|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
2.4.2010 19:49:25   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Денес си купив чај HIPP за доилки...не знам којлку помага, ама ми го препорачаа. Дали некој има искуство со овој чај?


jas imam pieno HIPP caj za doilki no onoj vo granuli e delotvoren 100% posto e poveke koncetriran se pie dva pati na den na primer nasabajle i navecer po 200ml. se rastvaraat 4 lazicinja.
Inaku ima i HIPP isto za doilku vo kesicki kako caj se rastvara.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Доење
2.4.2010 20:00:57   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

jas imav do vcera mleko kako kravicka user posted image no neznam denes dvapati go iscica do kraj i za tretiot pat veke nemase, probav da se izmolzuvam so pompica no nema nema nema. Sto bi mozelo da bide pricina za taka odednas da prestane mlekoto. normalno li e toa? imav i poveke mleko odkolku sto trebase



Ednostavno lakomo bebenceto se ispilo, no toa ne znaci deka nemas mleko, poleka ke bide apetitite na Sara se golemi taka d amoras da go zgolemis.Toplo ti go preporucuvam ovoj caj i men vaka mi se sluci edna vecer i koga pocnav da pijam HIPP caj za doilki vo granuli posle 24 casa mleeeeko kako kravicka imav,user posted image user posted image user posted image Duri i samo tecese ko ludo.
Poleka Rosana samo bez nervozi posto na mlekoto mnooogu vlijae i nervozata inaku ako ne si znaela pred da se stavi gradata na pumpica moras prvo racno malku da se izmolzes za da ja potiknes laktacijata a i ako direkt ja stavis gradata na pumpica mozes da napravis ragada.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Доење
2.4.2010 21:24:17   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

jas imav do vcera mleko kako kravicka user posted image no neznam denes dvapati go iscica do kraj i za tretiot pat veke nemase, probav da se izmolzuvam so pompica no nema nema nema. Sto bi mozelo da bide pricina za taka odednas da prestane mlekoto. normalno li e toa? imav i poveke mleko odkolku sto trebase



Ednostavno lakomo bebenceto se ispilo, no toa ne znaci deka nemas mleko, poleka ke bide apetitite na Sara se golemi taka d amoras da go zgolemis.Toplo ti go preporucuvam ovoj caj i men vaka mi se sluci edna vecer i koga pocnav da pijam HIPP caj za doilki vo granuli posle 24 casa mleeeeko kako kravicka imav,user posted image user posted image user posted image Duri i samo tecese ko ludo.
Poleka Rosana samo bez nervozi posto na mlekoto mnooogu vlijae i nervozata inaku ako ne si znaela pred da se stavi gradata na pumpica moras prvo racno malku da se izmolzes za da ja potiknes laktacijata a i ako direkt ja stavis gradata na pumpica mozes da napravis ragada.




се согласувам со бебица пиј течности млеко и од чајот мислам дека ќе биде успешно и секако без нервози

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Доење
2.4.2010 21:24:57   
Rossana
oh konecno zaspa, i napraviv dekstroza kako sto kaza elle, dusicka da videvte samo kolku lakomo ja iscica, sega ke legnam i jas da odmoram malku pa se nadevam deka koga ke se razbudi ke imam mleko user posted image user posted image user posted image . Fala za informacijata za HIPP cajot utre obavezno ke zemam od toj vo granuli sto go kaza BEBICA
user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Доење
2.4.2010 21:26:33   
Rossana
fala i na tebe Nadica sega ja vidov porakata

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Доење
2.4.2010 21:30:34   
BEBICA
Samo bidi kollku sto mozes smirena Rosana, znam deka toa e tesko no moras zlato.
Cajot ja sum sigurna deka ke ti pomogne ne samo za zgolemuvanje na kolicinata na mlekoto tuku i za smiruvanje na bebeskite grcevi, poradi toa sto HIPP cajot za doilki e sostaven od anison, komoraca i kim i voedno gi smiruva i go podobruva digestivniot sistem kaj bebinjata.
Bilo sto da te interesira prasaj kolku mozeme site ke ti pomogneme.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Доење
2.4.2010 21:39:29   
Тања РР
Надица можеби звучи чудно но мене минерална вода ми помага за зголемување на лактацијата. Од кога почнав да пијам многу кожувчанка имам многу повеќе млеко од порано. Јас го пиев чајот на Хип ама не видов никаков ефект user posted image Пробај со водата, пиј колку што можеш.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Доење
2.4.2010 21:40:12   
Тања РР
Росана де, се извинувам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Доење
3.4.2010 12:19:31   
lukas
sega citam za ovaj cajot za doilki dali vistina pomaga za da probam i jas kaj mozam da go najdam i kolku pari e...i kakov da zemam gledam ima dva vida i vo kesicki i vo zrna kako so procitav...ve molam za odgovor...pozdrav...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Доење
3.4.2010 12:28:33   
Leonida
lukas овде имаме дискутирано за чаеви, се надевам ке ти помогнеuser posted image

http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%A7%D0%B0%D1%98_%D0%B7%D0%B0_%D0%B4%D0%BE%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B8/m_777/tm.htm

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Доење
3.4.2010 12:28:40   
melody
Na mene licno mnogu mi pomogna cajot vo granuli na HIPP taka da i da go zemes lukas nema da pogresis.E sega vo Turcija e 13 liri sigurno vo MK e poevtin,ovde go ima vo golemite super marketi i vo apteki pretpostavuvam i vo MK ke go najdes na istite mestauser posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Доење
3.4.2010 12:40:47   
lukas
fala leonida i malody

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Доење
3.4.2010 18:28:40   
Палешка РР
Ние сме сеуште само на доење. Има периоди кога снемувам млеко, обично навечер, но се задоволува со тоа што го има, не плаче. За млекото многу важен е и сонот. Јас кога сум поодморена и наспана имам повеќе млеко user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Доење
4.4.2010 7:55:11   
nataly_13215
i jas piev caj od hipp malce e poskap no na kraj zemav od bilnata apteka-kaj rampa- caj od alkaloid za doilki poevtin e i ima za 2 meseca se rastvara vo 1 ltar voda 5 kesicki se golemi mene mi pomogna epten.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Доење
4.4.2010 19:36:27   
Annabel
nataly_13215,

Јас го купив чајот од HIPP, ама имам доволно млеко сега за сега. Дали го пиеше и кога имаше млеко, како превентива, или кога ќе ти се намалеше?

< Поракaта ја уредил Annabel -- 4.4.2010 19:37:23 >

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Доење
26.4.2010 20:36:56   
lina zeqir
jas go doev  moeto dete 6meseci,posle 6 meseci nemav dovono mleko i prestanav da go doem.I mislev deka e pravilno za moite gradi...... Dali postapiv pravilno???

< Поракaта ја уредил mis. -- 26.4.2010 20:39:51 >

(Одговор на членот Alex)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Доење
6.5.2010 14:36:38   
Палешка РР
  • Доењето го намалува ризикот од рак на дојката а протективната улога на доењето е  поголема доколку жената подолго дои.
  • Доените девојчиња имаат помал ризик за развој на белите дробови. Иако се уште не е утврдено, се верува дека доењето има слично заштитно дејство и кај машките бебиња.
  • Мајките кои имаат вишок килограми и дојат имаат превентивна улога против дебелеењето кај своите машки потомци подоцна. Кај девојчињата и момчињата чии мајки имаат нормална телесна тежина, количеството маснотии се намалува во текот на првите години од животот, додека кај оние деца чиишто мајки имаат вишок маснотии од третата година повторно им се зголемува количеството масти, ако мајките не дојат. Уделот на маснотии во телото кај женските деца по правило е во зависност од телесната маса на мајката. Доењето може да помогне во заштитата од прекумерна телесна тежина кога мајката веќе има вишок килограми.
  • Децата коишто се доени имаат повисок праг на толеранција кон стресни ситуации. Мајчиното млеко содржи балансирана количина на хранливи материи коишто овозможуваат правилен и здрав развој на бебето, како и масни киселини- најважни за развојот на мозокот и за заштита на децата од многу детски болести.

    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот lina zeqir)
  • Непосредна врска до пораките: 142
       RE: Доење
    6.5.2010 14:54:39   
    Палешка РР
    Доењето дејствува како средство против болки на бебето, затоа што за време на доењето во неговиот организам се излачуваат ендорфини- наречени уште и хормони на среќата.

    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 143
       RE: Доење
    18.5.2010 9:40:56   
    Палешка РР
    Совети за успешно доење

    За успешно да дои мајката мора да ги познава принципите на праволното доење. Треба да знае како правилно да го постави бебето, како да му овозможи правилно да ја прифати пупката, колку често да го дои бебето и како да ги спечи компликациите кои може да доведат до прекин на доењето и губење на млекото. Најпрво, во текот на подојот неопходно е бебето да биде поставено колку што е можно поблиску до мајката. Интимниот однос и блискоста која мајката ја чувствува кон своето бебе е многу значаен фактор за одржување на млекото. Бебето со стомачето треба да биде свртено кон мајката. Таа треба да го придржува под главчето. Во првите месеци, кога бебето е сеуште мало, мајката треба да го придржува и за задникот. Користењето на специјална перница како потпора може да и помогне на мајката правилно да го постави и полесно да го придржува бебето во текот на доењето. Во текот на доењето грбот и главчето на бебето треба да бидат поставени така што ќе формираат права линија. На тој начин се овозможува поволна положба на бебето, тоа полесно ја прифаќа пупката и правилно цица. На почетокот на доењето мајката треба да го допре бебето со пупката по образот и долната усна. Така се активира рефлексот за барање на пупката, бебето се врти кон пупката и широко ја отвара устата. Со сите четири прсти од дланката се подигнува дојката, а палецот е поставен над пупката. Во моментот кога бебето ќе ја отвари устата, мајката треба да ја подигне дојката и да го приближи бебето кон пупката. Кога бебето ќе ја отвори устата мајката треба да ја подигне дојката и да го приближи главчето на бебето кон дојката. Погрешно е мајката да се поместува и наведнува кон напред со цел таа да се постави подобро во однос на бебето. Повеќето бебиња, доколку правилно цицаат, на крајот на цицањето сами се одделуваат од дојката. Оние помрзеливите често заспиваат на мајчините гради. Сепак, доколку мора да го прекинете цицањето или доколку бебето погрешно ја прифати пупката, треба нежно да го одделите од дојката. Тоа најдобро ќе го направите со прекинување на вакуумот со вметнување прст помеѓу усниот агол на бебето и дојката. Кога бебето повеќе не цица, се препорачува тоа да се оддели од дојката. Долгото  држење на бебето на дојката може да доведе до оштетување на пупката и компликации во текот на доењето. Правилното доење бара вештина која се стекнува во текот на самото доење. Доколку цицањето предизвикува болка и непријатно чувство и доколку бебето неправилно ја прифаќа пупката неопходно е да се обидете повторно да го наместите бебето. По неколку обиди може да се исправат неправилностите и доењето да продолжи без проблеми.

    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 144
       RE: Доење
    18.5.2010 20:57:20   
    gvenda
    mamicki pomagajte nekako neznam da se nemastam t.e da ja dojam pravilno pravam se ko so treba taa cica ama neznam dali dovolno eve dene cel den od 14 casot do 19 samo na grada i ka zaspie cim k eja legnam sebudi i pak cica, inace stari sme samo 8 dena i do sega navecer mi go pravese toa a denes i preku den sto ne bese slucaj predhodno barem imav vreme da se odmoram sega ako pravi taka i vecer kaj mi e krajot
    kazete nekoj sovet dali e normalno taka da se odnesuva jas sum epten u haos se me lupna i panika i nekoja depresija i filmovi kako ke izdrzam samo sis e obvinuvam deka sum sebicna itn

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 145
       RE: Доење
    18.5.2010 22:28:14   
    melody
    Gvenda se toa sto go pravi tvoeto bebce e normalno.Pa taa e uste malecka i pocicuva se zamoruva i zaspiva na grada.I kerka mi go pravese istoto i kerkata na drugarka mi go pravese istoto.
    Ti ne treba da panicis voopsto za ova ako taa zaspie na grada podrzi ja malku podolgo ne ja stavaj odma vo krevetce.Jas sto pravev koga toa mi se slucuvase, drzejki ja vo race si dremnuvav i taa zamorenost mi pominuvase.Ne se sekiraj ke se naviknes na se samo smireno,faza e koja proaga sama od sebe kako raste bebeto.

    (Одговор на членот gvenda)
    Непосредна врска до пораките: 146
       RE: Доење
    19.5.2010 0:05:02   
    Палешка РР
    Сите бебиња се такви, не грижи се, се уморуваат, заспиваат и пак се гладни. Мојата педијатарка вели дека доењето е како копање, толку енергија троши бебето. Одмарај се кога спие и не се паничи..Така растат децата, со маки, но затоа е мајката тука, секогаш будна над своето чедо user posted image

    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот melody)
    Непосредна врска до пораките: 147
       RE: Доење
    24.5.2010 16:17:47   
    Палешка РР
    Децата кои што се дојат подолго од шест месеци можеби се изложени на помал ризик од појавување на проблеми со менталното здравје во подоцнежните години од животот. Ова го препорачуваат австралиските експерти од институтот за истражување на здравјето на децата Телетон во Перт, Австралија.


    Доењето им помага на бебињата полесно да се справат со стресот и претставува знак на поголема поврзаност помеѓу мајката и детето. Овие предности би можеле да имаат трајно позитивно дејство, нагласуваат стручњаците.
    Во истражувањето биле вклучени 3 000 деца. Менталното здравје на децата е испитувано во втората, петтата, осмата, деветтата и четиринаесеттата година од животот.


    Единаесет проценти од децата никогаш не биле доени, 38% биле доени помалку од шест месеци, додека 51% биле доени шест месеци или повеќе. Мајките кои ги доеле децата помалку од шест месеци во просек биле млади, помалку образовани, посиромашни и под влијание на поголем стрес, а исто така процентот на пушачи меѓу нив бил поголем во однос на оние мајки кои што можеле да дојат подолго време.


    Помеѓу тие жени, забележан е и поголем процент на постпородилна депресија, додека кај нивните деца забележан е и поголем процент на проблеми со растот, во однос на оние деца кои што се доени најмалку шест месеци.


    При секоја проценка на менталното здравје на пратените деца, приметено е дека оние деца кои што помалку биле доени, покажувале полошо однесување. Разликите помеѓу помалку и повеќе доените деца се забележале како и во пореметувањата каде што децата имаат негативен став спрема себе (депресија), така и во пореметувањата каде што негативниот став се насочува кон надворешната средина (агресивност).


    Со секој месец на продолжено доење, забележано е се подобро ментално здравје понатаму во годините. Влијанието на должината на доењето на подоцнежното ментално здравје не е намалено ни ако се земат во предвид и дополнителните фактори – друштвени, економски и психолошки, како и случувањата кои што го имаат обележено раниот живот на пратените деца.


    Заклучукот е дека настојувањето на што подолго доење може да биде со долгорочни придобивки во однос на менталното здравје на децата и адолесцентите.


    Izvor: Zazdravje


    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот Еца)
    Непосредна врска до пораките: 148
       RE: Доење
    4.7.2010 14:01:46   
    Палешка РР
    Морам да го споделам со вас своето искуство со доењето и болестите.
    Неколку пати Марио и јас бевме болни, со терапија, кашлавме, Марио имаше и температура и јас нормално најмногу се плашев за Миа. Малку со резерва го прифатив одговорот на докторката "Миа нема да се поболи, ти ја вакцинираш со своето млеко"
    Пред точно 16 дена кај нас беше едно дете, за кое подоцна разбравме дека добило сипаници. Не беше во директен контакт со Миа, но беше кај нас дома..има и мала братучедка, колку Миа, која ја гушкал и бакнувал до моментот кога не добил сипаници. И неа мајка и ја дои. Кога двете ја прашавме матичната го добивме истиот одговот"Нема да се префатат бидејќи цицаат" Многу се плашев 14-тиот ден, во петокот, но ни Миа, ни Галина не добија сипаници.
    Тоа се придобивките од мајчиното млеко user posted image


    _____________________________

    When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 149
       RE: Доење
    4.7.2010 22:58:01   
    mama26
    zalam sto ne go doev sinot.go izgubiv mlekoto koga bese 2ipol meseci.nemav pomos od nikoj.pocnav da nejadam nisto od nervoza.neznaev kako da go banjam.so strav bev celo vreme.ednostavno go donesov od bolnica i si vikam sama so sebe sto sega da pravamuser posted image

    (Одговор на членот Палешка РР)
    Непосредна врска до пораките: 150
    Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?