|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
28.9.2012 14:49:20   
Andriance
И јас уште од сега си ја поднесов аплиакцијата за градинка за А од март..во буба мара ми рекоа дека сега сите нови апликации свтоматски ги пренасочувале во новата градинка кја треба да се отвори...ја пратив и мејл до општина аеродром да ми кажат кога треба да се отвори таа градинка, ми пишаа од 01.12. или најдоцна 01.2013..

прашав како да бидам сигурна дека моето дете ќе биде во градинка од март?? Ми рекоа само да не се грижам детето ќе ми биде згрижено!!!

уф целава оваа работа и процедура околу градинкава уште од сега ме нервира..



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Во која градинка?
28.9.2012 18:46:40   
*Elena*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

И јас уште од сега си ја поднесов аплиакцијата за градинка за А од март..во буба мара ми рекоа дека сега сите нови апликации свтоматски ги пренасочувале во новата градинка кја треба да се отвори...ја пратив и мејл до општина аеродром да ми кажат кога треба да се отвори таа градинка, ми пишаа од 01.12. или најдоцна 01.2013..

прашав како да бидам сигурна дека моето дете ќе биде во градинка од март?? Ми рекоа само да не се грижам детето ќе ми биде згрижено!!!

уф целава оваа работа и процедура околу градинкава уште од сега ме нервира..




Новата градинка требаше да се отвори сега, во Октомври, ама очигледно нема уште ѕидовиuser posted image И ние бевме за таму, поблиску ни е од буба мара, преку улица, ама градинката е далеку од готоваuser posted image Така да си тргнавме во буба мара и ќе тераме сеа колку можемеuser posted image
А новава градинка вајда ке бидне до 2013user posted image

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 28.9.2012 18:47:53 >

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Во која градинка?
2.10.2012 10:20:05   
SkCura77
Девојчиња, дали имате искуство со градинката Мајски цвет во Тафталиџе 2, до осн.школо Братство? Син ми одеше неколку дена во градинка, тешко се адаптира, има 14 месеци и е во јасли, во 1 група, со воспитувачки Теута и Бети. Било која информација ќе ми биде од најголема корист. А ако има мајка чие дете исто оди таму, ќе бидам најсреќна... А инаку многу сум тажна и насекирана, зашто мислам дека син ми ич не сака да оди во градинка... Или ова е само нов почеток па му треба време user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Во која градинка?
16.10.2012 13:13:50   
prasko
Najdirekten odgovor :). Mojata kerkicka od 8 meseci odi vo Majski cvet vo Taftalidze 2, vo jasli prva i vtora grupa a sega e veke golemka i e vo pogolemite grupi. Od pocetokot ucitelki i bea Teuta i Dobrila , a malku podocna i Beti. Jas sum prezadovolna od niv. Verojatno e i do samoto dete kako ke se naviknuva, ama jas samo mozam da vi kazam deka ucitelkite se prekrasni nie eve sega napravivme 2 godini kako odi vo gradinka, sega ima 2 godini i 8 meseci i celo vreme odime poradi boest i toa blagi nastinki dali sme otsustvuvale vkupno 1 mesec za tie 2 godini i nitu ednas ne se rasplakala koga sum ja ostavala, za sega duri sama da bara da odi vo gradinka. Znaci vi kazuvam od aspekt na ucitelki voopsto da ne se grizite zatoa sto se pak ke kazam jas sum prezadovolna od tie ucitelki.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Во која градинка?
16.10.2012 15:17:05   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Девојчиња, дали имате искуство со градинката Мајски цвет во Тафталиџе 2, до осн.школо Братство? Син ми одеше неколку дена во градинка, тешко се адаптира, има 14 месеци и е во јасли, во 1 група, со воспитувачки Теута и Бети. Било која информација ќе ми биде од најголема корист. А ако има мајка чие дете исто оди таму, ќе бидам најсреќна... А инаку многу сум тажна и насекирана, зашто мислам дека син ми ич не сака да оди во градинка... Или ова е само нов почеток па му треба време user posted image user posted image user posted image


СкЦура, Џесика РР работи во таа градинка. Еве се надевам дека ќе го види прашањево и дека ќе ти помогне со совет.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Во која градинка?
16.10.2012 23:07:30   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Девојчиња, дали имате искуство со градинката Мајски цвет во Тафталиџе 2, до осн.школо Братство? Син ми одеше неколку дена во градинка, тешко се адаптира, има 14 месеци и е во јасли, во 1 група, со воспитувачки Теута и Бети. Било која информација ќе ми биде од најголема корист. А ако има мајка чие дете исто оди таму, ќе бидам најсреќна... А инаку многу сум тажна и насекирана, зашто мислам дека син ми ич не сака да оди во градинка... Или ова е само нов почеток па му треба време user posted image user posted image user posted image

СкЦура, што значи тоа „тешко се адаптира“? Колку време одите во градинка? Јаде ли, спие ли? Не очекувај дека се оди глатко, некои деца плачат неколку дена, и потоа се смируваат, некои не плачат на почетокот, ама имаат задоцнета реакција, па кога сите ќе свикнат тие ќе се јават. Некои плачат со месеци, зависи од карактерот на детето user posted image За Бети и Теута можам само да ти кажам дека се прекрасни, всушност немам замерка за ниедна колешка... ако можам некако да те смирам, прашај слободно што те интересира, мислам дека нема простор за грижа, дечињата ги гледаме како свои... дури и повеќе од тоа user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Во која градинка?
17.10.2012 14:53:20   
Lara2224
Andriance te molam samo ako znaes kade tocno se naogja taa nova gradinka sto ja gradat?


a vi kazam deka ucitelkite se prekrasni nie eve sega napravivme 2 godini kako odi vo gradinka, sega ima 2 godini i 8 meseci i celo vreme odime poradi boest i toa blagi nastinki dali sme otsustvuvale vkupno 1 me


_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Во која градинка?
17.10.2012 14:56:37   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

Andriance te molam samo ako znaes kade tocno se naogja taa nova gradinka sto ja gradat?


Novata gradnika vo N.Lisice se naogja vednash do fudbalskoto igralishte vo ponoviot del od N.Lisice kaj Kam Don i ostanati.

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Во која градинка?
18.10.2012 8:48:28   
Lara2224
Fala Mila, toa pa epten ni odgovara... Samo sega dodeka e pomal sigurno ke odi kaj sto e sega... Tamu nakaj 3-4 godini bi go pustila, ne prethodno... Imam fobija od gradinkive niz Aerodrom... :(

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Во која градинка?
18.10.2012 9:22:42   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

Andriance te molam samo ako znaes kade tocno se naogja taa nova gradinka sto ja gradat?


a vi kazam deka ucitelkite se prekrasni nie eve sega napravivme 2 godini kako odi vo gradinka, sega ima 2 godini i 8 meseci i celo vreme odime poradi boest i toa blagi nastinki dali sme otsustvuvale vkupno 1 me



Му доаѓа позади КАМ...кај палачинкарата...или кај тоа убавото паркче што го направија...од страната на пошта

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Во која градинка?
18.10.2012 14:43:29   
Palce
Majkicki moze li nekoj da mi kaze nekoe iskustvo od gradinkata Majski cvet ama malata,sto e vo Taftalidze 1 blisku do Komenski skoloto.Malata ja zapisav sea ama nekako mi licat ucitelkite nezainteresirani za decata..Neznam dali imaat nekakva programa po koja rabotat,nadvor ke gi izvadat decata i samo stojat zalepeni za zid,mi se cini deka nemaat inicijativaOna sto isto ne mi se dopaga e nacinot kako se namesteni decata vo grupite,ne se po godina na raganje tuku se stavani po slucaen izbor.Na pr. Vo grupata na kerka mi prva mala (ona ima 3 god.)ima i deca so 2 godini koi tek slednata godina vo juli,avgust ke napravat 3..neli treba sa ima vo nivnata grupa i pogolemi decinja barem do 3,5 godini.Vo vtora mala isto taka bez vrska se staveni decata,mesani od 2 i 3 godini...mislam loso e..se rasprasuvav po drugi gradinki i site se oo godina na raganje..primer vo edna grupa deca rdeni vo 2009 i eventualno nekoe dete od 2010 ama januar...nemam drug izbor za gradinka zosto mi s blisku ovaa ama decata mesto da se so vrsnici se so pomali...Neznam pisete mi dali sum vo pravo ili gresam.Vidov deka Dzesika pisuvala deka e ucitelka vo Majski cvet pa bi te zamolila za mislenje.Moeto dete e vo grupa kaj ucitelkite Mare i Zore,veruvam deka gi znaes bidejki ste ista gradinka,samo razlicni lokacii.I me interesira sto bi trebalo da rabotat vo gradinka decata od 3 godinj,ima li nekoja programa?Blagodaram odnapred dokolku mi odgovoris :-)Normalno i na ostanatite majkicki :-)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Во која градинка?
19.10.2012 14:56:38   
blue_blue
Моите деца одат таму веќе трета година, почнаа од 2 години и беа во вторагрупа јасли, горе на спрат каде што претпоставувам оди и син ти. Сега имаат 4 години и се во некоја си средна група или како више се вика, сместени се во бараката. Што поточно те интересира?...можам цел ферман да ти напишам и за добри и за лоши работи од градинката, но да не трујам тука луѓе со фермани ако сакаш пиши ми приватна порака со се што те интересира.

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Девојчиња, дали имате искуство со градинката Мајски цвет во Тафталиџе 2, до осн.школо Братство? Син ми одеше неколку дена во градинка, тешко се адаптира, има 14 месеци и е во јасли, во 1 група, со воспитувачки Теута и Бети. Било која информација ќе ми биде од најголема корист. А ако има мајка чие дете исто оди таму, ќе бидам најсреќна... А инаку многу сум тажна и насекирана, зашто мислам дека син ми ич не сака да оди во градинка... Или ова е само нов почеток па му треба време user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Во која градинка?
19.10.2012 17:41:38   
Sandric
Mislam deka mzoes slobodno i ferman da napises, sigurno ke ima i drugi zainteresirani....a i nema da si nadvor od temata

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Во која градинка?
20.10.2012 15:42:01   
Tinchule
Ima nova otvorena gradinka Vinozito na Frederik Shopen, vo sklop na Anglo-amerikanckoto osnovno i sredno uchilishte. Mislam gradinkata e preubava, lokacijata e super, ima dvor za decata, bazen ako nekogash imaat takvi aktivnosti, prostoriite se novo opremeni i mnogu se slatki prilagodeni za vozrasta od taa grupa neli.Dodatni vonshkolski aktivnosti dokolku sakate deteto da uchi neshto plus. Imaat svoj doktor shto retko a mozebi i voopshto go nema vo drugite gradinki. Kadarot e so dolgogodishno iskustvo vo rabota so deca, ljubezni... Mislam se na se uslovite im se perfektni. Ova e web stranata ako saka nekoj da si pogleda



Pozdrav mamichki user posted image user posted image

Надворешни линкови се забранети

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 20.10.2012 23:49:18 >

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 1:26:12   
Queendetta
Zdravo. Nie planirame da ja zapishime nasata kerka vo gradinka. Ke ima 2.5 godini. Giveeme vo radishani, ama gradinka tuka e za nigde"Vospitacki pusat pred vlezna vrata"... Ve molam da ni preporacite dobra gradinka , moge i poblizku do grad ili vo centar. Sakame da najdeme gradinka so dobri, vnimatelni vospitacki, so spienje, so dobro jadenje, ne mnogu skapo, da gi zanimavaat deca(ne samo pusti gi naokolu neka trcaat), so casovi po fizicko, muzika, matematika, crtanje, lepenje i slicno. Neodavno sum vo Skopje i ne mogam da se snajdam. Odnapred vi blagodaram

< Поракaта ја уредил Queendetta -- 21.10.2012 1:28:29 >

(Одговор на членот Tinchule)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 9:36:19   
Maca25
Queendetta сакате да го носите детето во приватна или државна градинка?
Државните градинки се сите иста цела, 1490 денари за еден месец, дополнително се плаќа танцување, англиски, германски и др. Групите се најчесто со по 25-30 деца, и една воспитувачка и една негователка. Јадењето им е супер, не сум слушнала до сега дека се жали некој за храната, а и сите деца во друштво се си јадат, не пребираат. Се знае кога е спиење, кога е доручек, ручек, ужинка, кога имаат слободни активности, на која тема се работи тој ден. Поголемите групи имаат и математика, ама тоа во предшколската група. Кај ќерка ми имаат 2 пати неделно физичко, 2 пати ликовно, 2 пати музичко. Градинката е во центар, се вика 13 Ноември, кај ОУ Песталоци.
Приватните градинки се од 10.000 до 15.000 денари за еден месец, можеби групите се со помалце деца, но што е многу многу е. Има неколку приватни градинки во Скопје, може да си побараш на интернет кои се.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Queendetta)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 14:10:00   
Tinchule
Site privatni gradinki se poskapi normalno poradi uslovite a i nachinot na rabota so decata. Ne mozete vo nikoj sluchaj da gi sporeduvate privatnite so drzavnite gradinki, zoshto site znaeme na koj nachin se vrabotuva kadarot vo drzavnite gradinki i kolku se tie sposobni. Mislam rabotat babichki po 60 godini, epa ne moze da ochekuvame od niv neznam kakov angazman okolu decata. Lichno imam slushnato vospituvachka kako im kazuva na decata nemoj da me nervirate denes visok mi e ptitisokot user posted image

Sakam da kazam deka kaj nas naucheni sme da barame uslovi na visoko nivo a da ne sakame da si platime za toa. Se shto e pokvalitetno so povisoki standardi i uslovi na rabota i t.n. se si koshta. Kako vikaat kolku pari tolku muzika. Taka da ne e isto eden vospituvach na 10 i na 30 deca, a i nachinot na rabota so tie deca e mnogu porazlichen. Samata programa vo privatnite gradinki se gleda da se pravi da bide pointeresna za decata, pa duri i koga imaat slobodni aktivnosti preku igra tie da se educiraat, a ne samo da trchaat nagore nadole. E sega zalno e shto po drzavnite ima mnogu retko vospituvachki shto stvarno se trudat okolu decata i sakaat da si ja rabotat rabotata, ama tie se edna vo 20. Mislam lesno e da se kaze neli megutoa si go znaeme standardot nash i koj kolku moze da si dozvoli, toa e toa. Ali spored mene da mozam da si dozvolam i ako stvarno sakam deteto da mi se educira a ne samo da bide chuvano bi go pratila vo privatna gradinka.
Samo ushte eden sovet plus, ako go zapishuvate vo privatna gradinka koja raboti i kako igroteka navecher ubavo preispitajte i razgledajte gi uslovite kakvi se luge, zashto ima strashni takvi gradinki mislam so higienata i nachinot na rabota da se isplashishuser posted image

Pozdravche mamuser posted image ichki

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 14:47:10   
Palce
Ve molam moze li nekoj da mi odgovori vo vrska so gradinkata Majski cvet vo Taftalidze 1 kaj Komenski skoloto sto e...Prethodno napisav sto me interesira..Vi blagodaram :)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Palce

Majkicki moze li nekoj da mi kaze nekoe iskustvo od gradinkata Majski cvet ama malata,sto e vo Taftalidze 1 blisku do Komenski skoloto.Malata ja zapisav sea ama nekako mi licat ucitelkite nezainteresirani za decata..Neznam dali imaat nekakva programa po koja rabotat,nadvor ke gi izvadat decata i samo stojat zalepeni za zid,mi se cini deka nemaat inicijativaOna sto isto ne mi se dopaga e nacinot kako se namesteni decata vo grupite,ne se po godina na raganje tuku se stavani po slucaen izbor.Na pr. Vo grupata na kerka mi prva mala (ona ima 3 god.)ima i deca so 2 godini koi tek slednata godina vo juli,avgust ke napravat 3..neli treba sa ima vo nivnata grupa i pogolemi decinja barem do 3,5 godini.Vo vtora mala isto taka bez vrska se staveni decata,mesani od 2 i 3 godini...mislam loso e..se rasprasuvav po drugi gradinki i site se oo godina na raganje..primer vo edna grupa deca rdeni vo 2009 i eventualno nekoe dete od 2010 ama januar...nemam drug izbor za gradinka zosto mi s blisku ovaa ama decata mesto da se so vrsnici se so pomali...Neznam pisete mi dali sum vo pravo ili gresam.Vidov deka Dzesika pisuvala deka e ucitelka vo Majski cvet pa bi te zamolila za mislenje.Moeto dete e vo grupa kaj ucitelkite Mare i Zore,veruvam deka gi znaes bidejki ste ista gradinka,samo razlicni lokacii.I me interesira sto bi trebalo da rabotat vo gradinka decata od 3 godinj,ima li nekoja programa?Blagodaram odnapred dokolku mi odgovoris :-)Normalno i na ostanatite majkicki :-)


(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 15:38:34   
Queendetta
Fala za odgovor, gledam na sajt na gradinka 13 noemvri ima na nekolku lokacii. Dali znaete kako e vo gradinki kaj Gradski park?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 21:15:24   
Maca25
Во таа градинка оди Филип на Ана Моли. Она ќе пише подетално.
13 Ноември има една градинка која е како централна, а другите се клонови на главната градинка. Некои се помали, некои примаат од 3 години, ама сите имаат иста храна и исто работно време (за ова не сум 100% сигурна).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Queendetta)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Во која градинка?
21.10.2012 21:21:21   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tinchule

Site privatni gradinki se poskapi normalno poradi uslovite a i nachinot na rabota so decata. Ne mozete vo nikoj sluchaj da gi sporeduvate privatnite so drzavnite gradinki, zoshto site znaeme na koj nachin se vrabotuva kadarot vo drzavnite gradinki i kolku se tie sposobni. Mislam rabotat babichki po 60 godini, epa ne moze da ochekuvame od niv neznam kakov angazman okolu decata. Lichno imam slushnato vospituvachka kako im kazuva na decata nemoj da me nervirate denes visok mi e ptitisokot user posted image

Sakam da kazam deka kaj nas naucheni sme da barame uslovi na visoko nivo a da ne sakame da si platime za toa. Se shto e pokvalitetno so povisoki standardi i uslovi na rabota i t.n. se si koshta. Kako vikaat kolku pari tolku muzika. Taka da ne e isto eden vospituvach na 10 i na 30 deca, a i nachinot na rabota so tie deca e mnogu porazlichen. Samata programa vo privatnite gradinki se gleda da se pravi da bide pointeresna za decata, pa duri i koga imaat slobodni aktivnosti preku igra tie da se educiraat, a ne samo da trchaat nagore nadole. E sega zalno e shto po drzavnite ima mnogu retko vospituvachki shto stvarno se trudat okolu decata i sakaat da si ja rabotat rabotata, ama tie se edna vo 20. Mislam lesno e da se kaze neli megutoa si go znaeme standardot nash i koj kolku moze da si dozvoli, toa e toa. Ali spored mene da mozam da si dozvolam i ako stvarno sakam deteto da mi se educira a ne samo da bide chuvano bi go pratila vo privatna gradinka.
Samo ushte eden sovet plus, ako go zapishuvate vo privatna gradinka koja raboti i kako igroteka navecher ubavo preispitajte i razgledajte gi uslovite kakvi se luge, zashto ima strashni takvi gradinki mislam so higienata i nachinot na rabota da se isplashishuser posted image

Pozdravche mamuser posted image ichki


Тинчуле, јас не се согласувам со тебе.
Да, во државните градиники има многу деца, малку персонал, и да колку пари толку музика, но моето дете овие 2,5 години во градинка научи многу многу нови работи и може да кажам дека сме имале изгледа среќа што не и се погодила воспитувачка постара од 60 години. Јас сум многу задоволна од нашата државна градинка.
Е сега, во приватните градинки па и не е толку сјајно како што си замислувате, јадело/ нејадело - не го тераат, може и цел ден детето да не јаде и никому ништо, децата сами одат во вц, сами се бришат (читај небришат), раце ретко мијат, нема ред на спиење, нема ред на јадење, бебиња на исто место јадат, а одма до нов на некое му пресоблакаат какана пелена - сево ова го видов со свои очи. Не е баш толку сјајно како што си опишала ти!!!
Пиши дали твоето дете оди во приватна градинка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Tinchule)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Во која градинка?
22.10.2012 13:35:04   
Tinchule
Pa zatoa i napomenav SOVET PLUS pogore, zatoa shto ima i strashni uslovi vo del od privatnite gradinki. Se soglasuvam so ova shto go kaza, znachi ne gi plukam totalno drzavnite gradinki zatoa i rekov deka ima i kaj niv vospituvachki koi stvarno si ja rabotat svojata rabota. Jas zborev za onie privatni gradinki koi stvarno se dosta skapi za nash standard. Znachi tie luge koi gi vodat tie gradinki ne dozvoluvaat takvi propusti zatoa shto sakaat da si go zachuvaat ugledot, toa se gradinki koi retko koj moze da si gi dozvoli. Ne gi stavam vo ist kontekst so onie koi rabotat po godina dve pa se zatvraat.
Ako navistina se sluchuvale takvi raboti vo gradinkata toa e SRAMOTA.I ne sakam ni da komentiram za takvo odnesuvanje.
Jas seushte nemam moe detence za zal, zdravje se nadevam pa ke se izraduvam i jas eden den. NO sum vospituvach koj 10 godini raboti i neznachi deka ne gi razbiram grizite na roditelite, znachi imam raboteno i vo drzavna i vo privatna gradinka. Mnogu ubavo gi razbiram roditelite i potrebite kako i grizata za deteto, jas lichno sum bila zgrozena od nevnimanieto na rabotodavecot vo kakvi uslovi sum bila primorena da rabotam. Ne se soglasuvam so toj nachin na rabota so toj nachin na biranje kadar, so taa filozofija epa za tie pari ne se zamaram, ili ne e moe pa shto ke mu se potresuvam tolku. Znachi jas od tie raboti i od toj aspekt go komentiram ova. Veruvaj 10 godini ne se malce znam kakvi rabotodavci ima, kakvi uslovi se nudat shto e smeshno i zalno za tie deca no smetam deka treba i ke se podobri. Jas pred se sum lichno drzavnite gradinki da se izdignat na povisoko nivo pa tie da stanat konkurencija na privatnite ne samo so cenata tuku i so uslovite i programata koja ja rabotat tie deca.
Za gospogata koja prashuvashe za MAJSKI CVET vo Tavtalige jas vo taa gradinka volontirav i mozam da kazam deka gi imaat edni od najlubeznite vospituvachki barem jas tie shto gi poznavav i so koi rabotev. Gradinkata si beshe super, decata si imaa poseben vospituvach po fizichko koj nenormalno go obozavaa, imaa devojche koe gi ucheshe angliski jazik no toa idea dopolnitelno znachi koj saka, imaa uchitelka po tanc i t.n.. Sega neznam toa beshe pred godina dena moze da napravile nekoi izmeni, ali moeto iskustvo od taa gradinka e samo pozitivno.
Ne sakam pogreshno da me svatite jas ve razbiram zborite od aspekt roditel shto imate totalen respekt od moja strana, no jas vi zboram od onaa drugata strana kako vospituvach koj si ja saka svojata rabota i gi saka tie deca so koi raboti. Kaj nas ima mnogu propusti vo nachinot na koj se educiraat decata ima mnogu zakoni i pravila koi ne se vovedeni a treba da gi ima za zashtita i edukacija na tie deca ili pak gi ima ama ne se praktikuvaat. Toa e moe gledishte i moe iskustvo neznam daj boze da gresham user posted image Pozdrav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Во која градинка?
23.10.2012 9:01:08   
Queendetta

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Во таа градинка оди Филип на Ана Моли. Она ќе пише подетално.
13 Ноември има една градинка која е како централна, а другите се клонови на главната градинка. Некои се помали, некои примаат од 3 години, ама сите имаат иста храна и исто работно време (за ова не сум 100% сигурна).


Najvise ni otgovara gradinka klon na gradinkata 13 noemvri- "Objevt park" na ул. „Наум Наумовски - Борче“ бб pa sakav za nejze da slusnam nesto. fala

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Во која градинка?
23.10.2012 21:27:21   
Maca25
Ја молиме Ана Моли да пише нешто подетално за градинката на Филип.

Во меѓувреме може да прочиташ од претходните страници, што има Ана Моли пишано последно за градинакта.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Queendetta)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Во која градинка?
24.10.2012 11:51:54   
Kori
Mojata ubavica veke 2 godini odi vo gradinkata Paleshka sto se naoga vo GTC, klon na Rade J. Korcagin. Neznam kako e vo drugite gradinki, ama jas sum epten zadovolna, gi cuvaat kako svoi deca, mnogu retko se razboluvaat, rabotat so niv pesni crtezi sekoj vtor den, imaat programa kon koja strogo se pridrzuvaat. Toa e mozebi zatoa sto se malku deca vo grupa, zapisani 18 odat 10-15 redovno, a i prostornite uslovi tolku im dozvoluvaat. Zatoa user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za nasata gradinka, mnogu sum mirna koga deteto mi e tamu i mnogu sum im blagodarna za se. I vtorovo sto e na pat ke odi tamu.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?