|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
28.4.2012 10:04:18   
manila
Me interesira koj e vasiot recept za zabremenuvanje, kolku cesto imate seksualni odnosi, sekoj den, sekoj vtor den, dali lezite posle toa odredeno vreme. Jas prvin praktikuvav sekojden, posle toa ginekologot mi kaza sekoj vtor, a sega od edna drigarka slusnav deka nejziniot i poracal na denot na ovulacija da ima odnosi 3 pati user posted image . Pa ve molam vasite iskustva user posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
28.4.2012 10:32:26   
Melanija RR
За тест чекаме:
lindicka 21.04 ???
bebence19
Zoja
marko 3
Melanija 03.05
manila 9-ti maj
Dreamline 8 maj


Бела може датум и за мај да пишеме user posted image
Манила ништо не е докажано по колку пати ,дали преку ден или два,а кога е овулација тие можни 2-3 дека секој ден.Но ако одиш на фоликулометрија ќе си го знаете точниот ден и ќе пробувате.Јас лично полежувам 5-10 мин. онака не дека мислам дека има ефект ама ајде user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот manila)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
28.4.2012 12:16:44   
lindicka
Hi на сите. И кај мене точно на денот user posted image user posted image . Туку, викендот не бев баш расположена, мојата најдобра другарка имаше спонтан во 5тиот месец од бременоста, си седела дома си гледала телевизија, и одеднаш контракции, прокрварела, ја однеле во болница, таму и направиле киретажа и толку, ми се јавува веќе нема бебе. Ме потсети на моето, исто ми се случи на мене во 9та недела, сепак двете црти не се гаранција дека се ќе биде во ред.
А во однос на user posted image , можеби ќе одам на неколку месечен престој во странство преку работа, може и не , ништо не е сигурно, па ако излезе тоа, ќе почека бебето. user posted image , А ако се случи во меѓувремеuser posted image бујрумuser posted image . Значи за се си има план, ништо не е случајно на светов. Овој месец ќе одмарам од таблети и гинеколози. Не одам ни на фоликулометрија. Надвор времето е закон, само за шетање!user posted image . Поздрав до сите, уживајте во времето и се читаме

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
28.4.2012 23:25:03   
Bogdancanka
bravo lindicka samo pozitivno i opusteno nikogas ne se znae koga srekata ke ni se nasmevne,toa sto treba da bide ke bideuser posted image
sigurno i nie ke si gi vidime user posted image crtki....za drugarka ti bas mi e zaluser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 28.4.2012 23:27:22 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
28.4.2012 23:55:44   
Melanija RR
Ап дејт user posted image user posted image

За тест чекаме:
bebence19
Zoja
marko 3
Melanija 03.05
manila 9 мај
Dreamline 8 мај
DuffytheDuck 14мај


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 30.4.2012 20:36:59 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
30.4.2012 20:23:12   
Anonimen
Хеј! Еј луѓе денес ми се случиа многу чудни работи! Најпрвин почна да ми се врти, потоа имав многу спори движења и на крај кога измерив базална температура имав 37.1 исто така во текот на целиот ден. Еве сега во моментов чувствувам некоја напнатост во главава..... мислите ли дека има шанси да е во прашање бременост? Иначе треба да добијам на 6 мај.

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
30.4.2012 20:31:04   
Melanija RR
Секогаш има шанси ,но додека не ти касни неможе со сигурност да знаеш.Со среќа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 13:03:23   
bebence19
ringerajki mi kasni 11 dena pravev test pred edna nedela od prilika bese negativen faktot sto od koga pocnavme da se obiduvame sekoj ciklus mi kasni ne mi dozvoluva da se nadevam znam deka nekolku pati vi pisuvam i vi se zalam no dali ima nekoj slicno iskustvo ?????????? planiram da odam idnata nedela direktno na lekar ama do togas????????

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 13:05:37   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

ringerajki mi kasni 11 dena pravev test pred edna nedela od prilika bese negativen faktot sto od koga pocnavme da se obiduvame sekoj ciklus mi kasni ne mi dozvoluva da se nadevam znam deka nekolku pati vi pisuvam i vi se zalam no dali ima nekoj slicno iskustvo ?????????? planiram da odam idnata nedela direktno na lekar ama do togas????????

Абе ајде трк во аптека по нов тест, можеби си имала касна овулација

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 13:50:25   
Zoja
a Bebence19 kako se osekjash vaka? imash li nekakvi simptimi? bolki vo jajnici? poduenost ? bilo shto?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 14:14:38   
bebence19
nemam nikakvi simptomi osven od utrovo sto imam zgolemeno belo pranje megutoa mislam deka ne e simptom za bremenost,bolka vo jajnicite nemam, gadenje nemam, nekoi slabi glavobolki no toa e samo idnata nedela obavezno ke odam na lekar a deneska ke kupam test za utre od sabajle da go napravam me seknuva ovaa situacija od koga pocnavem da se obiduvame nemam dobieno na redovna data a do togas sekoj pat mi idese tocno na datata

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 14:24:00   
dostickage
odi kupi test ja ne znam so cekas.
self clear mislam se vikase ili sure check.

ili kupi dva tri eden kje se pogodi user posted image

aj trk pa te cekame da pises.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 14:27:18   
bebence19
uste sum na rabota posle rabota ke zemam test ama neli e ubavo da go napravam utre od sabajle??????????lele kolku sakam da sum user posted image ama zdravje se nadevam deka ke bide ili da napravam uste sega test????????????deneska?????????i da ve prasam ima li nekoj iskustvo od tipot test ngativen a jas user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 15:00:44   
dostickage
jas licno pravev test nautro. ama koleskive ovde vikaat deka pravele i navecer. mislam deka ima testovi sto moze da se pravat vo bilo koe vreme od denot,prasaj si vo apteka.

jas bi ti rekla utre pred da pravis test uste dodeka ne si stanata od krevet da si izmeris bazalna temperatura. ako e nad 37 vklucuvajki i 37,0 togas bi trebalo da si bremena

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 16:11:10   
Just baby
i jas kako tebe, od kako pocnavme da se obiduvame pocna da mi docni po 5-6 dena nekoga, a nekogas bese tocna kako svajcarski casovnik. 2-3 meseci pred da zabremenam mi docnese edna nedela i ispadna deka ovulacijata ne bila bas uspesna pa zatoa mi docnelo. koga posledniot pat mi docnese 5 dena si mislev deka pak e istoto i ne sakav da pravam test i da se razocaruvam. sepak napraviv test, vecerta vo 19 casot, samo vnimavav prethodnite 3-4 casa ne piev tecnosti i ne bev vo wc. testot bese pozitiven i bev najsrekna na svetot user posted image posle 11 dena docnenje ako si bremena ke se pojavi vo sekoe vreme. ti ja pustam seta sreka

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 18:17:26   
Melanija RR
bebence19 ако уште не си купила тест во аптека прашај за тој што се прави во било кој ден од денот и ќе ти кажат,а после 11 дена преку крв ќе ти биде 1000% точно.Ти пуштам среќа user posted image user posted image user posted image

Утре одам да ме боцнат преку крв,па може ќе се изненадамuser posted image .Ќе ви пишам утревечер

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 2.5.2012 18:25:52 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 19:32:12   
DuffytheDuck
Melanija ти посакувам многу среќа за утре, дај боже да биде тестот за бременост позитивен. Исто и на bebence19 и сите други кои сте во исчекување. Јас одмарам после инсменацијата, чувствувам болки цело време во десниот дел од карлицата каде всушност ми беа и фоликулите. Се надевам дека е некој позитивен знак. Сепак имам време до тест. Голем поздрав до сите, се надевам за скоро ќе се читаме во темата:Трудници во првото тромесечје user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 21:55:58   
gulabica
Zdravo DuffytheDuck.Sega procitav deka si bila na insemenenacija i navistina od se srce ti posakuvam sto poskoro da si stanes mamicka.Jas imam problem so pukanjeto na folikulite jajce kletkata kaj mene gi isfrla folikulite no ne dovolno zreli za da moze da se oplodat.Me prakaat insemenacija kako ednistven nacin da zabremenam i navistinja sum vo golema dilema neznam sto da pravam.edna pricina e toa sto se plasam od druga strana cekam prirodno no sepak sum 1.5god, vo brak so nezastiten odnos i bi sakala da te prasam t.e da dobijam tvoj sovet najprvo kako pomina na seto toa dali e bolno ili ne,i kolku vreme se obiduvas da zabremenis?Ti posakuvam se najubavo i na site sto ocekuvate user posted image crticki ,vo najskoro vreme da si gi vidime pozdrav i imajte ubava veceruser posted image

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
2.5.2012 23:04:17   
Melanija RR
gulabica нема потреба од страв за инсеминација.Постапка која трае неполни 5 минути,повеќе искуства наши околку инсеминацијата можеш да прочиташ ТУКА .Ти посакувам што поскоро user posted image
DuffytheDuck фала на подршката user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 7:53:17   
bebence19
jas ne napraviv test :( mi bese strav, a od koga stanav imam kafeaf iscedok ne znam dali do posle ke se pretvori vo user posted image ako e togas ke cekam user posted image posle ovoj ciklus ve sakam site i fala vi

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 8:32:32   
DuffytheDuck
Gulabica, ти благодарам на убавите желби. Ние се обидуваме веќе 3 години. Ова е прва наша инсеминација по препорака на докторот поради тоа што кај мене е се во ред, проодни канали, овулација, добри фоликули при стимулација со кломифен. Единствено што би можело да е пречка е астенотератозооспермијата на сопругот која ја откривме пред некое време. Инсеминацијата како постапка не е воопшто болна ниту непријатна, јас не ја ни осетив. Потешка ми беше терапијата со кломифен, пурегон и естрофем отколку самата интервенција. Не знам кои испитувања сте ги направиле до сега, но добро е ако немате направено да ги отстраните сите можни пречки за забременување, а инсеминацијата мислам дека е еден добар начин за добивање концентрирана и прочистена сперма и скратен пат за патување на сперматозоидите. Ти посакувам многу среќа. Поздрав

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 8:50:22   
sitalia
zdravo idni mamicki. da go pisam moeto iskustvo pa moze na nekogo ke mu se pogodi. Za zabremenuvanje praktikuvav za vreme na plodnite denovi da imam sekoj den minimum ednas, a bas za vreme na ovulacija i dva pati ednas sabajle ednas navecer za sekoj slucaj. user posted image I da posle ne stanuvav vednas, praktikuvav da polezam. E sega dali ima vrska ili ne neznam ama jas taka pravev. Prvoto se fati vo prviot mesec ama na odmor. Togas e najdobro zosto covek e rastereten i se mu e arno. Prviot test mi pokaza negativen, pa po nekolku dena pak napraviv ama clear blue i pozitiven.
Vtoriot pat bese so priprema mislam prvo na genikolog, pa piev utrogestan 3 meseci. Pa posle na tretiot mesec se fati. Vkupna procedura okolu 7 meseci. Odnos samo vo plodni denovi. Sreka se pogodi vikend za plodni denovi inace na rabota i plus edno dete malku e potesko.

Vi posakuvam sreka i bez razocaruvanja ke bide.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 19:20:40   
Melanija RR
Се јавувам на рапорт user posted image B-HCG 0.10 miU/mL user posted image
Толку од мене за месец мај,па повеќе среќа некој друг месец.
Јас на нет најдов нивоа колку треба да е бетата споре бременост во недели па еве како мала помош user posted image

hCG ниво во недели од MP (gestational age)* :

3 недели LMP: 5 - 50 mIU/ml
4 недели LMP: 5 - 426 mIU/ml
5 недели LMP: 18 - 7,340 mIU/ml
6 недели LMP: 1,080 - 56,500 mIU/ml
7 - 8 недели LMP: 7, 650 - 229,000 mIU/ml
9 - 12 недели LMP: 25,700 - 288,000 mIU/ml
13 - 16 недели LMP: 13,300 - 254,000 mIU/ml
17 - 24 недели LMP: 4,060 - 165,400 mIU/ml
25 - 40 недели LMP: 3,640 - 117,000 mIU/ml
нема бременост: <5.0 mIU/ml
Постменопауза: <9.5 mIU/ml



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.5.2012 19:21:09 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 20:08:16   
sitalia


ah zivot i cuda. Da vi kazam deka so vtorata bremenost iako testot mi pokaza user posted image  ovie parametri navedeni od melanija ne ukazuvaa na bremenost. go povtoriv poveke pati pa duri maticnata mi dade upat za gak za otstranuvanje na vonmatericna bremenost. I na eho nemozese da se vidi. hahaha od ovaa gledna tocka sega mi e smesno pred mene e 5 mesecno zdravo pravo bebence a niz sto se pominav. taka da veruvajte i vo cuda.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 20:29:52   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Се јавувам на рапорт user posted image B-HCG 0.10 miU/mL user posted image
Толку од мене за месец мај,па повеќе среќа некој друг месец.
Јас на нет најдов нивоа колку треба да е бетата споре бременост во недели па еве како мала помош user posted image

hCG ниво во недели од MP (gestational age)* :

3 недели LMP: 5 - 50 mIU/ml
4 недели LMP: 5 - 426 mIU/ml
5 недели LMP: 18 - 7,340 mIU/ml
6 недели LMP: 1,080 - 56,500 mIU/ml
7 - 8 недели LMP: 7, 650 - 229,000 mIU/ml
9 - 12 недели LMP: 25,700 - 288,000 mIU/ml
13 - 16 недели LMP: 13,300 - 254,000 mIU/ml
17 - 24 недели LMP: 4,060 - 165,400 mIU/ml
25 - 40 недели LMP: 3,640 - 117,000 mIU/ml
нема бременост: <5.0 mIU/ml
Постменопауза: <9.5 mIU/ml



Миличка многу ми е жал но нема откажување што е твое ќе си дојде кога најмалку очекуваш верувај миuser posted image user posted image Ајде на кафе дојди ми, сега и на боледување сум таман од сабајлечки комшивско кафенцеuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Очи
Jana9

Каква боја на очи имате?

Кафена (63%)

Сина (11%)

Зелена (26%)


Број на сите гласови: 19

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!