|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
17.7.2010 15:17:35   
emma1
neznam kolku e soodveten mojot problem so temava. go dojam moeto bebe od 1 den, nemav nikakvi problemi so mestenje, uste od prvpat koga mi go donesoa sam si fati bez problem. mleko mislam deka imam dovolno, ne sum se izmolzuvala nikogas, navecer koga cicase poretko sekogas se budev so utop mokra majca i sl. sega ima tocno 4m. i od pred nekolku nedeli pocna da pravi malku problem pri cicanje, odnosno ke pocne da cica pa nervozno ke se trgne i pocnuva da place, pa dodeka se smiri pak da fati eeeeee. ako pak e ubavo raspolozen si igra so gradata, pravi fati pusti, se smee megutoa ova i ne smeta neli kolku tolku se najaduva. ubavo se nacicuva samo koga epten ke se smiri i ke se zaspie pri cicanje pa poleka smireno cica i do pola saat. vaka pocna od vreme na vreme da pravi uste pred 1 mesec, megutoa vo posledno vreme epten se zacestuva, posebno preku den i nemame bas nekakov red za cicanje, zatoa sto ne se dojaduva kako sto treba, a normalno koga ne e najaden e nervozen. poslednive 2 nedeli pak epten mu trebaat smireni uslovi za da cica, ako slusne nekoj zvuk ili ako poglasno zboram so nekogo odma prekinuva i pocnuva da se nervira. porano si gledav tv, zborev na telefon dodeka cicase i sto ti ne, sega se povlekuvam vo spalna isklucuvam telefoni ama i nekoj posilen zvuk od nadvor znae da go voznemiri ako ne e zaspan.
zal mi e da preminam na adaptirano mleko koga znam deka imam uste mleko, ke teram vaka uste nekoe vreme dodeka moze, ionaka uste malku ke pocne i so kasicki i sokcinja.
imal li nekoj slicen problem :(

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Доење
23.7.2010 13:44:31   
anedespo
Ма нормално е не се секирај, сега се го интересира и си игра со тебе. Може и не е доволно гладно, така правеа и моите, фаза е.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Доење
27.7.2010 9:36:14   
emma1
se naviknav veke, sega cica lezejki na krevet pa se trkala si igra pa ke se svrti da cicne malku i taka :)). koga e nervozen pred spienje znaeme da setame niz soba da cicame site varijanti gi probuvam samo neka se najade :))

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Доење
27.7.2010 12:01:52   
beki RR
Не доев од многу причини, не дека јас не сакав.
Ана пиеше Прегомин од милупа.Тоа е скапа формула, но е неверојатно добра.Прегоминот на сите го препорачувам.Ана одлично напредуваше со килажата.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Доење
1.8.2010 19:09:35   
caci_27
Zdravo na site majki.neznam dali imam problem ili psihata malce si go pravi svoeto user posted image .Imam since 3 meseci i super si napreduva se rodi 3420 a sega imame 5800.Se zapocna pred edna nedela koga user posted image pocna da place i da bide nervozno malce mm me prasa dali imam dovolno mleko ,jas malce se nalutiv i mu odgovoriv ako nemav dovolno mleko sigurno nemase da si napreduva vo kilazata normalno.E sega veke 3 den kako osekam ili mislam deka nemam mleko,gradite se meki no stom pricnam mleko prska.vaka meki gradite gi osekav i minatiot mesec pred da dobijam mens ,a kaj da e i sega treba da dobijam.dali e od toa ?Se plasam da ne go izgubam mlekoto bidejki imav na pretek,user posted image saka da cica ponacesto preku den i se prasuvam da ne gladno,da ne ne mu stiga moeto mleko,inaku doenjeto  nekogas trea 5 min nekogas 15 ,dali e i toa dovolno?place koga e vreme za spienje ili pak gladno no eve go pratam stom ne cica ubavo ne place znaci tolku mu bilo dovolno togas sto e problemot.denes prv pat posle cicanje se izmolziv i odvaj izvadov 0.50ml i sto da pravam ajde dajte mi nekoj sovet  pozzzz

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Доење
6.8.2010 9:11:15   
emma1
Caci najdobro e da go odneses na merenje i na kontrola ako e povtorno dobro naprednat znaci imas mleko. I moeto since do 3m odlicno napreduvase samo so cicanje, posle od 4 pocna malku pomalku da kacuva vo tezina i mi kaza dr malku da go dohranuvam no nikako ne go prifaka adaptiranoto mleko. Inaku i kaj mene e slicna situacija, ima period koga gradite mnogu mi nabreknuvaat osobeno navecer koga cica poretko, a ima period koga imam cuvst vo deka se skroz prazni, megutoa koga ke se nacica e raspolozen i plus ne saka posle cicanje da prodolzi da pie od adaptiranoto mleko taka da mislam deka se najaduva. isto ima periodi koga saka mnogu pocesto da cica a nekogas cica na 2 do 2.5 saati. inaku isto ima denovi koga e kenkav i neraspolozen ama koga ke go stavam na grada ako ne e gladen ne faka ni za ziva glava uste poveke se nervira.
taka da spored mene podobro e da mu ja sledis kilazata i konsultiraj se so vasiot pedijatar.

(Одговор на членот caci_27)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Доење
13.8.2010 15:07:30   
Pregnant
Како ги читам вашите пораки исто како јас да сум пишувала. И кај мене ќеркичката е 3 месеци и сме само на доење. Досега си цицаше супер, но во последно време ќе почне и одеднаш станува многу нервозна, сама со рака ја вади градата од уста, пак ја става, или ќе ме стисне со непцето и цела се пика во градата. И појма немам зошто, и јас се прашував да не немам доволно млеко, оти и мене градите овие неколку дена ми се меки, но кога ке стиснам тече, а и не ми изгледа на гладна, си спие супер, си мокре доволно. Веројатно е некојси период зошто и во претходните случаи возраста е иста отприлика околу 3 месеци.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Доење
13.8.2010 15:38:52   
emma1
Pregnant od moe iskustvo izgleda e period, kako sto gledas pogore i jas go imav toj problem. Sega ima skoro 5 meseci i poleka se potsmiruva vo toj pogled, znae nekogas da e ponervozen ama ne kako porano da se trga i da place, sega izmisluva novi finti, me stipe, me mava so racinjata, zafaka nekoi cudni pozi. Veke poveke me smee odtkolku sto se nerviram, vazno e da cica kako taka. Probaj i lezecki, taka i jas pravam nekogas koga vo raka pocnuva da besnee, ke legnam i on se trkala levo desno i cica od vreme na vreme :)

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Доење
30.8.2010 13:20:31   
anedespo
Ма они само си играат со Вас. Ве зезаат. user posted image user posted image

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Доење
31.8.2010 12:26:13   
emma1
bogami cudna rabota kako uste od tolku mali znaat da driblaat :)

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Доење
31.8.2010 13:36:33   
lukas
Ма они само си играат со Вас. Ве зезаат




i to na veliko posebno sin mi i sega pocna pak koke mu dadam da cica pocnuva puuuuuuuu da pravi i ja pluka so muceto i mava so raceto jas se gazam od smea...vano cicni cicni napraj si majtap sega barem mi e interesno koga go dojam ..pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Доење
14.9.2010 1:40:34   
simonamone
син ми има 9ипол месеци, сакам да го одбијам од цицање зашто све што цица повраќа, но незнам ако да го одбијам зашто не фаќа шише ништо живо не пие од шише само од чаша...ако може некој совет

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Доење
14.9.2010 8:21:52   
Палешка РР
Не верувам да повраќа од твоето млеко, сигурно има некоја друга причина. Посоветувај се со педијатар, јас мислам дека одбивањето не е потребно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот simonamone)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Доење
14.9.2010 9:59:53   
anedespo
Moite i dvete cicaa do 2 godini

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Доење
14.9.2010 10:22:25   
ananikol
 

Jas se uste se izmolzuvam pa  mlekoto vo sise i taka....
Samo neznam do kogauser posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Доење
14.9.2010 13:58:48   
lukas
luge pomagajte!!!veke tri dena ne mu imam daeno na lukas da cica i sega ako mu dam ke dojdi kako precican tamu kako go vikaat toa,e sega daj neka mi kazi nekoi kako se vikaat onie apcinja za da go prekinam mlekoto?ne saka nisto zivo da cica veke e 7 meseci i imame dve zapcinja dolu i probvav veke cela nedela da mu davam da cica i samo ke zemese ke cicnese dva pati i posle ke si igrase so gradata i ke me kasase i mnooooogu boli i plus toa ne pusta koke fati,kazete mi i iskustvo od tie apcinja kako se vikaat i kazete mi dali e vistina deka mnogu se gadelo od niv i po kolku pienje od niv se prekinva mlekoto?poz ve molam za odgovor da ne si otvoram bejla na gradite a nemam mnogu bas mleko kolku za belja imam!!

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Доење
14.9.2010 14:03:38   
Nade
Апчињата не прават никаков проблем и колку што паметам 3 дена се пијат, ама најдобро е да се консултираш со педијатарот или гиникологот а во мегувреме одмолзувај се, ке ти ги препишат апчињата и се ќе биде во ред не се секирај user posted image

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Доење
14.9.2010 14:06:26   
lukas
imav edna drugarka taja piese od niv i velese deka mnogu i se gadelo i tolku malku se pijat samo tri dena?so pedijatar da se konsultiram za apcinjata?ili?

a nade da ne mu davam poke voopsto posto mu nemam daeno tri dena?


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Доење
14.9.2010 14:14:52   
Slagjana
Пробај пак да му дадеш да цица. Може нема да те гризи сега. Инаку таблетите се викаат Бромергон и ги препишува матичниот гинеколог. И јас маки мачам со запчињата. Додека имаше 2 не гризеше многу, ама сега има 5 и ко ќе гризни со горните многу боли. Почнав да се мачкам со маст со ланолин за да не ми се раскрварат градите. Инаку исто има скоро 7 месеци и се надевам ќе продолжам со доење и понатаму.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Доење
14.9.2010 14:15:40   
ananikol
Da,lukas so pedijatar konsultiraj se pa ako ne ti faka okoto bidejki velis deka ne se bas prijatni tabletite togas- pravac kaj ginekologot ke ti prepisi inekcii i mirna glava.Jas taka go otkazav mlekoto so prvoto dete.Mnogu mleko imav a toj nemase razvien instikt za cicanje-morav da go otkazam i toa prvata nedela po poraganjeto.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Доење
14.9.2010 14:19:52   
nadica
мамички знам дека мн боли и мн е тешко доењето на нервозно бебе/дете но издржете бидејќи само сега може да му дадете да цица а храна од друг вид ќе му давате цел живот
позз

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Доење
14.9.2010 14:42:36   
lukas
imav citano edno nezz za doenjeto koga ke prestanes e vaka da go dojs se osekas kako da go podturnuvas deteto od tebe bliskosta sakam da kazam,e sega iskreno se osekam neubavo ama ete so da pravam probvav da mu davam,ne e nervozen ama gradata mu stana igracka a ne hrana,ete sega zakazav utre na ginekolog za da mi gi prepisi apcinjata ,i ic neubavo se osekam so ubavo mi bese kogha ke se optegnevme na spalna i koga ke go doev mi se gledase so ocinjata milo,sega ke go nemam poveke toa,i mi e krivo se si mislev deka ke go dojam barem do 9 meseci nemam mnogu mleko ama imav kolku tolku,toa e toa vazno probvav,ama od koga mu izlegoja zapcinjata uste tolku mu e igracka,pozz...pa ke kazam kako pominvam so apcinjata...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Доење
14.9.2010 15:13:05   
Палешка РР
А што има врска ако му е играчка? Можеби го боли што му растат забите, па така сака? Зошто веднаш апчиња, прекинување на млеко? Јас искрено не гледам причина за тоа. Детето си играло - па нека си игра.
Како сакаш.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Доење
14.9.2010 16:00:45   
Nade
јас се консултирав со педијатаркога го одбив,  јас поголемиот син го доев 21 месец, и немав проблем како тебе со гризење, он ке пробаше ама да си игра и ке му кажам не и се повлекуваше, инаку јас сум поборник за доење , меѓутоа ако ти си решила тоа е твоја одлука, меѓутоа 3 дена се долг период да не го доиш а ништо да не превземеш, консултирај се со педијатарот во секој случај, инаку помалиот син ми има 13 месеци и уште го дојам а немам некаков проблем , сака да проба да грицка ама си игра како и поголемиот кога ке му кажеш не се повлекува

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Доење
14.9.2010 19:28:10   
lukas
А што има врска ако му е играчка? Можеби го боли што му растат забите, па така сака? Зошто веднаш апчиња, прекинување на млеко? Јас искрено не гледам причина за тоа. Детето си играло - па нека си игра.
Како сакаш



paleska nez gore dali vide no cela nedela pisav deka se macam za da cica a pak i plus drugo jas nemam mleko za da se najade deteto moe,i ne zedov odma apcinja tuku se boram cela nedela,i jas sakam da go dojam ama od edno dete do drugo ima razlika gradite mi se napraveni crvenejca so zabi a ne trga,boli,sosila nemozam da napravam nisto,zemam apcinja posto mi e strav od mastitis,da  igrase i da me gnavese ke trpev ama i ovaj koga ke fati ne pusta dodeka ne mu ja fatam vilicata za da ja otvori ustata u boli,se boram kako so lav... pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?