|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
3.5.2012 20:59:34   
Melanija RR
Темјана ма какво разочарување од денот на инсеминацијата видов колку е саатот user posted image
А за кафе се договараме да видам како ќе поминам со болки.user posted image за тебе и за сите рр-ки

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 7:57:06   
bebence19
Melanija RR i jas utrovo napraviv test negativen bese mozebi ne bese logicno posto od vcera imam nekoj kafeav iscedok koja sega e samo mala locka bordo kafeava do sega koga dobijam sekoj pat e normalno obilna a sega vaka da vi priznaam utrovo go razbudiv soprugot so solzi vo ocite no sega veke sum posmirena i ideme pak da probame sledniot mesec mada mnogu me cudi toa sto posle tocno 12 dena docnenje imama samo slabo minimalno krvarenje koe skoro i da ne se primetuva mozebi sepak do posle ke odam na lekar da me vidat na eho no sepak ke odam bez nadez pozdrav mnogu do site

p.s bebence19 e so negativen test ke cekame sledniot mesec za user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 8:30:22   
dostickage
Bebence19 odi na lekar i neka te bocnat preku krv.
Mislam deka na privatno cini 400 denari (Sistina) a na drzavno so sinon kartonce cini 50 denari. Nisto ne te kosta da odis da proveris.

as iskreno ti se cudam kako mozes da izdrzis i da ne ides na lekar.

ako ne daj Boze ne si bremena znaci mozno e da imas nekoj problem sto definitivno treba da go resis dokolku sakas bebence.

So lesno i so srekja

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 8:42:34   
bebence19
mi predlagas da odam na laboratorisko ispituvanje ili da idam na eho kaj ginekolog?????????kako izdrzuvam li? sekoj pat koga napravam test e negativen prethodnite pati bev i na ginekolog i sekoj pat e negativen odgovorot i ne sakajki da go slusnam izbegnuvam i cekam ne probame dolgo vreme no sepak mi e krivo i [poleka me faka panika ti mislis deka prvo preku krf e podobro ili prvo na ginekolog????????

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 8:43:35   
bebence19
lele izvinete pravam katastrofalni prvopisni greski

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 8:56:11   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

mi predlagas da odam na laboratorisko ispituvanje ili da idam na eho kaj ginekolog?????????kako izdrzuvam li? sekoj pat koga napravam test e negativen prethodnite pati bev i na ginekolog i sekoj pat e negativen odgovorot i ne sakajki da go slusnam izbegnuvam i cekam ne probame dolgo vreme no sepak mi e krivo i [poleka me faka panika ti mislis deka prvo preku krf e podobro ili prvo na ginekolog????????



dusicka, potrudi se da ne se nerviras kolku sto mozes.
preku krv e mnogu ednostavno.probaj nisto ne gubis. sto i da ti pokaze testot preku krv posle kje si odis na ginekolog pa neka ti napravi eho.
znam deka kumata moja pravese test preku krv uste pred da i docni zasto se razbole pa ne znaese dali da pie lekovi. znam deka otide u sistina u bilo koe vreme i zemaa krv i za nekolku minuti i kazaa rezultati.jas licno nemav potreba da pravam ama zna so sigurnost deka se pravi. Mnogu drugi od moja okolina pravele test preku krv.
Mislam deka nisto ne te cini da probas ne e nesto mnogu pari pa da se mislis.Probaj nisto ne gubis sepak testot preku krv e najsiguren.
Daj Boze da si bremena pa sledno da odis na eho i dasi go vidis bebenceto.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 9:04:40   
sitalia
bebence 19 moeto iskustvo e napisano pogore. bez nervozi i brzanje vamu tamu. ako testot ti e od poskapite kako clear blue togas pocekaj uste malku moze ke dobies. ako ti e od eftinkite pocekaj uste nekoj den i odi na krv i eho. mene i so krv ne bea sigurni deka sum user posted image . Odev na edna nedela da me bockaat za da go pratat i mislea deka e nesto von matericno ili neuspesno.  Aj samo smireno, sto e tvoe ke si dojde.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 9:14:01   
DuffytheDuck
Огромна поддршка за Melanija од мене, се надевам дека наскоро ќе заврши кошмарот од негативни тестови. Сите што сме овде точно знаеме какво е чувството, ама нема предавање. Тоа е, некогаш се тешам дека од нервирања и очајување не се забременува така да ништо не постигнуваме. Како да е мора да сме позитивни.
Bebence19 се надевам дека тестовите грешат, пошто ти доцни бааги дена провери си преку крв најсигурно е така.

Јас си чекам деновиве да поминат, претежно сум позитивна и верувам дека е успешна инсеминацијатаuser posted image ама само еднаш да помислам дека можеби не е тогаш ми е user posted image .


(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 9:25:05   
vanessa30
Bebence znam kako ti e, dve godini toj pat go pominuvav, cekaj cekaj, mi docni 5-6 dena, kupi test (jas koristev sekogs clear blue) i negativen ke se razocarav i posle nekolku saati otkako ke go napravev testo ili sledniot den ke mi dojdese. Cesto samata psiha na iscekuvanje moze da napravi da ti docni menstruacijata. No koga ostanav bremena mi docnese veke 10tina dena, ama bidejki se vrativ od dalecno patuvanje si mislev deka poradi toa mi docni mi se poremetilo so terminot , ama koga i uste edna nedela ne mi dojde , a pocna da mi se jade i mnogu salata zelka so 1 kg ocet vo nea, maz mi, mi rece ti da ne si bremena, i togas pak napraviv test i poucena od predhodnoto iskustvo i vozbudata nemozev da si gi vidam dvete crtki (+). Pa maz mi go protolkuva. Tka da ako ti pominale veke dve nedeli , a uste nemas dobieno vreme e da proveris ili so test ili preku krv.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 4.5.2012 9:26:24 >

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 9:37:16   
Just baby
Jas sekogas koristev Sure check. Moj sovet ti e vednas da si zakazis pregled kaj ginekologot. Toj ke te pregleda i ke vidi sto e rabotata. Ako nisto drugo ke te smiri i ke znaes sto e. ti pisav ednas moeto iskustvo bese deka od taka cekanje na kraj izleze deka usm imala prolem, koj za 20 dena se resi, no ako ne pojdev nemase da znam. a inaku koga testot bese pozitiven po samo edna nedela docnenje go vidovme bebenceto koe togas imase 3 milimetri. taka da odi na pregled i ne se misli. lekarot ke ti kaze sto ispituvanja da pravis, i ne mora da cekas d apomine edna godina i da se macis pa da odis na ispitivanja. mozes vednas da ispitas se i da znaes dali ima nekade problem ili ne. Medicinata e napredna i nisto poveke ne e strasno, se ke se resi i ke si imas bebence

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 9:59:07   
bebence19
se javiv i si zakazav pa ke vidime sekoj pred da pocneme da se obiduvame koga sum bila na pregledi sekoj pat mi vikale lele kolku se e supper ti nema nikolj pat da imas problemi a sega vaka ke odam posle na pregled i sto i da mi kazat nema razocaruvanje ke probam se sto treba ke napravam testovi fala vi mnogu se nadevam kaj site nas naskoro da se pojavat user posted image

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 10:18:08   
temjana
бебенце 19 мој совет е сега од кога ќе ти заврши да си направиш пап, ехо, брисеви, хормоналните тестови и да пробате со фоликуметрија. Ние се обидувавме речиси 2 години и се си беше ок со пап тестовите и воопшто никогаш не сум имала проблеми ниту со инфекции, па се надевавме дека ќе биде брзо но... Како и да е кај мене се покажа дека сум имала прерана овулација за среќа уште по првата фоликуметрија (иако бев 100% убедена дека нема да се фати бидејќи го утнавме денот) се покажаа двете цртички. Невозможно е да не мислиш на тоа и да не се нервираш но мораш барем да се обидеш бидејќи навистина важи она кога најмалку очекуваш го добиваш тоа што го посакувашuser posted image

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 10:51:35   
lindicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: DuffytheDuck

Огромна поддршка за Melanija од мене, се надевам дека наскоро ќе заврши кошмарот од негативни тестови. Сите што сме овде точно знаеме какво е чувството, ама нема предавање. Тоа е, некогаш се тешам дека од нервирања и очајување не се забременува така да ништо не постигнуваме. Како да е мора да сме позитивни.
Bebence19 се надевам дека тестовите грешат, пошто ти доцни бааги дена провери си преку крв најсигурно е така.

Јас си чекам деновиве да поминат, претежно сум позитивна и верувам дека е успешна инсеминацијатаuser posted image ама само еднаш да помислам дека можеби не е тогаш ми е user posted image .




DuffytheDuck , мислам дека прочитав дека кај твојот сопруг има дијагноза Астенотератозооспермија. Истата ситуација е и кај нас, прававме инсеминација и со обработка се доби нормозооспермија, но сепак инсеминацијата беше неуспешна. Кои лекарства му ги препиша докторот на тм, што пие за подобрување на ситуацијата?
Ти посакувам успешна инсеминацијаuser posted image

Бебенце19, оди на преглед, и не се нервирај толку, некогаш ќе се случиuser posted image



(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 11:54:04   
DuffytheDuck
Lindicka, да спермограмот на мм пред околу 2 месеци покажа астенотератозооспермија со 9 % прогресивно подвижни. Она што е позитивно е големиот број на вкупни сперматозоиди така што докторот беше оптимист дека поради тоа и ќе се добие квалитетна сперма. Така и се случи. ММ пиеше sexovit i speman, плус јадеше многу мед и јаткасти овошја и анализата на спермата пред инсеминација покажа 111 милиони сперматозоиди (што е одлично) и 14 % прогресивна подвижност. Со обработката добивме 69 милиони сперматозоиди, 96 % подвижност и 37 % прогресивна подвижност. Спермограмот пред инсеминација беше солиден. Исто мислам дека многу важно за мажите е облеката. ММ е многу топол како човек плус облеката и сл. што дополнително влијае на подвижноста. Се препорачува бањање на гениталните делови кај мажите со ладна вода посебно пред самиот однос заради зголемување на подвижноста. Поздрав и до тебе, и ви посакувам што поскоро user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 18:26:42   
Melanija RR
DuffytheDuck фала ти многу за подршката user posted image и од се срце и кај тебе user posted image

Да го потврдам моето пишување дека тест за бременост преку крв се прави и со плаво картонче.

Со упат за испитување на крв од матичен општ лекар ,најдоле стои B-HSG и под него B-HSG преку урина се заокружува првото и ќе си кажете и сами дека сакате преку крв, до лабараторијата со која соработува вашиот лекар или по ваш избор.Одите таму давате плаво картонче и 100денари.

По мене нема потреба од домашни тестови за бременост и приватно испитување преку крв.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот DuffytheDuck)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 21:36:58   
lindicka
Melanija ајде следниот пат ќе биде. Уживај до тогаш. Некогаш мора да биде. Туку, да прашам, можело да се прави инвитро на природен циклус. Така дознав, па како оди тоа? Може ли од првпат такво инвитро или по неуспешно инвитро се прави? Моја пријателка правела такво инвитро пред неколку години, со само еден фоликул на природен циклус и сега си има ќерка. Друго не прашав. Па дали знаете како оди тоа и колку чини? Поз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
4.5.2012 23:47:03   
bebence19
deneska bev na ginekolog i mi rece deka imam sindrom na policisticni jajnici sto pred dva meseci go nemav me iznenadi mnogu poto mi napravija eho na dojki, na tiroidna, na crn drop i mi vika vaka e se vo red no odi proveri si hormoni mozebi tuka e problemot iako zlezdite izgledaat vo red sepak mozebi ne se dobri i sega ne znam dali da odam mi rece sega koga dojde 15 den od ciklusot da pocnam da pijam nekoja hormonska terapija a posle da mi pijam nekoi tableti za stimulacija na jajnicite ne znam sto da napravam dali nekoja od vas ima iskustvo so vakov tip na problem i dali treba da me faka strav???????//


pozdrav

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
5.5.2012 12:41:51   
sitalia
bebence nema mesto za panika. jas imam cel zivot policisticni jajnici pa imam dve deca. edinstveno imav mnogu bolni menstruacii.

A za drugoto ti rekle deka e ok morfoloski, samo najverojatno da proveris tiroidna zlezda bidejki nekogas znae da e problem za zabremenuvanje no i toa ne e so trajni posledici.

Bez panika. Mozebi ti e se na psiholoska osnova. Poleka se ke bide. Aj sega od zdrava prava ne se pravi so sila bolna. Izvini vaka mozebi ke se navredis ama nema mesto za panika osobeno po toa sto go napisa.

Aj ako sakas pisi i pp ke ti pomognam sto mozam ako nisto drugo sum poiskusna.

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
5.5.2012 16:19:38   
Bogdancanka
bebence19 nema mesto za panika,so odkrivanje na problemot vie ke znaete sto ponatamu,ti posakuvam nabrzo da go resis problemot i da se izraduvas nauser posted image crtki...nesto poveke za policisticni jajnici moze da vidis tuka sigurno del od iskustvata na nasite ringerajki ke ti pomognat

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
5.5.2012 16:32:19   
Melanija RR
bebence19 немој да се секирај испитај си хормони и ќе видиш што и како е ,само тоа за хормонска терапија кога ќе испиташ хормони матичната треба да ти даде упут и објасни.
Со тебе сме user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
6.5.2012 0:14:57   
lindicka
Duffythe Duck, fala na odgovorot. Kaj nas bese 55 milioni po obrabotka, ama neizleze uspesna inseminacijata. Kako i da e, se nadevame na uspeh na slednata, valjda kje ima podobruvanje, i mm piese sexovit i speman, sega pie speman i tribestan, pa pak kje odime so sexovit d agi ispie tribestanot.
Tuku, vcera moja prijatelka se porodi, i po 2 nesuspeni invitra, i inseminacii, nakraj ostana user posted image prirodno i ete sega si imaat bebence. Presreskjna sum ovie dva dena, znaci sepak koga treba da bide kje bide, bebeto kje si dojde koga mu e pisano.

Ama nesto drugo me zamisli, bas pred edna nedela mi predlozi, il me sovetuva da prestanam da citam na internet, i na RR za zabremenuvanje da se trgnam od RR i forumot za zabremenuvanje, deka sum se zamarala povekje. Mi rece deka dodeka jas se pravam doktor nema fajde, da se opustam i celosno da se prepustam na doktorite, sto mi kazat toa, mi rece-ima koj da misli za toa, za toa tie ucele. Deka taa koga prestanala da cita RR (izvinete sto go pisuvam ova ) i internet se opustila i zabremenila, a prethodno samo citala i se panicela. Mi rece deka od momentot koga ostanala bremena, ne otvorila nisto forumot i samo odmarala, sto kje i kazele doktorite taka pravela, mi veli-sega nisto ne znam sto mi se slucuva vnatre i super mi e. I ete nemala nikakvi problemi vo bremenosta i sega imauser posted image
Kojznae, se mislam cela nedela dali e vo pravo?!!!!! Dali sami si sozdavame stresovi citajki se i sesto?!!

Taka, Izvinete ako ispadna negativna reklama na RR ova moevo. Stoznam?!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
6.5.2012 8:27:54   
sitalia
Postojat razlicni tipovi na luge. Na nekoi poveke a na nekoi pomalku im vlijae toa sto ke go procitaat. Zavisno od toa vo koja kategorija spagas taka i odluci si. Probaj da ne si na net. Nitu ti nitu netot nesto ke izgubite. A ako ti pritreba se e tuka. I da vo pravo si kako sto treba taka ke bide ne sekogas kako sakame. Ostanuva na nas samo da se obiduvame.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
6.5.2012 15:09:20   
Melanija RR
sitalia потполно се согласувам со тебе.И мене така ми рекле ама не ми ја знаат ситуацијата кога ја читала не читала мене не ми е до опуштање туку си имам органски проблем.
Но како секој мисли така и прави.
Линдичка мила како мислиш дека е најдобро така направи.Пример одмори еден месец ако мислиш дека тоа може да ти помогне.Ние секогаш сме тука,и дај боже да дојдеш и да ни пишеш дека имаш user posted image .
user posted image user posted image user posted image

За тест чекаме:
Zoja ???
marko 3 ???
manila 9 мај
Dreamline 8 мај
DuffytheDuck 14мај


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.5.2012 15:14:36 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
6.5.2012 17:05:46   
lindicka
user posted image , Ќе си читнувам јас сепак помалку user posted image . Сепак и кај нас не е до опуштање работата, имаме и ние физички проблем. Сепак, многу работи дознав од форумов, Сега за сега немам што да напишам, белким ќе имаат резултат таблетите кои ги пие мм, и ќе се пофалам со user posted image , а и сите вие. Ајде, ајде user posted image user posted image полно. Овие денови многу сум позитивна, откако оваа пријателкава го роди бебето, ми даде надеж дека сепак се е можно, и треба само да се обидуваме, некогаш мора да биде.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Сакаме две црти!!! - II дел
8.5.2012 9:25:42   
Dreamline
Se gledam pogore na spisokon i si velam deka denes treba da dobijam...user posted image  da pocekam uste nekoj den a? ili da pravam test. Iskreno vo zivotot dosega samo ednas imam napraveno test za bremenost. Nekako za ovoj mesec izgubiv nadez, deka sonuvav pred edna nedela kako sum bila vo prodavnica i sum kupila sediste detsko za vo kola ( za deteto na drugarka mi)...arno ama prodavacot mi gi zel parite i mi vika e izvinete sega na lager nemame sedista koga ke ima ke vi dademe... i jas mnogu bev ljuta na sonot deka mi gi zel parite a sediste ne mi dal i nesakal da mi gi vrati parite. I taka jas si protolkuvav deka ovoj mesec nema da ima nistoooo ...a imav ubava ovulacija. user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?