|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 18:45:07   
Natasa981
Ја отварам темава, а доколку има некаде слична слободно префрелете ме..Моето бебе направи три месеци и сеуште сме со безредие,поточно не успеавам никако да направам дневна рутина или ред, како сакате, кон кој би се придржувале и јас и бебето.Најпрвин беше нели многу мала, потоа следеа грчевите и ете сеуште неможам да дефинирам кога заспива,кога дреме и сл.Често се буди ноке, преку ден сака да е во раце па добро би ми дошле совети од типот како вие воведовте ред кај своето бебе и како отприлика изгледаат вашите 24часа (кога станувате,кога цица, кога се бањате..)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 19:26:51   
Ikana
Nie fativme red duri otkako pocnav jas sama da si ja cuvam. Mnogu se nervirav sto mi doagaa majka mi i svekrva mi i me remetea so zemanje vo race na bebeto, pa set_anje navamu natamu, pa ke ja razbudat, a ona saka da spie itn...
Taka si rekov, ako sama ne si pomognam nikoj nema da mi pomognei....im rekov da ne doagaat vekje. Sega jas si stanuvam navecer (se budi ednas do dvapati), si ja dojam, si spieme do 11 ili 11 i 30, pa ke stane do 3 nekade budnicka ke bide, pak na jadenje, pa ke prespie do 6, pa pak jadenje, do 9 ke si guga ili ke dremne kratko, po sto sleduva banjanje, doenje, i krevet!
Kolku tolku nekako se naviknavme, ama najlos period mi bese koga imav non stop luge doma i uste poveke se nervirav od guzvata ( da za mene i 1 covek e guzva doma hihih).

< Поракaта ја уредил Ikana -- 27.1.2012 19:27:14 >

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 19:55:43   
Andriance
Lellele Natasa981 bravo za temata..prvo znam deka tebe najmnogu mozebi ti se potrebni soveti i iskustva na ovaa tema..ako nishto drugo barem da probas se sto pravat drugite..valjda kje upali neshto...jas za nas mozam da kazam deka imame red koga stanuva zbor za dnevno nananje...na sekoi dva saati...bukvalno...razlikata e samo shto do pred nekoe vreme spiese i po 2h ama sega maximum 45min..e za navecer gledam da go zaigram malku da go izbanjam najadam i koga kje zavrsham se da pominale 2h od poslednoto nananje..ako legne vo 23h obavezno prvoto budenje e 02h maximum 03h.cica i spie..i se taka na sekoie 2-3h do 10h...za cicanje malku go izgubivme redot ama pa pristalica sum na ona "doenje po baranje na bebe"..se nadevam deka odkako kje pocneme so dohrana kje spieme i povekje nokje..

e sega mene povekje me interesira shto obicno pravite po doma so bebe od 3-4meseci??? nie set_kame recisi sekoj den, ako ne nadvor togas na gosti user posted image si sedi i igra vo relaksator,mnogu go saka baby first kanalot,pa taka po 20 min gledame i ucime user posted image mu peam mu zboram ama sekogas go imam cuvstvoto deka ne go zanimavam dovolno........shto pravite vie, kako se druzhite so vashite user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance -- 27.1.2012 19:57:37 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 20:20:21   
Natasa981
Off i toa mi e interesna tema- sto so bebe od 3,4 meseci vo zimski period:) Nie ne setame mnogu, epten mi e ladno mene a tek na bebe, za nadvor mislam..Dali e dobro da se odi po gosti vo ova vreme na virusi i nastinki..? I dali na primer moze da se setame vo kolicka vo pogolemive trgovski centri, pokrieni sto se ..? Poluduvacka e doma po celi denovi ,stvarno

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 20:29:58   
Yummy Mammy
Lele i nie sme se uste izgubeni. Na pocetokot imase poveke red otkolku sega na 3,5 meseci.
Znaci, navecer porano spiese po dobri 4-5 casa, nekogas i poveke, a sega se budi na 2-3 casa, cica i prodolzuva da spie. Nekogas i se slucuva i na saat vreme da se razbudi ama togas ne i davam da cica, tuku i butam cucla. A preku den totalno sme bez red. Cica na sekoi 3 casa, vo posledno vreme i na 2 - 2,5 casa i davam, zatoa sto imam cuvstvo dek ne i e dovolno i deka e gladna. Posle cicanjeto najcesto e budna nekoe vreme, pa i se prispiva, pa se uspiva so sudni maki, i spie zamislete celi 5 min, pa se budi nervozna i kenkava posto neli ne e naspana i se do slednoto cicanje se setame vo race. Uzas! Probavme na dva vida na relaksatori, edniot go saka poveke, ama ne preseduva poveke od 5 min vo nego, probavme so kebence so igracki, isto - 5 min i gotovo, i zdosadilo. Nekako imam cuvstvo deka se i zdosaduva i samo saka da trca po sestra i, a malo e bre!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 20:41:13   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Off i toa mi e interesna tema- sto so bebe od 3,4 meseci vo zimski period:) Nie ne setame mnogu, epten mi e ladno mene a tek na bebe, za nadvor mislam..Dali e dobro da se odi po gosti vo ova vreme na virusi i nastinki..? I dali na primer moze da se setame vo kolicka vo pogolemive trgovski centri, pokrieni sto se ..? Poluduvacka e doma po celi denovi ,stvarno


abe fino e da ja iznesuvas makar 15 min...ako e ladno..e sega da ne duva ili vrne...oblecija ubavo vo skafanderce i gotovo..em podobro kje ti spie em apetitce...
e sega koga stanuva zbor za "trgovackive centri" site kje ti kazat jok...demek ete zatvoren prostor virusi itn...ama pa od druga strana mm e na rabota po cel den so eden kup lugje.. pa doma se gushkaat so bebe..taka da jas go nosam ama sepak gledam da ne bide toa vo najgolemata guzva...eve denes bevme okolu 13h..raaat se sheta u jumbo...za gosti isto taka nemam gajle osven ako znam deka deca im se bolni...epa koj saka neka kaze ama doma ne se doseduva

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 20:42:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Nie fativme red duri otkako pocnav jas sama da si ja cuvam. Mnogu se nervirav sto mi doagaa majka mi i svekrva mi i me remetea so zemanje vo race na bebeto, pa set_anje navamu natamu, pa ke ja razbudat, a ona saka da spie itn...

Kolku tolku nekako se naviknavme, ama najlos period mi bese koga imav non stop luge doma i uste poveke se nervirav od guzvata ( da za mene i 1 covek e guzva doma hihih).


celosno se potpishuvam za ova user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 20:44:52   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Off i toa mi e interesna tema- sto so bebe od 3,4 meseci vo zimski period:) Nie ne set_ame mnogu, epten mi e ladno mene a tek na bebe, za nadvor mislam..Dali e dobro da se odi po gosti vo ova vreme na virusi i nastinki..? I dali na primer moze da se set_ame vo kolicka vo pogolemive trgovski centri, pokrieni sto se ..? Poluduvacka e doma po celi denovi ,stvarno


Jas so pogolemata kerka se utepuvav od set_anje, najcesto od Ramstor do GTC, City Gallery (togas ubavo rabotese) i Soravija, i pak nazad. Samo togas vo Ramstor imase soba za doenje i presoblakanje, pa kade i da set_avme vo centar, ako imase potreba doagavme do Ramstor zavrsuvavme rabota i pak nazad po ulicite. Ama togas imav i drustvo za set_anje, a sega nikoj od moive bliski nema bebe. :( Koj saka neka rece, ama ne se set_a sam ko utka po ulicite. So ova bebe nekako se zatvorivme po doma. A na gosti ne ja nosam zatoa sto zimava site se nesto bolni, vklucuvajki ne i nas :((

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 27.1.2012 20:46:36 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
27.1.2012 21:20:32   
*mika*
Ej alal da vi e za temava, i nie pomalite da naucime sto ne ceka :))) znaci imame mesec ipol. Sabajle stanuvame nakaj 09h, cicame, i nekogas prodolzuva so spienje do kaj 13h, pa jas uspevam i da podraskrenam ili da napravam rucek, ili da se izbanjam user posted image user posted image posle pak cicanje pa budni sme, gledam da ja zanimavam, i citam prikaski, posto nemam tolku materijal za verglanje vo prazno user posted image ili ja vezbam, nekoi vezbicki od ortopedot pa ni minuva vreme, pa cicanje pa nananje. Seto toa na 2-3 h,najmalku, a ako zaspie moze da zaterame i povekje. E ne e sekogas po ovoj redosled, nekogas malku isprevrten, ama taka vo sustina se do 21h koga se banjkame, pa placki, cicanje, i u posledno vreme pocnav da ja stavam u krevetce nakaj 22.30h najkasno, i se prepravam i jas deka spijam, i nekogas mi uspeva da zaspie posle 1saat, kenka ama se predava. Do dusa da bidam iskrena, nekogas jas se predavam pred nea user posted image prva zaspivam, pa ako ima srekja taticko, nemora da ja zeme, ke si zaspie i ona user posted image i posle toa sega za sega sum srekna mamicka posto spie po min 4-5h, pa znae i do 7h da zatera, pa vo tekot na nokjta stanuvam 1 do 2 pati user posted image
I vaka e odkako izbrkav babi i se sto mi se mesase po doma user posted image i prezedov vo svoi race. Pa babite doagjaat samo da ja vidat posle rabota na saat dva user posted image
A za setanje po trgovskive, abe neznae covek sto e podobro. Dali po ladnoto ili po centrive. Mislam pogolemi se sansite da se zakaci nekoj virus vo zatvoreno, otkolku nadvor. Jas taka imam nekolku pati zakaceno user posted image aj uste eden mesev pa ke se prcime so kolkickite na ul.Makedonija user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 0:20:33   
Ana26
Супер тема. Моето user posted image има 4,5 м. и денот ни поминува како по книга.Станување околу 8, ретко да се успие повеќе, тогаш го имаме 1от оброк, а потоа секој нареден ни е точно на секои 3 часа. , мах. будност ни е 2 часа, значи ни доаѓа спиење меѓу секои 2 оброка, и се така до 8ипол-9 вечер кога се бањаме пиеме млекце и потонуваме во сон. навечер само еднаш се буди за јадење, некогаш не се ни буди.
Во будниот период Нон стоп зборење пеење играње читање,малку тв, мазење, се што ќе ми дојде на памет, сама да поседи-не доаѓа во обзир. јас се што правам по дома правам само додека спие-а тогаш што попрво!!! 

Што се однесува до шетањето, по гости избегнувам, поготово периодов, на крај краева дете се шета за да се надиши свеж воздух а не од затворено пак во затворено, во големиве трг.центри  идеме само ако имам реална потреба да купам нешто инаку според мене ни таму не треба!најлесен начин ти е тоа да закачиш вирус, а надвор па скоро секој ден сме, освен кога дува врне или ако сме малку болнички. нема ништо поубаво од тоа бебињата да си ги изнесувате надвор па макар и зима, што и фали на зимата..облечи го бебето ко што треба и нема шанси да се разболи...

< Поракaта ја уредил Ana26 -- 28.1.2012 0:30:14 >

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 2:48:47   
milo20052011
lele lele nie vo kakvo bezredie sme prosto ne da sum umorna tuku utepana sum...imame 4,5 meseci i nikako ne fativme red vo nisto,edinstveno na sabajle sto sekogas se budi vo isto vreme 09,a za drugo nemame red.od koga ke stane se presoblakame ,guskame mazime setame cicame a koga stanuva zbor za spienje e togas mozam da kazam spieme mnogu brzouser posted image i taka mene race mi pagaat ni rucek ni odmor ni nisto nemam se do 17 casot koga se vrakaat od rabota ...noknoto spienje ni e sekoj den razlicno nekogas znae da legne uste vo 23 a nekogas vo 03 neznam moze jas sum zgresila nesto sto ne sum go dovela vo reduser posted image ,pomagajte kazuvajte sto da pravam sto mnogu malku spie preku den i sto saka samo vo race...a, za setanje po gosti nesto ne sme raspolozeni od pricina sto posle koga ke dojdeme doma place nervozen e pa zatoa pretezno i ne odime nikade,a za vo jambo sme prvi saka da se seta so kolicka i nemame problem posle toa,ama momentalno vremeto ni e problem mnogu e ladnouser posted image

(Одговор на членот Ana26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 14:46:57   
Natasa981
Ехх ме пофаливте за темава што ја отворив ..ама мене маката ме натераuser posted image Многу е тешко со бебе без ред! Еве неколку дена пишувам дневник на сите активности на бебево во текот на 24 часа,демек да најдам нзс..Сега за сега,секој ден си е прикаска сама за себеuser posted image И во моментов ми текнува на еден совет од една баба за кој жалам што не го применив а тоа е -Бебе во раце земај само за доење! На нас ни беше во секое време во раце (заради грчевите можеби) и ајде сега треба да си ја чукам главата! Лепенка на мене, да е во раце само, ми паднаа и раце и грб,за ништо немам време ,од ова ѕверче од утро до мрак сум во пиџами..Сака да седи во раце и да набљудува,да гледа,не дај боже да ја навалиш да легне во раце кога ми е,абе плачки до небо се корнат.Офф имам тооолку за прашување ,цели фермани нема да стигнат..

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 16:18:41   
kremco
Bravo za temata!!!user posted image user posted image user posted image
Natasa i mojata sakase vo race i samo vo race i place i ne se uspivase ama ne moze vekje ,mama ima nov trikuser posted image

Nie bevma katastrofa,dete 3 god so pampers,bebe so 27dena nazdravje,mama sama do 16h i plus perfekcionista,se rasturiv,lkolku samo guzvi imav,kakov red nemav red za wc da odam,i se se sredi samo od sebe si pravev plan odnapred sto kako...

Stanuvame site trojca okolu 8;30-9h

i prvo pogolemoto brzinski oblekuvanje,posle so nego se mieme,zabi i wc,go zamivam,stavam pempers,sobarici i mu pustam crtani uuuhhh 10min...

Za toa vreme bebe kenka,jas cucla i davam i se oblekuvam..i raskrevam povrsinski spalna
5min...

Koga bebeto vekje stanuva nervozno ja zemam vo transporter ja presoblekuvam,cica,ja nosam da zdrigne i vo transporterce ja ostavam vo dnevna,so cucla,pustam muzika na lap top (da ne ja nosam vo race)
i zaspiva i spie od 2-3huser posted image user posted image
25min...

Posle varam kafe,supa za sin mi,ili nesto za dorucek,posle nego go hranam zasto sam ne jade...
15min...

Dnevnata e sredena od sinokja i kujnata posle vadam sadovi od masina i pravam rucek
dodeka taa ne se razbudi

Vo megjuvreme zanimavanje na sin mi e voena operacija pa ako go zemat babite slavam...

Koga kjerka mi pak kje se razbudi JA BANJAM okolu 12h a ne navecer i cica i pak 2-3 pa moze i 4 h spie,ama od vcera so muzika...

Okolu 13h sin mi go uspivame taa spie obicno vo lulka,ja lulam da ne bi kenkala dodeka zaspie sin mi...

E posle 13h do 16h kuliram,odmaram ili nesto rabotam i dvete spijat...

okolu 16h tato doagja i tie se budat...


(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 17:12:31   
Natuska85
Ај и јас да ви пишам нашиот распоред на 3-4 месеци како беше,а каков е сега на 9 месеци.Само што има огромна разлика пошто ние кога имавме 3-4 месеци беше лето.

Тогаш(3-4 месеци):

8- станување, пресоблекување,доење
8.30- 10 - шетање во парк
10.30- 12- спиење
12- 14 - играње
14- 16 - спиење
16-18- играње(ова поразбира,слушање музика,седење во релаксатор,седење во креветче со пуштена музичка вртелешка...)
18-19 спиење
19.30-21 - шетање во парк
21 - бањање, доење,спиење

Сега(9 месеци):

08- станување
09- појадок
10.30-13 - спиење
14.30- ручек
16- 17.30 - спиење
17.30 - 21 - многуууу гушкање со мама и тато и разни игри(+ шетање со дубаче,играње со играчки во креветче, седење на хранилката и гледање мики маусuser posted image )
21.30- спиење

Мислам дека имаме ред уште од прв ден кога се вративме од болница(на 20 дена од раѓањето на user posted image ) и секогаш настојувам да си се придржуваме кон истиот.Можеби имавме среќа што немавме многу јаки грчеви и немаше потреба да се држиме во раце, па поради тоа релаксаторот го ставам во групата најискористени работи за user posted image .user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 21:02:53   
penelopa
Мое мислење е дека на бебе ред треба да му се направи уште од мало во смисла јадење, спиење, играње бар така имам читано скоро во сите книги за одгледување на деца. Мене често пати на пример ми префрлуваат дека ептен сум го држела син ми на саат бидејќи навистина сакам да знае кога е време за игра а кога за спиење и не одстапувам од тоа. Сепак јас сум со него 24 часа и мене ми е полесно да си го организирам времето кога имаме некој распоред.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 22:31:58   
milo20052011
nekoi viat deka na bebe ne mozes da mu vospostavis red ama mene ne mi e jasno imam prijatelka koja bas i e doneseno bubusceto vo red a ima 4 ipol meseci
i sekogas baram soveti od nea ama ednostavno jas ne mozam da vospostavam nikakov red so moeto bebe a isto ima 4 ipol meseci

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 23:44:42   
AnnaMolly RR
Јас една грешка што ја направив со Филип е што нон стоп го држеше некој во раце. Со второто тоа нема да го повторам.

Еве го нашиот ред кога имаше Филип 3-4 месеци.

07 часот - будење, пиење млеко, бањање
08 часот - вриштење до бесвест
безредие до 19 часот, спиење по 15 минути на секои 3-4 часа.
19-21-22 - пеколно вриштење
21:30-22 - заспивање
03 будење за млеко (веднаш заспиваше пак)
07 будење и јово на ново

Ова до кај 6 месеци траеше.


Сега на речиси 20 месеци еве каков ни е редот (кога не оди во градинка)

08 - будење
09 - појадок
09-14 - играње, шетање ако е потопло и слично, нема никакви проблеми, нема плачки, сам смирено си игра...
14 - ручек
14:30 - 16 - спиење
16 - ужина
16:30-19 - играње како да немам дете дома (ова важи ако сме сами, ако има некој друг е збеснување и глумење)
19 - вечера
21 - спиење до сабајле без будење


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 28.1.2012 23:50:06 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
28.1.2012 23:49:29   
AnnaMolly RR
Еве еден совет од мене. Бебињата ја сакаат рутината. Така се чувствуваат безбедно и знаат што следи. Гледај работите прави ги во одредено исто време секој ден.

Ние од прв ден од доаѓање дома од болница имавме ред за ноќно спиење - девет во кревет. Приметив дека тогаш заспива и да не му се спиеше го успивав. Штом ќе испиеше шише млеко заспиваше веднаш. За дење редот подоцна го фативме.

А за тоа што е навикната во раце има само еден лек - ќе ја оставиш да си лежи на кревет или во релаксатор и нека плаче. Ќе плаче неколку дена и ќе се одвикне. Ама мора упорност.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
29.1.2012 9:44:21   
Felly RR
Кога беше Матеа мала си имавме убав распоред. Се знаеше и јадење и спиење, ама сега како што расти, се губи тој распоред. Единствено за спиење гледам навечер до 9 да е заспана.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
29.1.2012 11:30:49   
arh_diz
Za se imame redosld , samo za cicanje ne user posted image
Otkako se rodi pa dosega go ima smeneto nekolku pati redosledot.No posle 12 meseci si fati ubav redosled i zasega go nema smeneto


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
29.1.2012 14:41:39   
kleo
До едне месец ни беше супер, бебушко сам си имаше ред. Стануваше во 5 следеше цицање, на секој 2 саати, преспивање никако. Заспиваше во 15 часот и после тоа се будеше само за јадење.

После тоа до отприлика 3,5 месеци на син ми бевме во општ хаос, ама такви ни беа околностите. Единствено имавме ред на јадење за кој не попуштав никако. Прво јадеше на 2.5 саати, па после на 3 , па на 4 саата и никој не смееше да му даде порано. Еднаш попуштив и ми се удри од глава, цел ден повраќаше, ама мм си го доби. Во тој период дневното спиење за нас беше научна фантастика, ако дремне 15 минути после јадење и тоа е. Ама па затоа си спиеше по цела ноќ. Ова мислам последно јадење во 1 па во 5. Ама си имавме договор со мм, он му даваше да јаде во 1, додека јас спиев, а јас станував во 5. Па така сите наспани.

Потоа пак си направи ред, и тоа стануваше во 6-7 пие млеко, и тоа онака службено и си продолжува до 10-11. После станува јаде каша и си играме или гледаме мики маус. Два саати после кашата пие млеко и си заспива. НЕкогаш спие еден час некогаш два, зависи. Станува си играме, пие мелко, и може пак да си предреме, отприлика 30 минути. ПОтое следи играње, млечна каша, па бањање, гушкање, го чекаме тато да си дојде од работа, се гушкаат во 22 пие млеко и си заспива.

Од како наполни 5 месеци имаме нова рутина, заспиваме во 20 часот, најдоцна 21.  И тоа  го ставаме во краветче, ја пуштаме играчката и му го даваме кебенцето си мики маус, баз кебето нема заспивање и си излегуваме од собабта. Уште од раѓање заспива сам, ама ова со кебето му е сега ново.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
1.2.2012 14:04:25   
elenak
Еве и јас да ви пишам нештичко, со моево ѕверче едвај имам време да се избањамuser posted image Ние ноќе спиеме, се буди кај еден ипол, па кон три четири и во седум сме веќе будни, јадеме пак и после си гугаме. Арно ама денски никако да поставиме ред, не сака да спие, само по десет минути и многу ми се плаши. Леле кога ќе срипа и ќе викне од кожа ме вади,а кутрата плаче и долната вилица и се тресе, не знам дали имате вакви епизоди што превзематеuser posted image Од што ли се плаши толку детево во сон?

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
7.2.2012 19:15:08   
milo20052011
i jovan preku den spie po 10 minutiuser posted image neka ne te plasi toa

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
14.2.2012 14:36:20   
light

I jas da se zalam malku od bebusot hiq mi nema red imame 4 i pol meseci do pred eden mesec ne spiese cela nok imase mnogu grcevi pa pocna po malku sega noke ke spie no mnogu kasno zaspiva jas od 21 ja legnuvam ke spie malku ke stane ke spije ke stane pa se do 1 qasot i togas zaspiva i samo pi spij bez budenje se do 11 casot ke stane ke pie i pak bara da spie spie 20 30 min maximum i pak nemirna i taa isto bara samo na race nemam ni jas vreme za sebe ni na wc ,
Plus sto imam golema maka posto ne spiese iq i kupiv kolepka i se navikna na nea i celo vreme so lulanje ke poludam sum probala direkno na krevet ne spie samo plaqe ne znam kako da ja odviknam od kolepkava ve molam za sovet i ova budna moze da izdrzi samo eden cas poveke neke pokne so svoite dali vasite bebusi sedat poveke vreme denje
Pozdrav

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дневна рутина (распоред) кај бебе
14.2.2012 14:51:20   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Еве и јас да ви пишам нештичко, со моево ѕверче едвај имам време да се избањамuser posted image Ние ноќе спиеме, се буди кај еден ипол, па кон три четири и во седум сме веќе будни, јадеме пак и после си гугаме. Арно ама денски никако да поставиме ред, не сака да спие, само по десет минути и многу ми се плаши. Леле кога ќе срипа и ќе викне од кожа ме вади,а кутрата плаче и долната вилица и се тресе, не знам дали имате вакви епизоди што превзематеuser posted image Од што ли се плаши толку детево во сон?



мене Л така ми правеше едно време додуша и сега ако сонува нешто и цика и се тресе цела со рачињата и јас ја нишкам и и пеам и така се смирува и заспива пак ,инаку сега почнува да разбира и на тв пазам што пуштам дури и цртани одредени за да не се плаши навечер. пробај така.

инаку за ред и ние немавме кога беше мала докај 4 месец после јас и ставив ред сакала нејќела секој ден исто правевме есега еден саат плус минус од редот скакавме али битно се водевме по него и ете до ден денес тераме има 16 месеци,некој ден ако се поремети наредниот гледам да го усогласам и така.
инаку вака стануваме или пие млеко или не,после еден саат појадува,си игра после 3 часа ужина па спиење,па ручек,па после 3 ужина тоа време или шеткаме некаде или дома си игра за вечера сме дома ,се пресоблекуваме или бањаме,па вечера па да дотроши енерија која тогаш има најмногу и некаде 10 ипол макс 11 заспива ,вечерта или во 2 пие млеко или во 4 зависи и така сме секооојј ден.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?