|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Совет за здраво дете
6.2.2013 10:24:56   
Snowhite RR
Порано кога немало матични лекари, нашите мајки не носеле еднаш месечно на педијатрија каде ги прегледувале бебињата, ги мереле, утврдувале дали добро напредуваат и давале совет на мајката во врска со доење, прихранување, црвенило на кожата, затнато носе и сл. Ова го викале одење „На совет“.
Сега нашите новородечина ги носиме на совет кај матичните лекари или додека немам избрано матичен лекар, повторно кај детските лекари од болницата каде сме се породиле.
Па еве овде да си пишуваме сите мамички на новороденчина што ни рекле на совет, дали добро напредуваат нашите малечки

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 10:30:58   
Snowhite RR
Јас Михаил првиот пат го однесов на болница бидејќи сеуште немав одбрано матичен, а овој пат за Јана од почеток почнав да ја носам кај матичната
Прво ја однесов 6 дена откако си дојдовме од болница, ама не за совет, туку затоа што имаше некоја како инфекција на очето, а таму кога ја прегледа установи дека има жолтица, беше напредната само 110 гр, па не прати на детско, таму и зедоа крв, за среќа билирубинитие беа ниски, ни рекоа бедоксин, за окото тобрекс капки и не пратија дома.
Денеска бевме повторно на совет и за 9 дена има качено 280 гр, докторката рече дека супер напредува, да продолжам со бедоксин уште една недела. Друго се е во ред

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 10:48:37   
Fiao
Јас пак морам да признаам дека многу кавлитетни совети добивме од партонажната. И тоа во вистински време! Кога јас бев во најголемиот хаос, со прво дете, новороденче... Иако детето фала богу немаше никакви сериозни проблеми - мене се ми личеше на проблем во тој период. За мене беше научна фантастика како да го бањам бебето со се не паднато папоче user posted image . Сега ми е смешно, а тогаш бев жива паника, патронажната дојде уште 2риот ден откако дојдовме дома и се ми покажа. Знам дека вака звучи малку смешно, гледано од оваа перспектива ама тоа беше за мене вистинско просвелтување. Покрај советот за бањање, ми покажа како правилно да дојам, да ја пресоблакам, да го премачкуваме папочето, ни ја прегледа жолтицата (за која јас планирав да се акам по болниците за некој да ми каже што да правам) она ми рече дека е под контрола и дека може да поминеме само со домашно сончање. Како и да, покрај квалитетните совети, навистина ме успокои.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 13:47:25   
Mihaela 2010
Koga se rodi M,ete i jas imav srekja da mi se pogodi patronaznata,koja navistina bese ljubezna,i doagase i povekje od cesto da me posetuva,nejzinite soveti mnogu mi znacea i sporeduvajki go nejzinoto i mislenjeto na nasiot ni pedijatar gledam deka me posocila na dobar pat,pravilno da postapuvam so bebusot neli kako neiskusna majka na prvo dete...
Od samiot pocetok ja nosam vo Neuromedika,i stvarno neznam sto ke pravime koga pedijatarov ke ni zamine vo penzijauser posted image ..
Znaci kontroli sekoj mesec,soveti,se na mesto kazano,detevo moe ne znaese za sirup nitu za bilo kakov antibiotik ili bolestina celi 18 meseci se dodeka neli ne trgnavme vo gradinka...
T krevase od zapcinjata no ne bese strasno...
I koga zavrsivme vo kozle ,znam deka zgresiv sto ja nosev kaj drugiot pedijatar,ama se nekako ni se pogagjase taa na smena,ama ete se sluci sto se sluci
Sepak ke kazam deka ako pedijatarot ne ti cini djabe ti e se...zatoa pred da se odlucite kaj ke gi lecite vasite deca,dobro rasprasajte se i napravete go praviot izbor...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 14:01:54   
Beatris
Потполно се согласувам со постот на Михаела. И јас се чудам што ќе биде кога ќе ни отиде Набилчо во пензија... До душа не знам ни кога треба да оди. Се надевам не скоро user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 14:26:32   
AnnaMolly RR
Мене не ми ни дојде патронажна, па така се снаоѓав како знам и умеам.
Кога станува збор за лечење болести (кашлица, температура и слично) секогаш се трудам тоа да биде на природна база и не памтам кога последен пат сме пиеле антибиотик, има поминато повеќе од година и пол.

Јас тоа можам да го дадам како совет од мое искуство. Да не давате веднаш сируп за кашлање кога може да се среди и со „народски“ лекови, кои честопати се покажуваат многу подобри од лековите. Кога има детето темпертура прво со масажи со разреден алкохол да се обидете да ја симнете, со туширање, со разладување...

За имунитет не мора веднаш да се посегнува по витамински препарати, настојувајте што повеќе свежо овошје и зеленчук да се јаде...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 15:12:44   
JanaMarija
E kaj mene bese totalen haos sto se odnesuva na sovetite. Od bolnica mi kazaa edno, taman sum pocnala da primenuvam dojde patronaznata mi kaza drugo...aj prifativ i od nea pa kombinirav soveti i odime na 10 dena kaj maticniot toj sosema treto :))) jas neznaev kogo da slusam i na kraj pravev kako sto mi kazuvaa pedijatarot i majka mi koja ima iskustvo i ispadna deka bese najdobro. Inaku pedijatarotni e postar no iskusen covek koj gi prifaka modernite soveti i lekuvanja i dosega se sto kazal ispadnalo deka e taka i deka ima pravo,osven toa da ja dohranuvam za da sme ja zdebelele, a e 4 meseci so skoro 6 kg user posted image

Kako i da e treba da ima takvi pedijatri sto poveke( sto ziveat za svojata profesija) bidejki bez negovite soveti odamna ke lutav ko muva bez glava :)))

A sega soveti primam i od iskusni mamicki koi se najdobri pedijatri hahaha :)

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 16:33:49   
Hunny
Кај мене патронажната дојде по 12 дена и тоа ние ја викавме. Искрено подобро и да не доаѓаше, ми создаде толкава паника, што вечерта ја носевме малата на Детска клиника. Имаше жолтица, но за среќа во полесна фаза. Другиот ден отидов кај матичната и нејзините зборови и оние на сестрата што работи таму ме вратија во живот. Од тој ден јас не паничам, сум поопуштена и потрезвено реагирам.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 22:37:03   
elenak
Кај мене патронажната дојде два пати во првите две недели кога дојдовме од болница и ми држеше предавања во 08 сабајле кога очи не можев да отворам после бурна ноќ со user posted image па толку и можев да ја слушам. Среќа што главната сестра на гинекологија кај нас му е тетка на мм, па доаѓаше секој ден првите неколку дена за бањање па неа ја прашував за се и раната ми ја гледаше. А во болница не ми покажаа апсолутно ништо, дури ни пелена како се менува, катастрофа.
Матичниот педијатар, што да ви кажам, прегледот се сведува на мерење килажа, наслушување и проверка на грло. 12 месеци иста процедура, еден единствен совет не сум добила, имам чувство дека само што ќе влеземе сака да не испрати. Па така сите совети за здраво дете јас ги црпам од РР и од разговори со пријателки.

< Поракaта ја уредил elenak -- 6.2.2013 22:40:40 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Совет за здраво дете
6.2.2013 22:47:43   
Malecka23
Kaj nas patronaznata dojde posle 3dena i toa dojde da zapise ime i prezime i da razgleda i da vidi kako mi e po doma za da zbori po selouser posted image Vtoriot pat dojde posle 12dena ama togas i mm bese doma pa i stana nezgod no odma si otide.I na kraj se javuvase kao jas sum z 5min kaj tebe da dojdam ja otkacuvav i mi dojde ednas na vrata i fino kulturno i rekov uopste da ne mi ni doaga i ne ja pustiv posto osven trac muabeti i gluposti dr nisto ne kaza,Soveti slusam od pedijatarot i Dr.Nada i sekako ucam i od vas rr-ki.Gledam sto poise da primenan narodna medicina da ne posegnam odma po lekovi

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Совет за здраво дете
8.2.2013 11:09:30   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Kaj nas patronaznata dojde posle 3dena i toa dojde da zapise ime i prezime i da razgleda i da vidi kako mi e po doma za da zbori po selouser posted image Vtoriot pat dojde posle 12dena ama togas i mm bese doma pa i stana nezgod no odma si otide.I na kraj se javuvase kao jas sum z 5min kaj tebe da dojdam ja otkacuvav i mi dojde ednas na vrata i fino kulturno i rekov uopste da ne mi ni doaga i ne ja pustiv posto osven trac muabeti i gluposti dr nisto ne kaza,Soveti slusam od pedijatarot i Dr.Nada i sekako ucam i od vas rr-ki.Gledam sto poise da primenan narodna medicina da ne posegnam odma po lekovi

Koja patronazna sestra ti doaga malecka? Onaa so kosata do ramena sto i e ? Zaklina mislam se vikase..Sigurno ni e istata,kaj mene e mnogu fina koga doaga ...Mi dade soveti,ja vide od zoltica,papoceto i go vide..Ma prasa sto davam,kako davam.Dali cica,koj pedijatar ke go odberam,za ortoped me sovetuvase i slicno.>nikogas ne sakala da se napie nisto ( moze samo casa voda ponekogas ) i tolku..ne mi lici na nekoja tracara iskreno...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Совет за здраво дете
8.2.2013 11:24:31   
arh_diz
Imame slicna tema KLIK

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Совет за здраво дете
8.2.2013 12:25:52   
eli07
Kaj nas patronaznata sestra od tolku sto bese vredna i zelna da me vidi dosla uste pred jas da se dovleckam doma od bolnicauser posted image user posted image i normalno moite ja vratile za drugiot den znaci uste prviot den ona bese nacrtana kaj mene.Iskreno dobri soveti mi dade, me upati za nakoi raboti koi ne mi bea jasni (papoceto, kandidijaza koja ja fativme uste odma, banjanje...)zanci sum relativno zadovolna.E sega sakase i kafence da si se napie so svekrva mi posto si go imaa muabetot :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Совет за здраво дете
8.2.2013 13:06:57   
Snowhite RR
Девојки за патронажна сестра имаме друга тема, таа што ја посочи арх_диз, оваа тема е за совет од педијатар

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Совет за здраво дете
7.3.2013 13:26:21   
Snowhite RR
Можеби темава требаше да се вика Советувалиште за здрави деца
Како и да е, денеска бевме на преглед и Јана супер напредува за 1 месец е поправена 1100гр и порасната за 4см. Многу сум задоволна кога ја гледам дека добро напредува со оглед на тоа дека така изненадно се роди, односно порано ми закажаа царски бидејќи во мене не напредуваше, па се си мислев ќе се роди многу мала, па ќе ја стават во инкубатор, па ќе чекаме, па во неизвеснот ќе бидеме и триста филмови си направив, тоа е, ама среќна сум што добро се заврши и сега одлично напредува

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Совет за здраво дете
14.3.2013 18:04:11   
eli07
Postoi praktika da se nosi deteto vo prvata godina sekoj mesec na kontrolen pregled kaj pedijatar.Dali vie go nosite redovno i do koga (istot me interesira i za ortoped).Jas sin mi do sega ( 8 meseci)go nosev sekoj mesec, megjutoa mislam deka pa i nema potreba ponataka da go mrcvaram tolku cesto.Vie sto mislite??

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Совет за здраво дете
14.3.2013 18:04:51   
eli07
Dokolu ne daj boze nema potreba sekako :))

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Совет за здраво дете
14.3.2013 18:32:40   
Maca25
Јас ја носев секој месец до една година. Секој месец ја мереа и ја прегледуваа, а еднаш само направивме крвна слика. Мене ми беше тоа битно затоа што сакав да знам како ми напредува детето, а и секој месец матичната докторка ми кажуваше што да воведам во исхрана. Јас сум за да се носи секој месец на прегледи до една годинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Совет за здраво дете
14.3.2013 19:47:17   
Gwendolin
Ја носев секој месец кај матичната за да ја измерат нели да видат како напредува, совети и сл. Ама кога ја носам на вакцина пак, тој месец не ја носам кај матичната зашто и таму ја мерат, ја прегледуваат. Во секој случај еднаш месечно ја носам на доктор, мислам дека е убаво да се следи како напредува детето а и сакам да слушнам совети од докторката, зашто ако слушав од свеки а не од неа и вас, детето ни ке ми цицаше, ни ќе го хранев правилно, ни облекував како што треба. А за ортопед одам кога ќе ми закаже нареден преглед.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?