|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
14.9.2010 19:34:43   
lukas
меѓутоа 3 дена се долг период да не го доиш а ништо да не превземеш, консултирај се со педијатарот во секој случај, инаку помалиот син ми има 13 месеци и уште го дојам а немам некаков проблем , сака да проба да грицка ама си игра како и поголемиот кога ке му кажеш не се повлекува


vo tie tri dena ne sakase da trgni jas klaj mu ja gradata,toj pu,pu,pu, mi praese i ne sakase da trgni,ili pak koga ke pomislev ete ke trgni toj zakasaj me,nisto zivo nekese nekogas ke preskoknev vestaco za da zagladni ubo za da cica od mene togas pak nemozev za doenje da go namestam ne pak v usta da mu ja klam gradata vristi,i ova ne razbira ne i da mu recam,7 meseci e!


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Доење
14.9.2010 19:35:51   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

imav citano edno nezz za doenjeto koga ke prestanes e vaka da go dojs se osekas kako da go podturnuvas deteto od tebe bliskosta sakam da kazam,e sega iskreno se osekam neubavo ama ete so da pravam probvav da mu davam,ne e nervozen ama gradata mu stana igracka a ne hrana,ete sega zakazav utre na ginekolog za da mi gi prepisi apcinjata ,i ic neubavo se osekam so ubavo mi bese kogha ke se optegnevme na spalna i koga ke go doev mi se gledase so ocinjata milo,sega ke go nemam poveke toa,i mi e krivo se si mislev deka ke go dojam barem do 9 meseci nemam mnogu mleko ama imav kolku tolku,toa e toa vazno probvav,ama od koga mu izlegoja zapcinjata uste tolku mu e igracka,pozz...pa ke kazam kako pominvam so apcinjata...

за ова само ти си знаеш. Има многу бебиња кои од многу причини не биле доени па не се чувствуваат отфрлени ниту пак нешто им се променило. Не си прај грижа на совест кај што не треба да имаш. Ако го доиш дој го, а ако го доиш и плачеш дур го доиш, престани.
Доењето е најблагородна работа, ако ни истекува млекото од срце, ако ни истекува од книга, и со триста протисоци.... ти си знаеш најдобро.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Доење
14.9.2010 19:47:23   
lukas
fala,a iskreno se osekam neubavo,navistina,nezz kako da se izrazam,kako bliskosta da ja gubam,mnogu sakav da go dojam imam mleko ete da recam,po 20 ml od dvete a be skoro ic,ama kolku tolku so nea zaspivavme,i so nea se budevme,i koga ke mu se jadese se vrtese nastrana i se pikase vo mene sega ni toa ne go praj...ama toa e toa,ko ne saka ne saka,so sila nemozam,pozz,fala viktori

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Доење
15.9.2010 0:36:56   
nutelizza
лукас после 24 сата ако нема цицано бебето не се дава веќе тоа млеко тоа сите доктори ке ти кажат

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Доење
15.9.2010 9:37:53   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

А што има врска ако му е играчка? Можеби го боли што му растат забите, па така сака? Зошто веднаш апчиња, прекинување на млеко? Јас искрено не гледам причина за тоа. Детето си играло - па нека си игра.
Како сакаш



paleska nez gore dali vide no cela nedela pisav deka se macam za da cica a pak i plus drugo jas nemam mleko za da se najade deteto moe,i ne zedov odma apcinja tuku se boram cela nedela,i jas sakam da go dojam ama od edno dete do drugo ima razlika gradite mi se napraveni crvenejca so zabi a ne trga,boli,sosila nemozam da napravam nisto,zemam apcinja posto mi e strav od mastitis,da  igrase i da me gnavese ke trpev ama i ovaj koga ke fati ne pusta dodeka ne mu ja fatam vilicata za da ja otvori ustata u boli,se boram kako so lav... pozz



И јас со синчето ги имав истите проблеми, но ги решив со тоа кога ќе ме каснеше (а крв ми пушташе), го казнував и не му давав да цица 4-5 саати. И така се одучи, а да го одбиеше сега е многу малечко. Имаат право другите, кога забите им растат се многу нервозни. Издржи и не престанувај да го доиш.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Доење
15.9.2010 15:25:11   
lukas
gotovo denes zedov apcinja od utre gi pocnuvam istoto mi go kaza i pedijatarot i ginekologot posto nemam mnogu mleko i od pocetok me znaat,ama ne ni saka lukas,fala vi na site za mislenjata...da mi e zdrav i ziv sega,7 meseci go doev,to e to..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Доење
15.9.2010 16:34:17   
ananikol
 

Samo napred lukas,7 meseci doenje-dovolno e.

Ic da si nemas griza na sovesta.

Dodeka imase uslovi za doenje - go doese.

Prviot moj si nee ni eden den doen pa ene go 185sm a i uste ke rasti.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Доење
15.9.2010 18:00:46   
lukas
fala srcka,samo ti mi go potkrevas raspolozenieto,pree pak bas se dumav,lele oti lele zosto,i taka,ama ajde sega toa e to...nemam so da recam...pozz.

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Доење
15.9.2010 20:34:21   
Viktori
лукас, а бе не се секирај, не си прави самата психи за џабе user posted image
аман. ко којзнае што да си му направила на бебето. Не се правдај кога немаш зошто. Уживај си, сакај си го и прави како што ТИ мислиш дека е најдобро!


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Доење
15.9.2010 22:38:41   
Felly RR
Ние еве го намаливме доењето на еднаш во денот, до пред некое време беше 2 пати доење (насабајле и приквечер), 2 пати шишенце. АМа последниве недела дена никако не сакаше да цица, само насабалје дури спие, а во текот на денот не. И веќе престанав и јас да инсистирам, па сега сме на доење само насабалје кога се буди во 6-7 часот, па до кога ќе сака не знам, уште некој ден 9 месеци ќе наполни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Доење
16.9.2010 9:36:02   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

gotovo denes zedov apcinja od utre gi pocnuvam istoto mi go kaza i pedijatarot i ginekologot posto nemam mnogu mleko i od pocetok me znaat,ama ne ni saka lukas,fala vi na site za mislenjata...da mi e zdrav i ziv sega,7 meseci go doev,to e to..pozz
lukas mnogu si se voznemirila ti, koga nesto nemoze nemoze.neka e zdravo i zivo deteto.sestrami go doese sinot do godina pa poslab imunitet ima od moevo koe e doeno 2 meseca.znaci kaj sekogo e razlicno...so sila ubavina nebiva,ne mu ja misli pak 7 meseci ne e ic"user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Доење
16.9.2010 10:17:24   
lukas
eve denes sega go ispiv ctrvtrince od apceto,doktorot mi rece da pijam od sabajle cetvrtince od sabajle navecer polojnka taka tri dena posle od sabajle i navecer po polojnka,pozz,fala vi na site na ubavite zborovi...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Доење
24.9.2010 10:04:28   
Martins mom
Се прашувам сега, како да знам дали имам доволно млеко user posted image Цело време до пред некоја недела страдав од хиперлактација, а сега градите ми се омекнати и не знам дали на бебушот му е доволно??

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Доење
24.9.2010 10:09:47   
Палешка РР
Да, понекогаш омекнуваат, ете и кај мене се случува. Јас на пример слушам дали Миа голта или само цица напразно и така отприлика знам. Плус ќе видиш уште колку време по цицањето не покажува знаци на глад.
На пример Миа, млекото ја држи само еден час сита, потоа пак јаде.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Доење
24.9.2010 14:19:22   
anedespo
Моите беа минијатурни и издишани па бев пуна со млеко. Не треба да се како балони. user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Доење
24.9.2010 14:23:31   
Martins mom
Добро, јас  имав хиперлактација и нон стоп ми беа надуени (инаку минијатурни се, ама надуени)user posted image , а сега ми се издишани и си велам да не немам доволно млеко...Инаку во однесувањето на бебето не гледам некои промени, како да е гладно на примерuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Доење
24.9.2010 14:31:14   
anedespo
епа уживај

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Доење
30.9.2010 19:54:36   
gvenda
ste bile li bolni dodeka doite?
epten nastinav morav da pijam antibiotik amoksiklav sekako po preporaka na lekar i stavam kapki benil mnogu sum zatnata aj sto nemozam da se grizam ubavo za detevo mala e nema ni 5 meseci tuku i strav mi e da ne ja razbolam mnooogu mi e zal ama so da s epravi mora da se izdrzi se neli nemozam ni da spijam ic mi prska glavava i temperatura kaciv ama ne e mnogu
pisete nekoe iskustvo cisto da si najdam malku mir

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Доење
30.9.2010 20:01:17   
Палешка РР
И јас сум била неколку пати болна и сум доела дупло од обично, по препорака на педијатар. Со млекото ги пренесуваш и своите антитела на бебето, па помали се шансите да се префати.
Дои го без грижи.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Доење
30.9.2010 20:35:54   
gvenda
fala Paleska si ja dojam kako i normalno fala na sovetot ke pocnam poveke

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Доење
1.10.2010 1:52:02   
Snowhite RR
Јас исто така пиев амоксиклав кога бебуш имаше 3 месеци, без гајле биди, смееш да доиш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Доење
1.10.2010 12:16:56   
anedespo
Ништо страшно, сите антибиотици што смеат бебињата да ги пијат, можеш и ти без да наштетиш. Слободно дој си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Доење
24.11.2010 13:01:44   
petra27
Zdravo devojki....nie eve se stabilizirame po malku iako seuste sme mnogu malecki....18 dena user posted image inace se doime no i se dohranuvame posle doenjeto....po 60 ml aptamil..mnogu e strven i pedijatarot ni rece kolku bara deteto tolku da mu davas...inace do pred nekolku dena bese samo na majcino no sega kako sto raste bara poveke....a jas imam mleko,duri mi tece od gradite ponekogas.Inace cicame so silikonski bradavici bidejki nikako ne mozese da fati,a od ovie super si vlece....ako ne mu dadam aptamil otkako ke zaspie se budi za eden saat a ako mu dadam aptamil spie po tri-cetiri saati...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Доење
24.11.2010 13:35:15   
nadica
петра ако имаш млеко а му е тешко да цица од тебе подобро измолзувај се ти па дај му во шише не оставај да се навикне на адапирано ако има можност да се храни од мајчино не паѓај на фори дека не е хранливо колку пове`е цица толку пове`е се ствара и се ствара такво какво е потребно за самиот бебуш
user posted image user posted image user posted image  мн поздрав мила и пиши како поминувате

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Доење
24.11.2010 13:40:46   
strelec 8
gledam golema razlika sega koga go dojam vtoroto dete.prvoto cicase i mislam deka me icica duri 18 meseci.a sega za vtoroto i nemam tolku nogo mleko.mesec ipol e ama gradite nemaat tolku mleko kolku sto imase za prvoto.ovaa sto go imam i e dovolno ali ima mnogu razlika od togas i sega 

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?