|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 15:11:58   
sandriana RR
Колку јас знам, свежото млеко е секогаш со 3,2% масленост.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 17:09:28   
deluxe
Моментално Битолското свежо млеко е со 2,8 масленост.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 20:04:33   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Моментално Битолското свежо млеко е со 2,8 масленост.

Да, 2,8% е масленоста, го имаме во фрижидерот. user posted image Но сега нели почнаа и едно друго да прават во темно сина (тегет) амбалажа. Тоа мислам дека е со друга масленост.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 23:25:20   
deluxe
Тоа е ново и мислам дека масленоста му е 3,5.Го има и тоа пробано,но ете од навика си го земаме оваuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Кравјо млеко
28.7.2014 22:51:59   
Melanija RR
3 недели до прв роденден и се спремам во кашичка да ставам кравјо млекоuser posted image ама страв ме јадеuser posted image
Кажете ми со кое темпо да се воведува??Да речеме преку два дена во кашички неколку дена, недели.... па после колку време со пиење?
Дали има поврзаност ако нема реакција од други млечни производи дека млекото исто ќе го прифати?

Дилеми user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Кравјо млеко
29.7.2014 16:01:51   
Ilina87
Melanija, може да пробате прво некој производ од полномасно млеко. На пример има пудинг на Nestle од ванила или од Humana овошни јогурти од банана, кајсија, јаболко кои се направени од полномасно млеко со 3.5 масленост, чисто за да видиш како ќе реагира.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Кравјо млеко
30.7.2014 14:20:36   
Felly RR
Меланија јас сепак сум за домашно приготвен пудинг, или кашичка со бисквити. Може да пробаш пола млеко - пола вода, па ако нема реакција никаква, постепено да зголемуваш на количината на млеко, и за еден месец да почне и да си пие во шишенце.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Кравјо млеко
30.7.2014 17:41:10   
Neurotoxin RR
Здраво на сите. Вака сега, според моите сознанија на деца под 5 години никако не смее да се дава млеко со намалена масленост, секогашп се даваат полномасни млечни производи (како кравјото млеко, така и јогуртот и киселото млеко) Меланија ако не си во можност да продолжиш со ад млеко над една година (што во последно време се препорачува повече, иако сеуште незнам зошто), слободно пробај со некои од нашите македонски полномасни млека. Јас на мојата пред да наполни година едноставно наместо ад и ставив кравјо, си го испи и тоа е тоа. Само придржувај се до количините кои треба да ги внесе.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Кравјо млеко
2.8.2014 10:56:32   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

3 недели до прв роденден и се спремам во кашичка да ставам кравјо млекоuser posted image ама страв ме јадеuser posted image
Кажете ми со кое темпо да се воведува??Да речеме преку два дена во кашички неколку дена, недели.... па после колку време со пиење?
Дали има поврзаност ако нема реакција од други млечни производи дека млекото исто ќе го прифати?

Дилеми user posted image


Јас од 10 месеци почнав да и ставам во кашичките, прво пола вода, пола млеко, а после само со млеко и по еден месец т.е. на 11 месеци почнав да и давам да пие кравјо млеко, и тогаш прво го разредував или земав со помала масленост и после почнав да и давам чисто млеко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Кравјо млеко
21.8.2014 23:16:36   
Melanija RR
Се решив user posted image и денес во каша ставив 4 лажици к.млеко на Здравје радово со 3,2 масленост и ништо user posted image се е ок.Во понеделник пак user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Кравјо млеко
12.10.2014 12:12:42   
Ilina87
Немам многу време да ги читам претходините постови, кажете ми како да почнам со воведување на кравјо млеко? Во кој сразмер, која масленост и по колкава количина за почеток? Имаме 12 и пол месеци.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Кравјо млеко
12.10.2014 12:53:31   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Немам многу време да ги читам претходините постови, кажете ми како да почнам со воведување на кравјо млеко? Во кој сразмер, која масленост и по колкава количина за почеток? Имаме 12 и пол месеци.

Во принцип кравјо млеко се воведува секогаш најпрво разредено во сооднос 1:1 (50%:50%) со вода, и тоа полномасно млеко 3,2%.
Количина - онолку колку пие - пр. 2пати по 250 мл дневно.
Ако нема реакции, се зголемува % на млеко а се намалува % на вода - 30% вода - 70% млеко, па 10% вода -90% млеко и на крај чисто млеко.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Кравјо млеко
18.10.2014 12:40:43   
Ilina87
Почнавме со кравјо млеко разредено пола млеко пола вода, но не сака воопшто да го пие user posted image . Му давам трајно млеко од Битолското 3,2% масленост. Помош, некој совет???

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Кравјо млеко
18.10.2014 12:51:58   
Melanija RR
Некаде има прочитано дека ако не го прифаќа да се додадело многу малку на прст шеќер. Јас сакав да пие кравјо,но се предомислив. Му правам каши со кравјо алпи 3,5%, а пиење останав на АД. И така пие само навечер и сабајле па некако ќе се издржи финансиски.СЕпак тие витамини се реални и корисни а кравјото млеко е само кравјо.Ова е мое мислење

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Кравјо млеко
18.10.2014 19:37:37   
Ilina87
Се согласувам дека е многу покорисно адаптираното, но финансиски не можам да го купувам. Пие по 600 мл во денот т.е 2 пакетчиња во неделата и скапо ми е. Ќе пробам така со малку шеќер, денес му ставив и пола животинско царство, ама пак не го сакаше user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Кравјо млеко
18.10.2014 21:47:49   
Melanija RR
Ух тоа навистина е многу user posted image еден совет од мене пробај да намалиш млеко а зголемиш храна доколку добро си јаде.
Моето многу јаде а не е по млекото затоа,па месецно сме со две дупли АД

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Кравјо млеко
18.10.2014 23:09:41   
Ilina87
Ќе мора така да му го намалам млекото, еве и вечерва пробав пред спиење и не сака и не сака, па пак му дадов АД. Тој се си јаде, а млекото најмногу го сака, можеби дека не пие ништо друго од течности освен млеко. Во секој случај доколку не го прифати кравјото ќе продожиме со АД.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Кравјо млеко
19.10.2014 0:20:47   
Melanija RR
Побарај совет од педијатар со што да го намамиш да пие кравјо,сум чула дека додаваат и несквик

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Кравјо млеко
19.10.2014 14:00:29   
Felly RR
Илина, пробај стави му една лажица од некоја кашичка што ја сака - нешто чоколино, ванилино или сл. Да биде разредно да може да се пие но сепак да му биде некој познат вкус што го сака. Несквикот конкретно најмногу давал алергии, така имам слушнато - што може е и точно со оглед на тоа што јас и ставав на М несквик во млекото од 10 месеци и сега е алергична на чоколадо.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Кравјо млеко
20.10.2014 21:35:49   
Ilina87
Пробав Felly со животинско царство, но не го пиеше, а чоколино и сите производи што се од Лино не ги сака воопшто. Сега ми останува да пробам со различни видови на млеко, доколку некое му се допадне user posted image . Ах не мислев дека ќе има мака со прифаќање на млекото.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Кравјо млеко
21.10.2014 11:36:39   
Felly RR
Илина, а не јаде некои кашички со кравјо млеко? Не мора само од лино, мислев општо и на други слични од Нестле, Милупа.
Пробајте и со други видови млека, може сепак некое ќе му се допадне.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Кравјо млеко
21.10.2014 14:02:37   
Ilina87
Јади кашички од нестле досега му ги правев со адаптирано, пробав со кравјо но не ги сака. Тоа е, останува да пробаме различни видови на млеко user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Кравјо млеко
24.10.2014 11:48:09   
Aleksx2Leon
sin mi na 7 meseci go ostaviv doma,trgnav na rabota i morav da mu davam kravjo zaso adaptiranoto pedijatarot ne mi preporaca bidejki poveke se debeleele decata (a sin mi si bese buce i onaka user posted image ) i otidov zemav bitolsko i nerazredeno mu napuniv nekoi si 50 ml i si gi ispi deteto bez problem i reakcija nikakva fala bogu ne pokaza user posted image i od togas sme nevideni zavisnici user posted image mnogu pie mleko a i mlecni proizvodi obozuva user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Кравјо млеко
7.3.2015 21:58:57   
teletabisi
Zdravo mamicki>sakam da ve prasam za sovet . Na moeto since mpocnav da mu davam tetrapak mleko i na pocetokot koga mu go davava si go piese.sega ovie nekolku dena navecer pred spienje neke ni da go pomirisa, i na rucek pered prespivanje,pieme samo nasabajle po 180 ml., i vo ksicki sto mu stavamakavi reakci moze da se javat od mlekoto. pozz

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Кравјо млеко
7.3.2015 22:28:56   
lukajana RR
Teletabisi ако веќе некое време му даваш и не покажало никаква реакција сигурно нема ни да покаже,а реакциите можат да бидат различни осип,проливче,запек,чешање кај секого различно се што ти е невообичаено за твоето дете може да е реакција од некаква храна вклучувајки и млеко.Јас денес првпат дадов кравјо млеко на 9,5 месеци и само проба и веќе уста не сакаше да отвори,уште цица ама сакав да пробам и ништо не ја бендисаuser posted image ,ке почекам уште малку па ке пробам пак може ке го прифати

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот teletabisi)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 [32] 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?