|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
29.1.2013 7:02:32   
bucko mal
Sakam da si ja pofalam gradinkata od sinmi 13 Noemvri(kaj beko)seusti si gi pameti i zbori najdobrite uciteli Aleksandra i Natasa i najvkusnite manciuser posted image se nadevam deka seuste e edna od najdobrite gradinki za nas si bese naj naj super gradinka.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Во која градинка?
31.1.2013 16:52:23   
ratkat
Здраво на сите.

И јас како и сите тука сум на мака за избор на градинка. Најблиску ми е Орце Николов клон Карпош 4 и од тоа што видов кога отидов да прашам за упис здраво изгледа бар од надвор градбата а и организирано им е за упис, жените беа фини... Ако има некој на форумов искуство нека каже молам.

Тоа што се мислам е дека кај и да оди моето синче ќе се соочи со истиот „проблем“ ако може така да го наречам. После 9 месеци екстремна грижа од мама наеднаш ќе биде едно од многуте и нема да биде центар на светот. Мислам дека тоа повеќе влијае врз нивните нагли промени во однесување отколку воспитувачките и нивната непрофесионалност.

Дополнително, мислам дека е време да се соочиме со фактот дека општеството е променето а со него и сите ние. Како родители очекуваме повеќе за нашите деца и осудуваме повеќе кога очекувањата не ни се реализираат. Верувам дека сите што работат (особено во образование) си ја ценат работата и сигурноста што ја имаат со неа и ако ние како родители ги почитуваме и им помагаме во воспитувањето на нашите деца наместо да им одмагаме на сите ќе ни биде полесно.
Мој план е штом ќе тргне син ми во градинка да стапам во контакт со родителите на останатите деца и да направиме еден вид „работна група“ која ќе се грижи за добробитот на сите дечиња во групата. Ако има испад кај некое од децата, кај некоја од воспитувачките, проблеми со храна, затоплување, болести и сл. сите да сме инволвирани и да бидеме решение на проблемот. Дополнително, можеме да собереме сили и заедно да поправиме ако нешто недостига во градинката и во опрема и во кадар. Во ова дигитално време групата може да комуницира чисто електронски за да се заштеди на време а и сите да бидат постојано во тек.

Мора да ги надминеме нашите суети малку и да се соочиме со фактот што живееме во заедница и тоа налага заедно да се бориме со тоа што не чини во општеството. Па токму тоа и им го проповедаме на нашите деца со приказните кои им ги читаме...да соработуваат, да се дружат, да создаваат заеднички вредности, заедно сме посилни, другарството е важно и сл.

Ќе ве информирам како ќе се снајдам со формирање на „работна група“ и што ќе успееме заедно како родители да направиме за нашите дечиња.

Поздрав рингерајци

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Во која градинка?
31.1.2013 22:45:34   
Ikana
Здраво ratkat и добредојде на Рингераја! Ти посакувам пријатна дружба со нашите членови и сигурна сум дека тука ќе најдеш многу совети и содржини кои ќе го привлечат твоето внимание.

----------------------------------------------------------------------------

Нaвистина ми се допаѓа твојата идеја за создавање на работна група oд родители и се надевам дека ако успешно ја реализирате, ќе прејде во пракса кај сите останати.
Конкретно за градинката немам искуство, но сигурна сум дека ќе се најде некоја мамичка која веќе го носи таму своето детенце.

Голем поздрав и топло добредојдеuser posted image user posted image

(Одговор на членот ratkat)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Во која градинка?
2.2.2013 17:32:51   
slavicav
Ajde eden sovet,ne sme bile vi gradinka od dekemvri bidejki se razbolevme.E sega sakam pak da ja pushtam da odi ama bidejki mi e daleku gradinkata i sekogash ne sme vo moznost so kola da ja zemame sakam da ja prefrlam vo gradinkata blisku do nas vo koja i apliciravme samo shto vo oktomvri nemashe mesto.Sega mozam ama sum na misla dali e vo red da ja smenam sredinata,ne deka odeshe mnogu i ne deka mnogu sakashe ama sepak.Vaka koga ja prashuvam za novata gradinka saka da odi bidejki ja znae i ja gleda.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Во која градинка?
5.2.2013 13:57:11   
Pepelaska *
Женски,постовите за услови во градинки се преместени ТУКА, а за совет на родители ТУКА

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Во која градинка?
7.2.2013 13:51:18   
Palce
Majkicki pak jas..Moze li nekoja od vas da mi kaze iskustvo za gradinkata Prolet vo Kozle ama taa karsi Kanela?Za eden kup gradinki se rasprasuvam i ne sum sigurna kade da ja premestam,a info mi treba najbrzo..Se nadevam deka nekoja od vas imala iskustvo so ovaa gradinka.Blagodaraam :)

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Во која градинка?
7.2.2013 15:14:12   
Elce
Што мислите за градинките во К.Вода?На пример Кокиче или Сончпглед,ако има некоја мајка нека ми пише искуство.Може ке се преселуваме во К.Вода ,ке треба да ја запишам С.таму,се јавив ми рекоа дека немале место во ниедна од четирите градинки.

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Во која градинка?
7.2.2013 15:54:39   
kikicka
Женски ајде днекој да ми каже инфо за сите приватни градинки во Ск. Разгледував на нет ама само Монтесори и ова Бритиш а за другите нема.

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 7.2.2013 15:55:06 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Во која градинка?
7.2.2013 17:17:04   
Gardenia
ај види мислам дека има една Виножито во Црниче

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Во која градинка?
7.2.2013 18:35:38   
Ring
Никој нема да ми одговори ???
Ние ќе одиме во таа градинка, ама сакав да знам што да очекувам

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Ако има некое рингерајче што оди во Н.Н.Борче позади универзална , нека споделат искуства ...
ние планираме да почнеме од март, тогаш ке направи годинка, па ме интересира како е, дали има премногу дечиња во група, затоа што јас добив информација дека било порастеретено ?_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Во која градинка?
7.2.2013 20:39:07   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Што мислите за градинките во К.Вода?На пример Кокиче или Сончпглед,ако има некоја мајка нека ми пише искуство.Може ке се преселуваме во К.Вода ,ке треба да ја запишам С.таму,се јавив ми рекоа дека немале место во ниедна од четирите градинки.


Jas Eva ja nosam vo Sinolicka vo K.voda kaj opstinata e gradinkata,ama samo 3 nedeli i sega za sega sum zadovolna,a da tesko e za mesto nie cekavme 3 meseci na lista na cekanje kako se vika toa.A edna komsika nejzinata ja nosi kaj kam market sto e ne mi teknuva kako se vikase gradinkata i e zadovolna.Najuvavo da si ides ti direkno vo gradinkata da si ja prasas direktorkata bidejki na telefon site se javuvat i najlesno im e da kazat nema mesto,vo zivo e podrugouser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 5:42:35   
bucko mal
kikicka RR imase edna gradinka se nadevam se uste postoi na Vodno nad ucilisteto Koco Racin,koga odime nagore nakaj vodno od desna strana nemozes da ja promarsis na ulica e, mnogu ubavo mi izgledase od nadvor.pozz

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 9:44:43   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Женски ајде днекој да ми каже инфо за сите приватни градинки во Ск. Разгледував на нет ама само Монтесори и ова Бритиш а за другите нема.

Мислам дека има една Дамбо во Кисела Вода, франкофонската градинка (не знам каде точно се наоша и ја менуваа локацијата), Тип Топ кај грчка амбасада (не знам дали уште постои и едно време имаше и сајт). Таа на Водно се вила ЛИлипут, и една мислам имаше во ТАфталиџе, Пиколино, Слонче кај Веро 2, Весела Дружина и не ми текнува други :)

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 9:48:47   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Женски ајде днекој да ми каже инфо за сите приватни градинки во Ск. Разгледував на нет ама само Монтесори и ова Бритиш а за другите нема.


1. Француска Градинка - од 1,5 год примаат ЦЕНА: 9950 ден. ПОЛА ВРЕМЕ до 12:00 - 7600ден.
локација: кај стара телевизија

Работно време : Пон - Пет од 07:30 до 18:00

Целокупната настава и слободните активности се изведуваат единствено на Француски јазик. ПО најновата програма воведено е и настава на македонски јазик.

2. Лилипут - ЦЕНА 14 000 за јасли , за над две години 12 000
Примаат деца од 9 месеци
локација: после ОУ Кочо Рацин

3. QSI-Интернационално приватно училиште од 3 год. примаат ЦЕНА (годишно) 5600$ за пола ден, 7200$ полно време.
локација: кај АБЦ, Парк

4. Веселата Дружина ЦЕНА: 10 000 ден.
Децата се од 2 год, но може и од 1,5 год да примат.

5. Детска Академија Слонче ЦЕНА: /

6. Изворче-Монтесори - од 2 години примаат ЦЕНА: /
локација: до О.У.Јан Амос Коменски

7.Интернационална Детска Академија - ЦЕНА ЈАСЛИ: цел ден 550Е, 370е.
локација: до бивша Австриска амбасада

8. Пиколино - ЦЕНА: 200 евра,
локација: Тафталиџе 2

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 13:21:00   
kikicka
user posted image бе ЗЗаа што убава информација ми даде, и цени и се! Ти Благодарам

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 18:36:42   
Џесика
Бреее цениве, перверзија... user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 19:00:48   
AnnaMolly RR
Јас цениве кога ги видов ми се сврте во глава user posted image На пример за ова под број 3. QSI-Интернационално приватно училиште. Во евра цената е околу 5.300 евра годишно, а јас за цела година зимам плата помалку од 2.000 евра user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Во која градинка?
8.2.2013 22:21:51   
Palce
Mamicki ve molam ako moze nekoj da mi kaze iskustvo za gradinkata Prolet vo Kozle karsi Kanela..Vi Blagodaram :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Во која градинка?
13.2.2013 20:25:30   
dellfina
Малата моја одеше во Сончоглед и бев презадоволна,но поради браатучеткаи која одесе во Мимоза ја префрлив таму и повторно презадоволана сум.Прекрасни луге работат во тие градинки,а во овој избор топло ви ја препорачувам и Темјанушка,која летово бесе реновирана,каде одат дечиња на некои мои пријателки. user posted image

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Во која градинка?
22.2.2013 12:32:58   
eli07
Majkicki aj ve molam ako ima nekoja iskustvo so gradinkata Cekorce kaj zelenite zgradi vo Aerodrom ?? Za mesec dena ke go zapisuvam sin mi pa me interesira kako se negovatelkite, uslovi.....Fala odnapred :)

(Одговор на членот dellfina)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Во која градинка?
8.3.2013 15:14:25   
AnnaMolly RR
Нова градинка во Аеродром


Децата и родителите од општина Аеродром нема повеќе да чекаат слободни места во градинките.

Со отворање на објектот „Сонце“, клон на детската градинка “Буба Мара“, ќе има место за згрижување на сите дечиња од општината.

Новиот објект е отворен кај новите згради, на површина од 1.670 метри квадратни.

Премиерот Никола Груевски, кој присуствуваше на отворање на градинката, им посака среќно и безгрижно детство на дечињата кои ќе ја посетуваат, а на нивните родители уште многу дечиња.

-Соочувајќи се со бројките на наталитетот, за нас е големо задоволство кога ќе се јави потреба од отворање на нова градинка. Во општината Аеродром има многу млади луѓе, брачни двојки, а со самото тоа расте и бројот на деца. Големо е задоволството што дознав дека има многу пријавени дечиња за оваа градинка, а на потребите од отворање нова градинка секогаш позитивно ќе одговараме, изјави Груевски.

Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, им посочи на родителите дека може да имаат безгрижна мисла, бидејќи заложбите на Владата за отворање на нови градинки ќе продолжат.

На отворањето на градинката присуствуваше и градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски.

-Новата детска градинка која ги исполнува сите европски стандарди за ваков вид објекти, е од исклучително значење за најмладата популација на оваа релативно нова населба, но и за нивните родители кои веќе нема да мораат да пешачат во други населби за да ги носат своите деца во градинка, истакна Коневски.

Новата детска градинка има капацитет за згрижување на околу 200 деца од предучилишна возраст и за неа се издвоени 80 милиони денари буџетски средства. Со неа, во вкупно 54 градинки, се згрижени околу 27.000 деца.

Извор: Курир.мк

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Во која градинка?
8.3.2013 18:25:42   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Palce

Mamicki ve molam ako moze nekoj da mi kaze iskustvo za gradinkata Prolet vo Kozle karsi Kanela..Vi Blagodaram :)

Палче, во таа градинка одев јас како дете и да ти кажам дека од тогаш до сега не гледам дека има некоја промена на објектот направено. Бараки се, многу се топли инаку, ама па пак барака е и дува од секаде. Имаат прекрасен двор, и напред и позади. Само што е стар објектот. Пријатели го носеа детето таму и задоволни беа.
Јас повеќе ти ја препорачувам другата градинка во Козле, кај школото. Е таа е тип топ.

А градинкава Сонце што ја спомнуа АнаМоли погоре, во неа почна да работи една од учителките на Н. Ептен ни е криво на сите родители што си отиде омилената учителка на повеќето дечиња, ама битно сега од негователка со многу ниска плата, во Сонце ќе биде воспитувач.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 8.3.2013 20:38:25 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 9:06:11   
*Elena*
Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 9:09:36   
Ikana
Како се вика градинката што се наоѓа позади Лептокарија до Карев гимназијата?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 10:12:09   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

Elena planiras da go prefrlas M. vo novata ?? Vas vi e poblisku novata ako ne se lazam. Jas go zapisav F. vo Buba Mara, nas ni e epten pred zgrada..se nadevam ke go primat, za od oktomvri i ke bide vo vtora grupa jasli, mzoebi zaedno so M. user posted image

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali koga odite na letuvanje poveke preferirate ?

Da se banjate (12%)

Da se soncate (25%)

Da set_ate (12%)

Da spiete (0%)

Od site po malce (50%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!