|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 9:08:18   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emona86

POzdrav mamicki, nie sme 6 meseci, vo septemvri sakam da go pratam sin mi vo gradinka vo nekoja od ovie vo Aerodrom dali se ceka mnogu, dali treba uste od sega da podnesam baranje?


Emona86, treba da podneses uste od sega. No mislam deka ke ve primat , bidejki jas za sin mi (togas imase 3 godini) bav vaka vo Juni i mi rekoa deka vo golemite grupi nema ama deka vo jasli moze. Znaci vo site gradinki ne odbija za vo golemi grupi no sekade ni rekoa deka za jasli moze. Pa posle brkavme vrski ( i toa ogromni) za da go zapisat vo pogolema grupa.
So sreka, mislam deka ne ti e kasno seuste za jasli...probaj...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Emona86)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 9:22:19   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emona86

Kaj kolku malce se plakja, pa sega i razno razni muabet, mislam ne e fer, se izgubile kondurchinja, pa se slucuva, se izgrebalo deteto, pa deteto moze da ni se izgreba i nas pred oci. Jas si zboram za majkami koja ima 30 godisno iskustvo deka dosega nema pipnato dete, a i nejzinite koleski se isti, i veruvam deka vo site gradinki e taka, samo roditelite znaat da preteruvaat i da gledaat sitnici, epa toa e gradnikata, da imavme moznost doma ke sedevme, no koj ti go cuva 8-9 saati, so dorucek, rucek 2 uzinki za 1500 den??? Treba da se ima oset i za ucitelkite i pocit, najmiloto go ostavame tamu kaj niv! Ne sakam da me svatite pogresno no sakam da bidete spokojni e da veruvate deka ucitelkite kolku mozat se trudat, i pak ke kazam nikakva nega nema da moze da bide kako majcinskata, no sepak tie ja vrsat svojata rabota...

Za ova moram da izreagiram...
Ne mislam deka si vo pravo, ne se soglasuvam so tebe. So dolzna pocit kon majka ti, jas neznam kakva vospituvacka ili neguvatelka e, i ne komentiram za nea no generalno se premnogu opusteni i si dozvoluvaat premnogu kako i site vraboteni vo drzavni/javni institucii. Tie sto rabotat vo privatni firmi mnogu dobro znaat kakov odnos trebada se ima kon klientot, vo ovoj slucaj decata i roditelite, bez razlika kolku im naplakame za uslugata. Sme se nafatile za taa cena da rabotime i ke rabotime kako sto treba.
Da, 1500 e premala suma. No drzavata go finansira ostanatiot del. Znaci gradinkite ne opstojuvaat samo so tie 1500 den. I ova ne smee nikogas da se spomene kako izgovor za da personalot pomalku ili poopusteno raboti. "A be aj plakaat 1500, sega nie ke se zamarame ke trcame tolku"...mislam deka zvuci loso recenicava taka? user posted image
Lotarija e da ti se pogodi navistina dobra ucitelka ili negovatelka. A toa e ne e voopsto standard koj sto treba da se postigne i da se kaze deka toa e maksimum i deka e ok.
Pozdrav!




_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Emona86)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 10:13:21   
dostickage
Emona86 prvo da te pozdravam.

Drugo: te cekam da go zapises deteto vo gradinka . koga kje dojdes vo situacija da si go zemes deteto golo i  poteceno zasto spielo pod klima i koga kje ti go dadat golo i bez patiki na dozd i veter, ic da ne se sekiras.
Jas sum tuka od 07:40 do 16:20 , vo sekoj moment kje te utesam.
Tolku za 1500 srcka.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 10:19:27   
topce
1500 денари е за храна и тоа е партиципација на родителите и оди на сопствени приходи на градинката.
од тие пари не се исплаќаат плати на вработените така да имате забуна околу тие 1500 денари.
Плата градинките добиваат од буџетот на општината и секој што се вработува знае што го чека и во поглед на плата и во поглед на обврски така да нема оправдување сам одлучил да ја прифати таа работа.
Бидејќи сум надвор од темата може и да ме избришете.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 10:42:14   
vanessa30
Nie seuste se razmisluvame sto bi parvela za cuvanje na D, otkako ke trgnam na rab. Letovo (1 mesec) nekako maz mi ke go cuva ja ima taa moznost, bidejki letovo e posllabo so pacienti , pa ke gi zakazuva samo popladne i sabota, a odsabajle ke go cuva maliot, ama od naesen ke mora da barame opcija za gradinka.Togas bi imale 1 godina
Pa bidejki ziveeme kaj katolicka crkva, a moite roditeli vo karpos 1, bi sakala da mi kazete od iskustvo koja gradinka vo taa okolina bi mi ja preporacale (bez razlika privatna ili drzavna).

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 12:10:29   
Felly RR
Темата е општа. Се додека дискусијата е за градинките, и условите во нив и околу нив, нема потреба од бришење. Слободно секој нека си го каже своето мислење.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Во која градинка?
31.5.2012 17:04:34   
Emona86
Vi blagodaram mnogu, deneska se uspavme, sme rasipale red, zdravje ponedelnik ke idam, kaj ovaa sto e pozadi tobaco vo Aerodrom najblisku mie, dali ima nekoj iskustvo od tamu? Jas dosega ne sum nosela dete vo gradinka, prvo dete mi e ova i zatoa mozebi takov e mojot stav za gradinkite, mozebi i jas bi bila izrevoltirana, ne znam, daj Boze da bide se OK.. A za cenata znam deka realno e poskapa, deka toa e samo participacija, i deka ucitelkite ne se plateni od taa participacija, no da bese realna, i da ne plakjase drzavata uste 80 % mozebi poveke ke cenevme, kako sto gi cenime privatnite. Vo mojot grad od kaj sto sum- sega vise mazena vo Sk, vo privatna gradinka se jade pizza i coca cola za rucek- mesto mandza kako kaj drzavnive. Sepak sekoj si ima pravo za svoe mislenje, jas ne nametnuvam mislenje samo si go kazuvam svoeto, ke povtoram deka ne sakam da bidam loso razbrana. Ama nikogas ne bi go pratila deteto vo privatna, cenite se ko na Cambridge da go pratis, sto se mislat, a ni zena da mi go cuva, pa kako ke se socijalizira on ako ne vo gradinka, kako ke nauci da deli i jadenje, i igracki i sve. Golem pozdrav do site... user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Во која градинка?
1.6.2012 22:11:24   
Maca25
Емона не си во право. Имав можност да видам што се јаде во приватна градинка во скопје и кока кола и пица никаде не видов. Никој нормален родител не би се согласил тоа да го јаде неговото дете. Во државните градини исто така има пица за ужина па никому ништо. Има и мајонез и виршли, нешто што некој не го дава на своето дете дома.
Јас искрено мислам дека ни се погодени учителките, и тие што беа во јасли и сега овие во мала група. Не ми се свиѓа што ги ротираат често, не знаеш која ќе биде следната година.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Emona86)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Во која градинка?
5.6.2012 1:46:40   
Darky
Ne, jas ne rekov deka ima pizza vo privatnite vo Skopje, tuku vo gradot od kaj sto sum, licno imav videno za rucek imase pizza i coca cola, a za dorucek kiflicki kupeni. Za vo Sk ne znam. poz

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Во која градинка?
5.6.2012 1:48:35   
Darky
Emona86- ja zabor.lozinkata :/

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Во која градинка?
25.6.2012 11:26:39   
Bjanka
Ringerajki, ste slusnale li za privatna gradinka, kade se izucuva germanski jazik?? Pozz

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Во која градинка?
25.6.2012 21:00:06   
Maca25
не знам дали уште постои, ама знам дека имаше на водно, изгледа во кочо рацин градинката. еден дел беше приватна градинка каде што се зборува само на германски. јас сакав ќерка ми таму да ја запишам, ама ни беше малце скапичко - 9,000 месечно. не знам дали постои уште.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Во која градинка?
12.7.2012 16:37:02   
libra.n
Ej zenski, pocetokot na maj podnesov baranje za vo gradinka i eve denes vidov deka ne ja primile. Inaku se raboti za Orce Nikolov pozadi leptokarija, i imame zitelstvo vo taa opstina. Dali ima nekoj so vakov slucaj?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Во која градинка?
25.7.2012 12:23:25   
libra.n
I konecno se zapisavme vo Orce Nikolov pozadi Leptokarija, ke pocneme vtorata nedela od septemvri, vo najmalata grupa. Ako ima i drugi rr-cinja ke se druzime user posted image

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Во која градинка?
1.8.2012 15:04:30   
Lara2224
uf.... ne trebase da go citam cel forum, sega se isplasiv...
Nie od septemvri treba da pocneme ama sega kako sto gledam ni toa ne ni e sigurno?!?
Uste vo april podnesovme baranje vo buba mara vo novo lisice. Ni rekoa deka vo jasli moze ke go primat, no ako nema mesto ke go stavat vo jaslite vo eden od klonovite pcelka 1 ili 2. i toa rece ke bide sigurno. nema sansi za pred septemvri no togas sigurno ke bide. Koga ja podnesovme aplikacijata ne ni kazaa nisto za brisevi i razgovor so psihologot, samo mi rekoa se slusame vo avgust. ama sega gledam na nekoi im rekle deka ne se primeni? (pozdrav libra, iste od treto tromesecie ne sme se videle na forum :))
i sega ne znam dali da se javuvam, da odam tamu,? moram da vidam dali mi e sigurno.. dusata i ja izvadivme na majka mi od april do sega i uste vo septemvri ako ne e primen ne znam sto ke bide. Greota zenata 6 meseci od drug grad doagja sekoja nedela za da mi go gleda.....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Во која градинка?
1.8.2012 15:08:01   
Luci
Lara М. оди во таа градинка и би ти препорачала лично да одиш и да се интересираш до каде е работата, немој да оставиш да ти се јават зошто може и да не ти се јават. Во близина на градинката ли живееш?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Во која градинка?
1.8.2012 15:24:46   
dostickage
Decki znae nekoj nesto za nekoja privatna gradinka Vesela Druzina.
Negde u Kozle se naogjala... ne znam tocno kade  vidov na flar vo zgradata kaj sto ziveam ...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Во која градинка?
1.8.2012 15:33:30   
Natuska85
Лара да си бидеш сигурна најубаво појди до таму да си прашаш.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Во која градинка?
1.8.2012 15:50:55   
*Elena*
Lara i jas cekam odgovor od istata gradinka za od septemvri za vo jasli...seuste se nemaat javeno, a nie sme so vrski od opstina aerodrom...kaj i da e vo plan mi e da gi posetam, ako ne se javat do togas normalno

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Во која градинка?
6.8.2012 15:44:43   
Ljubovce
Nie od septemvri ke odime vo gradinkata pestaloci,ima li nekoe rr-jce sto odi tamu?da ni podelite nekoe iskustvo?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 10:14:01   
Yummy Mammy
Nina na Maca RR odi vo taa gradinka.
Kerka mi trgna tamu minatiot septemvri i bevme strasno nezadovolni, se isfrustriravme site i se prefrlivme vo druga gradinka. Da ne te plasam, sekoj so svoeto iskustvo.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 11:14:07   
Lara2224
hahahah samo sto se javiv vo gradinka i gospogjata mrtva ladna mi vika posle 21 javi se, ke vidis dali e primen. A vikam a sto ako ne e? aplicirav pred 5 meseci. Pa mi vika od kaj da znam, ti racunaj deka ne e primen, zaso guzva e ovde, a sega site se po odmori dzabe se javuvas. pa znaci trebase po site gradinki da apliciram i kaj bide-bide taka? da drzam mesto vo 5 gradinki pa gajle mi e za drugite so ke bidat odbieni zaradi mene?!? e stvarno ne se normalni! i vikam zeno bre pred pet meseci ubavo si prasav dali da baram druga gradinka, vie me ubeduvavte deka sigurno ke e primen ako ne vo buba mara, togas vo pcelka eden ili dva, za sega na samo nekolku nedeli da mi kazes deka ne e sigurno??? E stvarno se ludi!
ako slucajno ne e na spisok i toa vo buba mara ima da vidat kako se tegnat vrski i kabli, ima ko majmuncinja da se tresat pred sin mi! ne sakav da bide vaka ama me iznerviraa!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

uf.... ne trebase da go citam cel forum, sega se isplasiv...
Nie od septemvri treba da pocneme ama sega kako sto gledam ni toa ne ni e sigurno?!?
Uste vo april podnesovme baranje vo buba mara vo novo lisice. Ni rekoa deka vo jasli moze ke go primat, no ako nema mesto ke go stavat vo jaslite vo eden od klonovite pcelka 1 ili 2. i toa rece ke bide sigurno. nema sansi za pred septemvri no togas sigurno ke bide. Koga ja podnesovme aplikacijata ne ni kazaa nisto za brisevi i razgovor so psihologot, samo mi rekoa se slusame vo avgust. ama sega gledam na nekoi im rekle deka ne se primeni? (pozdrav libra, iste od treto tromesecie ne sme se videle na forum :))
i sega ne znam dali da se javuvam, da odam tamu,? moram da vidam dali mi e sigurno.. dusata i ja izvadivme na majka mi od april do sega i uste vo septemvri ako ne e primen ne znam sto ke bide. Greota zenata 6 meseci od drug grad doagja sekoja nedela za da mi go gleda.....



_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 11:21:13   
*Elena*
Lara i jas vcera vrtev nikoj ne mi se javi, mi rekoa deka bile po odmori, posle 10ti da gi baram...mislam deka za vo jasli nemaat tolku guzva, samo se pravat deka imaat user posted image . Aj ke te informiram ako doznaam nesto novo. pozz...

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 7.8.2012 11:23:39 >

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 14:32:16   
Lara2224
Фала Елена! Обавезно пиши ако дознаеш нешто ново!
Поздрав!

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 15:01:59   
vesna1
Lara2224,soberi se i odi do gradinka.I potkaraj se ako treba ako kutis nisto.Najverovatno e primena bidejki si aplicirala odamna, no moze mesto nea da upikaat nekoj preku vrski.Zatoa odi so vreme.

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?