|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
15.4.2013 10:15:00   
Natuska85
Гвендолин ние одиме во Хром имам пишувано претходно презадоволна сум од учителките во јасли. Проблем ќе ти е што групите се полни и ние кога отидовме во јануари да го запишеме ни кажаа дека од септември дури ќе може да почне. Па фаќавме врски,кабли и почна од априлuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Во која градинка?
15.4.2013 13:46:08   
Gwendolin
Штета не познавам ич луѓе, па врски не можам да фатам ни за леб преку ред да купам не за во градинка user posted image user posted image . Поскоро детево на факултет ќе го запишам, барем има места секаде. Ете ние сме на листа за чекање за септември во Хром (Калинка мислам се вика), а и никаде немало места низ Ѓорче градинките, така ни кажаа таму, во Влае не може зашто спаѓа под општина Карпош, и така фино лепо можеби ќе не примеле во септември. И така мамичка напушта работа, па ќе пасеме трева дур да почне во градинка и јас ќе барам друга работа на есен. А колку што видов се младички и насмеани беа таму, ете Натушке ко викаш дека се добри, ќе навивам да не примат user posted image .

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Во која градинка?
16.4.2013 10:34:46   
eli07
Denes bez vrski nema funkcioniranje.Jas sin mi go zapisav vo gradinka (Cekorce vo Aerodrom)uste koga imase 2 meseca, znaci lani Septemvri za da pocne sega vo April ali normalno nema mesto, a i onaka ne planirav da go nosam oti angazirav zena privremeno do Septemvri, Za od Septemvri popolniv baranje pak jovo na novo (ne znam dali trebase) i uste od sega si brkam vrska za da ne primat.Katastrofa nevidena se ova gradinkive,Pa uste Konevski se udara u grudi vaka onaka gradinki ke otvarame.Cekaat lugje so meseci,po sto deca se u grupa, nikakvi uslovi u p.m vise aj se iznervirav......

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Во која градинка?
26.4.2013 14:25:40   
RozeSk
Mamicki, jas moram da go zapisam buce vo gradinka, ama vo nekoja od gradinkite vo Novo Lisice. Kazete mi dali sega tamu ima mesto da go zapisam ili da si baram dr care?

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:03:13   
Calypso
Прашував мислам на претходните страни искуство со Пони градинката во Хиподром. Џабе сум прашувала, какви врски не потегнавме, нема и нема место. Не знам каде да го запишеме малиов, по можност да почне што поскоро, оти јас имав неколку понуди за работа, а морав да ги одбијам, оти ептен нема кој да ми го чува детето. Да имаше, не ќе се двоумев, ама вака...
Дали може детето да оди во градинка која не е во реонот во кој живее? Ни рекоа дека не може, морало по адресата на живеење, освен ако имаме ептен јаки врски. Само една градинка имаме тука во наша близина, преполна. Впрочем, во цела општина Гази Баба има многу малку градинки, а поголем број на деца. Стварно веќе не знам што да правам, сакам да работам, пред се за да излезам од дома, ама детето не можам со мене да го носам, кому да го оставам? ММ не може да земе одмор од работа, сезона им е во фирма, хаос е.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот RozeSk)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:13:45   
Mihaela 2010
Da tocno e toa kade zivees tamo i da posetuva deteto gradinka,nie taka sakavme vo aerodrom bidejki mm tamo raboti i on ke ja nosese i ke si ja zimase,nie podnesovme ama odma zamerki frcea kao pa zosto tuka,kaj sto si ziveete i ni rekoa deka ne ni garntiraat dali ke ni ja primat bidejki sme od druga opstina,prioritet imaat tamosnite...
a da najdes zena da ti go cuva ,bar nekoj period d=pa da si fatite red za od septemvri??
jas taka napraviv bidejki ne ja primija vo april,do septemvri so zena si bese po cel den,pa posle koga trgna e do 14 casot pa zenava si ja zima do 5 koga se vrakjame od rabota

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:19:01   
Calypso
Е да беше лесно. Тешко се наоѓа овде, таа што сакав да ми го чува, не се нафаќа, а во други немам доверба. Ќе пробам да побарам друга, ама за оваа не знам, ем бара работа, ем не сака да работи. Некако повеќе сум за градинка, што знам, а и не е мал, две години и два месеци, мислам дека е таман со возраста. Ама проблемот е што не знам дали ќе сме во Мк од септември (пак почнаа нашите патешествија со странство), па затоа сакав сега да почне во градинка (од февруари или март е поднесена пријавата, се надевав во април барем ќе почне), ама џабе.
А свекрва ми му кажувала на мм дека не сакала жена да иде тука да го чува, ќе му давала таблети за спиење и ќе спиел по цел ден. Што не ќе чуеш...

< Поракaта ја уредил Calypso -- 28.5.2013 13:20:02 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:33:27   
Malecka23
a da probas vo Sonce-25 maj centralata vo cento?mozebi ke ti izlezat vo presret ima nekolku klonovi i na posledna 45ka i na triangla.Lokaciski tuka ti se ama pak se daleku nz dali ke ti odgovaraat ama ako sakas probaj.Nie M jas zapisavme vo Sonce za od septemvri(ama ja povlekov prijavata od zdravstveni pricini) i kao se ok za gradinkata i jas imam izrasnato tamu

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:36:14   
Calypso
Ќе пробаме и така, близу, далеку, тоа е, ако немаме избор. Со мм разговаравме синоќа, веќе не знаеме кај да се јавиме. Најверојатно ќе го пријавиме во некоја од овие што ги спомна, може и во сите, па во која се најде место, во таа.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:48:10   
Yummy Mammy
Calypso, ne znam dali znaes deka gradinkite vo opstina centar se obvrzani da primaat deca od site zainteresirani strani. Moze da se sluci da ve odbijat od nekoja mala gradinka koja e veke popolneta so deca od okolinata, no vo golemite gradinki kako Korcagin, 13 Noemvri i sl, tamu sigurno ke najdete mesto.

Ne sakam da te razocaruvam, samo mislam deka odis malku so glava vo dzid, zasto vo ovoj moment nikoj nema da ti go primi deteto, site ke ti go zapisat za od septemvri. Vo tekot na letoto nema programa, pola od ucitelkite se na odmor, grupite se spoeni so deca od razlicni vozrasti... zarem navistina sakas toa da mu bide prviot vpecatok na deteto od gradinkata?! A i kako sto vikas, ako od septemvri ne ste vo Mk, togas koja e poentata da go pustas deteto vo gradinka za 3 meseci i doprva da baras rabota?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:52:21   
Calypso
Па не ни знам со сигурност дали ќе бидеме тука. Лани бев 100% сигурна дека ќе си заминеме, ама се одолговлекува работава. А сакам да си го организирам животот, не да ми помине во чекање. Некогаш, некаде мора да се почне, дали сега, дали од септември, не е важно. Инаку, мое мислење е дека во овој период е полесно за адаптација отколку од септември, ама ако никој не го прима детето, ќе си го чувам, кога веќе немам избор. Освен ако не најдам жена.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Во која градинка?
28.5.2013 13:58:05   
rina13
Во било која градинка тешко дека ќе го примат во овој период. Сите што поднесуваат барања ги оставаат за од септември. Најверојатно таа им е политиката во септември да адаптираат деца а остатокот од годината да се посветат на веќе примените(исклучок е ако имате врски). И јас сакав лани да почнеме од април не одбија почнавме во септември, прекинавме за 9 дена поради болест, сега сакаме пак од септември да почнеме во истата градинка ама ни викаат немало место а одприлика останаа 10деца во групатаuser posted image user posted image  Да му преседне на човек со ова градинкиве не се знае ни кој јаде ни кој пие страшен хаос.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Во која градинка?
18.6.2013 11:07:45   
Beatris
Ај кажете искуства за градинката во Центар кај Беко, како сте задоволни итн?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Во која градинка?
18.6.2013 12:47:54   
temjanuska75
Беатрис, на една пријателка двете деца таму и одеа и беше многу задоволна, а мене ми треба инфо за градинката Орце Николов ( мислам така се вика) кај лептокарија што е.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Во која градинка?
20.6.2013 12:03:37   
zmej1
Zdravo mamicki,
Odamna ne sum pisala na ringeraja iako redovno ve citam .Imam bliznacinja,do sega gi cuvaa babaite ,sakav od Septemvri da gi zapisam vo gradinka i gi prijaviv vo gradinkata Mimoza vo Kisela voda,no denes gi objavija spisocite i vidov deka ne se primeni.vo oktomvri ke pravat 2 godini.kazete mi dali nekoja ima iskustvo,za zapisuvanje na prolet i dali voopsto e toa mozno zosto ako nema sega mesto ,vo mart pa voopsto,ne mi se veruva deka nekoe dete ke go otpisat >>>user posted image

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Во која градинка?
20.6.2013 14:17:04   
Yummy Mammy
zmej1, ne znam kako e vo vasata naselba, no eve nie imame ubavo iskustvo so pocnuvanje na prolet. Mojata kerka pocna vo gradinka na 8mi Mart. Bev vo gradinkata nedelata pred toa i za cudo mi kazaa deka vo taa grupa ima mesto i koga sakame mozeme da pocneme. Nie super si pocnavme, no vo istiot period primija uste 1 ili 2 decinja i posle mesec dena veke nemase mesto i gi odbivaa drugite zainteresirani. I sega maloto go zapisav za od septemvri (isto e kolku tvoite, vo oktomvri 2 ke pravi), no im naglasiv deka realno ke pocne na prolet.
Mnogu od malite decinja sto pocnuvaat vo septemvi cesto se razboluvaat i cela zima se doma, del gi otpisuvaat za da ne plakaat, a del samo ne doagaat, no se vodat na spisok. Zatoa se otvaraat nekolku slobodni mesta na prolet. Vo fevruari mozes da se napravis naudrena i da si otides pak da prasas dali ima slobodni mesta za taa i taa grupa. No, ne pokasno od mart-april, zatoa sto togas ima nova tura na novi decinja.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот zmej1)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Во која градинка?
20.6.2013 14:45:38   
zmej1
Fala ti Yummy mammy,se nadevam deka ke se oslobodi nekoe mesto i ke se zapiseme od Mart,ke gi satavam na spisok za cekanje.Do Mart ke se snajdeme nekako ,ama za poveke tesko.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Во која градинка?
22.6.2013 18:49:38   
mladamama
zdravo mila zdravo elena se nadevam ke go procitate mojot odgovor na vasiot razgovor. Vo ovoj moment sum tolku besna no nemokna da pomognam na moeto dete. da vi pojasnam i moeto dete ide vo Sonce i sum krajno razocarana do toj stepen sto sakam da ja otpisam i ke go storam toa. pocnavme okolu veligden vo gradinka vo jasli 1 od togas nie bevme nastinati 2 pati, pleumonija 1 mesec , pa stomacen virus, po samo dva dena zdravi od vcera imame gnojna angina kako rezultat na streptokoka...... padna na kilaza, imunitet nula, alistata sekoj den propustena pelenata od golemata nuzda , sekojpat najadena spiena napiena a doma ne mozeme da se najademe.Mali se ne znaat da kazat Pa dali ke ide vaseto tamu ?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Во која градинка?
23.6.2013 10:03:46   
rina13
За жал таа е реалноста во нашите градинки, бактерии колку сакаш а за грижата треба да молиш бога да се погодат воспитачките. Паузирајте млада мама заздравите убаво пркнете малце па ако немате избор тогаш пробајте пак.

(Одговор на членот mladamama)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Во која градинка?
31.7.2013 13:02:47   
bucko mal
Mamicki shto e presudno za vas pri izborot na gradinka?
Sekako na prvo mesto se uslovite I programata sto gi nudi gradinkata,no me interesira, dali vnimavate gradinkata da bide vo blizina na vasiot dom ili vo blizina na vasheto rabotno mesto.
Golemiov sin beshe do moeto rab.mesto za nedaj boze ako treba nesto da odam da go zemam.
E sega za bebevo razmisluvame nesto,gradinkata ja izbrav arno ama od istata gradinka ima do mojata kuka I isto do moeto shkolo vo centarot na gradot.Ako go zapisam do sholoto blisku,toa bi znacelo sekoj den po 30km da go vozam a site znaeme koja guzva e vo centar.Od druga strana pa da ide vo ovaa do nas nema nikakvo maltretiranje no nedaj boze da treba nesto da se zeme dete dodeka stgneme jas I mm ni trebaat najmalku 20min a nedaj boze da ima nekoj zastoj vo sobrakajot.
Imame uste vreme,no sepak sum takva sakam se pred vreme da sredam I me ineresira vashe mislenje,na shto voe obrnuvate vnimaniuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Во која градинка?
31.7.2013 13:08:47   
Mihaela 2010
Ovde sega po novo ne mozes da go zapises detevo vo druga gradinka,t.e ako ne si od taa opstina..nie koga razmisluvavme za gradnka sakavme vo blizinata kaj sto mm raboti ,no ne odbija,bidejki sme od druga opstina ,ni potenciraa da si ja zapiseme tamo,no dokumentite gi primija so cel deka ke se javat,ama nikogas ne se javija...taka da sakale nejkele ja zapisavme u nase maalo...e sega dokolku uspeevme da ja zapiseme kaj sto raboti mm,ke trebase da sedi do 16.30,pa da ja zeme pa doma vo 17,vaka sega e do 14h pa zena mi ja cuva do 17,mislam deka e premnogu 9 saata da sedat u gradinka so ogled na toa deka posle rucek i nemaat nekoja programa ,sedat i dremat i cekaat da dojdat roditelive da di gi zemat..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Во која градинка?
31.7.2013 13:19:34   
JovanaJ
Po zakon treba sekoj vo svoja opstina no ne se isklucuva moznosta za upis i vo druga opstina, no za toa odlucuva direktorot po vase baranje i objasnuvanje na pricini zosto sakate vo taa opstina (ova povlekuva veke mnogu odvrzani race na direktorite).
Nie licno go zapisavme vo gradinkata koja bese mnogu blisku do svekrva mi, bidejki tie go cuvaa.
programata e ista vo site drzavni gradinki e sega kolku vospituvackite ke bidat kreativni i ke im posvetuvaat vnimanie nikogas nemozes da znes. taka sto ova ne mi bese preduslov. So ogled na toa deka sin mi go zemaa pred spienje ni bese bitno da bide blisku do baba mu.
Sekako, ako trebase da go zema nekoj od nas togas ke baravme da bide zapisan blisku do nasite rabotni mesta.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Во која градинка?
2.8.2013 0:40:39   
Bilence2
Е што им требаше и градинкиве по реони да примаат деца, не само да си од општината. Некни бев во Орце Н. Во К 4 и ми викаат нема место, 50 деца чекаат на список а веќе им се формирани групите. Отидовме во К2 исто во Орце Н. И таму ми викаат не сте во овој реон. А викам имате ли место, вика има. И што сега? На крај после убав разговор со директорката самата ја прими пријавата и вика е па ова е стварно небулозно и несватливо, вика градоначалникот нека ме беси ако сака ама јас ова дете ќе го примам.
М направи 1 годинка сега, па од септември ке оди во градинка. Немав среќа со дадилките и веќе се откажав од таа варијанта. Големиот одеше во Орце Н. Во К2 и задоволна бев. Па велам ај белки ке биде добро и за малово.Таму живее свеки, па ако затреба ке скокне и ке го земе некогаш.
Ама ќе биде интересно од септември, Д ке оди во училиште во К4 а М во градинка во К2 цел ден ќе се разнесуваме по градов.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Во која градинка?
21.8.2013 18:19:45   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Telemama

Zdravo mamicki,


Jas sum nova clenka, pa odnapred da se izvinam ako ima vakva tema i ako ja povtoruvam. Se zacleniv najmnogu zaradi itnosta da zapoznaam majki ciisto deca odat vo Majski Cvet vo Taftalidze 1 (ul. Rimska mislam bese?)? Me interesira i generalno, i osobeno za jaslite. Treba od esen deteto da si go pratam tamu, pa da znam sto da ocekuvam.

Blagodaram odnapred na bilo kakvo info...



< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 21.8.2013 18:21:04 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Во која градинка?
24.8.2013 19:03:54   
Ana Dani
Здраво! Ме интересира дали некој знае кој е начинот за префрлуванње на дете од една во друга градинка?
Син ми е запишан во градинка во Црниче и летово не одеше во градинка, но сепак си ја плаќавме одредената сума
за да си го задржиме местото до есен. Но од септември ние веќе се селиме во Припор и сакаме да оди најблиската градинка.
Проблемот е тоа што не знам кои градинки ги има во тој регион и дали би ми направиле проблем при префрлувањето, како при прв упис?
Ве молам за совет. Благодарам!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?