|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фарбање облека
1.7.2011 9:52:02   
lukas
probav so domestos si go izgorev dukserot i pocna da pusta kako bela prasina,bi sovetuvala da ne probuvate so domestos,ako ne izleze so belilo ili so venis,togas kantata ili briska neka bide toa sto ste go zapustile..pozzdravce



_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Фарбање облека
13.1.2013 10:30:14   
Ring
Како да избелам бела униформа ? сега ми удира на сиво , затоа што ми залетале црни гаќи со бели алишта....а што ми е уште почудно тие гаќи 100 пати се перени на 60 и неколку пати на 90 и не ми е јасно како уште пуштаат боја
Вариќина не можам да користам затоа што има нешто везено со црн конец и МОРА да остане црно, а ако ставам варикина црното ќе стане кафеаво (една колешка проба и на глава и се качија )
Со Вениш баш и немам искуство ...Поима немам каков да земам
Давајте совети ????

< Поракaта ја уредил Ring -- 13.1.2013 10:37:28 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Фарбање облека
13.1.2013 14:01:49   
zzaa
probaj so Aris-odmrsnuvac,plavo sise go ima po marketite,ke prsnes na flekite,ke tries malku i ke go stavis vo voda taka poprskano da stoi,a potoa se pere,ili so sapunce za perenje vo ima vo site marketi ke tries i na perenje treba da se izvadat flekite,a uste poubavo ako imas domasen sapun so nego se vadi se,ili 3%fidrogen ke isprskas i ke tries bi trebalo da se izvadi.i sum koristela i venis ama ne se vadat site fleki.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Фарбање облека
13.1.2013 18:06:04   
Octavia
Има во ДМ маркетите средство кое ја отстранува бојата од алишта кои не сакајќи се офарбани. И не е скапо, мислам дека е околу 130 ден. А има и детергент кој демек ја враќа белината на белите алишта. Но сепак, пробај прво со ова средствово од ДМ.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Фарбање облека
13.1.2013 22:24:57   
Ring
zzaa нема флеки туку целата униформа ми стана светло сива , и не ми е јасно од сите бели алишта само униформата прими нијанса , другите си се бели.....изгледа зависи и од материјалот каков е, некој повеќе впиваат....барем јас имам приметено со омекнувач, некои повеќе мирисаат , некои не , а заедно се перени !
Ај баш ке побарам од тоа средството ДМ ,и ќе пробам...не е скапо...па ќе пишам резултат !
Фала ви девојки user posted image user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Фарбање облека
13.1.2013 22:31:50   
Beatris
Земи од тоа од ДМ за деколоризација, одма ќе ти се врати во нормала. Не ми текнува марката ама во мало бело кутивче се кесички со прашак, нема да го промашиш

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Фарбање облека
14.1.2013 0:16:42   
kikicka
Исто во ДМ имаш и како марамчиња , мало пакување. Тие спречуваат да се фарбаат алиштата при перењето, цела боја што се испушта ја примаат тие и баш кога ќе го извадиш се гледа.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Фарбање облека
28.2.2013 20:27:02   
MARJASNA
Ве молам помогнете ми. Моите кафеави пантолони ги накапив со една мала точка од цвекло. Не знаев што да направам и ги поминав со влажно марамче, но ми остави бела флека. Ми обелеа на тоа место. Дали е можно да ја вратам бојата на тоа место ? user posted image Што да направам user posted image ???????

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 9:22:30   
Felly RR
Не знам дали и вие имате ваков проблем - ама со овие неонскиве бои откако се во мода ептен тешно ми е перењето. Па плус и од М дека пола гардерода е во боја - циклама, црвена и сл. Не можам да раат да исперам една машина. Се му пушта боја - од нејзините алишта буквално се од наведениве бои, а и мои имам зелени работи што исто така кога ги перам излегува едно кило боја. Морам да ги перам на рака, или гледам барем 5-6 работи во истата боја да соберам, па ги пуштам во полупразна машина.user posted image Го имате ли и вие овој проблем, и како се справувате?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MARJASNA)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 9:48:54   
rina13
Ми се случува доста често, јас сум за медал некој што повеќе фарба алишта од мене не постои.user posted image Секогаш внимавам што ќе перам заедно ама и најмалата шарка од некое парче облека ќе пушти боја. Бидејќи решение сеуште не сум нашла исфарбаните алишта едно по едно ги пуштам во машина и колку толку на некои им се вадат флеките. Ако имате некоја посебна постапка би сакала да ја споделите.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 10:26:37   
vezilka RR
Во големиве маркети има на Dr. Beckman еден производ за отсстранување на бојата од исфарбани алишта. Јас не сум ги пробала, ама сестра ми бидејќи rina 13 RR, изгледа ти е конкуренција user posted image , ги проба и вика функционираат. Како крпче едно изгледа и го буташ у машина заедно со алиштата и ги вадиш во оргиналната боја. И плус наредно кога ќе переш шарени алишта, ставаш и едно крпче, и сета боја што ја испуштаат алиштата се собира на крпчето, алиштата ти остануваат во својата боја.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 3.7.2013 10:27:51 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 10:54:15   
rina13
Баш ќе побарам деновиве и ќе пишам искуство.Морам да ја кажам случкава: исфлекав бело болеро со црвено вино, пери со сапуни со вениш нејќе и викам чекај варакина и вода демек одма ќе обели и ништо. Море викам чекај ќе го зовријам, и гледам во тенџерето обелело си викам супер ќе го исушам и ќе го носам. Го фатив да го исплакнам, како го фаќав така парчиња материјал се цепеа.user posted image Добро е што мојот домаќински експеримент не заврши со експлозијаuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 11:00:47   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Баш ќе побарам деновиве и ќе пишам искуство.Морам да ја кажам случкава: исфлекав бело болеро со црвено вино, пери со сапуни со вениш нејќе и викам чекај варакина и вода демек одма ќе обели и ништо. Море викам чекај ќе го зовријам, и гледам во тенџерето обелело си викам супер ќе го исушам и ќе го носам. Го фатив да го исплакнам, како го фаќав така парчиња материјал се цепеа.user posted image Добро е што мојот домаќински експеримент не заврши со експлозијаuser posted image



user posted image user posted image user posted image Бар не мораш да го белиш веќе. user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 12:55:37   
Felly RR
Леле Рина ме изнасмеа и мене! Како и да е - ова од Везилка мора да се проба. А значи - ставаш различни бои, и тоа го ставаш, и галје немаат алиштата. ДОбро те разбрав?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Фарбање облека
3.7.2013 13:36:58   
vezilka RR
Да, да, кога ќе ги извадиш алиштата, крпчето е шаренилаци, а алиштата се вооргинал боја. Не се фарбаат меѓу себе. Чудо на векот е ова. user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Фарбање облека
16.3.2014 2:21:40   
ivana1993
Sakam da prasam dali postoi nekakov nacin da se iscisti fleka od farba so hidrogen zatoa sto za vreme na farbanje si gi upropastiv prekrivacite?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Фарбање облека
16.3.2014 10:51:08   
Felly RR
Мислам дека не можеш со хидроген да ја исчистиш, може само да обели местото. Не знам стварно дали постои некој начин за отстранување, бидејќи сепак е фарба.user posted image
Добредојде на Рингераја, се надевам дека ќе ти се најдат корисни и другите теми низ форумот. Овде можеш да ни кажеш нешто за тебе, да се запознаеме.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ivana1993)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Фарбање облека
9.4.2014 1:53:20   
Defne90 RR
Еве ме и мене овде,и јас направив циркус со облеката завчера.Значи бев собрала да перам шарени алишта и ставив и две црни мајци на маж ми сосема беа нови не беа ниту еднаш перени.И ја пуштив машината од 40 и не ми ни текна да ги ставам мајците прво во вода за да видам дали ќе пуштаат боја.Обично кога ќе купам нова облека прво ќе ја ставам во топла вода и ако пушти боја ја перам на рака.Е ама сега нешто бев во брзање и заборавив.И кога ги извадив алиштата од машина,се запрепастив.Оние што биле алишта со малку посветли бои беа целите со точки.user posted image За несреќе ги бев ставила и најновите розеви тренерки што си ги купив пред неполн месец.И се изедов од мака.пробав со вениш,но не бива се си стои.user posted image Го барав во еден поголем маркет и она крпчето погоре што го спомна везилка ама го немаше,не беа ни чули продавачите за него.И сега сум на план да и порачам на сестра ми од ск па да видам дали ќе заврши работа,оти се изедов од мака.user posted image А освен со тоа крпчето дали можеби знаете и некој детергент што ги вади овие флекиuser posted image

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 9.4.2014 2:00:21 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Фарбање облека
9.4.2014 9:08:34   
sandriana RR
Го барав во еден поголем маркет и она крпчето погоре што го спомна везилка ама го немаше,не беа ни чули продавачите за него.И сега сум на план да и порачам на сестра ми од ск па да видам дали ќе заврши работа

Во последниот број на ТеаМодерна го даваа крпчето како подарок.Провери дали има уште по дуќаните, може ќе ти се посреќи user posted image
А финта на свркрвата на другарка ми за да не се фарбаат алиштата едни со други, кога се перат заедно обоени/шарени: ќе му дојде некоја праверзија на магичново крпче- клопче од стари тенки женски хулахопки (најлон, перлон-како и да се викаат) да се стави заедно со шарената облека во машина, го имало истиот ефект на собирање на бојата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Фарбање облека
10.4.2014 8:51:41   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

А финта на свркрвата на другарка ми за да не се фарбаат алиштата едни со други, кога се перат заедно обоени/шарени: ќе му дојде некоја праверзија на магичново крпче- клопче од стари тенки женски хулахопки (најлон, перлон-како и да се викаат) да се стави заедно со шарената облека во машина, го имало истиот ефект на собирање на бојата.


user posted image user posted image user posted image user posted image А ние мислиме измислица на модерниве времиња.


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Фарбање облека
10.4.2014 12:34:47   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Го барав во еден поголем маркет и она крпчето погоре што го спомна везилка ама го немаше,не беа ни чули продавачите за него.И сега сум на план да и порачам на сестра ми од ск па да видам дали ќе заврши работа

Во последниот број на ТеаМодерна го даваа крпчето како подарок.Провери дали има уште по дуќаните, може ќе ти се посреќи user posted image
А финта на свркрвата на другарка ми за да не се фарбаат алиштата едни со други, кога се перат заедно обоени/шарени: ќе му дојде некоја праверзија на магичново крпче- клопче од стари тенки женски хулахопки (најлон, перлон-како и да се викаат) да се стави заедно со шарената облека во машина, го имало истиот ефект на собирање на бојата.

Ми се посреќи стасав да го земам таман пред да ги врати весниците.Вечерва ќе ја уклучам машината и ќе го ставам,и се надевам дека ќе заврши работа и ќе ги трегне флеките од тренерките.Ае па ќе пишам што се случи.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Фарбање облека
11.4.2014 0:39:54   
Defne90 RR
Ете ме пак и сега пишувам со големо разочарување и тага по моите тренерки.Значи не успеаа да се исчистат.Ете сега ги извадив и гледам дека се истите.И утре ми останува да пробам уште со арис и ако се исчистат убаво,а ако не фино лепо ќе ги спакувам и во контејнер.Па не се поскапи од моите нерви.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Фарбање облека
11.4.2014 9:09:44   
sandriana RR
Dafne, магичното крпче нема ефект на веќе офарбани алишта, туку е превенција за да не се офарбаат алиштата, кога се перат шарени, заедно.
А твоите тренерки најарно да си ги префарбаш цели, за да не ги фрлаш.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Фарбање облека
11.4.2014 10:55:39   
Defne90 RR
Добра му е намената на тоа крпчето барем да не вапцувам и друга облека така.А кога го извадив навистина имасе бои по него што значи дека ги собирало.user posted image јас си се понадевав дека ќе излезат и боите од тренерките ама имас право сандриана,тоа е за да не се обојат и други алишта.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Фарбање облека
30.11.2014 20:20:16   
scared RR
не ми се десило до сега да ми се офарбаат алишта, внимателно ги разделувам и сортирам.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?