|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
22.8.2012 10:39:46   
riba79
jas sega doagam od cekorce gradinkata,sin mi e zapisan mi dadoa dogovor i uplatnica...ima spisoci samo kaj sin mi seuste ne se znae koi ucitelkite ke bidat...treba potvrda od maticen lekar,bris ne postar od 15 dena od denot na trganje vo gradinka...pozz

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Во која градинка?
22.8.2012 11:42:30   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: babyIskra

A, za toa deka im go drzis mestoto ne e bas taka zatoa sto okolu 15-ti avgust davaat uplatnici za primenitre decinja da se uplati kako garancija za mestoto, ako ne se uplati na vreme avtomatski mestoto stanuva slobodno i primaat novo dete na toa mesto. Pozdrav


Јас денес бев во градинка, Пчелка 2, да ги земам документите и да ми кажат што се треба да донесам и никаква уплатница не ми дадоа..ми рекоа тоа на 1ви, кога ќе почнеме да доаѓаме..

Vezilka, не се грижи, секако ќе земат пари user posted image Нас првата уплатница ни ја дадоа 10тина дена откако почнавме во градинка, и потоа секој месец околу 5ти ни ги даваат уплатниците.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Во која градинка?
22.8.2012 11:51:35   
vezilka RR
sandriana како си задоволна од градинката, знам дека сте во Пчелка 2 и вие?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Во која градинка?
22.8.2012 12:23:48   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

sandriana како си задоволна од градинката, знам дека сте во Пчелка 2 и вие?

Искрено, задоволна сум...user posted image Сега, може не е хотел А категорија со посебно мени и фенси ентериер, ама детево ми е згрижено како треба-најадено, преслечено-чисто, напредува како што треба за сега, воспитувачките во јасли ми се ок....
Само периодов се реновира градинката (виде веројатно), па сите дечиња се на куп во една просторија-ама и тоа не е страшно, се уште се малку деца user posted image
Во прицип-сега за сега-солидно е.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Во која градинка?
23.8.2012 9:00:11   
Yummy Mammy
Ima istaknato spisoci na deca vo gradinkata pozadi Univerzalna!
Znaci bi trebalo vo site gradinki da se istaknati kako oficijalni.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 10:41:16   
*Elena*
Konecno vo Buba mara ima spisok kaj pedagogot/psihologot (sto i da e), mm bese denes da vidi i mu dale dokumenti i uplatnica, i mu kazale deka vo prva grupa jasli ima 15 decinja user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 11:21:10   
Lara2224
lele jas uste ne mozam da gi dobijam na telefon! Me pobudalea tri dena! a ne mozam da izlezam od rabota bidejki vo centar rabotam! ke zbesnam!

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 11:38:08   
Lara2224
kako i da e *Elena* se nadevam deka ke bidat zaedno, vo prva jasli grupa treba da sme i nie... samo uste da vidime dali sme na spisok....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 12:02:35   
*Elena*
Epa idiotite nemaat spisok izlozeno, a i po telefon ne kazuvaat nisto, nie od ponedelnikot vrtime, tek vcera ni kazaa da dojdeme vo gradinka da si vidime dali e na spisok...i taa denes bila vo frka celata, nisto ne mu kazala na mm, ni koi vospituvacki, ni sto kako treba da se nosi, samo mu rekla deka nemora od ponedelnik, mnogu deca ke placele od 1den, da go odneseme od sreda...a ova mi go kazuva sekoj sto ke slusne gradinka, i na kraj site od sreda vo gradinka ke placatuser posted image

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 12:05:04   
Sandric
A be imeto na vospituvackata sekako nisto ne ti znaci i ne mozes da ja smenis. A za koj den ke go odneses sekako pak e tvoja odluka i ono deka ke placat sigurno ke placat , toa e ke mora da se adaptirame site poleka...:)

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 12:23:59   
Lara2224
edvaj gi dobiv sega, ama pak ne mi kazaa, mi vika pedagogot se javuva kaj site sega, ke se javi i kaj vas... izgleda e premnogu tesko da pobara edno ime vo spisok od 15 deca... na rab sum da izlezam od kontrola, pa da izlezam od rabota i da otidam da i go nabutam toj spisokot vo usta!

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 13:07:00   
*Elena*
Lara utre rano sabajle da im otides pred rabota, normalno ako ne docekas denes da ti javat user posted image

Sandrina ne deka ke mi znaci nesto imeto, nego mozev da se rasprasam nekoe iskustvo so niv nekoj da ne imal, da znam so da ocekuvam, a za nosenje mm e na odmor od septemvri specijalno za toa, da go nosi odpocetok vo gradinka po malku pa i so nego da sedi tamu, da vidi kako ke reagira, kako se naviknuva i sl. Ama ete nisto ne mu kazale, dali smee da sedi, nesmee, samo ke go ostava ili sl. Za prisposobuvanje ke si se prisposobi, mal e, so nepolni 9 meseci vo gradinka, sto znae bebe...baska ide kaj site vo race, i poznati i nepoznati, ako mu se nasmees ke te zasaka odmauser posted image ...za spienje e problematicen malku...

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 13:25:00   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Lara utre rano sabajle da im otides pred rabota, normalno ako ne docekas denes da ti javat user posted image

Sandrina ne deka ke mi znaci nesto imeto, nego mozev da se rasprasam nekoe iskustvo so niv nekoj da ne imal, da znam so da ocekuvam, a za nosenje mm e na odmor od septemvri specijalno za toa, da go nosi odpocetok vo gradinka po malku pa i so nego da sedi tamu, da vidi kako ke reagira, kako se naviknuva i sl. Ama ete nisto ne mu kazale, dali smee da sedi, nesmee, samo ke go ostava ili sl. Za prisposobuvanje ke si se prisposobi, mal e, so nepolni 9 meseci vo gradinka, sto znae bebe...baska ide kaj site vo race, i poznati i nepoznati, ako mu se nasmees ke te zasaka odmauser posted image ...za spienje e problematicen malku...

Sandrina ne deka ke mi znaci nesto imeto, nego mozev da se rasprasam nekoe iskustvo so niv nekoj da ne imal, da znam so da ocekuvam, a za nosenje mm e na odmor od septemvri specijalno za toa, da go nosi odpocetok vo gradinka po malku pa i so nego da sedi tamu, da vidi kako ke reagira, kako se naviknuva i sl. Ama ete nisto ne mu kazale, dali smee da sedi, nesmee, samo ke go ostava ili sl

*Elena*, Sandric ti pisa, a ne jas user posted image Ama ja ke se nadovrzam na muabetov: vo Pcelka2 (klon na BubaMara) ne dozvoluvaat roditel da sedi so deteto vnatre. I nie pocnavme tolku mali vo gradinka i adaptacijata ni trease od ponedelnik do cetvrtok-petokot ostana do 15h, i do denes ja zemame toa vreme.
Neka Vi e so lesno i uspesna adaptacija, pa informiraj ne kako ke pominete vo soodvetnata tema user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 13:35:41   
*Elena*
hahahauser posted image izvini Sandrina user posted image ...cccc si citav jas odozgora postovite, i tvoeto ime mi ostana u glava izglea...pozvucno mi euser posted image Inace fala, se nadevam ke se adaptirame, a na stranicata na gradinkava Buba mara vo soveti za polesna adaptacija pisuva prestoj na roditelite, dokolku sami smetaat deka toa ke pomogne...sea neznam ke vidime...pozzuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Lara utre rano sabajle da im otides pred rabota, normalno ako ne docekas denes da ti javat user posted image

Sandrina ne deka ke mi znaci nesto imeto, nego mozev da se rasprasam nekoe iskustvo so niv nekoj da ne imal, da znam so da ocekuvam, a za nosenje mm e na odmor od septemvri specijalno za toa, da go nosi odpocetok vo gradinka po malku pa i so nego da sedi tamu, da vidi kako ke reagira, kako se naviknuva i sl. Ama ete nisto ne mu kazale, dali smee da sedi, nesmee, samo ke go ostava ili sl. Za prisposobuvanje ke si se prisposobi, mal e, so nepolni 9 meseci vo gradinka, sto znae bebe...baska ide kaj site vo race, i poznati i nepoznati, ako mu se nasmees ke te zasaka odmauser posted image ...za spienje e problematicen malku...

Sandrina ne deka ke mi znaci nesto imeto, nego mozev da se rasprasam nekoe iskustvo so niv nekoj da ne imal, da znam so da ocekuvam, a za nosenje mm e na odmor od septemvri specijalno za toa, da go nosi odpocetok vo gradinka po malku pa i so nego da sedi tamu, da vidi kako ke reagira, kako se naviknuva i sl. Ama ete nisto ne mu kazale, dali smee da sedi, nesmee, samo ke go ostava ili sl

*Elena*, Sandric ti pisa, a ne jas user posted image Ama ja ke se nadovrzam na muabetov: vo Pcelka2 (klon na BubaMara) ne dozvoluvaat roditel da sedi so deteto vnatre. I nie pocnavme tolku mali vo gradinka i adaptacijata ni trease od ponedelnik do cetvrtok-petokot ostana do 15h, i do denes ja zemame toa vreme.
Neka Vi e so lesno i uspesna adaptacija, pa informiraj ne kako ke pominete vo soodvetnata tema user posted image



< Поракaта ја уредил *Elena* -- 24.8.2012 13:36:35 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 13:40:09   
Luci
Во Буба Мара не ги оставаат родителите со дечињата во занимална. Јас имам влезено на неколку пати ама онака, чисто од радозналост да знам детето кај ќе ми седи

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 13:52:59   
*Elena*
fala Luci, neznam zaso pisale togas taka na sajtot...ufff koj ke go ostavi...

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Во Буба Мара не ги оставаат родителите со дечињата во занимална. Јас имам влезено на неколку пати ама онака, чисто од радозналост да знам детето кај ќе ми седи


(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 13:56:57   
Lara2224
c c c... i jas se nadevav na toa deka ke moze so nego da sum barem prviot den dva bidejki procitav na sajtot deka moze. ako ne ke si cekam pred gradinka po dva-tri saati (ako odam doma ke treba da rabotam - vaka poarno) :D
ke izleguvam denes porano od rabota i ke otidam da vidam sto se slucuva... i ke vlezam i vo zanimalnite da vidam kako e, a bas ke prasam i za adaptacijata kako ke odi.... da ne znae nekoj tocno do kolku rabotat? na stranata im pisuva do 6 ama nekako ne mi se veruva deka pedagogot ke e tamu do 6....
aj samo neka e na spisok, da ne se karam a za drugoto posle ke vidime. edino sto znam do sega e deka ne e vo Pcelka dva. Ostanuvaat Buba Mara i Pcelka eden... Jas navivam za Buba Mara.

Elena, a tvoeto vo koja grupa e? mislam ima pomali i pogolemi jasli? zaso sin mi ke trgne so 13 meseci... ama mislam negde procitav deka od 8 do 18 se vo istata grupa... :( taka greotki se malive, gledam po sin mi, kube za kosa, brca prsti u oci, ne od so e los, nego toa mu e interesno...i toj e bebe... ama ako dofati nekoe od pomalite :S ke treba da se tepame.... :( lele kolku mi e strav... a ako nekoj go dofati nego pak? uf sega pocna panika da me fakja.....


_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 14:07:09   
*Elena*
hahaha me iznasmea, i moeto kube za kosa, koga saka da pogali nekoj, mavta so racete i go udira po lice i vikauser posted image ...nisto nema da im bide pa ti, taka ke komuniciraatuser posted image ...a znam samo deka e vo prva grupa jasli, vajda edna takva grupa e, najmalite. A pedagogot vajda do 15h min e na rabota. Ako doznaes nesto za adaptacijata pisi posle user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

c c c... i jas se nadevav na toa deka ke moze so nego da sum barem prviot den dva bidejki procitav na sajtot deka moze. ako ne ke si cekam pred gradinka po dva-tri saati (ako odam doma ke treba da rabotam - vaka poarno) :D
ke izleguvam denes porano od rabota i ke otidam da vidam sto se slucuva... i ke vlezam i vo zanimalnite da vidam kako e, a bas ke prasam i za adaptacijata kako ke odi.... da ne znae nekoj tocno do kolku rabotat? na stranata im pisuva do 6 ama nekako ne mi se veruva deka pedagogot ke e tamu do 6....
aj samo neka e na spisok, da ne se karam a za drugoto posle ke vidime. edino sto znam do sega e deka ne e vo Pcelka dva. Ostanuvaat Buba Mara i Pcelka eden... Jas navivam za Buba Mara.

Elena, a tvoeto vo koja grupa e? mislam ima pomali i pogolemi jasli? zaso sin mi ke trgne so 13 meseci... ama mislam negde procitav deka od 8 do 18 se vo istata grupa... :( taka greotki se malive, gledam po sin mi, kube za kosa, brca prsti u oci, ne od so e los, nego toa mu e interesno...i toj e bebe... ama ako dofati nekoe od pomalite :S ke treba da se tepame.... :( lele kolku mi e strav... a ako nekoj go dofati nego pak? uf sega pocna panika da me fakja.....



(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 14:12:32   
Lara2224
jas vo 3 iskacam od tuka, do 3:30 najkasno ke sum tamu valjda ke ja najdam. Bi trebalo bar do 4 da rabotat oni se drzavni sluzbenici, bi trebalo od 08:30 do 16:30 da i e rabotno vreme... Ama aj posto e gradinka moze od 8 do 4.... ako e do 3 dzabe ke odam... more da izlezam jas uste porano... Sega ke prasam i begam odma...

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Во која градинка?
24.8.2012 14:36:41   
Luci
И да не е таму нека провери некој друг, бре, големата работа за еден список мајку му стара!
А претпоставувам и дека тешко ќе ја начекаш таму, они до кај 13-14 и фаќаат штикла после

< Поракaта ја уредил luci -- 24.8.2012 14:37:52 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Во која градинка?
25.8.2012 21:01:00   
Lara2224
Tocno taka Luci, imase fateno stikla navodno do 3 rabotela, jas bev tamo dve minuti do 3... aj toa, nego samo taa gi ima spisocite, a kliucot od kancelarijata e vo nea. Moze I vo sef go cuva spisokot?!? Srekja so ne mi se javi gradonacalnikot koga go barav (verojatno I on fatil stikla) inaku ke bese frka. Nesto se mati so tie spisoci! Dodeka site gradinki so vreme vadat spisoci na vrata, ovie gi krijat ko najstroga drzavna tajna! Vo ponedelnik ke bide strasno... na pet dena pred poagjanje jas ne znam ni dali deteto mi e primeno vo gradinka...... cadev! Ako mi naleta taa na sut vo ponedelnik ke moram posle da baram drugata gradinka, ama nekoj ke leta od rabota!!!

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Во која градинка?
26.8.2012 8:31:36   
Maca25
ЈАс навистина не верував дека е толку тешко да се запише дете во градинка, посебно во Аеродром и Кисела Вода. Абе не градоначалници, не врски, не потплаќања на директорки, што се треба да се направи за да им го примат детето во градина во аеродром. вчера баш слушнав неколку случаи на фаќање врски за во градинка.
И јас фатив врски кога ја запишував Н. во градинка, ама само затоа што беше средина на година и не примаа во тој период деца. Ама дека се до волку безобразни директорите на градинките, и дека ти до последен момент не знаеш дали ќе ти го примат детето, е тоа не знаев.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Во која градинка?
26.8.2012 8:58:49   
Lara2224
Zatoa I gi krijat spisocite, cekaat da im frlam nesto. Samo neka razmislat, zasto moze nekoj nesto belezano da im frli pa da se izgorat ubavo!

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Во која градинка?
26.8.2012 22:34:55   
SkCura77
И јас чекам да видам утре син ми дали ќе го има на список, сега има 13 месеци, од лани поднесов три пријави уредно пополнети и баш да видам што вода ќе ми замутат. Искрено, се двоумам меѓу Мајски цвет во Тафталиџе 2 кај Братство ( божем најблиску) и сите други на територија на Карпош, па и Центар. Ако може искуство на нечија мамичка, што ќе биде со син ми, дали имаат арна програма, какви се негувателките, храната, кој е директор и сл? Многу ме боде игла, а ќе го адаптирам цел месец, постепено секој ден или секој втор по неколку саати и сл. Ама од октомври може по цел ден да е таму, нема кој да го чува по дома, а за бебиситерка ич немам ни денар, бабите се болни и сл. И?

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Во која градинка?
27.8.2012 8:17:04   
Lara2224
Pedagogot ima rabotno vreme od 8 do 3 (ne znam kako presmetale ama dobro).... problemot e sto pred tri ne e tuka, sega 8:15 ne e tuka... se plasam deka vo megjuvreme ke e na pauza, i ni denes nema da ja najdam!

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?