|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Млеко и млечни производи
18.7.2014 1:20:37   
Snowhite RR
млечни пρоизводи можеш да мешаш со се, на пρимеρ со палента, житаρици, овошје, бисκвити, значи житаρици со млеκо или со јогуρт, палента со абц и јогуρт или павлаκа, јас чсто и пρавев и тоа до сега бρзо банана пасиρана со јогуρт, а може и дρ. овошје и иди κаκо овошно јогуρтче, потоа гρиз со млеκо, мелен оρиз со млеκо, таρана со павлаκа, тестенини со сиρенце и павлаκа, пудинг, потоа во спанаќ со κисело млемо, пиρе од κомпиρи со млеκо, таρатуρ-ρендана κρаставица со јогуρт, па од лино κашите, милион κомбинации има. Во вρсκа со избоρот κупувам тоа што и за нас, сиρење додуша освен абц не сум и дала, мислам имам дадено ама го плуκа не го саκа, највеρојатно и е солено

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 18.7.2014 1:32:16 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Млеко и млечни производи
18.11.2014 14:49:41   
Mila mamicka
Сметам дека нема голема штета доколку детето не сака да пие млеко, се разбира, ако внесува други млечни производи. Откако син ми наполни година и пол, и престанавме со пиење млеко навечер пред спиење, јас воопшто не внимавам дали во текот на денот се напил млеко или не. А и не е некој голем љубител на млекото, може да побара еднаш во неделата. Ама, затоа пак, внимавам да ги јаде сите други млечни производи, и тој обожава јогурт, кисело млеко, павлака, сирење, млечни намази и сл.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Млеко и млечни производи
18.11.2014 14:55:55   
AneLav RR
Моиве деца не цицаа и беа на адаптирано млеко до 9 месеци. Потоа почнавме со обично млеко нели со поголема масленост. Сега имаат 2,5 годимни и обавезно наутро и навечер пијат млеко. Преку ден не. Јадат и сирење и кашкавал, а пијат и јогурт. Киселото млеко не го сакаат многу. Мислам дека за дневна доза за нивна возраст е доволно да пијат по 500мл и башка другите млечни производи што ги јадат во текот на денот.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Млеко и млечни производи
20.11.2014 14:08:07   
caciana
Без паника. Доколку детето го избегнува млекото , а ги конзумира другите млечни прозиводи , да не се грижите затоа што преку млечните позиводи ги задоволува своите дневни потреби user posted image . На крај краева млекото не е единствен извор на калциум, калциумот е многу застапен во јогуртот и сирењето. Затоа Relax user posted image user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Млеко и млечни производи
26.2.2015 19:35:17   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Мајки, колку мл млеко пијат вашите деца во текот на денот?

Ме интересира за деца над 1 година, моето има скоро 16 месеци и пиеше вкупно 330 мл дневно (150 на пладне + 180 навечер) + доење еднаш дневно.

Последните денови млекото околу пладне го одбива и пие мн малку, околу 90-100 мл. На АД млеко сме, поради егзема.

ПС: Не можев да најдам соодветна тема, ако сум офф префрлете ме слободно :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Тоа зависи од детето, ако внесува доволно калциум преку други млечни производи нема потреба да пие многу млеко после годината.
Во една книга што ја имам пишува на таа возраст треба да пие околу 300 мл дневно.
Инаку моето да го закопаш во млеко ќе излези, обожава. Во денот пие околу 500 мл, а да му давам уште и уште ќе пие.


ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Па не кознумира никакви други млечни производи поради дерматит. Само ADC Aptamil Може да пие.

Ќе се обидам да му ставам повеќе млеко во вечерните оброци за да надополни.

Искуства од други мајки се добродојдени :)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Моето 18м пак не е по млеко и е на НАН 3. Порано 13-14м пиеше на пладне 90м а сега си јаде кисело,јогурт или некој пудинг.А навечер макс 120мл.
Советувај се кога повторно да пробаш поради егземата.И моето има дерматит но нема проблем со млечни производи



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 30
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?