|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку е доволно?
16.1.2012 13:01:30   
Pepelaska *
Натушке околу 300 или 400 мл е доволно, Мартин пиеше насабајле и навечер а кога слабо ќе пиеше млеко обавезно му правев млечни кашички

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колку е доволно?
16.1.2012 14:37:59   
blue_blue
моите деца пиеа 400 мл (200 насабајле, 200 навечер). Обично во млекото им ставав и по една мерица од оние млечнине каши на ХИП, на пример онаа јаболко овес, или онаа на Нестле мислам дека беше со мед и житарици. Освен млеково јадеа еден оброк зеленчук со месо или риба или ориз, еден оброк овошје (некогаш со бисквити, некогаш без) и еден оброк кисело млеко со леб и лук. Тоа им беше менито - 3 оброка +2 два пати млеко во 24 саати. Моите спијат од 2 ипол месеци цела ноќ и не јадат во текот на ноќта, последен оброк им бил млеко кога ќе легнат околу 21:00

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колку е доволно?
16.1.2012 15:11:20   
vezilka RR
На прашањето колку е доволно мојот педијатар секогаш ми вели колку сака детето. Јас му спремам 3 оброци (еден овошје еден зеленчук со месо и тоа два пати нделно месо еднаш риба, еднаш јајце, и во зеленчуковите му ставам 1-2 лажици павлака, и еден оброк млечна каша, таа понекогаш ја заменувам повторно со овошје со павлака и бисквити) по 300-350гр. Некогаш ги јаде цели, некогаш, не. Сок пие по 100-120мл дневно, вода 1-2 голтки дневно user posted image и млеко, сеуште цица па не му знам точно освен околу 200мл адптирано пред легнување. Има 14 месеци и напредува одлично и што е уште поважно е здраво дете, сега овие денови прв пат пиеме сирупче откако е роден па затоа и не се замарам многу со тоа колку е доволно.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колку е доволно?
5.3.2012 15:25:28   
jana81
nie imame 6meseci i edna nedela i imame obicno 7 dnevni obroci od koi samo eden obrok e kasicka ostanatite cice, i nokeska obicno dvapati se budi za cicanje. E sega sakam da vovedam t.e da zamenam uste eden obrok (cicanje) so zelencukova kasicka za rucek. Od tecnosti ne pie nisto, piese sokce po 30-40 ml dnevno ama nekako ne go saka, sega pocnac posle kasickata da mu davam po nekoe lazice vodicka. Ajde mamicki sto mislite dali e dovolno toa,jas barem mislam deka mu e dovolno, pedijatarot bla bla nekako ostava jas da si odlucuvam sto kako i kolku, inace dobro si napreduva ima okolu 10 kg

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колку е доволно?
11.3.2012 18:30:45   
Ljubovce
Ovaa tema mi trebase,super,i nie pocnuvame za edna nedela so kasicki se nadevam deka ke se opravime zasto so mlekoto sme katasrofa,ic ne saka da go pie,moze od sto sega veke proba skoro se od ovosje (sokcinja) i nesto mi se poremeti ama epten.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колку е доволно?
16.3.2012 16:02:29   
light
i mene ovaa tema mi trebase i mojata kerka Ljubovce ne saka mleko nie uste edna nedela ke pravi 6 mes jas pocnav pred nekoj den pocnav da i zamenam eden obrok mleko so dohrana ti kolku obroci i davas i po kolku gr ti jade i po loklu ml mleko ti pie nekako mi izgleda malku mi jade
Jana masalla tvoto bebce e super 10 kg e super mojata ima 8 kg so domasna vaga dali e malku a kolku se rodi pozdrav

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колку е доволно?
24.3.2012 11:51:47   
vanessa30
Mamicki, i jas ke pisam kolku mi jade user posted image , pa kaze te mi dali e dovolno oti spored nekoi knigi sto gi citam za negovata vozrast treba da zima okolu 750-850 ml mleko i okolu 100-150 g kasicka, iako na pakovanjata na Hipp pisuva deka treba da zima okolu 1200ml mleko, a najdov i nekoja formula deka treba da zema po 100-110kcal na den za sekoj kilogram tezina.
E sega David ima 5 ipol meseci i zema okolu 800 ml mleko no najmnogu po 130 ml na sekoi 3.5 do 4 saati, nekogas znae da si go podeli i da se napie 80ml pa posle 1-1.5 saati da go dopie ostatokot. A bidejki so kasicki sega pocnuvame i ne go forsiram mnogu ama sega jade okolu 80 g ako ja bendisuva i pomalu ako ne mu se dopaga kasickata. Navecer ne se budi za da jade ama jas od strav da ne ne mi jade dovlno  posle obrokot vo 21 casot (pred zaspivanje) go budam uste dvapati za da mu dadam mlekce ednas vo 00 i ednas okolku 4 casot. Do dusa on ne se budi tuku spie i ja otvara usta za da si go ispie mlekceto, go podzdrignuvam i si prodolzuva da spie se do kaj 7.30 koga e veke naspan.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колку е доволно?
24.3.2012 16:19:04   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Mamicki, i jas ke pisam kolku mi jade user posted image , pa kaze te mi dali e dovolno oti spored nekoi knigi sto gi citam za negovata vozrast treba da zima okolu 750-850 ml mleko i okolu 100-150 g kasicka, iako na pakovanjata na Hipp pisuva deka treba da zima okolu 1200ml mleko, a najdov i nekoja formula deka treba da zema po 100-110kcal na den za sekoj kilogram tezina.
E sega David ima 5 ipol meseci i zema okolu 800 ml mleko no najmnogu po 130 ml na sekoi 3.5 do 4 saati, nekogas znae da si go podeli i da se napie 80ml pa posle 1-1.5 saati da go dopie ostatokot. A bidejki so kasicki sega pocnuvame i ne go forsiram mnogu ama sega jade okolu 80 g ako ja bendisuva i pomalu ako ne mu se dopaga kasickata. Navecer ne se budi za da jade ama jas od strav da ne ne mi jade dovlno  posle obrokot vo 21 casot (pred zaspivanje) go budam uste dvapati za da mu dadam mlekce ednas vo 00 i ednas okolku 4 casot. Do dusa on ne se budi tuku spie i ja otvara usta za da si go ispie mlekceto, go podzdrignuvam i si prodolzuva da spie se do kaj 7.30 koga e veke naspan.



mene ako me prasas..ova nikako....(osven ako ne ti napreduva vo tezina nedaj boze)..ako bebe spie...ne treba da se budi..pogotovo ne navecer...im treba son..ne hrana..ova vazi i za prekuden a kamoli za navecer...


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колку е доволно?
31.3.2012 23:02:46   
Ljubovce
I jas da pobaram mislenje,mnogu sum zbuneta so ova obrocite i stvarno neznam dali ova sto go jade denvno e dovolno,sega ke napisam se sto jadese denes pa ve moalm ako moze da mi kazete dali e dovolno ili treba nesto da smenime.
07h mleko-150gr
10h mleko-130gr
12/30 hipp kasicka od banana so praska od 125ml
15h mleko-150gr
18-30 mlecen obrok od hipp mu staviv malku i kasicka od banana za vkus,zasto mn mi e bljutkavo i celo si go izede
21/30 mleko 120gr (obicno mi pie po okolu 180-200 gr pred spienje ama denes ne sakase)
vecer okolu 3 saat mi se budi i mu davam cajce kolku ispie tolku...
ispi i 80gr sokce od jabolce

i sega po ova mleko ne ispil ni 600 gr,aj ve molam kazete mi vase mislenje...
inaku sme 5 meseci i 8 dena

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колку е доволно?
31.3.2012 23:32:20   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Еве и ние да го пријавиме прв пат тука нашето денешно мени:

02.30 -доење
05.30 - доење
09.00 - доење
10.30- овошна кашичка(1/3 банана и 60г. јаболко)
14.00 - доење
16.00-зеленчукова кашичка(мал компир,пола морков и мајчино млеко)
17.30 - доење
20.00- околу 40 г. ноќна кашичка јаболко на хип
21.00-доење

+ 200 мл.сок од крушка(пола,пола со вода)
+ 100мл.чајче

5,5 месеци



Љубовче еве го нашето мени на 5,5, месеци.Значи јас веќе од 5 месеци му имав воведено 3 оброци,може по малку количински беа ама сакав уште на почеток да си го научи редот и еве имаме 11,5 месеци и уште така си тераме нормално сега количински јадеме многуу многу повеќе.Млеко неможем да ти кажам колку мл. дневно пиевме пошто бевме на доење.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колку е доволно?
1.4.2012 4:55:35   
ivana89
eve kolku izedovme nie denes ... pa vie kazete dali e dovolno spored vas?
07:15 ad mleko 100 ml
11:50 ad mleko 110 ml
13.30 kasa 200 g ( domasna od kompir,brokula,oris,meso 50g,formago 40g i 1l maslinovo maslo)
17:00 sok 110 ml ( od krusa ceden vo sokovnik,cist)
19:00 ovosen jogurt 190 g ( domasen so 90ml jogurt 2 jabolki i 2l melena plazma)
22:30 ad mleko 100 ml
voda po zelba ....inaku za 3 dena ke polnime 8 meseci,a vo posledno vreme tesko otvarame usta se so molenje pretxodno jadevme se za sekunda neznam do sto , mozebi do zapcijata koi ni rastat

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колку е доволно?
1.4.2012 11:24:06   
Natuska85
Ивана еве тука имаме тема кај што го пишуваме дневното мени на нашето user posted image па можеш да видиш отприлика колку ручкале нашите user posted image на таа воздраст ако сакаш да си споредиш.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колку е доволно?
1.4.2012 11:37:28   
bombica
Незнам дали ви е секојдневно ова мени, ако е,тогаш јас имам мали сугестииuser posted image . Би требало насабјле после млекото да му даваш или овошна каша или млечна каша за да биде по сито user posted image Измеѓу 13:30 и 19:00 треба да му воведеш оброк неможе сокот да замени оброк.Сок треба да пие во текот на целиот ден помеѓу оброците.
Еве како изгледаше нашето мени одприлика на ваша возраст
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Денес ручкавме:

08:00-150мл АД
10:30-овошна кашичка од праска со 2 лажички мелена плазма 190гр
13:00-130мл АД
16:00-телешко со компир, морков и 5-6 зрна грашок (грашок прв пат)200гр
19:00-гриз со 120мл АД
АД пред спиење

+100мл чај и 150мл сок

8 месеци и 5 дена


(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колку е доволно?
1.4.2012 23:40:29   
ivana89
bombica ne ni e ova sekodnevno meni ama ete vcera taka bese posledniov mesec od koga bese kacil temperatura mu se namali apetit i se ni e so molenje ,a predxodno za sekunda si go jadese jadenjeto,a sega si mislam mozebi mu e i od zapcijata stopocnaa da mu izleguvaat..... se nadevam deka ova molenje ke pomine pobrzu .....
a denesto meni ni bese
09:50 ad mleko 130ml
12:40 ovosna kasa 100g
sok 105 ml domasen
14:40 zelencukova kasa so meso i formago 200g domasna
19:30 mlecna kasa 100g domasna
20:00 ad mleko 110ml
22:30 ad mleko 110ml
a obavezno preku celiot den jade i troski od leb inaku nisto nema da jademe i mnogu gi saka
a poveke od ova se obiduvam da mu dadam no nesaka
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Незнам дали ви е секојдневно ова мени, ако е,тогаш јас имам мали сугестииuser posted image . Би требало насабјле после млекото да му даваш или овошна каша или млечна каша за да биде по сито user posted image Измеѓу 13:30 и 19:00 треба да му воведеш оброк неможе сокот да замени оброк.Сок треба да пие во текот на целиот ден помеѓу оброците.
Еве како изгледаше нашето мени одприлика на ваша возраст
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Денес ручкавме:

08:00-150мл АД
10:30-овошна кашичка од праска со 2 лажички мелена плазма 190гр
13:00-130мл АД
16:00-телешко со компир, морков и 5-6 зрна грашок (грашок прв пат)200гр
19:00-гриз со 120мл АД
АД пред спиење

+100мл чај и 150мл сок

8 месеци и 5 дена




(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колку е доволно?
1.4.2012 23:50:14   
ivana89
bombica da te prasam ti od koga davas jogurt mislam na kisel jogurt toj sto nie go pieme? jas do sega mu imama dadeno nekulku pati a vcera mu pravev ovosen jogurt i vo nego imase 90ml jogurt mislis deka e mnogu toa jogurt za negova vozrast ...prasuvam bidejki nokeska se svivase mnogu go bolese meseto pa mislis deka e od jogurto?

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 0:49:03   
ivana89
mamicki da ve prasam koga davate palenta i griz po kolku otprilika im davate .....odnosno po kolku tereba da davam na 8 mesecno bebe?

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 0:59:51   
mamicki
Jas na mojot malecok (8,5m) mu stavam po dve supeni lazici palenta/griz.

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 1:10:21   
ivana89
mamicki a kako tocno ja prigotvuvas so kolku voda user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Jas na mojot malecok (8,5m) mu stavam po dve supeni lazici palenta/griz.


(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 8:00:34   
mamicki
Ivana, na 1 solja od kafe voda, se stava 1 lazica palenta. Se vari spored upatstvoto, t.e kako puding. Vo vodata za palenta (grizot se vari isto, no vo mleko) ne dodavam sol, no vo cinijata na K stavam i malku rendano sirence i 2-3 lazicki kiselo mleko.

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 9:37:37   
Beatris
Најточно, на 100 гр вода, една супена лажица палента. Ако ја ставиш во ладна вода, нема да ти се направат грутчиња туку ќе излезе хомогена смеса. Откако ќе се свари додавам сирење/зденка/абц сирење и павлака или јогуртче.

Исто е и за гризот, 100 гр. млеко и една супена лажица гриз

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 17:16:15   
ivana89
e bas vi fala

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колку е доволно?
20.4.2012 22:50:29   
Ikana
Женски ќе ве молам за мала помош. Имаме 4 месеци и 10 дена и почнуваме сега со сокчиња и вкусови. Може ли да ми објасните кога и колку да и давам сокче на бебка, меѓу кои оброци и колку количински, и колку време да се задржам на тој вкус? Моментално сме на АД млеко (150-170мл - 5 оброци дневно) и 20 мл мајчино млеко во денотuser posted image

(Одговор на членот ivana89)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колку е доволно?
21.4.2012 2:07:59   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Женски ќе ве молам за мала помош. Имаме 4 месеци и 10 дена и почнуваме сега со сокчиња и вкусови. Може ли да ми објасните кога и колку да и давам сокче на бебка, меѓу кои оброци и колку количински, и колку време да се задржам на тој вкус? Моментално сме на АД млеко (150-170мл - 5 оброци дневно) и 20 мл мајчино млеко во денотuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Nie uste ne sme pocnale so nishto drugo osven cice user posted image Vcera napolnivme 4 meseci i uste nekoe vreme ( 2 nedeli) kje bideme samo na cice zasto user posted image odlicno napreduva od mleko...ama kaj i da e kje pocneme so vkusovi...
sovet od mojot pedijatar bese sledniov: najmnogu dva vkusa vo tek na nedela...sekogas da pocnam predpladne (zaradi eventualna reakcija) razredeno so voda 2:1 prviot pat i ne povekje od 20-25 ml vo eden obrok a najmnogu dva vo eden den...( za da ne zameni obrok cel)
mi rece da pocnam so jabolko-kamilica sokce,pa krusha sliva kajsija banana praska....i taka postepeno..podobro pocni so gotovi zaradi toa shto se sterilni,termicki i pobezbedni,a potoa da mu pravam jas odkako kje proba.....
seutse e rano za kasi..ako bebe ubavo napreduva od mleko...tie doagjata posle 6 meseci..
e sega ne znam dali da mu dadam so lazice ili shishe...( gi saka on i dvete)..

srce aj vidi dali ova kje ti pomogne...

plus...davaj sokce do 16h za pocetok...ako i davas podocna moze da i se sozdava grcevi...barem za pocetok zboram..isto taka koga kje i dades sokce moze malku da ti go oddolzi mlekceto..za nekoj pola saat-saat..na sekoj vkus zadruvaj se 3-4 dena...poleka namaluvas voda dodeka da stignes dop cisto sokce

backi za M

< Поракaта ја уредил Andriance -- 21.4.2012 2:09:34 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колку е доволно?
21.4.2012 10:09:08   
Ikana
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Те љубам Андријанче, фала, срце си!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 12:43:11   
jana81
jas se dvoumam okolu obrocite dali da bidat 5 ili 6 obroci vo tekot na denot. Do sega jadese po 6 obroci dnevno na okolu 3 saati od koi 3 obroka mleko i 3 obroka kasicki od koi edna ovosna edna zelencukova so meso ili bez za rucek i navecer mlecna kasa, zitarici so mleko ili jogurt. Arno ama pocna kolicinski kako pomalku da mi jade. Eve nekolku dena mu davam 3 kasicki i 2 obroka mleko, i ubavo se najaduva. od prilika kasite se po 200-230 grama i mleko 2pati po 200 ml. Ama se dvoumam dali mu e ova dovolno potocno dali mu e dovolno mlekoto znaci pie 2 pati po 200ml i plus ima edna mlecna kasicka isto so 200ml mleko ili jogurt.
Ima 9ipol meseci. Sto mislite vie mamicki dali mu se dovolni 5 obroci vo tekot na denot, rasporedeni odprilika vaka:
-okolu 9h mleko 200 ml
-11:30-12h ovosna kasicka
-okolu 15h zelencukova kasicka
-okolu 19h mlecna so zitarki, griz ili jogurt so lepce
-okolu 10-10:30 mleko 200ml

Odnapred vi blagodaram na sovetotuser posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?