|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
7.9.2012 22:50:44   
riba79
vaka,jas imam privaten broj od edna od zenite koja tamu raboti..toa e privaten mob.na zenata koja e bratucetka na moja bliska drugarka.gi zamoluvam lara ,elena nekoja od vas dokolku kontaktirale so sonja da napisat poveke info..pozz

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Во која градинка?
8.9.2012 0:44:20   
Ljubovce
Maca RR tvoeto odese vo pestaloci taka?vo koja grupa ste?

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Во која градинка?
9.9.2012 22:54:20   
Ljubovce
Ako ne e problem i mene da mi pustite vo pp info za gradinkata...
fala...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 8:58:44   
*Elena*
Jas se javiv i dobiv nekoja informacija za privatnata gradinka, znaci se naoga vo centar kaj teatar MNT, karsi evropski fakultet i rabotat samo so deca pogolemi od 2-2,5 god...taka da nas ne ni vrsi rabota user posted image ...koj e zainteresiram moze da gi poseti.
Dali nekoj znae nesto poveke za gradinkata Montesori vo Karpos, kaj kafanata Lira bila negde, vo blizina na gimnazijata Orce, i dali tamu primaat bebinja? pozz...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 9:22:45   
AnnaMolly RR
Елена, во Монтесори се плаќа по 180 евра месечно.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 9:36:32   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*
Dali nekoj znae nesto poveke za gradinkata Montesori vo Karpos, kaj kafanata Lira bila negde, vo blizina na gimnazijata Orce, i dali tamu primaat bebinja? pozz...


Montessori e poseben metod na ucenje, imas se na internet. I tamu e za nad 2 godini, se plaka 180Evra mesecno, i imaat bas programa za rabota. Mene se toa mi e ok, ama mislam deka gi preforsiraat decata.  

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 10:44:50   
*Elena*
Aman be, 180 eu user posted image , pa koleskava mi kaza 6000 den user posted image user posted image user posted image Kako i da e ne mi vrsat rabota ako ne primaat pomali bebinja user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 12:16:59   
Yummy Mammy
10.000 den e 100%, jas i mm bevme na razgovor, nie bevme zagreani za kerkata ama se otkazavme, nekako ne me bendisuva taa programa za celodneven prestoj vo gradinka.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 13:49:09   
penelopa
Воопшто не ме чуди да е Монтесори толку скапа. Кај нас цените се движат од 300 до 500€ зависи од вкупниот буџет на семејството плус општината нешто покрива ама секако е многу поскапо од обична градинка. Мене па баш ми се допаѓа таа педагогија на воспитување - да не зборам однапред почнуваме од Октомври еднаш неделно по час и половина па ќе пишам импресии тогаш. Инаку за оваа програма која трае од Октомври до Април вкупно 24 пати по час и половина плус еднаш месечно посебен состанок со родителите ќе платиме 240€ .

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 21:54:42   
Natasa981

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

lugje dali nekoj nosi dete vo jasli vo Pcelka 1?
Toa tamu e ludnica! Decava po cel den se vo krevetcinjata i ni igracka nemaat ni nisto... baska site se zaedno vo edna soba. Ima samo uste edna zanimalna i tamu pogolemkite si igraat si peat, a ovie gi zatvorile vamu i samo edna vospitacka sedi so niv i uste im se dere "dosta places veke!!!" ne znam sto da pravam. Sin mi e 13 meseci ama odi, kazuva po nesto, si igra so sto ke mu dades, posle si gi sobira igrackite prakrasen e... A vamu zatvoren vo krevetce i po cel den place.....


Gi zamolivme da go pustat da si igra kaj pogolemkite (nekoi se i kolku nego ama podolgo odat vo gradinka) vika ne moze dodeka da se navikne mora vaka.... A kako da se navikne koga nikogas prethodno ne bil zatvoren vo krevetce?!?!?!?!?

_____________________________

* you are my hearthbeat *




Neznam , navistina neznam mozebi e do hormonive moi, ama jas zaradi ovoj post veke 3 dena placam bez prestan..Nikako ne mi se trgnuva od pred oci slikata na bebe od 8-9-10 meseci staveno vo krevetce i place do zajduvanje,a vospituvackata nadr**na mu se dere da prekine. Znaci veke tri dena uzas me obzema ,lugje veruvajte nemozam da spijam od sto mi e tesko koga ke se setam. A moeto bebe ne e vo gradinka,go cuva majka mi, sreka moze da go cuva..Da ne me sfatite pogresno, vo red se gradinkite, jas sum za gradinka, ama bebe tolku malecko..uff neznam veke sto sakav da kazam.Razbiram jas se, treba da se raboti, treba nekoj da go cuva deteto, doma nema koj, gradinkite se dostapni,ne sekoj moze da si dozvoli zena da zeme za cuvanje,ama ova sto go slusam za bebinjata vo jasli stvarno me vadi od kozza. I od poveke strani slusnav vakov muabet, eve sega i na RR, Lara bas za toa pisala.Prasav edna majka koja go ostavila vo gradinka bebeto od 9 meseci , vikam kazzi sto pravat tamu cel den, sigurno im e interesno , a ona mi vika ehh sto da pravat, placat po cel den zatvoreni vo krevetce ,placat dur ne zaspijat. Vo ist moment dzigerov me presece, jas neznam stvarno veke imaat li dusha tie zeni sto rabotat u gradinkite ili nemaat. Izvinete ako ne bese sodrzinski postov moj.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 22:28:03   
AnnaMolly RR
Наташке, не се возбудувај толку :) Тоа е тоа во нашите градинки.

И јас го носев Филип во градинка од 9 месеци и знаев дека ќе седи сам во креветче и дека ќе плаче, ама морав да го носам. Немаше шанси да не работам, а уште помалку па да земам жена дома да го чува.
Ама помина и тоа, сега му е супер. И дома со жена да седи, сигурно ќе плаче по мама и нема да сака да спие, да јаде... Искрено, кај нас ретко кој може да си дозволи да не работи, да седи дома и да чува дете. Зборувам за луѓе што работеле, а останале дома по породилно, не за жени што ете не можат да најдат работа, па силум прилике дома седат. Децата како деца ќе пораснат, па и ништо нема да им биде ако поплачат малку во градинка легнати /седнати во креветче. Јас па на тоа и гледам како добра работа. Ќе се научи дека не се врти се околу него и дека може и сам, без мама. А верувај дека нема секој ден и по цел ден да плачат. Поминува и тоа, после им станува интересно.

И покрај плачењето и другите не толку пријатни работи во градинка, сепак и да можам да си дозволам жена да ми го чува, би го пратила во градинка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 22:32:24   
AnnaMolly RR
А Лара, јас ти гарантирам дека твоето дете од 13 месеци што оди и разбира не седи во креветче! Прашај ги воспитувачките.
Мене секој ден ми викаа учителките дека го учат да оди, да лази (зашто тромав беше ептен, на 15 месеци прооде), ми викаа дека полесно им е и нив кога децата се поголеми и одат, зашто така ги пуштаат низ занимална да си шеткаат.

А не знам како е кај твоето дете во градинка, кај Филип цела занимална е со мек, дебел тепих, нема агли од шкафови и слично, се е рамно и мазно, имаат само исклучиво меки играчки што не може да се повредат со нив.

Значи полесно им е на учителките да го пуштат да си лази/оди и да си истражува, отколку да го остават во креветче и да го слушаат како плаче. Поголемите не ги оставаат така, туку само малите бебиња додека не проодат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Во која градинка?
10.9.2012 22:42:13   
*Elena*
Aman be lugje sto gi napravivte gradinkive klanica, da procita covek i uplav da fati user posted image Moevo ide nekolku dena veka vo jasli, 9 meseci imame, mm koga go nosi od sabajle, koga go ostava site gi sednuvaat na patos na kup i ako ima mnogu deca sto placat okolu nego i on si place...potoa im davaat jadenje edno po edno, ponovite gi isprakjaat doma, na koe mu se spie go legnuvaat, drugite se ili vo krevetce, ili na patos ili vo race (po placlivite). Moevo denes bese so spienje, otspal pomlaku od saat, koga bese mm da go zeme bilo shtama, site bile mirni, nikoj ne placel, taka bese i prethodnite denovi...e sega seuste nema tolkava guzva, koga ke se soberat cela grupa, pak ako se rasplace nekoe, ke pocnat site vo hor user posted image
Nas drugo ne kocese vo prilagoduvanjeto, posle 2 dena stomacen virus fativme, pa pauziravme nekoj den i taka, sea terame...

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Во која градинка?
11.9.2012 0:09:25   
libra.n
Nas ni bese denes prv den vo gradinka, bez problem bese razdelbata, bez placenje, samo ja zede vospituvackata vo rece od kaj mene i ovaa mojava ne mi se ni zavrti, si zamina. Ama celo leto ja ucevme da odi kaj drugi luge vo race da ne se plasi...moze i toa pridonese. E sega koga pocnale da gi hranat nekolku deca se rasplakale i pocnala i taa, ama nisto strasno. Daj Boze site decinja da ni se priviknat i da si se druzat tamu.Inaku imame 14 meseci i odime vo Orce Nikolov vo Leptokarija. utre ke ja ostavam i na dorucek samo znam deka nema da im jadi, jas odvaj ja hranam so molenje, so lazenje. Ama ako neka se naviknuva pa drugata nedela zdravje Boze i so spienje.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Во која градинка?
11.9.2012 11:57:53   
Kori
Riba 79, ili bilo koj sto ima informacija za gradinkava neka mi pise pp, dali imaat jasli t.e od koga primaat deca, i cenava dali e vistina, mnogu malce mi se gleda, fala odnapred.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Во која градинка?
11.9.2012 12:26:02   
*Elena*
Nemaat jasli...pisuva pogore

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Во која градинка?
11.9.2012 14:33:52   
bebe82
Наташке, не се возбудувај толку :) Тоа е тоа во нашите градинки.

И јас го носев Филип во градинка од 9 месеци и знаев дека ќе седи сам во креветче и дека ќе плаче, ама морав да го носам. Немаше шанси да не работам, а уште помалку па да земам жена дома да го чува.
Ама помина и тоа, сега му е супер. И дома со жена да седи, сигурно ќе плаче по мама и нема да сака да спие, да јаде... Искрено, кај нас ретко кој може да си дозволи да не работи, да седи дома и да чува дете. Зборувам за луѓе што работеле, а останале дома по породилно, не за жени што ете не можат да најдат работа, па силум прилике дома седат. Децата како деца ќе пораснат, па и ништо нема да им биде ако поплачат малку во градинка легнати /седнати во креветче. Јас па на тоа и гледам како добра работа. Ќе се научи дека не се врти се околу него и дека може и сам, без мама. А верувај дека нема секој ден и по цел ден да плачат. Поминува и тоа, после им станува интересно.

И покрај плачењето и другите не толку пријатни работи во градинка, сепак и да можам да си дозволам жена да ми го чува, би го пратила во градинка.



Потпис!!user posted image И не е се така црно како што се пишува. Еве јас имав услови да земам жена и да ја плаќаат моите и на ММ по пола, ама не се сложивме.
Во градинка има деца, понапредна е за нејзините години. Све се научи таму.
Во градинка има на кој да се пожалам ако нешто не е во ред, а за женава на кого да се жалам???
Некоја си таму со не знам какви сфаќања да ми го воспитува детето НЕ БЛАГОДАРАМ.
Какви такви учителките завршиле некое школо и некој ги контолира.
Нејќе да јаде- дома жената ќе ја остави, а таму бе ќе јаде ако треба со сила, ама барем знам дека е јадена.

А најважното што слушнав толку страшни приказни од блиски мои што имале искуство со „проверени и препорачани“ жени (а и ги гледав жените на љуљашки како не се замараат дали децата се тепаат, или паѓаат или плачат) и си реков што ? да ставам камери и да одлепам. Или да си најде некој што ја ќе плаќа повеќе и да ми рече во сред недела ЧАО (исто пример на моја колешка).

Вака за 1500 месечно, најадено, наспиено, наиграно и подучено. Па мојата лепотица знае 10 песнички и игри со рачиња.

Никој не може да ме убеди дека баба или жена е подобро од дружба со врсници.



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Во која градинка?
12.9.2012 13:34:01   
Kori
bebe92, apsolutno se soglasuvam i kerka mi odi veke treta godina (od godina ipol) i ima golema razlika od decata od prijateli i rodnini sto ne odat vo gradinka. Ne samo sto znae 100 pesnicki tuku i znae da si igra so drugi deca, da deli igracki, sega veke i nekoi igri se obiduva da im pokaze, igra balet (od priredbata vo maj) i se pravi vazna na ovie sto ne odat vo gradinka. I doma da gi cuvame decava sigurno poveke od 1500 mesecno samo za sokce i dorucek ke potrosime. Taka da user posted image user posted image user posted image za gradinkite.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Во која градинка?
12.9.2012 13:42:41   
Yummy Mammy
Lele, nemojte da gi generalizirate rabotite - ima mnogu razlika od zena do zena i od gradinka do gradinka!

Mene zena mi ja cuvase golemata kerka do 3 god pa i ona i pesnici znaese i prikazni raskazuvase i sekoj den koga ke se vratev doma mi pokazuvaa sto rabotele, dali crtale, dali boele, dali prikazni raskazuvale... Isto i so gradinkive, jas sum prezadovolna od nekoi raboti sto na drugite roditeli ne im cinat i obratno. Sekoj si ima svoi prioriteti niz koi ja procenuva i gradinkata i zenata.

Jas mislam deka do nekoi 2,5 - 3 god e dobro da gi cuvaat zeni/babi/tetki zatoa sto vo toj period im treba poveke nega otkolku vospituvanje, odnosno da bide najadeno, naspano, izigrano, cisto - site potrebi da mu bidat zadovoleni. A nad taa vozrast veke pocnuvaat da razbiraat, da razgovaraat, da se odnesuvaat vo javnost taka kako sto ke gi vospitame, i togas e veke vreme da se socijalizira i da se pusti da deluva vo grupa.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Во која градинка?
12.9.2012 13:56:17   
Kori
Eeee ne generalizirame, jas kazav za moeto dete, nasata gradinka i naseto opkruzuvanje. A istrazuvanje ne sum pravela taka da neznam kako toa go dozivuvaat ostanatite majki i deca. Si pravime muabet neli??

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Во која градинка?
12.9.2012 14:24:45   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Lele, nemojte da gi generalizirate rabotite - ima mnogu razlika od zena do zena i od gradinka do gradinka!

Mene zena mi ja cuvase golemata kerka do 3 god pa i ona i pesnici znaese i prikazni raskazuvase i sekoj den koga ke se vratev doma mi pokazuvaa sto rabotele, dali crtale, dali boele, dali prikazni raskazuvale... Isto i so gradinkive, jas sum prezadovolna od nekoi raboti sto na drugite roditeli ne im cinat i obratno. Sekoj si ima svoi prioriteti niz koi ja procenuva i gradinkata i zenata.

Jas mislam deka do nekoi 2,5 - 3 god e dobro da gi cuvaat zeni/babi/tetki zatoa sto vo toj period im treba poveke nega otkolku vospituvanje, odnosno da bide najadeno, naspano, izigrano, cisto - site potrebi da mu bidat zadovoleni. A nad taa vozrast veke pocnuvaat da razbiraat, da razgovaraat, da se odnesuvaat vo javnost taka kako sto ke gi vospitame, i togas e veke vreme da se socijalizira i da se pusti da deluva vo grupa.



Pa neli e temava za gradinki, a ne za zeni sto cuvaat user posted image ...ne se ni sporeduvaat babi i zabi taka user posted image Razlikite od edno do drugo se ogromni, totalno se sprotivni. Dete od 1-2-3 godini so "najdobro drugarce" baba namesto vrsnik i mislam deka za zeni treba da se komentira vo nekoja druga tema, ne tuka...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Во која градинка?
12.9.2012 19:27:44   
Natasa981
Aman be zeni, sto me napadnavte, samo si dadov svoj komentar na temata.. Ne pisav deka e se taka crno vo gradinkite, ama pa se slozuvate i deka ne e bas najrozevo neli. Samo pisav deka se uzasnuvam od pomislata deka moeto 8-9-10 mesecno bebe treba da sedi zatvoreno vo kafez i da place dur ne se smiri. Ete toa sakav.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Во која градинка?
18.9.2012 12:52:48   
Lara2224
Nemaat jasli, najmaloto dete e 2,5 godini. Ama nekolku pati se slusnav so devojkata sto raboti tamu (kontaktot sto mi go dade riba79) i nekako mi e mnoooogu fina. Znae kolkav e sin mi 13 meseci ima, na 25 ke pravi 14, ama otkako vide za kakvo aktivno i napredno dete se raboti rece deka so zadovolstvo ke go primat. Cenata e 3200, plus 100 denari za hrana dnevno. Hranata im e naracana, ketering, vo glavno mandzicki i corbicki, mevce so garnirce i.t.n. Otprilika e isto kako vo normalna gradinka, samo sto site deca se zaedno. Mozebi i podobro e taka. Denes ke odime prv pat da vidime site zaedno popladne. Od utre ke pocneme po malku od sabajle pa ke vidime zdravje od 1vi oktomvri ke odi mozebi i po cel den, ako ja prifati. Za Pcelka 1 ne znam sto da kazam, ako slucajno na raskrsnicata namesto da svrtime desno nakaj novo lisice, prodolzime pravo nakaj lisice, na kilometar-dva od gradinkata pocnuva da se dere i da grize..... ne veruvam deka ke prodolzime tamu... a sto maka izmaciv da go stavat na spisok.... moze zaradi toa....


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nemaat jasli...pisuva pogore



_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Во која градинка?
28.9.2012 14:31:15   
prusevic_bojana
Od drugata nedela pocnuvame vo " lale" pozadi vero vo aerodrom.Ima li nekoj iskustvo od taa gradinka.ke pocne prva mala mislam kaj elena stojanovska.pozdrav do site, nabrgu ke vi se priklucam so novi iskustva od gradinka se nadevam pozitivni.user posted image

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Во која градинка?
28.9.2012 14:43:41   
prusevic_bojana
Da spodelam edna slucka, svekrvami se vozela vo avtobus i pozadi dve zeni si pravat muabet i ednata i se zali na drugata deka i e tesko ima mnogu deca vo grupata,na toa drugata i dala "sovet" ooo pa i jas iman mogu deca vo ponedelnik polna grupa ja ke gi otvoram prozorite ke napravam promaja i utre denta pola deca nastinale gi nema pa taka ja teram nedelata.ne bev uste majka koga prv pat go slusnav ova ama bev uzasnata.

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?