|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
31.8.2012 14:09:26   
Lara2224
riba i ova se jasli samo pogolemi jasli od najmalite. vamu bidejki se premnogu gi delat na poveke grupi izgleda a inaku oficijalno za site buba mara gradinki mala jasli e 8-18, pogolema jasli e 18-32 meseci.

mene na baranjeto rakovoditelkata mi zapisa jasli 18-24 meseci. :| e ne znam sega sto im znaci toa...

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Во која градинка?
31.8.2012 14:41:28   
*Elena*
user posted image Lara2224...trgnav na rabota i ne ve citav ic, ama eve sea se iznacitav...aj samo so lesno od ponedelnikuser posted image I nie zavrsivme so dokumetite i brisevite, gi odnesovme denes. Vo ponedelnik vo 9h treba da se pojavime vo gradinka na pola saat user posted image , taka ni rekoa, za pocetok. Za grupite za jasli, gi stavaat decata spored godinata na ragjanje, taka da ako na primer deteto ima 13 meseci i do krajot na godinava napolni 18 meseci ke go stavat vo grupata od 18 meseci t.e pogolemata grupa jasli, mislam deka taka nesto bese user posted image pozz...

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Во која градинка?
3.9.2012 9:09:41   
Lara2224
hahahha so toa pola saat ne se normalni! ami site ako gi odneseme od 9 do 9:30 posle oni moze slobodno doma da si idat, ne mora na rabota da bidat! borg da cuva, sto mislat nas kolku odmor ni davaat na raspolaganje? pola godina?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Во која градинка?
3.9.2012 11:39:53   
riba79
nie denes bevme od 8 do 10 ,ne lacese,si igral,malku zaplakal koganekoe bebe placelo ama ucitelkata veli toa e normalna reakcija..2 nedeli ke bide adaptacijata po 2-3 saati zavisno od deteto..ucitelkite se mladi i fin vpecatok mi ostavija...ke vidime utre kako ke bide..aj so sreka na siteuser posted image

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Во која градинка?
4.9.2012 15:23:43   
Luci
Riba79 браво за Ф. ке си се навикне ехееее, после ќе плаче за во градинка да одиuser posted image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Нека им е со среќа тргнувањето во градинка на сите Рингерајчињаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Во која градинка?
5.9.2012 9:39:38   
Lara2224
I nie denes bevme prv pat.... I se bilo super od sabajle. Ama koga otisla majka mi da go zeme samo sin mi bil vo krevetce i placel a site drugi si igrale dole.... Se scapale so nekoe drugo dete za nekoja igracka i moevo bilo pod kazna..... :'((((


_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Во која градинка?
5.9.2012 13:35:31   
penelopa
Дали некое дете посетувало работилници во Монтесори градинката? Ме интересираат искуства. Кај нас во Љубљана има повеќе Монтесори градинки- една ептен блиску тука кај што живееме па го запишав син ми од Октомври на една попладнвна програма да видам колку ќе му одговара - ако му се бендиса може напролет и да продолжи во истата градинка т. е кога ќе се ослободи местоuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Во која градинка?
6.9.2012 8:38:51   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Riba79 браво за Ф. ке си се навикне ехееее, после ќе плаче за во градинка да одиuser posted image
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Нека им е со среќа тргнувањето во градинка на сите Рингерајчињаuser posted image user posted image user posted image



fala luci,prvite 2 dena ne placese ama vcera i denes dauser posted image .ide po 2 saati..koga go zimam ne place vesel e..aj valjda brzo ke se navikne..kako ste ti i Mario?pozdravuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Во која градинка?
6.9.2012 8:58:18   
Luci
Ќе се навикне ич да не му се секирашuser posted image Инаку ние сме супер, одиме во градинка, со трчање влагаме во занимална а некогаш и со плачење пошто веќе почнавме да плачеме по мамаuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Во која градинка?
6.9.2012 20:12:15   
slavicav
Moze iskustvo so gradinkite vo aerodrom potochno vo Srnichka klon Chekorche ili klon Lale,mozebi ke imam shansa da izberam ili eventualno klon Kalinka???Kade e podobro shto vikate?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 9:30:39   
topce
Ние сме во Чекорче од 11 месеци и еве сега стигнавме во голема групаuser posted image
Само пофални зборови можам да кажам, во однос на персоналот и воспитачките и негувателките кои се грижеле и се грижат за ќерка ми.болести како болести секаде ги има некои поминуваат полесно некои потешко.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 10:16:24   
Lara2224
lugje dali nekoj nosi dete vo jasli vo Pcelka 1?
Toa tamu e ludnica! Decava po cel den se vo krevetcinjata i ni igracka nemaat ni nisto... baska site se zaedno vo edna soba. Ima samo uste edna zanimalna i tamu pogolemkite si igraat si peat, a ovie gi zatvorile vamu i samo edna vospitacka sedi so niv i uste im se dere "dosta places veke!!!" ne znam sto da pravam. Sin mi e 13 meseci ama odi, kazuva po nesto, si igra so sto ke mu dades, posle si gi sobira igrackite prakrasen e... A vamu zatvoren vo krevetce i po cel den place.....


Gi zamolivme da go pustat da si igra kaj pogolemkite (nekoi se i kolku nego ama podolgo odat vo gradinka) vika ne moze dodeka da se navikne mora vaka.... A kako da se navikne koga nikogas prethodno ne bil zatvoren vo krevetce?!?!?!?!?

_____________________________

* you are my hearthbeat *


_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 10:51:11   
dostickage
Ah Lara224 isto kako jas da se citam . Istovo ova go gledav jas koga sin mi odese vo gradinka lani; i uste milion drugi mnogu polosi raboti...
Posle mnooogu patesestvija na koi ne bi se navrakjala (a sum pisuvala prethodno)  go ispisavme od taa luda gradinka. Eve vekje edna godina kako ne odi vo gradinka i deteto mi e fala Bogu top.

E sega so ovoj pamet drug kje bide pristapot a bogami i kriteriumot za izbor na gradinka.
Dogodina zdravje koga kje ima polni 3 godini kje odi vo gradinka ama vo nekoja kade tie sto cuvaat deca se lugje i se odnesuvaat kako lugje.

Pozdrav i so lesno.

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 11:03:49   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

lugje dali nekoj nosi dete vo jasli vo Pcelka 1?
Toa tamu e ludnica! Decava po cel den se vo krevetcinjata i ni igracka nemaat ni nisto... baska site se zaedno vo edna soba. Ima samo uste edna zanimalna i tamu pogolemkite si igraat si peat, a ovie gi zatvorile vamu i samo edna vospitacka sedi so niv i uste im se dere "dosta places veke!!!" ne znam sto da pravam. Sin mi e 13 meseci ama odi, kazuva po nesto, si igra so sto ke mu dades, posle si gi sobira igrackite prakrasen e... A vamu zatvoren vo krevetce i po cel den place.....


Gi zamolivme da go pustat da si igra kaj pogolemkite (nekoi se i kolku nego ama podolgo odat vo gradinka) vika ne moze dodeka da se navikne mora vaka.... A kako da se navikne koga nikogas prethodno ne bil zatvoren vo krevetce?!?!?!?!?

_____________________________

* you are my hearthbeat *



Uf, i jas ova go vidov koga kerka mi imase okolu godina dena i jas sakav da ja zapisam vo gradinka. Kosa mi se krena od pomislata deka namesto da go istrazuva svetov i da se dvizi slobodno megju deca i igracki, ono treba mizerno da si sedi vo krevet i da si tazi sto majka mu go ostavila. user posted image user posted image user posted image
Jas togas resiv da ne rabotam i ostanav doma uste godina dena, potoa zemavme zena i dodeka ne napravi 3 god ne ja pustiv vo gradinka. Pobitno mi bese da ziveam poskromno i so edna plata otolku da rabotam, a deteto da mi mizeruva. Ama ako nemoj mora - mora. Jas samo si se tesam deka nisto nepamtat, sreka mali se, pa ke zaboravat. user posted image

p.s. A inace nisto ne mozes da napravis, taka gi gledaat malite, za zal. Mesto da gi pustat tamu so pogolemite decinja da se zanimavaat, odma ke prestanat da placat, oni komunisticki gi stavaat vo krevetcinja i ocekuvaat poslusnost.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 11:20:39   
riba79
denes razbrav deka se otvorila nova privatna gradinka koja raboti vo dve smeni vo centar i cini 3200 den i plus 100 den dnevno za hrana..zanaci okolu 5200.gradinkata funkcionira i kako dneven prestoj..se vika spirit...ako nekoj go interesira mozam da se rasprasam za broj,lokacija...pozz

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 11:21:31   
Lara2224
Ne znam... vaka nema sansi da go ostavam. Pa toj odi, t.e. trca, tancuva na muzika, razgovara na nekoj negov jazik, slusa prikazni, gleda televizija, jade pie od casa (duri i ziveli pravi) a ovde piknat vo krevetce i place se korne. Sekako go zapisaa vo pogolemata grupa, zosto da ne go pustat so niv da mu e barem zabavno?

Kaj nas ne doagja vo predvid da ne odam na rabota, vo momentov ne mozam da si dozvolam da plajkjam zena (t.e. ako moram i toa ke go napravam), a moite se od drug grad i veke 6-7 meseci majka mi patuva za da go cuva i se vrakja sekoj vikend...

Kako e po drugite gradinki? Sega veke ne planiram nisto po procedura, so vrski ke go zapisam kaj i da e, smo ima li nekoja druga gradinka koja podobro gi tretira decinjata?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 11:22:40   
Lara2224
Lele Riba ako imas informacii pisi odma, web strana, telefon nesto to i da e.....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 11:39:15   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

Lele Riba ako imas informacii pisi odma, web strana, telefon nesto to i da e.....


ti pisav pp.pozz

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 11:45:51   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

denes razbrav deka se otvorila nova privatna gradinka koja raboti vo dve smeni vo centar i cini 3200 den i plus 100 den dnevno za hrana..zanaci okolu 5200.gradinkata funkcionira i kako dneven prestoj..se vika spirit...ako nekoj go interesira mozam da se rasprasam za broj,lokacija...pozz


I jas sum zainteresirana, ako mozes pisi mi vo pp ili sl. i dali primaat pomali bebinja? fala i pozz

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 13:07:28   
Yummy Mammy
Riba, daj pisi tuka za gradivkata, da ne prakas na sekogo posebna pp. Eve se slozuvame site deka ne e reklama, tuku informacija.  user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 14:56:59   
bebe82
Dajte i na mene PP i jas se interesiram za taa privatna gradinka vo centar, iako jas nasata (drzavna) ne ja menuvam za nisto. Mi treba za zolva mi od aerodrom, kade znaete e ludo po gradinkive

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 15:50:29   
topce
Во врска со јасли и проблемот што многу градинки го имаат, а тоа е чување на децата во креветчињата би сакала да кажам дека мене баш моментот дека децата не ги оставаат во креветчиња ме изненади кога ја запишувавме ќерката во градинка. таа не одеше ниту лазеше и мислевме дека цело време ќе ја чуваат во креветче. ние си баравме разговор со негувателките како и да видиме каде ќе престојува детето пред да тргне во грединка. и градинката бараше од нас да се обави разговор со родителите и педагогот на градинката. во јасли ги ставаа на средина и им истураа играчки и секое си беше приказна за себе. мм еднаш ми дојде цел вознемирен бидејќи кога ја земал од градинка видел како некое детенце станувајќи ја згазнал ќерка ни по рака, што е нормално. мислам дека многу зависи од ангазираноста на негувателките веројатно им е полесно да се во креветчиња одколку да внимаваат кое каде отишло user posted image .

< Поракaта ја уредил topce -- 7.9.2012 15:51:17 >

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 17:11:05   
slavicav
Ima nekoj vo Srnichka klon Bambi,sakavme vo Chekorche ama epten mnogu deca imashe i se odluchivme za Bambi.Ima nekoj da ni kaze kako e,se nadevam dobar izbor napravivme?

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 17:51:06   
Maca25
Ќерка ми кога тргна во градинка едвај одеше, ама никогаш не ја чуваа во креветче. Може дека беше ептен самостална, си играше сама, па не ја ставале. Ама и сега кога одам да ја земам, нема ниту едно бебе во креветче оставено. Исте се на земја, си играат, имаат 2 лулашки таму си се лулаат, другите на земја со еден куп играчки.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 18:02:17   
kikicka
Риба79 ај пиши ми и мене во пп за градинкава.

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

Lele Riba ako imas informacii pisi odma, web strana, telefon nesto to i da e.....


ti pisav pp.pozz



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?