|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Примолут Нор и бременост
8.1.2013 20:41:56   
ladyvi
Zdravo,da vi opisam nakratko mojava enigma,piev primolut nor za odolzuvanje na menstruacija sekako po preporaka na ginikolog terapijata traese 10 dena i sekako posle 2 dena dobiv menstruacija, na 1 i na 3 den od menstruacijata imav odnosi i decko mi svrsi vo mene sega me interesira kolkovi se sansite da ostanam bremena,so ogled na toa sto piev primolut nor i toj svrsi koga imav menstruacija,sega e 6 den a imam nekoj kafeav iscedok ne e kako menstruacija ve molam odgovorete mi

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:03:36 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Примолут Нор и бременост
8.1.2013 21:09:42   
Ikana
Ladyvi, добредојде на Рингераја!
Ти посакувам пријатна дружба со нашиот портал, и воедно ќе те упатам на ТЕМАВА, каде што можеш да прочиташ за први знаци на бременост.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:09:13 >

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Примолут Нор и бременост
8.1.2013 21:29:55   
ladyvi
Dobro ve najdov :) ke uzivam vo vaset_o prisustvo vi blagodaram na odgovorot del od toa procitav i na mnogu drugi forumi imam citano za znacite na bremenosta.Imav normalno mens. 4 dena 5,6,7 i dneska imam nekoj kafeav iscedok sega si mislam dali e toa predizvikano od apcinjata Primolut nor ili navistina sum bremena zatoa sto denska osekam nekoi bodezi vo jajnicite i polovinata,da pravam test uste e rano a tolku sum nestrpliva :))

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:09:48 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Примолут Нор и бременост
8.1.2013 21:49:23   
Maca25
ако не ти е завршен циклусот џабе ти е тест. нема да биде точен да си знаеш. башка што тебе не ти ни касни!!! не знам како немаш приметено до сега, ама последните денови од циклус нема крв туку некој кафен исцедок. или па не ти се случило тоа до сега, не знам.
јас би чекала да заврши циклусот и одма на гинеколог би отишла.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:09:27 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 21:56:30   
ladyvi
Toj kafeav iscedok go imam sega samo koga imam mokrenje a iskreno dosega ne mi se ima slucuvano ova,i toa go imam celi 4 dena dali mozi da mi e predizvikano od apcinjava ama kako sto mi kaza ginikologot deka so zavrsuvanje na terapijata ke imam normalno menstruacija ...pa i to sto decko mi svrsi vo mene bas koga imav menstruacija epten me zbuni ne znam sto da mislam edinstvena nadez mi e da napravam test a koga da napravam???

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:38:30 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:06:28   
kikicka
Мене ме интересира , зошто секс додека имаш менструација??? Толку ли е итна работата или??

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:39:00 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:14:48   
ladyvi
So ogled na toa sto imam decko koj sto e nadvor od makedonija i si doaga ednas godisno po 1-2 nedeli a tokmu tie denovi imav menstruacija pa zatoa :) ali pricinata voopsto ne e vazna zosto tie denovi bas?? tuku dali vo tie denovi moze da se ostane bremena?

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:39:21 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:18:15   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

Toj kafeav iscedok go imam sega samo koga imam mokrenje a iskreno dosega ne mi se ima slucuvano ova,i toa go imam celi 4 dena dali mozi da mi e predizvikano od apcinjava ama kako sto mi kaza ginikologot deka so zavrsuvanje na terapijata ke imam normalno menstruacija ...pa i to sto decko mi svrsi vo mene bas koga imav menstruacija epten me zbuni ne znam sto da mislam edinstvena nadez mi e da napravam test a koga da napravam???


Тој кафеав исцедок е од апчињата 100%, мене ми се има случено. Кога имав циста ми дадоа апчиња за контрацепција (не се сеќавам на името). Докторот ми објасни дека исцедокот има некаква врска со хормоните кои ги содржат, но сега не можам да се сетам, одамна беше. Консултирај гинеколог, но не е ништо страшно.

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:39:41 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:22:37   
Viktori
АААА за контрацепција се апчињава?? user posted image
Има врска со дозата на некој хормон во апчето. Крварењето продолжува или се добива ако дозата е помала од тоа што тие на тебе потребно.

Значи или смени ги апчињата или смени ја дозата. И двете во консултација со гинеколог или ендокринолог, зависи за што ги пиеш.

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:40:02 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:27:41   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

So ogled na toa sto imam decko koj sto e nadvor od makedonija i si doaga ednas godisno po 1-2 nedeli a tokmu tie denovi imav menstruacija pa zatoa :) ali pricinata voopsto ne e vazna zosto tie denovi bas?? tuku dali vo tie denovi moze da se ostane bremena?


moze da se ostane bremena i ako imas odnosi za vreme na menstruacija, zavisi koj den, zavisi kolku dena ti trae ciklusot, zavisi kolku dolgo ke preziveat spermatozoidite vo tvojata matka
vo pravo si ne e vazno zosto bas tie denovi, no povazno prasanje za tebe da si postavis zosto ne koristite kondomi ako idejata za bremenost e neprijatna, sega za razmisluvanje e malku docna, ke bide sto ke bide
pojdi na ginekolog moze ne e docna za tabletka den potoa

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:40:22 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:46:30   
ladyvi
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

So ogled na toa sto imam decko koj sto e nadvor od makedonija i si doaga ednas godisno po 1-2 nedeli a tokmu tie denovi imav menstruacija pa zatoa :) ali pricinata voopsto ne e vazna zosto tie denovi bas?? tuku dali vo tie denovi moze da se ostane bremena?


moze da se ostane bremena i ako imas odnosi za vreme na menstruacija, zavisi koj den, zavisi kolku dena ti trae ciklusot, zavisi kolku dolgo ke preziveat spermatozoidite vo tvojata matka
vo pravo si ne e vazno zosto bas tie denovi, no povazno prasanje za tebe da si postavis zosto ne koristite kondomi ako idejata za bremenost e neprijatna, sega za razmisluvanje e malku docna, ke bide sto ke bide
pojdi na ginekolog moze ne e docna za tabletka den potoa

znaci ima sansi da se ostane bremena vo vreme na menstruacija,no mene redosledot na menstruacijata mi bese nepravilen so koristenjeto na primolut nor po pravilo jas trebav da dobijam na 23 dekemvri a togas ja odloziv 10 dena (so apcinjava i na 2 januari dobiv a imavme nezastiten seks zosto sakavme toa da se sluci :))) nema potreba od apce den potoa :)) daj boze sve da bide kako sto posakuvam DA IMAM BEBE :))))

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:40:44 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:48:26   
Ikana
ААА значи сакате бебенцеuser posted image
Е па вака, шансите да останеш бремена за време на менструација постојат, но сепак се минимални -некои 10 %. Од контрацепцијата се јавува крварење 100%, и тоа на сред циклус, и како што ти пишаа погоре, или дозата не ти одговара или апчињата. Консултирај се со лекар обавезно. user posted image

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:41:05 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:48:47   
ladyvi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi

Toj kafeav iscedok go imam sega samo koga imam mokrenje a iskreno dosega ne mi se ima slucuvano ova,i toa go imam celi 4 dena dali mozi da mi e predizvikano od apcinjava ama kako sto mi kaza ginikologot deka so zavrsuvanje na terapijata ke imam normalno menstruacija ...pa i to sto decko mi svrsi vo mene bas koga imav menstruacija epten me zbuni ne znam sto da mislam edinstvena nadez mi e da napravam test a koga da napravam???


Тој кафеав исцедок е од апчињата 100%, мене ми се има случено. Кога имав циста ми дадоа апчиња за контрацепција (не се сеќавам на името). Докторот ми објасни дека исцедокот има некаква врска со хормоните кои ги содржат, но сега не можам да се сетам, одамна беше. Консултирај гинеколог, но не е ништо страшно.

BLAGODARAM NA ODGOVOROT :) NAJBRZO STO MOZAM KE OTIDAM NA GINIKOLOG SEPAK DA SLUSNAM I NEGOVO MISLENJE

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:10:16 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 22:51:07   
niki
e ako sakas bebe stajte pecat uste nekolku pati mesecov, na sekoi tri dena po moznost, nemoj samo na toj eden pat da se potpirasuser posted image

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:41:23 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 22:53:25   
ladyvi

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

e ako sakas bebe stajte pecat uste nekolku pati mesecov, na sekoi tri dena po moznost, nemoj samo na toj eden pat da se potpirasuser posted image

hahahah ne e ovdeeeeeee mi zamina toj vo germanija koj znae koga ke go vidam pak :(

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 22:58:21   
ladyvi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

ААА значи сакате бебенцеuser posted image
Е па вака, шансите да останеш бремена за време на менструација постојат, но сепак се минимални -некои 10 %. Од контрацепцијата се јавува крварење 100%, и тоа на сред циклус, и како што ти пишаа погоре, или дозата не ти одговара или апчињата. Консултирај се со лекар обавезно. user posted image

Najmnogu na svet :)) citav deka mnogu minimalni snasi ima za bebe vo tie denovi i da nadopolnam jas primolut nor ne gi koristev kako kontraceptni apcinja,tuku za da planiram ciklus i negovata namena ne e kontraceptna iako taka pisuva vo sodrzinata se konsultirav so ginikolog zatoa mi gi preporaca ama sepak si mislam deka ne odgovaraa za mojot organizam imav cesto mokrenje gubenje zdiv i plus drugi raboti koi mi smetaa :)) pa vaka vi blagodaram uste ednas i ke cekam samo toa mi preostanuva ama barem da mi kazevte koga e najdobro da napravam test zemajki go vo predvid toa deka demek posleden pat seksualno sum bila aktivna na 4 januari :))

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 22:59:10   
niki
mozebi ova e daleku od vistinata, no se nadevam ne si si napravila bajram na umot deka so bebeto ke go zadrzis ili ke mu se priblizis, deca ne se pravat so nekoj koj go gledas ednas vo godinata
kako i da e ti posakuvam sreka sto god da ti se sluci

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 23:06:58   
ladyvi

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mozebi ova e daleku od vistinata, no se nadevam ne si si napravila bajram na umot deka so bebeto ke go zadrzis ili ke mu se priblizis, deca ne se pravat so nekoj koj go gledas ednas vo godinata
kako i da e ti posakuvam sreka sto god da ti se sluci

Ni najmalku ovaa odluka ne ja donesov samo jas so cel da go zadrzam za mene tuku zaedno odlucivme,toa sto se gledame ednas godisno e tesko epten ama takvi se uslovite sega za sega.. vo bliska idnina da ne kazam uste nekoj mesec ke zaminam kaj nego imame planovi,kao sto jas se trudam da dolovam informacii od povozrasni i poiskusni kako vas taka e i on :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 23:12:52   
Ikana
Вака, ќе те упатам на КАЛЕНДАР ЗА ОВУЛАЦИЈА, навистина е корисна алатка и мислам ќе ти помогне за во иднина да си ги планираш активностите на тоа полеuser posted image
Се надевам ќе ви се оствари желбата и ќе не дружиш тука на форумотuser posted image

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 23:14:30   
kapina
da i mene mi se ima sluceno takov kafeav iscedok da imam samo od mikroginon i oni se kontraceptivni piluli isto kako primalut nori primalut nor gi imam pieno 2 pati dobro gi podnesuvav nemav problem so niv

< Поракaта ја уредил kapina -- 8.1.2013 23:15:41 >

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Primolut Nor I Bremenost
8.1.2013 23:15:44   
ladyvi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Вака, ќе те упатам на КАЛЕНДАР ЗА ОВУЛАЦИЈА, навистина е корисна алатка и мислам ќе ти помогне за во иднина да си ги планираш активностите на тоа полеuser posted image
Се надевам ќе ви се оствари желбата и ќе не дружиш тука на форумотuser posted image

sekako :) blagodaram

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 23:17:31   
ladyvi
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

da i mene mi se ima sluceno takov kafeav iscedok da imam samo od mikroginon i oni se kontraceptivni piluli isto kako primalut nori primalut nor gi imam pieno 2 pati dobro gi podnesuvav nemav problem so niv

po pienjeto na primolut nor posle kollku dena dobi menstr.i kolku dena ti traese dali ti bese normalna i kolku vreme go imase kafeaviot iscedok?

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:42:19 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE Примолут Нор и бременост
8.1.2013 23:18:00   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mozebi ova e daleku od vistinata, no se nadevam ne si si napravila bajram na umot deka so bebeto ke go zadrzis ili ke mu se priblizis, deca ne se pravat so nekoj koj go gledas ednas vo godinata
kako i da e ti posakuvam sreka sto god da ti se sluci

Ni najmalku ovaa odluka ne ja donesov samo jas so cel da go zadrzam za mene tuku zaedno odlucivme,toa sto se gledame ednas godisno e tesko epten ama takvi se uslovite sega za sega.. vo bliska idnina da ne kazam uste nekoj mesec ke zaminam kaj nego imame planovi,kao sto jas se trudam da dolovam informacii od povozrasni i poiskusni kako vas taka e i on :))


ok, srekno! se nadevam ke se fati ovojpat, ako ne ke imate prilika drug pat

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.1.2013 12:41:56 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Примолут Нор и бременост
8.1.2013 23:29:31   
kapina
ne se sekavam posle kolku vreme dobiv menstruacija posto toa bese pred 2,3 godini

kafeaviot iscedok samo 1 den go imav

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:04:33 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Примолут Нор и бременост
8.1.2013 23:33:49   
Ring
ИЗВОРНА ПОРАКА: ladyvi
znaci ima sansi da se ostane bremena vo vreme na menstruacija,no mene redosledot na menstruacijata mi bese nepravilen so koristenjeto na primolut nor po pravilo jas trebav da dobijam na 23 dekemvri a togas ja odloziv 10 dena (so apcinjava i na 2 januari dobiv a imavme nezastiten seks zosto sakavme toa da se sluci :))) nema potreba od apce den potoa :)) daj boze sve da bide kako sto posakuvam DA IMAM BEBE :))))


A zosto si piela Primolut nor da odlozis menstruacija ....ako menzis si trebala da imas na 23 dekemvri, bas za NG ti se fakale plodni denovi , spored nekoja matematika (neli 10-15 den )....stvarno ne mi e jasno ili jas sum zbunka user posted image user posted image ili ne znam sto ke da e ???
Ne ja gledam logikata na Primolut nor za odlozuvanje na menzis ??? Aj neka me prosvetli nekoj , please user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 9.1.2013 12:07:53 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот ladyvi)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?