|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
24.10.2012 11:58:05   
Mihaela 2010
ohoooo 10-15 deca?? Vo nasava gradinka se konstantno 25 a prijaveni 31 dete so edna ucitelka i edna neguvatelka samo....i da sakaat nemozat da postignat..neznam sto da kazam,ucitelkata e dobra navistina,se trudi,im posvetuva vnimanie,imaat i ubav prostor,posebno kade sto jadat posebno kaj sto spijat,i posebna zanimalna,so Tv,lizgalki,ljuljaski...gi animiraat,so crtanje i slicni raboti ...se izraduvav utre ke imaat pretstava so glumci,pa ke sobirame po 60 den...se nadevam ke im bide interesno

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Во која градинка?
24.10.2012 12:31:19   
Kokiceto
Mamicki, ima li nekoe detence sto odi vo Veseli Cvetovi objekt Kokice vo Kisela Voda???

Nas ni se javija deka e primen od 1vi user posted image pa bi sakala da slusnam komentari i za toj objekt..

Ima 3 godini i 7 meseci. Na net procitav deka za sekoja vozrast ima samo po edna grupa. Kolku decinja moze da ima sekoja od niv???

Blagodarna za sekoj odgovor!!!

:*

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Во која градинка?
24.10.2012 12:44:38   
dostickage
Nie se pisavme za od drugiot septemvri za vo gradinka.
Kje probame vo najbliskata vo Hrom- mm rece deka se vikala Jagotka. Te klon jagotka ama kao se vika pojma nemam.
Uste sega mi se tresat koski od gradinka ama ajde kje se proba po nekolku casa.

(Одговор на членот Kokiceto)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Во која градинка?
24.10.2012 12:48:56   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tinchule

Ima nova otvorena gradinka Vinozito na Frederik Shopen, vo sklop na Anglo-amerikanckoto osnovno i sredno uchilishte. Mislam gradinkata e preubava, lokacijata e super, ima dvor za decata, bazen ako nekogash imaat takvi aktivnosti, prostoriite se novo opremeni i mnogu se slatki prilagodeni za vozrasta od taa grupa neli.Dodatni vonshkolski aktivnosti dokolku sakate deteto da uchi neshto plus. Imaat svoj doktor shto retko a mozebi i voopshto go nema vo drugite gradinki. Kadarot e so dolgogodishno iskustvo vo rabota so deca, ljubezni... Mislam se na se uslovite im se perfektni. Ova e web stranata ako saka nekoj da si pogleda



Pozdrav mamichki user posted image user posted image

Надворешни линкови се забранети


Super sto ima nova ubava gradinka.
Samo ova so doktorov ne ti drzi voda zasto bratucetka mi rabotese kako doktor vo gradika pred 15 godini.

(Одговор на членот Tinchule)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Во која градинка?
24.10.2012 20:24:55   
JJanuska
Zdravo mamicki
nie veke eden mesec ideme vo gradinkata kokice, moeto sonce ima 3 godinki i voopsto ne sum zadovolna nastavnickata e mnogu bezobrazna dokolku nesto sakate da ja prasate mi vika odbila da jade zelka pa ne ke ja ranela ona.sramota mn sum razocarana za eden mesec 3 pati nastinauser posted image jas sedam nadvor ja slusam kako se dere po decata koga ja zamoliv da ne go pravi toa naredniot den mi rece da si odam da ne sedam vo dvorot na gradinkata sum smetala i na mene se zaleli perosnalot i roditelite na dr deca.Me laze vo oci go slusam deteto kako place saat a taa mi vika bilo dr dete moeto samo 5 min placelo, prviot pat koga ne sakase da vleze mu go istegnala raceto pa cel viken go pominavme na maserki i doktori.Moeto sonce do sega ne idelo vo gradinka doma navistina si go galevme ama tamu od prv den se na vojnicki rezim, samo da si gi oblekuva toplinkite samo da jade pa ne se ni ljubezni samo gi karaat.I taka eve se macime sekoe utro se ubeduvame so lazenje da odi I nemam namera da si odam od sega tamu ke sedam se dodeka ne se uveram deka e se ok.Se pozaliv i kaj direktorkata ama nikoj ne reagira user posted image user posted image . Zatoa bi sakala da mi kazete dokolku nekoj ima iskustvo so gradinkata mimoza vo k.voda ili 13 noemvri kaj holandska ambasada.Vi blagodaram

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 8:46:35   
Mihaela 2010
JJanuska,dobro dojde na forumot.....

Jas ke ti go kazam moeto iskustvo,i nie od septemvri trgnavme vo gradinka,i posle dve nedeli placki,nikako da se smirat decava,taman se adaptirase malku od malku,od nevnimanie na ucitelkata i neguvatelkata moeto dete bese ispokasano i toa na 4 mesta,do krv duri,i majka mi koga otisla da ja zeme detevo moe bilo izbezumeno,komirano,samo placelo i nisto ne zborelo...koga se javiv od rabota da prasam sto se slucilo ucitelkata mi rece deka negovatelkata bila na PAUZA,a taa nosela u wc nekoe dete da mocka i deka bilo moment koga se slucilo toa...no koga otidov doma sto da vidam,rani na detevo...se iznervirav i bev resena da ja otpisam,no pokasno si rekov deka so toa nema da go resam problemot,toa ke se slucuva i ponatamu na drugi deca,i zosto jas da plakjam zena i detevo da ne mi se socijaliziira samo zaradi nevnimanie na ucitelkite??pa zosto tie idat na rabota,zosto zimaat plata,zarem mojata rabota ne e odgovorna??i za sekoja greska sekoj plakja,taka da i tie ke platat...utredenta so detevo i mm pravo kaj upravitelkata,prethodniot den ja slikav so aparat kerka mi za vo slucaj da mi zatreba i za ponatamu...koga ja vide se zaprepasti,ja viknaa i ucitelkata,taa so solzi vo ocite pak istoto mi go kaza...rekov:ne baram sega za sega nikoj da bide kaznet,nitu da leta od rabota,tuku baram po odgovorni da bidtee sprema decata...svesni se deka ako se javam i pozalam u Ministerstvo za trud i socijala,ne samo sto ke leta ucitelkata tuku i cela gradinka moze da bide kazneta,i tie se svesni za toa......da ne dolzam,moe mislenje e da se pozalis kaj nekoj nejzin pretpostaven,da si ja kazes makata,i da se prevzeme nesto,veruj i na niv im fufka,kako i na sekoj od nas koga pravi na rabota greski...i nemoj da go otpisuvas od gradinka ili da go premestuvas,najprvo razgovaraj pa potoa ke vidis dali ke ima promeni...pozdrav

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 11:40:15   
Tinchule

ИЗВОРНА ПОРАКА: JJanuska

Zdravo mamicki
nie veke eden mesec ideme vo gradinkata kokice, moeto sonce ima 3 godinki i voopsto ne sum zadovolna nastavnickata e mnogu bezobrazna dokolku nesto sakate da ja prasate mi vika odbila da jade zelka pa ne ke ja ranela ona.sramota mn sum razocarana za eden mesec 3 pati nastinauser posted image jas sedam nadvor ja slusam kako se dere po decata koga ja zamoliv da ne go pravi toa naredniot den mi rece da si odam da ne sedam vo dvorot na gradinkata sum smetala i na mene se zaleli perosnalot i roditelite na dr deca.Me laze vo oci go slusam deteto kako place saat a taa mi vika bilo dr dete moeto samo 5 min placelo, prviot pat koga ne sakase da vleze mu go istegnala raceto pa cel viken go pominavme na maserki i doktori.Moeto sonce do sega ne idelo vo gradinka doma navistina si go galevme ama tamu od prv den se na vojnicki rezim, samo da si gi oblekuva toplinkite samo da jade pa ne se ni ljubezni samo gi karaat.I taka eve se macime sekoe utro se ubeduvame so lazenje da odi I nemam namera da si odam od sega tamu ke sedam se dodeka ne se uveram deka e se ok.Se pozaliv i kaj direktorkata ama nikoj ne reagira user posted image user posted image . Zatoa bi sakala da mi kazete dokolku nekoj ima iskustvo so gradinkata mimoza vo k.voda ili 13 noemvri kaj holandska ambasada.Vi blagodaram



Abe ne se otkazuvaj ako treba sto pati otidi i na direktorkata se dodeka ne svati, ili baraj da ja prefrlat kaj druga vospituvachka. A taa moze nervno bolna pa taka se ponasha, strashno... I ni najmalce nemoj da si fina koga ke razgovarash, ja svativ deka ako ne pokazesh zabi malce i ne im go stavish gzeto da im gori nishto ne prevzemaat. Vidi si ako nishto ne se reshi i gledash deka se nezainteresirani i si teraat isto, zapishi si ja vo druga gradinka, na kraj kraeva najvazno e deteto i dali e srekno, a ne ushte sega nekoja budala da go traumatizira.

Pozdrav mami user posted image

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 12:49:36   
dostickage
Koga jas se pozaliv od se sto se slucuvase vo gradinka  direktno kaj direktorkata posto od sve drug nemase fajde, denta koga go zemav deteto mi go frlija kako gjubre. Mi go dade nepoznata zena , negovite se krieja - gi vidov od daleku i imav sto da vidam. Deteto so rani na gazeto od nepresobleceno i site alista sto gi imase bea od glava do peti vodeni ama bukvalno do glava do peti.Deteto bese gladno,premrznato, potreseno ....a ne znae da ti kaze zasto togas nitu odese a nitu zboruvase.
Go cuvaa edno babiste od nad 60 godini so sama si kazuvase deka pie Demetrin od 10 Mg i edna klimaktericna budala so mi treskase vrata pred nos.
I da posle zavrsivme vo Kozle so opstruktiven bronhit , laringit , rinit i sto uste ne.

Posle placela direktorkata da ne gi tuzime i sl. Kje gi tuzev , samo za zal nemam zdravje  a bogami ni pari za frlanje za po sudovi.


(Одговор на членот Tinchule)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 15:38:18   
vesna1
Ve citam ise cudam, nisto cudno jas takvo iskustvo imav vo aerodromskite gradinki.
Golemata kerka prvo mi odese do gradinkata do Ljuben Lape skoloto i bas taka slicno se ponasaa vospitackite. Potoa se preselivme i se zapisavme vo Koco racin pozadi Zito Luks i nemozam da vi opisam koja razlika. Kerka mi placese vo sabota da ja nosam vo gradinka,ucitelkite prekrasni,koga ne jade ke mi kazea nejkese da jade,preobleceni i sve super.
Malava kerka povtorno se preselivme vo Aerodrom i se zapisavme vo gradinkata vo Lisice pozadi Makpetrol.
Povtorno ucitelkite nejlubezni, baba od 60 god,deteto zanemareno i trauma za idenje vo gradinka. Ja premestiv vo Centar vo Korcagin do socijalnoto kukata i sosem poinakov odnos.
Deteto radosno ide vo gradinka,ucat pesnicki, pretstavi a najvazno e sto malata saka da odi vo gradinka.
Neznam jas imam vpecatok deka mozebi direktorkata ne gi stega dobro,ako ima kazni na sekoe zalenje na roditel nema da se ponasaat taka.I ovdeka vo centar ucitelkite i se nad 50 god.ama odnos ljubezen nemozam da kazam. Bas ednas ostanav pod prozor i slusav im se obrakaat so srce, duso i decava imaat ljubov sprema niv.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 15:59:35   
@Mila@
Moeto bebushce odi vo n.lisice gradinkata Buba mara vo najmalata jasli za bebinja sto e i ne mozam da se pozalam od ucitelkite,ushte prvata nedela odma zabelezav promena vo odnesuvanjeto na bebto kon podobro nekako stana ponezavisno si igra samo so igraci poaktivno e ne e lepenka kako sto beshe dur beshe so mene doma.Ucitelkite sekoj den koga go zemaat ti davaat informacii kako pominal zs neli se adaptirashe ushte nekogash ke ti obrne poveke vnimanie koga nema guzva nekogash na kratko ama ako sakash da si prashash neshto ke te soslusha,nie dodusha ushte si plackame po malce koga go ostavame ama toa bilo kratko, ne go zemale do sega zaliptan so cvreni oci otecen ili sl.Bar sega za sega ova e moeto iskustvo i ne e do gradinkata generalno tuku e do ucitelkata sto go cuva deteto nekade ke se pogodi dobra fina i zena sto si ja saka rabotata i decata a nekade pak sprotivnoto.bas primer na pocetokot moeto ne zaspivalo samo i ucitelkata kazala deka go drzela vo race saat vreme dur spiele drugite za da ne place i da ne gi budi i go igrala zs ne zaspival.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 18:50:21   
JJanuska
Zdravo mami4ki samo da ve informiram deka veke se otpisavme user posted image .Jas prvo so nastavnickata zborev sakav da doznaam sto tolku se plasat decata od nea no namesto da me islusa i da razgovarame me obvini deka jas sum imala nesto protiv nea ,a koga ubavo se obidov da i objasnam deka jas ne otidov kaj direktorkata ili kaj dr nadlezni da se zalam za da ona ima takvo mislenje zenata pocna i po mene da vika .Jas sum i se zakanuvala sum i mislela loso a prv pat ja gledam.Navistina sramota i dodade deka gradonacalnikot i bil vrska i nisto ne sum i mozela pa duri i na direktorkata da se zalam.user posted image user posted image Posle razgovor so advokat i semejstvoto otidov kaj pedagogot .Tamu se zapoznaeni so taa nastavnicka i problemite koi gi predizvikuva no ne mozat nisto da napravat bidejki taa navistina imala podrska od covekot koj go spomna a so toa i od direktorkata napisav izjava do direktorkata no i po edna nedela ne me povikaa na razgovor.Sramota e za drzavna ustanova. Nie kako roditeli treba da imame najmnogu doverba vo niv ,treba da se odgovorni deca cuvaat.Edinstveno me raduva sto posle ovaa slucka doznav od druga majka deka se povnimatelni so decata vo grupata.Moe mislenje e deka ne treba da go partiziraat obrazovanieto i site obrazovni ustanovi da se vratat pod celosna nadleznost na ministerstvata.user posted image user posted image Mnogu sum razocarana sega kazete mi koja e najdobra gradinka pa tamu da aplicirame mi kazaa deka mimoza vo kisela voda bila ok i deka korcagin isto bila dobra 13 noemvri kaj pestaloci i nekoja gradinka vo lisice Daleku mi e ama ako se grizat za decata togas vredi user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 19:26:21   
Maca25
ЈЈанушка, добредојде најпрво на РР! Ти посакувам добра дружва низ страниците на РР!!

Малку се зачудив од твоите два пост, најпрво од првиот - самата кажуваш дека детето ви било 3 години дома и дека е галено, и се чудиш како тоа му викале само да си облекува топлинки и само да јаде. Па Јанушка, мислам дека е доволно големо само да го прави тоа, и да јаде, и да се облекува и да оди во вц. Јас знам дека нема да го оправдаш ова, но ние сите ги носиме децата во исто време во градинка, и што би било кога 2 воспитувачки ќе треба во исто време да им облечат топлинки на 25 деца?!?!? Замисли тебе на работа 25 странки во исто време да ти дојдат - ќе биде општ хаос така, на некој ќе му посветиш повеќе внимание на некој помалце, но сепак ќе гледаш да ја завршиш во најдобар ред работата.
Воспитувачката на ќерка ми на почетокот ич не ја сакав, но нема што јас да ја сакам - таа треба да ми одговори на прашањата во врска со моето дете и моето дете да ја сака. Малце ми делуваше груба и ми викаше дека премногу се секирам (дали убаво јадела, дали си игра со др. деца и сл) и ми рече малце да се опуштам, дека ако има нешто загрижувачко таа ќе ми каже. Жената е супер и моето дете ја обожава.

Сега, во врска со настинките - нормално е детето да настине на почетокот. Претходно седело дома, немало толку контакти со др. деца. Сега се соочува со нова средина, со многу други деца и сосема е нормално да се разболува почесто. Ако ги прочиташ нашите искуства од претходните страници ќе видиш дека не сте единствени.

Јас сум навистина задоволна од нашата градинка и им препорачувам на сите родители да ги пратат децата во градинка пред да тргнат во училиште.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 19:38:00   
Џесика
Мацо, малку и да те корегирам, т.е да не се сложам со тебе... не е исто да имаш 25 странки ВОЗРАСНИ и 25 ДЕЦА user posted image Ај малку мајтап, па за некое време јас ќе пишам како е од другата страна на занималната, и жими мајка ќе се изборам да се спроведе проект, секој родител да учествува во група само еден денuser posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 20:36:37   
Maca25
Точно Џесика, не е исто 25 возрасни и 25 деца. Само сакав да направам споредба со гужва, работни места и тоа како не може да се удоволи на секого....ми отиде и мислата...Н. ми поставува многу прашања во моментов и заборавив што сакав да кажам...нема везе.
Чекаме искуство твое Џесика, ама од другата страна. Барем ти во моментов може да ни направиш споредба и од двете страни - и како родител на дете кое оди во градика и како вработена.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 20:41:59   
JJanuska
Maco vo pravo si za toa deka tretmanot vo gradinka i doma ne e ist, no jas ne baram koj znae sto sakav da kazam deka stanuva zbor za dete sto ne znae samo da gi oblekuva patikite i mu treba nekolku pati nekoj da mu kaze pa da proba osven toa treba da mu objasni kade e negovoto skavce mozebi i poveke od 2 pati od druga strana moeto dete e mnogu povleceno i sramezlivo i da znae kade e skavceto se srami da otide.Prviot den koga ja odnesov vo gradinka i kazav sto treba da napravi kade da odi vo taa guzva nastavnickata voopsto ne ja zabelze posle se vadese deka ne ja pamti bidejki e novo dete.Uste tretiot den ja slusnav kako vika po drugo detence.Toa ako ne e moe dete mnogu mi padna zal..I edna nedela super odevme vo gradinka potoa eden den nastavnickata me vikna i duri napadno me iskara ko jas da sum vinovna zs deteto ne sakalo da odgovara na prasanja.Jas i kazav da i dade vreme deteto samo mn se srami sepak etoa nova sredina .A vsusnost sega se somnevam deka toj den strogo i silno ja iskarala i od naredniot den veke ne sakase da ide.Deteto doma se si kazuva vednas kaza deka se plasi od nastavnickata osven toa toj vikend nie go pominavme po maserki vo red li e raceto da i go istegne tolku ajde ako ne sakala da ja odnese da ja fati za raka ama ne i da go stega.i Jas pak nisto ne i rekov za toa .E sto e mnogu mnogu e jas licno ja slusnav kako se dere ovoj zbor ama ic ne go sakam i ke ja citiram :DENES TEBE NIKOJ NEMA DA TI DADE DA JADES..." Posle mene mi vika pa nema da ti go ranam so sila.Samo sakam da znam sto se slucilo sto edno dete edna nedela ide super a posle ide so placenje Mozebi prethodno ne go objasniv ova ubavo.Jas ne ocekuvam kralski tretman znam deka se mnogu deca vo nekoi grupi , vo nasata bea samo desetina ama sepak vnimanie ne moze da se posveti na edno dete sama AMA NIKAKO NE OPRAVDUVAM VIKANJE i toa vikanje so istresvanje na celata svoja nervoza.Nastavnicka i vospituvacka se mnogu stresni ni i mnogu odgovroni profesii ako taa ne moze da raboti treba da se otkaze, a ne da ima ambicii da bide pedagog(taka doznav kolku e vistina ne znam).Vo istata taa gradinka rab i drugi i vikaat ama nikoj tolku silno i tolku agresivno .Pri takvo vikanje na dete koe vo momentot dozivuva strav moze da mu se sozdadat dlaboki psihicki posledici,Ama nekoi luge izgleda imaat dovolno vrski da ne odgovaraat za svoeto odnesuvanje i posledicite e kaj takvi luge ne go ostavam svoeto dete.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 20:52:17   
JJanuska
samo uste ova go zaboraviv za nastinkite...jas sum prv pobornik za cesto provetruvanje na prostorijata mnogu deca vo edna prostorija se i toa e potrebno ama provetruvanje ne znaci preku celiot den otvoren prozorec .nautro ja ostavam i prozorot e otvoren taka e se do 10h potoa doagam da ja zemam vo 13h prozorot e sirum otvoren a vospituvackata e vo kujna pie li kafe ne me intersira.edno e provetruvanje a dr e cel den prozor otvoren> Milo mi e koga ke slusnam deka nekoja vospituvacka ja falat od nasata gradinka imase edna takva koja bese vospituvacka na grupata od 2 do 3 godini .Sekoe utro bese nasmeana raspolozena i se voshituvav a decata za mig gi smiruvase zs se odnesuvase so niv kako da im e majka milo sonce princezo taka gi vikase E na taa zena treba medal za zaslugi da i se dade ,neznam da i se pokaci platata ili taka nesto.Treba da imaat i nekoe takvo boduvanje na plata pa da se popravata nekoi raboti a vaka e razocaruvackiuser posted image

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 21:54:54   
Џесика
Јанушка, навистина ми е жал а донекаде и ми е срам што слушам вакви примери. До крај не го поддржувам однесувањето на воспитувачката, од причина што јас со сите родители и деца сум крајно љубезна, ниедно дете не е испратено без насмевка, ама тоа не значи дека нема да е скарано... најмногу од претпазливост да не се повредат, барем јас кога викам, викам во опасни ситуации. сите деца ги храниме, и тие што јадат сами, и тие што не мрдаат со прст. Репете нудиме, на сите до едно им облекуваме пижами, сите до едно се суви и најадени, некои дури и ги нишкаме во раце за да заспијат... затоа и немаме во групата помалку од 20 деца, затоа што се негувани, сити, суви, со издувани носиња...Меѓутоа не очекувај дека на твоето дете нема да се подвикне. Од се срце сакам да ти доловам утрово каква атмосфера влијаеше кога дојдов на работа, ама не може, затоа на шега реков дека треба барем еден ден да се види од другата страна. Доволно е да имаш само едно дете кое има навика да гризе, гризнатото да удри со играчка по глава, третото да е плачко, 2-3 сеуште неадаптирани, на седмото му се мочка, 8,9,10,11 и 12 се страшно уиграни и трчаат во круг се смеат, 13 и 14 се увртеле пред тв и двд, сакале Ноди да гледаат, 15 ги преместува пижамите на сите деца и ги измешува, 16 се качило на стол и фрла играчки, 17 плаче затоа што 18 и 19 и ја земале цуцлата (која не смее да ја има, ама ќе ќутиш) 20 во моментот влегува во занималната и плаче по мајка му, а ЈАС на бокс менувам пелена и со очите ги гледам СИТЕ и МОЛАМ БОГА да останат читави и да не се повредат... делот со седнување на сите деца на нокшири и облекување ајде ќе го прерипам, и кога ќе станат од спиење сите и да се облечат (а да се внимава да не се помешаат чорапчињата или блузичка да не е погрешна; а каде е шноличката???) не ги спомнувам ни бељите како пуштање вода по мијалниците, мокри ракави до лакти, или пак кога неколку ќе се уиграат и ќе ги испособлечат чорапите, сур се свртиш имаш околу тебе 5 пара чорапи user posted image сето ова го пишувам со насмевка на лицето затоа што и покрај тоа што коса ми се крева во тие моменти, сепак тоа се мали ангелчиња кои ме прават и да се смеам, се додека се тие добро... меѓутоа, тој гриз за нас е ситница, затоа што јас си знам од што све стрепам да не се случи, а туѓо дете гледаш, жива материја која не можеш да ја предвидиш и нема простор за импровизација во работата, јас знам колку пати се потам и сушам додека да ги предадам на родителите и колку ме боли кога некој родител ќе ми изреагира за еден гриз, кој реално е само еден во низата гризови кои не можеш да ги предвидиш, нити спречиш... Не ми е убаво да кажувам примери што сум ги слушала за безобразни родители кои се дрзнуваат да тужат за гребаница, гриз или удар со играчка по главчето... знаете каква е мојата работа? Страшно одговорна и крајно неблагодарна, работа во која со една нога си во занимална, а со друга во Идризово.... работа која бескрајно ја сакам, и за која фала му на Бога, за брзо време слушнав позитивни коментари од задоволни родители со кои имам прекрасна соработка и ќе бидам уште посреќна ако ја добијам нивната доверба... затоа што ги гледам како мои да се, ги милувам ги галам, но и ги карам. Тоа карање девојки не е затоа што некој не ви го сака детето, туку да се спроведе еден ред, во кој ќе нема опасност од повреди, затоа што верувајте, децата час се трло јагниња, ама час се трло тигриња... само за нивна безбедност!!!
Пишав, пишав, се изнапишав, немам време да препрочитам што сум склопила...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 22:08:44   
@Mila@
Dzesika totalno te podrzuvam i se slozuva so tebe nie doma majki so edno dete na kraj ne mozeme da izlezeme a ne so poveke ne e ubavo generalno da se zboruva za ucitelkite i vospitackite no mora da se svati seriozno nivnata rabota i trud.Ne vikam deka nema bezobrazni i drski ucitelki no i nie roditelite treba pred da iskomentirame neshto i da zboruvame negativno da se stavime na nivno mesto.Mojot e mal 2 meseci e vo gradinka zdrav nastinat no jas sum stavrno zadovolna od tretmanot kon moeto dete,go dadov vo gradinka od 9 meseci i bev svesna kade odi i sto moze da ocekuvam i sto e prifatlivo a sto ne. Pozz

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Во која градинка?
25.10.2012 23:24:14   
*Elena*
user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Јанушка, навистина ми е жал а донекаде и ми е срам што слушам вакви примери. До крај не го поддржувам однесувањето на воспитувачката, од причина што јас со сите родители и деца сум крајно љубезна, ниедно дете не е испратено без насмевка, ама тоа не значи дека нема да е скарано... најмногу од претпазливост да не се повредат, барем јас кога викам, викам во опасни ситуации. сите деца ги храниме, и тие што јадат сами, и тие што не мрдаат со прст. Репете нудиме, на сите до едно им облекуваме пижами, сите до едно се суви и најадени, некои дури и ги нишкаме во раце за да заспијат... затоа и немаме во групата помалку од 20 деца, затоа што се негувани, сити, суви, со издувани носиња...Меѓутоа не очекувај дека на твоето дете нема да се подвикне. Од се срце сакам да ти доловам утрово каква атмосфера влијаеше кога дојдов на работа, ама не може, затоа на шега реков дека треба барем еден ден да се види од другата страна. Доволно е да имаш само едно дете кое има навика да гризе, гризнатото да удри со играчка по глава, третото да е плачко, 2-3 сеуште неадаптирани, на седмото му се мочка, 8,9,10,11 и 12 се страшно уиграни и трчаат во круг се смеат, 13 и 14 се увртеле пред тв и двд, сакале Ноди да гледаат, 15 ги преместува пижамите на сите деца и ги измешува, 16 се качило на стол и фрла играчки, 17 плаче затоа што 18 и 19 и ја земале цуцлата (која не смее да ја има, ама ќе ќутиш) 20 во моментот влегува во занималната и плаче по мајка му, а ЈАС на бокс менувам пелена и со очите ги гледам СИТЕ и МОЛАМ БОГА да останат читави и да не се повредат... делот со седнување на сите деца на нокшири и облекување ајде ќе го прерипам, и кога ќе станат од спиење сите и да се облечат (а да се внимава да не се помешаат чорапчињата или блузичка да не е погрешна; а каде е шноличката???) не ги спомнувам ни бељите како пуштање вода по мијалниците, мокри ракави до лакти, или пак кога неколку ќе се уиграат и ќе ги испособлечат чорапите, сур се свртиш имаш околу тебе 5 пара чорапи user posted image сето ова го пишувам со насмевка на лицето затоа што и покрај тоа што коса ми се крева во тие моменти, сепак тоа се мали ангелчиња кои ме прават и да се смеам, се додека се тие добро... меѓутоа, тој гриз за нас е ситница, затоа што јас си знам од што све стрепам да не се случи, а туѓо дете гледаш, жива материја која не можеш да ја предвидиш и нема простор за импровизација во работата, јас знам колку пати се потам и сушам додека да ги предадам на родителите и колку ме боли кога некој родител ќе ми изреагира за еден гриз, кој реално е само еден во низата гризови кои не можеш да ги предвидиш, нити спречиш... Не ми е убаво да кажувам примери што сум ги слушала за безобразни родители кои се дрзнуваат да тужат за гребаница, гриз или удар со играчка по главчето... знаете каква е мојата работа? Страшно одговорна и крајно неблагодарна, работа во која со една нога си во занимална, а со друга во Идризово.... работа која бескрајно ја сакам, и за која фала му на Бога, за брзо време слушнав позитивни коментари од задоволни родители со кои имам прекрасна соработка и ќе бидам уште посреќна ако ја добијам нивната доверба... затоа што ги гледам како мои да се, ги милувам ги галам, но и ги карам. Тоа карање девојки не е затоа што некој не ви го сака детето, туку да се спроведе еден ред, во кој ќе нема опасност од повреди, затоа што верувајте, децата час се трло јагниња, ама час се трло тигриња... само за нивна безбедност!!!
Пишав, пишав, се изнапишав, немам време да препрочитам што сум склопила...


(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Во која градинка?
26.10.2012 0:59:53   
amateuress
се согласувам и со џесика и со јанушка.

апсолутно точно е дека имаат преголема одговорност воспитувачките и негувателките во градинки и дека 2ца возрасни на 25 деца од 3-4 години е мишн импосибл - треба да се среди ова со вработување на нови квалификувани кадри.

ама од друга страна НЕ СМЕЕ да им се ЗАКАНУВА на децата, особено во ситуации кога не знаат каде им е шкафчетоuser posted image или да врзат чевли, или да изрецитираат нешто на памет. има голема разлика од тоа кога некој ќе викне поради тоа што е исплашен за безбедноста на децата до тоа кога им се ДЕРЕ дека се глупави, невоспитани, итн...

сум работела по градинки и можам да кажам дека има одлични воспитувачки - сум се чудела како издржуваат, ама има и такви што се катастрофални. не би оставила дете да ми чуваат ни 5 минути. и да, освен што викаат и се закануваат, и ги потчукнуваат децата - сум видела со свои очи, а што е уште пострашно користат и гнасни тактики на манипулација и им ја уништуваат самодовербата на децата.

ама кај нас е така во сите професии (особено во државните), и ќе биде се додека е поважно дали си од партија, од тоа дали вредиш и те бива за тоа што го работиш.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Во која градинка?
26.10.2012 12:14:29   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Јанушка, навистина ми е жал а донекаде и ми е срам што слушам вакви примери. До крај не го поддржувам однесувањето на воспитувачката, од причина што јас со сите родители и деца сум крајно љубезна, ниедно дете не е испратено без насмевка, ама тоа не значи дека нема да е скарано... најмногу од претпазливост да не се повредат, барем јас кога викам, викам во опасни ситуации. сите деца ги храниме, и тие што јадат сами, и тие што не мрдаат со прст. Репете нудиме, на сите до едно им облекуваме пижами, сите до едно се суви и најадени, некои дури и ги нишкаме во раце за да заспијат... затоа и немаме во групата помалку од 20 деца, затоа што се негувани, сити, суви, со издувани носиња...Меѓутоа не очекувај дека на твоето дете нема да се подвикне. Од се срце сакам да ти доловам утрово каква атмосфера влијаеше кога дојдов на работа, ама не може, затоа на шега реков дека треба барем еден ден да се види од другата страна. Доволно е да имаш само едно дете кое има навика да гризе, гризнатото да удри со играчка по глава, третото да е плачко, 2-3 сеуште неадаптирани, на седмото му се мочка, 8,9,10,11 и 12 се страшно уиграни и трчаат во круг се смеат, 13 и 14 се увртеле пред тв и двд, сакале Ноди да гледаат, 15 ги преместува пижамите на сите деца и ги измешува, 16 се качило на стол и фрла играчки, 17 плаче затоа што 18 и 19 и ја земале цуцлата (која не смее да ја има, ама ќе ќутиш) 20 во моментот влегува во занималната и плаче по мајка му, а ЈАС на бокс менувам пелена и со очите ги гледам СИТЕ и МОЛАМ БОГА да останат читави и да не се повредат... делот со седнување на сите деца на нокшири и облекување ајде ќе го прерипам, и кога ќе станат од спиење сите и да се облечат (а да се внимава да не се помешаат чорапчињата или блузичка да не е погрешна; а каде е шноличката???) не ги спомнувам ни бељите како пуштање вода по мијалниците, мокри ракави до лакти, или пак кога неколку ќе се уиграат и ќе ги испособлечат чорапите, сур се свртиш имаш околу тебе 5 пара чорапи user posted image сето ова го пишувам со насмевка на лицето затоа што и покрај тоа што коса ми се крева во тие моменти, сепак тоа се мали ангелчиња кои ме прават и да се смеам, се додека се тие добро... меѓутоа, тој гриз за нас е ситница, затоа што јас си знам од што све стрепам да не се случи, а туѓо дете гледаш, жива материја која не можеш да ја предвидиш и нема простор за импровизација во работата, јас знам колку пати се потам и сушам додека да ги предадам на родителите и колку ме боли кога некој родител ќе ми изреагира за еден гриз, кој реално е само еден во низата гризови кои не можеш да ги предвидиш, нити спречиш... Не ми е убаво да кажувам примери што сум ги слушала за безобразни родители кои се дрзнуваат да тужат за гребаница, гриз или удар со играчка по главчето... знаете каква е мојата работа? Страшно одговорна и крајно неблагодарна, работа во која со една нога си во занимална, а со друга во Идризово.... работа која бескрајно ја сакам, и за која фала му на Бога, за брзо време слушнав позитивни коментари од задоволни родители со кои имам прекрасна соработка и ќе бидам уште посреќна ако ја добијам нивната доверба... затоа што ги гледам како мои да се, ги милувам ги галам, но и ги карам. Тоа карање девојки не е затоа што некој не ви го сака детето, туку да се спроведе еден ред, во кој ќе нема опасност од повреди, затоа што верувајте, децата час се трло јагниња, ама час се трло тигриња... само за нивна безбедност!!!
Пишав, пишав, се изнапишав, немам време да препрочитам што сум склопила...



user posted image user posted image user posted image Џесика јака ви душа.. По стоти пат ќе кажам, ни требаат повеќе градинки, и ни требаат повеќе воспитувачки и негувателки, односно кадар. Очајно ни требаат, а никој во државава не сака да зборува за тоа..Наместо тоа во разни говори ќе ни кажуваат како нацијава ни изумира, немало деца. Ние немаме како да ги згрижиме овие што ги имаме, не па новите кои тек трба да ги родиме!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Во која градинка?
26.10.2012 14:56:31   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


user posted image user posted image user posted image Џесика јака ви душа.. По стоти пат ќе кажам, ни требаат повеќе градинки, и ни требаат повеќе воспитувачки и негувателки, односно кадар. Очајно ни требаат, а никој во државава не сака да зборува за тоа..Наместо тоа во разни говори ќе ни кажуваат како нацијава ни изумира, немало деца. Ние немаме како да ги згрижиме овие што ги имаме, не па новите кои тек трба да ги родиме!!!


E taka de, vazno vo aerodrom ima poveke crkvi nego gradinki...da ne zboram za fontanite user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Во која градинка?
26.10.2012 20:39:42   
Maca25
Џесика, алал да ти е срцка како се справуваш со сево ова!!! Ама кога го правиш тоа со љубов, се гледа дека се е можно user posted image user posted image user posted image Ептен ти фала за постов, да видиме како е од другата страна.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Во која градинка?
26.10.2012 23:24:39   
JJanuska
odlisna ideja Dzesika bas bi sakala da se vklucam vo takov proekt barem eden den sekoj roditel da oset_i kakva e atmosferata pokraj decinjata na toj nacin slikata koja ja formirame za ucenjeto i druzenjeto na nasite najmili ke bide celosna a isto i za sekojdenvieto na vospituvackite ne sum pedagog nitu psiholog no mislam deka i nie roditelite i nastavnicite i decata ke naucime mnogu od edna takva situacija odnosno druzenje.user posted image Od druga strana mnogu vi fala na site za sovetite na forumov mnogu mi pomognavte, denes bevme da se rasprasame vo dve gradinki sega ostanuva da se odlucime ,na moeto sonce bas mu se dopadnaa znam deka malku ke kenka koga i ke treba da sedi cel den tamu ama eden den ke svati deka tamu zapocnalo odlicni prijatelstva i na tie solzicki ke se sekava so radostuser posted image

< Поракaта ја уредил JJanuska -- 26.10.2012 23:25:42 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Во која градинка?
26.10.2012 23:58:47   
AnnaMolly RR
Јанушка, баш ми е жал за тоа што ви се случувало во градинка, само имам една забелешка. Не си требала толку рано да го отпишеш детенцето. Нормално е и да настинува и да не јаде и да плаче... Воспитувачката лошо се поставила спрема тебе, да била таа поотворена за соработка и да ти оставела добар впечаток, дали ќе го оставеше детето во градинка?
Се сложувам со сите што сте пишувале, дека нема кадар, нема простор, многу деца во соба два на два, како што ја опиша Џесика атмосверата си ја замислувам и ме заболе глава user posted image

Јас сум презадоволна од градинката на Филип (13 ноември Дебар Маало). Воспитувачките му се СРЦИЊА сите три ги обожава Филип, а и јас до душа. Кога бевме на родителска се убаво ни објаснија, што како им е редот, како си играат, како се облекуваат, како јадат, како ги караат кога мора, како ги ВОСПИТУВААТ зашто нели, воспитувачки се. Дури и ни даде совети ние дома како да постапуваме со нив и мене ми палат тие финти!

Можеби сум олку поборник ЗА носење во градинка зашто моето дете оди во градинка од 8,5 месеци (сега има скоро 2 и пол години), а поради настинка или болест има отсуствувано вкупно 4 или 5 дена. Сум имала среќа.

А и плачењето/нејадењето/тепањето други деца/јадењето ќотек од други деца user posted image ги сфатив како еден составен дел од градинката, којашто сепак според мене има повеќе предности отколку маани. Си сфаќам дека така мора, нема кој да го чува, па и ништо нема да му биде ако поплаче. Откако почна во градинка ми се смени детето за 360 степени кон подобро, па затоа и секогаш ќе бидам ЗА одење во градинка.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 27.10.2012 0:01:28 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JJanuska)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?