana
Kondom si e kondom, ni infekcii na ti go, daj mi go, plus se se gleda, za da nema sumnji posle, e sega ako se sluci da pukne, a se slucuvauser posted image e toa e veke drugo 20.

_____________________________



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Контрацепција
30.4.2010 13:55:54   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Доењето е сигурна контрацепција? user posted image


се разбира не.
без разлика што немаш менструален циклус, јајце клетки се формираат и процесот си е најнормален.
е сега има една цака а тоа што не знаеш кога ти е овулација user posted image .

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Контрацепција
30.4.2010 14:09:23   
matushka
Za miren son-koristi kondomuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Контрацепција
5.5.2010 11:23:19   
matushka
Минатото лето ги пиев Јасмин, и ептен имав контраиндикации. Трпки низ цело тело, на 40 степени ми беше ладно, омалаксаност. Ги прекинав за една недела и сватив дека нема побезбеден начин од кондом.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Контрацепција
5.5.2010 11:32:51   
Viktori
јас имам пиено еден период диане35, мислам дека немав контраиндикации. А и супер ми беше, точно знаев кога добивам и колку ми трае. Ги пиев насабајле за да не случајно заборавам во текот на денот. Кај и да е пак ќе почнам, оти ме нервира со кондом, а и еднаш ми остана внатре, па со прсти си го вадев user posted image user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Контрацепција
15.5.2010 20:11:22   
MaeMilo
zdravo jas sum nova na strana i se trudam da se vovedam se nadevam deka ke ja dobijam vashata pomosh iako uste ne znam kade ke stigaat moite poraki i kako jas ke mozam da gi procitam..Imam edno prasanje za analen sex dosega ne sum probala a mojot decko za mnogu brzo soprug insistira se plasham ne znam dali postoi rizik dali e bezbedno i ne znam shto da prasham mozebi e stramno no navistina nemam nikakvo iskustvo so takov sex...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Контрацепција
15.5.2010 20:42:17   
nadica
најпрво здраво за анален секс имаме дискутирано еве ТУКА можеш да ги прочиташ нашите мислења и искуства

< Поракaта ја уредил nadica -- 15.5.2010 20:43:09 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот MaeMilo)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Контрацепција
15.5.2010 20:47:39   
MaeMilo
кaта ја уредил nadica -- 15.5.2010 20:43:09 >
fala mnogu..:)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Контрацепција
19.5.2010 12:45:19   
Rossana
Видови контрацепција

Пред да одберете видот на контрацепција посоветувате со вашиот гинеколог. Стравот од добивање некоја сексуално пренослива болест треба да го надминете, а тоа најдобро се прави со претходно запознавање на партнерот и користење контрацептивни средства.
user posted image Презервативот служи за превенција од сида и полови болести.Имаат различни форми, големини, мириси, вкусови дебелини, бои.Основно кај презервативите е тоа што мора да се внимава при половиот однос да не дојде до оштетување или кинење.
user posted image Таблетите – лесни се за употреба а се едни од најнадежните контрацептиви кои го намалуваа ризикот од инфекции на каналите и лигавицата на матката и го оневозможуваат образувањето на цисти на јајниците. Таблетите земаат  во првиот ден на мензисот и се пијат редоследно според деновите од седмицата. Не е страшно дури и да пропуштите еден ден и да имате полови контакти. Таблетите не предизвикуваат неплодност, нивното дејство може да доведе до успорување на забременувањето, поради тоа што е неопходно да да се обноват циклусите на овулација.Пред да се одлучите за оваа мерка консултирајте се со вашиот гинеколог.
user posted image Спиралата се поставува само од гинеколог тоа е безболно меѓутоа може и да дојде до мало крварење.Спиралата не се препорачува на жени кои не раѓале или оние што имале вонматерична бременост.
user posted image     Спермицидите се хемиски средства кои го оневозможуваат евентуалното зачнување. Имаат формата на тампони, глобули, кремови, желе - се поставуваат во зенскиот полов орган непосредно пред половиот акт. Тие се препорачуваат на жени кои имаат нередовен полов однос. Нивното дејство е од 8 до 10 часа. Тие се превенција од заразни полови болести меѓутоа не штитат од сифилис, херпес и сида.

(Одговор на членот MaeMilo)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Контрацепција
19.5.2010 16:38:55   
amelbebe
mene mi gi vrzaa jajnicite i ic ne mu ja mislam,nema veke stop

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Контрацепција
17.6.2010 11:01:43   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

mene mi gi vrzaa jajnicite i ic ne mu ja mislam,nema veke stop

na mojata drugarka koja mi e starosvatica,otkako go rodi 2 dete i gi podvrzaa janicie i zamislete posle 1 godina (ona imase neredovna menstruacija)ostana pak bremena so 3 dete.go rodi i d-rkata koja i go pravese toa i rece deka jajcevodot si napravil kanalce (ja poragase i so 3 dete carski)i taa zatoa ostanala bremena..zatoa sega drugarka mi se pazi so kondom,

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Контрацепција
17.6.2010 11:04:40   
riba79
jas nosev spirala 4g koja togas ja plativ 500 den od zegin (t spirala) i bev mnogu zadovolna.stavanjeto a i vadenjeto ne e bolno tuku malku nelagodno custvo kako koga treba da vi dojde menzisot..edina mana e sto ciklusot malku mi se prodolzi od 5 na 7 dena.jas ja izvadiv,gi napraviv site brisevi i vednas ostanavuser posted image .ja preporacuvam na site onie koi veke imaat rodeno dete.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Контрацепција
17.6.2010 11:29:19   
nadica
на гинеколог ти ја поставија спиралата?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Контрацепција
17.6.2010 11:52:32   
riba79
da mislamdeka bese na 4 denod ciklusot

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Контрацепција
17.6.2010 12:15:15   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

mene mi gi vrzaa jajnicite i ic ne mu ja mislam,nema veke stop


iiiii amelbebe, kako se resi na takov cekor.
a sto ako posakas da rodis povtorno? dodusa ne znam kolku deca imas no sepak jas neznam dali bi se odlucila za ovoj vid kontracepcija.
jas imam staveno spirala i ja nosam veke 2 godini i sum mnogu zadovolna. 

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Контрацепција
17.6.2010 12:27:22   
Maca25
мене гинекологот ми препорача спирала. како прво поради нередовниот циклус и хормоналното пореметување, а и како контрацепција. не знам дали да ставам. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Контрацепција
17.6.2010 12:30:04   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

jas nosev spirala 4g koja togas ja plativ 500 den od zegin (t spirala) i bev mnogu zadovolna.stavanjeto a i vadenjeto ne e bolno tuku malku nelagodno custvo kako koga treba da vi dojde menzisot..edina mana e sto ciklusot malku mi se prodolzi od 5 na 7 dena.jas ja izvadiv,gi napraviv site brisevi i vednas ostanavuser posted image .ja preporacuvam na site onie koi veke imaat rodeno dete.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Контрацепција
17.6.2010 12:31:13   
riba79
za spiralata samo pozitivno iskuststvo imam

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Контрацепција
17.6.2010 12:37:27   
Maca25
мене ми препорача некоја `хормонска` спирала, мислам, не знам дали сум го разбрала добро. уште се мислам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:08:48   
Annet
имам едно прашање ама незнам дали на правото место го пишувам....за одложување на менструација,нели одмор иде..... е сега, сигурно дека ќе одам на гинеколог ,но ме интересира вашето мислење .

ми кажаа апчиња за одложување на мензис многу биле ефикасни ПРИМОЛУТ НОР се викале. се пиеле неколку дена пред да добиеме и не биде штетни.
ме интересира вашето мислење?????

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:13:18   
Viktori
Анет, јас така си одложив менструација неколку пати порано. Ги пиев Диане 35, подолго од 21 ден. Инаку така прават и спортисти, пливачки, балерини итн. Не е нешто страшно, ама апчињата од доктор да ти се препорачани.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:15:36   
Annet
фала ти многу викториuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:17:06   
Viktori
user posted image уживај! Џитни се еднаш у вода и за мене user posted image user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:18:45   
Еличка
Јас имам прочитано дека е штетно тоа одложување на мензис, така да ако не мора подобро да не ги пиеш. Подобро ако си на одмор некаде на море користи си тампони. Јас никогаш не сум ја разгледувала таа можност. Најчесто прилагодувам да ми одговара терминот за одмор во тој поглед.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:22:55   
Annet
овој пат ми дојде порано 2 дена ,а таман секогаш ми иде на 28от ден и сега таман си уплатив за одмор ете ти јаuser posted image како за инатuser posted image за џабе пресметување.а тампони ќе си земам за секој случај ,фала ти еличка

виктори обавезно ќе се избањам за тебеuser posted image

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?