|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
6.6.2013 9:21:53   
miana
Девојки,ајде совет плис...
Ноква ми снема Ад млеко и си реков ајде ке и дадам кравјо... Неколку пати претходно се обидов со кравјото и констатиравме со мм,дека детево ,а се напие кравјо млеко - прво не ја испива вообичаената доза како АД мллекото и веднаш се расонува,како енергија да добива од кравјово..Неколку пати се обидовме,да не е случано инцидентно ова,ама не- дефинитивно вечерва се потврди... И дадов кравјо млеко испи околи 150 мл ( а АД пие по 180мл) и веднаш се расони,стана да си игра...Како е ова возможно? Во што е проблемот? Дали АД млекото ја успива или кравјото ја расонува? Дајте совет или некоја ако има слично искуство нека ме подучи... Денес пак ке си купам НАН3 за вечер да спиеме на раат..Ова ми е некако неверојатно и чудно..Овој пост ке го ставам и во адаптирано млеко за оние кои користат адаптирано да ми одговорат..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Кравјо млеко
6.6.2013 9:29:49   
Malecka23
Кога почнав на почетокот да и давам на М кравјо ми го правеше истото.Не пиеше доволно него само колку да се засити малку е ете ти ја на нозе.тоа траеше 2недели но како постепено се навикнуваше на кравјото така почна да пие повеќе и се успиваше.Совет од док на вакцини кога и кажав за проблемот беше на почетокот да и ставам во кравјото по неколку зрна шеќерче кафеаво па после да си продолжам со чисто.така и направив и еве тераме сега на кравјо без проблеми дури знае и да испие пред спиење по 280мл што со АД никогаш не било.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Кравјо млеко
6.6.2013 9:33:50   
miana
А не мислиш дека шекерот уште толку ке ја крене на нозе,ке и даде енергија? Она си го пие млекото,не го одбива,ама се расонува и неможам да сватам како е возможно?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Кравјо млеко
6.6.2013 9:38:15   
Malecka23
Нема да ставаш ти цела лажица него 2 3 зрнца пошто Ад е поблаго од обичното кравјо.Јасно мие за што зборуваш и М него одбиваше го пиеше ама ете исто ко што викаш место да спие ете ти ја на нозе.Јас само вака успеав.и тоа со шеќер ептен кратко го пиеше и одма после на чисто и толку

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Кравјо млеко
4.11.2013 13:22:17   
miana
Девојки,сте го рпобале ова новово битолско млеко ( веке старо е јас додека прашам ) user posted image ?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Кравјо млеко
4.11.2013 13:29:46   
Mihaela 2010
Mene pa epten epten mi go ispofalija Sutash mlekovo tursko,i pocnav da go kupuvam,pa ke vi kazam kako ke bide....

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Кравјо млеко
4.11.2013 13:32:42   
miana
Ауу па јас мислам дека тука некаде пршчитав лошо за ова млеко.Мислам дека Анамоли имаше пишано дека никогаш повеке нема да ги купи,или се лажам?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Кравјо млеко
4.11.2013 13:36:08   
vezilka RR
Јас го пробав еднаш, ама на вкус не ми беше ич убаво. Ама пак јас не сум репер оти не сум млекарка некоја, хе, хе..сестра ми го купуваат веќе некое време и ептен им се свиѓа, и ним и на децата.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Кравјо млеко
4.11.2013 13:38:09   
Mihaela 2010
Mene mi e vazno da vidam kako M ke go prifati od aspekt na stolicata,od bitolskoto imase nenormalen zapek,so bolki duri i potenje,strasna rabota,posle epten se pogodi Alpskoto,i onaka mm eden den nekoi kolegi na rabota mu go ispofalile pa gledam kupil,zatoa ke vidam kako ke bide

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Кравјо млеко
24.2.2014 11:31:21   
sandriana RR
HappyS, дискусијата околку твоето прашање за алергија на млеко и млечни производи ја префрливо во темата Алергија на храна.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Кравјо млеко
2.4.2014 22:36:32   
lekokrila
majki dali vo kravjoto mleko stavate seker mene pedijatarot mi rece zadolzitelno na 100 ml ramno kafeno lazice zosto vo sprotivno na kerkaami ke i oslabele koskite ke pagjala na kilaza mozelo da dojde do gipovi bolesti slabokrvnost i slicno :/

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Кравјо млеко
3.4.2014 0:02:25   
Defne90 RR
Јас никогаш на моите деца не им имам ставано шеќер во млекото.Мене педијатарот ми рече шеќер никако во млеко.Јас првпат слушам дека треба да се става шеќер во млекото на децата.Па шеќерот и онака се препорачува да се избегнува.Не знам,тоа си е мое мислење де.Е сега како ви рекол педијатарот така,ама јас мислам дека нема потреба.А никогаш не ми паѓало детето на килажа.Отсекогаш без шеќер и не сме имале никакви нус појави от тоа.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Кравјо млеко
3.4.2014 8:37:04   
vezilka RR
И јас никогаш му немам ставено шеќер во млекото, и немам намера. Не ја гледам поврзаноста на шеќерот со слабокрвноста и коските. Коските не се зајакнуваат од состојките на шеќерот, ниту пак се подобрува слабокрвноста. Ако така ти кажал педијатерот, барем да ти објаснел која е поврзаноста, која ете, можеби ние не ја знаеме, иако се сомневам.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Кравјо млеко
3.4.2014 8:44:29   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

majki dali vo kravjoto mleko stavate seker mene pedijatarot mi rece zadolzitelno na 100 ml ramno kafeno lazice zosto vo sprotivno na kerkaami ke i oslabele koskite ke pagjala na kilaza mozelo da dojde do gipovi bolesti slabokrvnost i slicno :/


I jas prv pat slusam za ova,i nie do sega ne sme stavale seker vo mlekoto a bogami nemam ni namera
bas i mene mi nema logika

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Кравјо млеко
3.4.2014 20:55:33   
Hunny
Ако е така што би се случило со деца како моево што воопшто и не пијат млеко, после прекинот на доењето? Јас баш го прашав нашиот педијатар и за тоа и ми рече доволно е што пие јогурт и јаде млечни производи. А шеќер јас и да пие млеко не би и ставала.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Кравјо млеко
5.4.2014 14:16:30   
Snowhite RR
Јас шеќер не ставам ни во чај, а камоли пак во млеко и да треба да се става јас мислам едно лајче на 100 мл е многу, јас во млеко не ставам, ама кога бара да му ставам во чајот ставам ептен малку на врвот.

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 5.4.2014 14:18:00 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Кравјо млеко
5.4.2014 23:28:06   
deluxe
Јас шеќер ставав на почетокот кога прв пат му воведив кравјо млеко,само малку,колку да го прифати вкусот,бидејќи Ад млекото е благо.Потоа кога го прифати кравјото прекинав да му ставам шеќер,му ставав по некое лажиче Фрутолино,Кексолино,зависно што имав и која возраст беше.Никогаш чисто млеко (без другиве додатоци што ги набројав)не го пиеле,и можеби и затоа не му додавав шеќер,бидејќи овие се благиuser posted image и млекото му е вкусно со нив.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 5.4.2014 23:29:50 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Кравјо млеко
11.5.2014 0:36:20   
emaaaa
od koja vozdras moze da se koristi kravjo mleko

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Кравјо млеко
11.5.2014 0:45:30   
Defne90 RR
Емааа кравјо млеко можеш да почнеш да му даваш на детето од наполнета една година.Така препорачуваат педијатрите заради тоа што може да предизвика алергии кај помали деца.Јас да ти кажам право и не чекав до година,на поголемиот почнав да му давам од 6 месеци и немавме некои несакани сфекти од него.Ама кога почнав на помалото да му давам значи го исфрли беше некаде околу 09 месеци и матичната ни рече дека е од млекото. Па моравме по двапати на ден да го носиме да му ставаат урбазон затоа што не се повлекуваше црвенилото со лоратадин. Така да подобро да си почекате до годинака затоа што не можеш да знаеш дали ќе се појави некоја алергија.Поздрав и секое добро.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Кравјо млеко
11.5.2014 10:42:49   
Felly RR
Емааа, за во кашички и јас почнав да го користам од 6 месеци, но за пиење по едно шишенце и давав од 9 месеци, и постепено почнав да и го заменувам АД со кравјо. Ако во фамилијата немате историја на алергии, мислам дека може после 6 месец да се почне со давање на кравјо млеко во кашички.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Кравјо млеко
11.5.2014 20:24:23   
Melanija RR
Со кое млеко да се почне и во кој размер да се разреди?Искуства

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Кравјо млеко
11.5.2014 23:31:11   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Со кое млеко да се почне и во кој размер да се разреди?Искуства



Меланија ние почнавме со свежо млеко Битолско.На почеток беше 50-50,но потоа ќе намалиш со вода,ќе појачаш намлеко.Се разбира доколку детето не пројави запек или сл.
Кај нас немаше апсолутно никакви реакции од кравјото млеко,си го прифати најнормало,дури и повеќе му се бендиса од АД.
Матичната ме советуваше да му давам исклучиво свежо млеко,но доколку се решам за трајно обавезно да го варам уште еднаш бидејќи трајното млеко содржело антибиотици кои термички се уништувале.


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 0:06:43   
Defne90 RR
Да да дефинитивно битолско е најдобро.Инаку горе пишав кога почнав да им давам домашно кравјо млеко.А и на помалото пастеризирано му почнав да му давам од 6 месеци и немавме никаков проблем.се додека не му дадов од домашното.Ама да пастеризираното прво го варев,и мене така ми рече матичната.Сега им давам домашно дека веќе се поголемки.Ама за помали најдобро е свежото битолско никако пред годинка домашно кравјо млеко.А за разредување и ние почнавме прво 50 50 два три дена па 70 30 уште два три дена и на крај само млеко.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 0:43:56   
Felly RR
И ние користиме свежо битолско, а за разредувањето како што ти пишаа погоре - прво се почнува пола вода, пола млеко - неколку денови може така, па ако нема реакција се зголемува на пр 1/3 вода со 2/3 млеко, и потоа и чисто млеко.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.5.2014 0:46:03 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Кравјо млеко
12.5.2014 14:45:25   
Melanija RR
Никогаш не купувам свежо па затоа ќе прашам дали од свежото има различна масленост или едно е?
Нели трајните се во 3 варијанти и тоа со 10 витамини

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?