|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Разлика во годините
25.4.2009 7:21:31   
Еца
Еве тргнувајки од моите родители и самата себе ме интерсира и вашето мислење на оваа тема.
Јас и маж ми сме разлика една година,блиска генерација,исти ставови за одредени работи,итн, А моите родители се разлика 7 години,татко ми дури и бил и професор на мајка ми и имала 3 од негоuser posted image Она што сум го приметила кај нив е онаа близина која ретко ја согледувам и кај други постари брачни парови,татко ми е секогаш полн со разбирање,смирен,секогаш тука за совети,а мајка ми се надоврзува на него  со совети и мислења и така секогаш сме ги доловувале работите од две различни генерации. user posted image едноставно тие 7 години разлика не се приметуваат.

Дали мислите дека разликата во годините играат некаква улога во односот и врската во бракот?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Разлика во годините
25.4.2009 18:36:36   
mami
pred da go sretnam maz mi ke ti pisev deka da, ima golema vrska imnogu vlijae, no sega...toj e 9 godini postar od mene, pred nego ne doagase vo predvid da imam decko 4 godini postar od mene a kamoli 9 ama ete se sluci i sega mozam da kazam deka nekogas ima razlika i se cuvstvuva, a nekogas kako voopsto da ja nema, ednostavno se nadopolnuvame vo mislenjata, baram sovet od nego( neli sepak postar user posted image )toj e posmiren a jas impulsivna do besvest i zabavno ni e, i mnogu pati znam da iskomentiram za nekoja kako mene sto e razlika 9-10 godini so tipot deka e toa golema razlika i kako moze da bide so tolku postar i ja dobivam ovratnata reakcija- a izvini kolku e postar maz ti od tebeuser posted image i tuka si zamolcuvam

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Разлика во годините
26.4.2009 13:26:20   
Marta
Jas i maz mi sme razlika 8 godini i super funkcionirame,mislam na pocetokot imase golema ljubomora od negova strana,no so vreme i razgovor se si dojde na svoe mesto,i mislam deka pogolema razlika e podobra bidejki neli zenite pobrzo sozrevaat,pa ako se na ista vozrast zenata ke bide podominantnauser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Разлика во годините
26.4.2009 15:00:41   
Ivona
jas i maz mi sme razlika 4 i pol godini, so toa sto jas sum postara od nego.za sega sme zaedno 2 godini i dobro ni odi, iako ponekogas mi nedostiga pogolema serioznost i odgovornost od negova strana bidejki ne e lesno postojano jas da sum taa koja e posmirena,postalozena,poodgovorna (barem taka si mislam;). od druga strana pak negovata energija, duhovitost mi ja razbiva monotonijata i me oraspolozuva - mi gi razbiva tmurnite misli.

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Разлика во годините
26.4.2009 15:09:18   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво за вас,доказ дека бракот може да функционира супер и покрај тоа што жената е постара од мажотuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Ivona)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Разлика во годините
27.4.2009 10:50:52   
mis.
Nie sme razlika 5 ipol god i ne gledam nekoja golema razlika megu nas.Moe mislenje e deka godinite ne se preduslov za uspesnosta na edna vrska ili brak.Se zavisi od zenata i mazot koi se vo vrska/brak a kolku se tie razlika ne e bitvo se dodeka se soglasuvaat dobro.Ima sozreani mazi na 20 god a i neizziveani mazi na 40 na koi igrackite ne mu se izigrani pa propustenoto go nadomestuvaat.Isto vazi i za zenata.I nie ne sme postedeni od toa.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Разлика во годините
27.4.2009 10:52:09   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image прекрасно кажано...точно и издржаноuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 10:47:29   
srekna mama
јас и мм сме 1о години разлика и супер функционираме(барем сега засега)user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 10:48:21   
mother 29
ние сме  иста генерацијаuser posted image

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 10:50:37   
profesorica
Јас сум постара од мм 6 месеци, иста школска генерација сме.Имаме исти ставови и исти мислења за се, се разбираме со поглед.Единствена разлика е што тој е посмирен од мене а јас сум избувлива.

Познавам брачни парови што се по 6 и 7 години разлика а безпрекорно функционираат во смисла на разбирање кое е основа за успешен брак.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 11:51:20   
karla
Уфффф... Јас го имам рекордот значи. Јас и мм сме разлика 11 и пол години, ај да не речам скоро 12. КОга почнавме да се забавуваме не мислевме ништо сериозно и двајцата па таа разлика и не ни играше голема улога. Со текот на времето неможевме да се одовиме еден од друг, постојано бевме заедно, се најдовме на исто рамниште и со исти размислувања за многу работи и сфативме дека неможеме еден без друг, иако ни требаа скоро3 години за да се решиме дека неможеме да живееме еден без друг и дека врската треба да се заклучи со брак. Сега за сега разликата во години и не се приметува, но искрено се плашам по 10-20 години кога јас ке имам 35-45 год а тој 46-56 мислам дека ќе биде позабележителна. Ама ако се си продолжи онака како што е и сега ич не му ја мисламuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 12:04:18   
ostoun
Nie sme  5, 5 god. razlika mislam deka osven vozrasta nema nekoja golema razlika megu nas bitno e deka se slozuvame i za se prvo se dogovarame gi razgleduvame stavovite pa odlucuvame zaednickiuser posted image  

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 12:54:20   
penelopa
Jas i maž mi sme razlika samo 6 meseci...bi rekla deka imame isti razmisluvanja za životot opštouser posted image
Mislam deka godinite ne igraat golema uloga...koga čovek ke si ja najde svojata srodna duša, nekoj koj go razbira i poddržuva voopšto ne treba da se zamara kolku e postar ili pomlad.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 13:26:11   
Tanja K.
Nie so mm sme razlika 6 god.I mislam deka osven godinite ,vo stavovite ne se mnogu razlikuvame.Sega navistina ke so receme deka e poiskusen od mene vo nekoi stavovi.No jas ne se davam taka lesnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 13:34:38   
Enika
jas i decko mi sme razlika 2 god i neso sitno...moram da priznaam deka prethodno sum imala se pomali deckovci..dvete prethodni vrski mi bea so edne pomal 2 god drug godina dena...i smetam deka partnerot treba da e postar(maskoto) zaso od iskustvo znam deka tesko ke se rzberes so pomal...a i jas zelena togas sum bila:Dznaci zboram od moe iskustvo ne gi rugam tie sto imaat pomali partneri...i do karakterot mn zavisi!!!za kolkava razlika nemozam da komentoram....sepak ne sum za onaa razlika od 15-2o god...ama u never know...ljubovta nema granici a i vo oja familija ima slucaj so razlika od 13 god pa super funkcioniraat!!!

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 13:42:52   
Adrijana
Jas i mm sme 3 godini razlika i super ni e, majka mi i tatko mi se 1 godina razlika i na niv im e super, a ima devojka od mojata generacija sto sega pred godina dena se omazi za covek koj e na majka mi generacija i zaedno ucele, i tie se 20 godini razlika, pa i na niv im e super. Pa taka mislam deka godinite i ne se bas tolku bitni za edna vrska da e uspesna.

_____________________________



(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 13:51:41   
elle
Јас сум 25 а мм 33 сега за сега ни е супер и мислам оти таа разлика од 8 год. ни одговара.Сепак мислам дека си одговараме заради нашите карактери а не заради разликата во години.....
user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 14:01:20   
big_mama817
Меѓу мене и мм е 1,5 може затоа и често се караме и двајцата сме младиuser posted image


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 14:13:39   
nadica
јас и мм сме 2 год разлика и супер се согласуваме истомисленици по многу прашања


мое мислење кое не го наметнувам само го кажувам е дека
маж може да биди постар и до 10 год
а жена до 5 год

и бракот да функционира секоја поголема разлика според мене е поголем проблем

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 23:26:43   
Mila na mama
Жалам што ќе ја разочарам Карла ама се чини рекордот е мој. мм е 18 години постар од мене 8,5 години сме заедно и се чини само јас и тој не ја забележуваме генерациската разлика, а на сите други им боде очи. Го сакам, ме усреќува до скоро му бев најважната личност во животот, а кога ја родив Мила ми рече дека само неа ја сака повеќе од мене. Нам ни е супер годините немаат врска.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Разлика во годините
7.10.2009 23:34:35   
Anushka
пак јас... моите родители беа 17 год. разлика... и еве ме мене!
сметам дека женскиот пол, онаков аналитичен, темелен и одговорен каков што е, заслужува повозрасни мажи. А тие, сиротките, имаат време да созреат до некои 50-60 год.
Карла, не с секирај, на повозрасни години, разлката помалку се забележува.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Разлика во годините
8.10.2009 0:12:52   
Cacko
jas imm sme 7,5 god razlika i mislam deka toa e najubava razlika za parovi

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Разлика во годините
8.10.2009 22:20:49   
Bogdancanka
јас и мм сме 6 год разлика али мислам разликата во годините не е битна ако си се разбираме user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Разлика во годините
23.10.2009 23:34:01   
Bitolcanka
Сосема се согласувам со тебе. Некои мажи и жени се деца и на 40-50 години, а некои се веќе возрасни на 20-тина... Јас и дечкото сме разлика 6 години и супер ни е моментално. Извесно време, на почеток имаше некои проблеми, но со текот на времето се надминаа и среќна сум поради тоа... Како и да е, жена постара од маж, според мене може да делува мајчински кон него, затоа подобро е мажот да е постар од жената или барем на иста возраст со неа.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Разлика во годините
23.10.2009 23:39:19   
sakibukic
Ако правите разлика во годините ништо не сте направиле.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?