|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 12:51:30   
Kockicka
Mamicki kolku e dovolno mleko za 6 mesecno bebe inaku vo tekot na denot veke vovedovme ovosna kasicka pretpladne i oklolu 16 casot zelencukova no nekako ne mi e jasno po kolku sisinja mleko da i spremam

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 12:57:00   
AnnaMolly RR
Мислам дека до 1 година треба основна храна да биде млеко. Јас до година дена му давав трипати дневно по 250 мл млеко за пиење, плус еден оброк млечен, значи околу литро млеко. Во меѓувреме овошна кашичка и зеленчукова и вечера плус.
Ќе најдам некое мени што сум го пишала и ќе ви го додадам во поракава.


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

млеко
кашичка од тиква
млеко
кашичка од компир и морков со малку јогурт
млеко
карамелино
млеко пред спиење
во меѓувреме може и по малку сокче

6 месеци




Еве на 6 месеци како сме јаделе. На оваа тема може да прочитате што како јадат бебињата до 1 година и ќе видите од прилика како и колку јаделе на таа возраст и колку млеко пиеле.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 12.6.2012 13:01:06 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 14:39:05   
Kockicka
Blagodaram AnnaMolly

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 22:10:48   
Ring
Ovde ke go postavam prasanjeto , a ako treba neka se premsti vo soodvetna tema
mojata bebuska ima skoro 3 meseci i poslednite 2 nedeli primetiv deka pocnuva poretko da cica i pokratko vreme,
inaku ednas do dva pati vo denot i ja dohranuvav so humana , ama sega bidejki cica poretko imam dovolno mleko i retko ja dohranuvam
Prasanjeto mi e : dali vnesuva dovolno mleko so cicanjeto iako cica poretko i pokratko vreme od porano ? mislam deka ne e gladna zatoa sto posle cicanje ne e placliva tuku si guka, se smee ...pocnav i pocesto da i davam da cica , ama cica malce i se trga
pred dve nedeli ja merev i bese super vo kilaza po 1100 gr mesecno , a sega ne znam ovie dve nedeli
znam deka sega treba da se proretcuvaat podoite ama dali vnesuva dovolno user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 23:03:19   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Ovde ke go postavam prasanjeto , a ako treba neka se premsti vo soodvetna tema
mojata bebuska ima skoro 3 meseci i poslednite 2 nedeli primetiv deka pocnuva poretko da cica i pokratko vreme,
inaku ednas do dva pati vo denot i ja dohranuvav so humana , ama sega bidejki cica poretko imam dovolno mleko i retko ja dohranuvam
Prasanjeto mi e : dali vnesuva dovolno mleko so cicanjeto iako cica poretko i pokratko vreme od porano ? mislam deka ne e gladna zatoa sto posle cicanje ne e placliva tuku si guka, se smee ...pocnav i pocesto da i davam da cica , ama cica malce i se trga
pred dve nedeli ja merev i bese super vo kilaza po 1100 gr mesecno , a sega ne znam ovie dve nedeli
znam deka sega treba da se proretcuvaat podoite ama dali vnesuva dovolno user posted image


ja mislam deka ste super...pa i normalno e da cica poretko i pokratko vreme oti e pogolema i povekje ima sila za vlecenje...posle 3 mesec ne kacuvaat tolku na kilaza

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колку е доволно?
12.6.2012 23:38:04   
Ring
Fala mnogu Andriance
i jas mislev deka e taka, deka kako raste poretko ke cica samo mi trebase da mi potvrdi poiskusna mamicka user posted image user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колку е доволно?
13.6.2012 12:24:13   
jana81
Da tocno e toa Ring ne mu se sekiraj, kaj mene maliot na pocetokot cicase po 30-40 min i na saat-saat ipol a posle pocnav poretko da mu davam na dva pa na 3 saati a se nacicuvase za 5 min. Cim si se smee i si guka ic da ne mu se plasis super si e

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колку е доволно?
13.6.2012 12:26:27   
jana81
tuku ja sega se mislam za moevo dali mu e dovolno, ama koka ke prozbori samo ke si kaze koda mu se jade i stouser posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

jas se dvoumam okolu obrocite dali da bidat 5 ili 6 obroci vo tekot na denot. Do sega jadese po 6 obroci dnevno na okolu 3 saati od koi 3 obroka mleko i 3 obroka kasicki od koi edna ovosna edna zelencukova so meso ili bez za rucek i navecer mlecna kasa, zitarici so mleko ili jogurt. Arno ama pocna kolicinski kako pomalku da mi jade. Eve nekolku dena mu davam 3 kasicki i 2 obroka mleko, i ubavo se najaduva. od prilika kasite se po 200-230 grama i mleko 2pati po 200 ml. Ama se dvoumam dali mu e ova dovolno potocno dali mu e dovolno mlekoto znaci pie 2 pati po 200ml i plus ima edna mlecna kasicka isto so 200ml mleko ili jogurt.
Ima 9ipol meseci. Sto mislite vie mamicki dali mu se dovolni 5 obroci vo tekot na denot, rasporedeni odprilika vaka:
-okolu 9h mleko 200 ml
-11:30-12h ovosna kasicka
-okolu 15h zelencukova kasicka
-okolu 19h mlecna so zitarki, griz ili jogurt so lepce
-okolu 10-10:30 mleko 200ml

Odnapred vi blagodaram na sovetotuser posted image user posted image


(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колку е доволно?
13.6.2012 13:56:38   
Hunny
Не знам дали е за тука прашањето, но ме интересира колку млеко , мислам на мајчино му е потребно на бебче од 3 месеци? Морам да ја оставам на кратко на свадба сме, а не знам колку треба да измолзам.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колку е доволно?
13.6.2012 14:24:56   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Не знам дали е за тука прашањето, но ме интересира колку млеко , мислам на мајчино му е потребно на бебче од 3 месеци? Морам да ја оставам на кратко на свадба сме, а не знам колку треба да измолзам.



mislam deka okolu 80-100 ml ke se dovolni ....ti mozes da se izmolzis vo dve sisenca po 70 ml na primer i ako i e malce neka i go dadat i drugoto sisence

ako ste na vecerna svadba mozes ubavo da ja nacicas pred da izlezete i posle i dovolen uste den obrok pred da se vratite.....a moze i da go prespie toj period
jas bev na svadba minatata nedela i taka napraviv ...se najade ubavo vo 8 i zaspa , otidovme na svadba okolu 9 , se vrativme okolu 1 i bebuskata uste si spiese, nemase potreba od dohranuvanje

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колку е доволно?
20.6.2012 13:13:21   
KRISTIJANA*
Zdravo na site , imame 6 meseci i edna nedel pocnavme so vkusovi t.e dohrana od kaj 5 i pol meseci imame se probano soodvetno na vozrasta e sega neznam dali e dovolno

nautro jademe kasa ovosna okolu 120gr malite na hipp za rucek isto tolku zelencukova i za vecera nokna kasa ili orizovi snegulku

okolu 100 ml voda dali e dovolno?

dali smeam da davam palenta ili griz? i kaoj obrok da zamenam so toa nokniot ?

biskviti i kravjo mleko uste ne sme probale radi glutenot, taka da malku poograniceni sme

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колку е доволно?
20.6.2012 13:44:42   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

Zdravo na site , imame 6 meseci i edna nedel pocnavme so vkusovi t.e dohrana od kaj 5 i pol meseci imame se probano soodvetno na vozrasta e sega neznam dali e dovolno

nautro jademe kasa ovosna okolu 120gr malite na hipp za rucek isto tolku zelencukova i za vecera nokna kasa ili orizovi snegulku

okolu 100 ml voda dali e dovolno?

dali smeam da davam palenta ili griz? i kaoj obrok da zamenam so toa nokniot ?

biskviti i kravjo mleko uste ne sme probale radi glutenot, taka da malku poograniceni sme


Ova e sosema dovolno za 6m...za palenta pocekaj uste malce, a za griz ja kolku sto znam ima gluten...ma da mozes i gluten vekje da dades...so mlecnata kasa ti vsusnost zamenuvas nokjen obrok

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колку е доволно?
18.8.2012 9:27:08   
majka na eva
знае ли некој да ми каже бебе од девет месеци по колку млеко треба да пие. јас изгледа ева премногу ја хранам,бидејки и давам и густа храна и пак се пага да испие околу 1л млеко... вака ни е распоредот. сабајле кога стане во 9ч пие 200мл млеко,во 12ч и давам повторно млеко 200мл,бидејќи така си заспива напладне со шишето,потоа кога стане накај 1ипол јаде нешто овошје(банана,праска,овошен јогурт или нешто слично), во 3ч има главен оброк(компирче или ориз или пак некоја каша со млекце повторно,пр бисквити со млеко,или палента,гриз,или пак кисело млеко,секој ден различно),потоа спие и кога ке стане повторно густа храна,да не набројувам и во девет ипол пред да спие пие повторно млеко 200мл и навечер секогаш ми се буди накај 3ипол или 4ч и пак пие млеко 200мл.значи 800мл испива и плус некоја каша ако и правам со млеко 1л.да не е многу? ај нека ми каже некој за редоследот што го имаме дали е правилно толку да јаде?user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колку е доволно?
18.8.2012 9:44:48   
Ikana
Супер сте, можеш и без последното млеко.
Мевце исто можеш да даваш.
Моја М пие 3 пати по 200 мл млеко на ден, и 3 оброци (овошна каша 150 гр, зеленчукова каша со телешко 200гр и навечер млечна каша 200гр). Имаме 8 и пол месеци.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колку е доволно?
18.8.2012 10:14:29   
elenak
Женски сакам на Ј да почнам да и давам АД млеко пред спиење наместо да цица и се надевам дека ќе го решиме проблемот цицање по 3-4 пати ноќе .Е сега не знам како за прв пат колку мл да направам оти до сега само на цице бевме и немам поим по колку цица. Колку е доволно за скоро 8-месечно user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колку е доволно?
18.8.2012 10:18:56   
Felly RR
Па направи и 160мл, и ќе видиш ако цело го испие и уште бара, ќе знаеш за другиот пат да и направиш повеќе. М на таа возраст толку пиеше.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку е доволно?
20.8.2012 14:37:11   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

знае ли некој да ми каже бебе од девет месеци по колку млеко треба да пие. јас изгледа ева премногу ја хранам,бидејки и давам и густа храна и пак се пага да испие околу 1л млеко... вака ни е распоредот. сабајле кога стане во 9ч пие 200мл млеко,во 12ч и давам повторно млеко 200мл,бидејќи така си заспива напладне со шишето,потоа кога стане накај 1ипол јаде нешто овошје(банана,праска,овошен јогурт или нешто слично), во 3ч има главен оброк(компирче или ориз или пак некоја каша со млекце повторно,пр бисквити со млеко,или палента,гриз,или пак кисело млеко,секој ден различно),потоа спие и кога ке стане повторно густа храна,да не набројувам и во девет ипол пред да спие пие повторно млеко 200мл и навечер секогаш ми се буди накај 3ипол или 4ч и пак пие млеко 200мл.значи 800мл испива и плус некоја каша ако и правам со млеко 1л.да не е многу? ај нека ми каже некој за редоследот што го имаме дали е правилно толку да јаде?user posted image

Јас мислам дека е во ред да пие 1л млеко во 24часа и ние пиеме толку 3пати по 250мл и една млечна каша

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку е доволно?
22.10.2012 16:57:20   
boni25
Ne znam dali e dovolno ili ne ali mislam deka dobro napreduvame vaka :)
Imame 7 meseci bez edna nedela a so dohrana pocnavme od polni 5.

Se budime vo 7 i 30 i ne ni se jade do 8 i 30 ( usta ne otvara)

08:30 AD mleko 180 ml
11:30 ovosna kasicka najcesto od hipp 120 grama
14:30 zelencukova kasicka okolu 150 gr otprilika koga kako nekogas poveke nekogas pomalku
17:00 AD mleko 180 ml
20:30 AD mleko 150 m; (maksimum posto zaspiva so nego i nekogas se slucuva i samo 100 ml da ispie)

Preku nok ne jademe znaci vo 8 i 30 mu e poslednoto mleko do narednoto sabale, sok ne saka da pie, caj vo ogromni kolicini, so nego se uspivame, za voda pa nejke ni da cue, e sega ne znam koga da go isfrlam mlekoto vo 17 casot i da go zamenam so mlecen obrok so zitarici i sl, smetam deka e uste mala za da samo 2 pati dnevno da pie mleko,

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку е доволно?
22.10.2012 17:19:17   
Pepelaska *
Можеш постепено да го замениш млеково во 17 што го даваш со млечен оброк ( така ке внесува пак млеко ) а мислам дека повеке ке се засити

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку е доволно?
22.10.2012 17:43:16   
Dimana
Jas navistina se gubam so ova kolku e dovolno,pa dali e dovolno user posted image
Za 10 dena ke polnime 3 meseci i ova moe bebe vecno gladno e jas se trudam so moevo mleko da cica no bidejki ne ja biduva go dohranuvam plus e sega i koga ke primetam i deka ova plus mu e malku sum vo misla deka od kaj mene ic ne cica ,znaci prvin go ostavam da cica pa potoa mu davam ad mleko 120 ml bidejki i toa gledam tripati na den da bide dorucek rucek vecera no koga ke go ispie toa od 120ml povtorno place saka uste ,probav navecer da mu dadam 150 istoto pa neznam do kolku da odam da ne preteram strav me faka.
I da napomenam posle ovaa doza nikogas ne se slucilo da povrati kako znak na prejadenost a i ne zaspiva odma kako sto e slucaj so dr bebeinja,i sto e najtragicno za dva saat pak se budi i e spremen za jadenje.
Inaku e roden so 4500 a sega na poslednoto merenje bese 6kg .
E sega kolku da mu dodavam ad mleko dajte nekoja sema oti jas celo vreme sum vo misla.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку е доволно?
22.10.2012 23:36:16   
majka na eva
и јас ева на почетокот ја дохранував со ад млеко,ама не правев така како што ми викаше др туку си фатив по мое како што ми одговараше.значи еден оброк цица од мене,друг оброк ад млеко.по три часа кога сака да јаде пак цица,па потоа пак ад.и така ми беше мн полесно.а за тоа колку е доволно ти самата ќе процениш.ако си испива 120мл,давај по 150,ако и тоа почне да си го испива до крај,пробај накачи му уште 30мл.не се базирај по тоа што пишува на кутијата дека user posted image од толку месеци треба да пие толку мл.секое дете е различно.слободно давај му колку сака да испие...

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку е доволно?
24.10.2012 23:11:48   
bebus4
е сега сум стварно збунета. ние имаме 5 месеци и една недела и сеуште само цица.нисто друго и немам давано ниту водичка ниту чајче. ептен убаво ми напредува и педијатерот ме советуваше да ја дојам и овој месец. ве молам за совет...да пробам ли со дохрана сега или да почекам до 6 месеци. и ако пробам како да почнам..по колку да и давам сокче а по колку кашичка

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку е доволно?
24.10.2012 23:21:20   
Pepelaska *
Па штом убаво си напредува продолжи со доење, а ако сакаш може да почнеш да ја навикнуваш по малку на вкусовите не е толку мала, давај прво по неколку лајчиња сок( 2 3) , па после ќе преминете на кашички , јаболкоо, круша, морков..

еве КЛИК ТУКА можеш да прочиташ повеке


Добредојде на РРuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот bebus4)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку е доволно?
25.10.2012 1:50:19   
Bilence2

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dimana

Jas navistina se gubam so ova kolku e dovolno,pa dali e dovolno user posted image
Za 10 dena ke polnime 3 meseci i ova moe bebe vecno gladno e jas se trudam so moevo mleko da cica no bidejki ne ja biduva go dohranuvam plus e sega i koga ke primetam i deka ova plus mu e malku sum vo misla deka od kaj mene ic ne cica ,znaci prvin go ostavam da cica pa potoa mu davam ad mleko 120 ml bidejki i toa gledam tripati na den da bide dorucek rucek vecera no koga ke go ispie toa od 120ml povtorno place saka uste ,probav navecer da mu dadam 150 istoto pa neznam do kolku da odam da ne preteram strav me faka.
I da napomenam posle ovaa doza nikogas ne se slucilo da povrati kako znak na prejadenost a i ne zaspiva odma kako sto e slucaj so dr bebeinja,i sto e najtragicno za dva saat pak se budi i e spremen za jadenje.
Inaku e roden so 4500 a sega na poslednoto merenje bese 6kg .
E sega kolku da mu dodavam ad mleko dajte nekoja sema oti jas celo vreme sum vo misla.


Dimana, vo edna kniga procitav deka dnevnata potrebna kolicina na bebe e za sekoj kilogram od tezinata na bebeto po 150ml. Znaci, ako bebce e 6 kg tohas vo denot treba da ispie 900 ml. Rasporedeno po obroci vo denot. E sega, bidejki tvoevo i cica i go dohranuvas ne mozes bas da znaes tocno kolku pie, ke mora da si napravis shema kako na majka na eva koga da cica a koga da go dohranuvas, so toa sto ke gi usoglasis doenjata spored toa koga imas najmnogu mleko i bebe stanuva sito. Isto i jas ne se pridrzuvav kon toa da prvo go dojam pa mu dodsvam AD tuku, bidejki preku den imam mlekce cel den cica, a pred spienje navecer pieme po 120 ml pa zaspivame na cice. Sledno mlekce ni e vo 11 casot nautro po isto taka 120, no ova sisence ne go ispiva sekogas celo. I nie za nekoj den ke sme 3 meseci, a veke nadminavme 6 kg minatata nedela, taka sto sumzadovolna bidejki bebus napreduva. Caj ne mu davam za da ne go zalaze so sitost, i mu davam da cica koga saka kolku saka.
Ima nacin da vidis kolku cica, koga ke go izmerish pred i po doenje. Otprilika barem ke znaes.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Колку е доволно?
29.10.2012 9:00:34   
Annet
nas ne ni se znae kolku ni e dovolno,moze da izede i poveke a moze i edno lazice da ja drzi 3 casa,toa kolku ja drzi neznam,ama ako i se dopaga se ke izede...eve sega piese mleko,pa poposle kasa nekoja ili ribanka so nesto namackano,posle pa mleko pred da spie,pa od nasiot rucek,najveke saka patlidzan so leb,sea e favorit,pa nekoj puding,gricki micki,i pak mleko,a sega i davam caevi ,gi obpzava,mislam dovolno e,odprilika .neznam?? ima 14 meseci
jade krusa jabolko..od se po malku ama pazam ovosjeto da e do 12,posle ne....slabi sme so zelencukot.....ama zimava ke mora da se naucime

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?