|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кисело млеко
30.10.2009 19:27:00   
koalicka
Me interesira od kolku meseci pocnavte kiselo mleko da im davate na svoite deca, i dali go kupuvave (od koja mlekara) ili sami go podkiseluvavte, mene eden pedijatar mi preporaca sama da go podkiseluvam,user posted image pa me interesira vaseto iskustvo?[sm=zmeden.gifP

< Поракaта ја уредил mis. -- 30.10.2009 19:28:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кисело млеко
30.10.2009 19:29:38   
mis.
Па од 6 месеци педијатарот ми кажа дека можам да му давам и кисело млеко.Тогаш и почнав со палента.Така чисто не го сакаше поради киселоста.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кисело млеко
30.10.2009 19:30:14   
ripce
од 8 месеци почнавме да јадеме кисело млеко, ама не многу често, најчесто со палента... имаме пробано само битолско

< Поракaта ја уредил mis. -- 30.10.2009 19:33:35 >

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кисело млеко
30.10.2009 20:43:01   
Iva
И јас од 8 месеци почнав да им давам исто со палента или пак млечна кифла му дробам во млекото. 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кисело млеко
30.10.2009 21:22:58   
mama i dete
Ah sto se odnesuva do kiseloto mleko moze nema da veruvate ama jas na mojot sin mu davav kiselo mleko uste od negovite navrseni 4 meseci, toj od samoto ragane bese na adaptirana hrana i koga napolni 4 meseci veke ne sakase da  go pie toa mleko pa se posovetuvav so mojot pedijatar i toj mi rece deka nesmejam da mu go zamenuvam so drugo tuku morame taka da prodolzime i da izdrzime kolku i da e tesko.No od maka se posovetuvam so poveke lekari i edna doktorka mi dade nades i fala i mu na boga me spasi od togasnata golgota bes hrana.Taa mi rece da mu davam slobodno kiselo mleko i toa danon balans ili doma potkvaseno ama da ne bide mnogu kiselo tuku da go napravam poblago i da bide sekogas  svezo na sekoj dva dena mu kvasev ili koga mozam da snabdam (bidejki sum od provincija i nema sekogas)mu davav danon balans.Otkako mu zameniv eden obrok so kiselo mleko i eden so hipp kasicka od 4 meseci sto se nameneti togas toj pocna povtorna da si pie 3-4 obroci so adaptirano mleko.Sakam da ve utesam deka toa e sosema bezbedno duri i mnogu pobezbedno od koe i da bilo presno kravjo mleko,bidejki kiseloto mleko gi unistuva site stomacni bakterii sto se naogaat vo crevnata flora.Pa da si trgneme od nas sekogas koga sme bolni ili koga ne ni e kako sto treba ili za bilo sto da se raboti site ni preporacuvaat kiselo mleko-znaci pomaga vo se ne e nikogas stetno tuku za se e korisno.Zatoa mamicki ako imate vakov ili nekakov slicen problem posovetuvajte se so pedijatar ili poslusajte me mene jas prvo nesto so mu dadov na mojot sin bese kiselo mleko a sega e super momce od 2.5 godinki.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кисело млеко
30.10.2009 21:29:40   
BEBICA
Jas na Monika prv pat i dadov na 7 meseci pavlaka po preporaka od pedijatarot no ja povrati.posle nedela dena i dadov kiselo mleko se voodusevi i sega redovno si go jade ili vo palenta ili napraven kako ovosen jogurt ili so spanjak.sekoj den po 200ml. kiselo mleko.ne smeeme da preterame.user posted image user posted image user posted image user posted image A isto taka i podgotvuvam i varen oriz pa ke dodadam kiselo mleko e vo toa se davi.Vika ammmmmmmmmuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mama i dete)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кисело млеко
31.10.2009 9:20:20   
profesorica
Дамјан го обожава киселото млеко од бимилк-го покажува девојчето и сонцето на слика и се радува многу кога ме види со кисело млеко во рака.знае дека ќе му дадам, дури сам трча накај фрижидер и вика мњам, мњам, така прави и за овошните јогуртчиња.го јадеме редовно со палента а почнавме од 5-6 месеци да го конзумираме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кисело млеко
31.10.2009 11:21:02   
mother 29
Марко порано почесто јадеше,сега проретчивме,ама пак во буре јогурт да го пропуштам,сув ке излезе...го обожава......на сабајле не пие пресно млеко туку цело шише со клинче ке испие јогурт или една голема јогобела со житариците (тие што се такви готови) по можност од смоква!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кисело млеко
31.10.2009 11:22:06   
profesorica
да и дамјан во такви работи се дави.јогурт, кесело млеко, овошни јогуртчиња.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кисело млеко
19.11.2009 14:45:51   
bordan
kiselo mleko pocnavme od 7mesec Oleg go obozava mu stavam oriz na vitalija vo nego i neznae kolku mu e dosta koga e na red kiselo mleko user posted image

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кисело млеко
19.11.2009 16:17:12   
nadica
кога почнавме со дохранување некаде 6-7 месеци беше кога и дадов прв пат од јадење само кисело млеко со смоки не одбива многу го сака и јогурт пие со задоволство

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кисело млеко
8.5.2011 18:22:54   
mamamoni
сега на 6 ипол месеци проба кисело млеко и јогурт сосем малку

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кисело млеко
9.5.2011 9:31:37   
Maca25
Јас и дадов еднаш на 7 месеци и мислам дека се исфрли малку на лицето. Па почекавме до 8 месеци, по препорака на педијатар и уживаше во вкусот на киселото млеко. И сега повеќе сака кисело млеко од јогурт. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кисело млеко
17.5.2011 14:02:00   
srcence_25
pocnavme na polni 6m. go saka i kiseloto mleko i jogurtot, i go jade vo zelencukovite kasi, so palenta, so zolcka...bas i se dopaga:)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кисело млеко
17.5.2011 14:28:38   
mila mama
Jas se mislam sega od 8 meseci da i vovedam kiselo mleko. Koe go upotrebuvas srcence_25?

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кисело млеко
17.5.2011 14:28:54   
arh_diz
Jas pocnav posle 9 meseci

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кисело млеко
17.5.2011 14:35:19   
mila mama
Kolkava kolicina dadovte za prv pat?

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кисело млеко
17.5.2011 14:44:55   
arh_diz
Jas mu davav kako i zelencukot prvo edno lazice i posle zgolemuvav, samo kisleoto mleko mu go davav ednas nedelno

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 17.5.2011 14:50:26 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кисело млеко
17.5.2011 18:15:29   
valed
мамички од кога почнавте со палента, гриз, посна тарана, сиренце, павлака....?????

_____________________________

животот е убав...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кисело млеко
21.5.2011 13:07:20   
srcence_25
Nas pedijatarot ni preporaca da e napraveno doma, znaci domasno a ako pocneme so nekoi od gotovite kiseli mleka, togas da go rastvorime so malku vodicka! Jas prviot mesec davav domasno, no kaj 7 veke probavme so bitolsko kiselo mleko i nemase nikakvi reakci, se bese super, prvo vo zelencukova kasa 2 lazici, a sega i poveke, isto i bitolskiot jogurt prvo go davav so malku voda, a sega ako mu stavam vo palenta ili nesto drugo ne dodavam voda bidejki hranata sto ja imam podgotveno veke sodrzi voda! sega jade i izvarok sirenje, ama domasno i 2-3 pati ima jadeno ABC sirenje!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кисело млеко
21.5.2011 13:10:52   
srcence_25
i ako probuva prv pat, nekolku pati davaj go razredeno za da se navikne meseto, posle moze i nerazredeno, barem nas taka ne sovetuvase pedijatarot!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кисело млеко
10.9.2011 21:46:01   
Felly RR
Бубубебе, кликни тука. Темата Прва нова храна ја користиме за разменување на искуства во врска со новите производи кои им ги воведуваме на нашите најмили.


Модератор: Бубубебе постот ти е префрлен во горе наведената тема.Се надевам ќе се најде некоја мамичка да ти одговори.


< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 10.9.2011 23:09:44 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кисело млеко
22.10.2011 13:33:50   
heba
nas ni preporaca eden doktor poradi problemi so stolicata na bebeto da mu dademe razredeno kiselo mleko a ima samo 4 meseci...pa mi e strav nekako

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кисело млеко
3.11.2011 22:35:13   
Natuska85
А со какво кисело млеко да се почне,кравјо ли?И уште нешто не ми е јасно,можеби е просто ама стварно не разбирам,кисело млеко да се дава од 6-7 месеци, а кравјо млеко после годинкаuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кисело млеко
3.11.2011 22:53:33   
kikicka
Натушка ние почнавме со јогурт па кисело млеко 7 месец исто и со кравјото али во кашички само и ставав после некаде 9 месец цисто и давав кравјо млеко некогаш и нествик и ставав не и беше ништо.Инаку во 8 месец и давав и маргаринче со киселко млеко ,леб и јајце.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?