|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку е доволно?
29.10.2012 21:34:15   
boni25
Pisav pred nedela dena kolki mi jadese malata i preku nok se se smeni, znam deka na nekoi ke vi zvuci smesno i ke mi recete deka sum srekna majka sto deteto i jade, ali seriozno pocnuvam da se zagrizuvam, znaci ne znam sto se sluci preku nok ali malava kako da ne videla jadenje vo zivotot, znaci konstantno e gladna, i nema za nea dovolno, seuste ne sum ja testirala do kade moze da odi, znam deka ne e zdravo tolku hrana ali stvarno ne znam kako da izlezam na krraj , hrana ne prebira, bukvalno jade se, samo da ima nesto vo usta, do pred nedela dena piese nautro po maksimum 180 ml ad, sega pie 210 i bara uste ali ne i davam, posle 3 saati jade okolu 150-200 gr ovosje, a jadese po 120, i pak ke kazam jas tolku i davam ona place za uste, rucekot i odi nakaj 180 do 200 grama zelencuk, pa mlecna kasa 150-200 gr, pa mleko pred spienje 210 so placki zasto saka uste si sedi so usteto otvoreno i si ceka. jas iskreno se nadevam deka e nekoja faza posto mislam deka pola kilo ima staveno za nedela dena, a da ne zboram deka veke glupo mi e da jadam pred nea, pocnav da se krijam posto samoo gleda vo mojata hrana , se oblizuva so usticeto i probuva da zeme od kaj mene za da stavi vo usta, ve molam utesete me deka e samo faza. nie nikogas sme nemale problem so jadenje ali si znaela kolku i e dosta, sega veke ne znae, duri od sto e tolku gladna mislam deka nemam vreme da ja stavam lazicakata vo tanjirceto, cel obrok go jade za maksimum 3 min, ne znam dali e do deteto do mene, i kazav na pedijatarot, ona mi se smee mi vika super si e deteto neka si jade kolku sto saka ama znam deka ne etaka.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Колку е доволно?
29.10.2012 21:35:02   
boni25
Zaboraviv da pisam deka imame samo 7 meseci.

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Колку е доволно?
16.11.2012 17:09:38   
Marina I
Moeto since ima 7 ipol meseci,jade edna ovosna kasa 120gr, rucek kasa zalencuk 180-200gr, pola svezo rendana jabolka, mlecna kasa 100gr, i 4,5 pati doenje, voda okolu 60ml. Dali e dovolno? moze da izede i poveke,no se pridrzuvam na ovie kolicini

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Колку е доволно?
16.11.2012 20:50:27   
Hunny
Читајќи ве се загрижив. Моето user posted image не јаде ни половина од таа количина што ја кажувате. Пример малите овошни каши на Хип ги јаде 2 дена. Јас додуша и правам домашни и никогаш не мерам, ама пак е малку. Единствено кога јаде банана не се буни. Зеленчукот го јаде послабо, освен ако не и го маскирам со некое овошје. Исто и од тие млечните каши user posted image на Хип, на кои пишува да се приготвуваат со 120 мл. вода за 4 месечни бебиња, таа јаде половина доза. Утре ќе почнеме со телешко, па ќе видам како ќе биде. Педијатарот ми вика дека е супер и причината за сето ова е што цица. Исто и вода дури вчера почна да прифаќа, инаку се на сила и давав. Имаме 7 месеци и 5 дена.

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Колку е доволно?
17.11.2012 11:07:26   
sandriana RR
Hunny, не се грижи- токму како што кажал педијатаорт- причина е цицањето. Треба постепено да му ги укинуваш подоите на бебе (ама строго, да се придржуваш на редот), па да замениш со цел оброк. И ќерка ми беше иста, до 8 месеци, дур не тргнав на работа. Дури тогаш почна вистински да јаде цел оброк, бидејки нема цице 9 саати. user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Колку е доволно?
2.12.2012 11:18:43   
zzaa
kasicka po 100 grama sekoe jadenje ni e tolku poveke nemoze da izede se najaduva i mi ja turka lazickata 3 na den kasicki dvapati uzinka banana,jabolko sto imam doma mleko okolu 300 grama i cica voda i sok 50 gr dnevno

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Колку е доволно?
21.12.2012 18:45:47   
raklav
vaka e naseto meni
6-7h ad humana 2 150ml
10-11 ad 150ml
13-14h zelencukova kasa na hipp 125 gr
15-16h ad 150ml
18h ovosna kasa kako desert 125g
20-20:30h ad ili griz so ad edna supena lazica od dvete i 80ml voda
22-23h ad humana2 nokno so zitarki od heljda 150-180 ml zavisi za da bide sita i spieme do kaj 6h
dali mi e vo red ovoj raspored ili e mnogu

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Колку е доволно?
21.12.2012 22:40:46   
elenak
Женски имам една дилема. Ќерка ми почна многу течности да пие, т.е не знам дали е многу би сакала да ми кажете вие. Бидејќи не пие вода чиста морам да ја мешам со сок, ставам 50 мл сок и 100 мл вода. Намерно не и ставам повеќе оти ненаситна е, ќе го фати шишето и не го остава дури не го докрајчи. Значи преку ден испива околу 500-600 мл. И плус навечер и полнам уште 100 мл ама не и го давам цело. А мора да пие, се буди и плаче, не сака да презаспие дури не локне нешто user posted image Имаме скоро годинка (за некој ден). Знам дека е убаво да се пијат течности ама да не е многу оваuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Колку е доволно?
24.12.2012 11:12:35   
AnnaMolly RR
Женски, како беше формулата за пресметување колку млеко треба да пие едно бебе? Нели нешто со килажа имаше врска? Знае некој?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Колку е доволно?
24.12.2012 16:42:39   
Hunny
Колку подои дневнио се доволни за 8 месечно бебе? Се мислам дека моево цица повеќе и затоа слабо ми јадеuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Колку е доволно?
31.1.2013 16:56:54   
eli07
I jas go imam istiot problem.user posted image jade 2 obroka dnevno sabajle nakaj 10 ovosna kasa ili mlecna so plazma i okolu 14 h jade zelencuk.E sega cicanjeto go namaliv normalno za da jade poveke oti ne mi jadese pred toa.Cica sabajle nakaj 8h koga ke stane, popladne nakaj 18h i vecerta nakaj 21/22h.Cica i preku vecer najmalku 2 pati.Dali e toa dovolno mleko ili treba da mu davam i megju obrocite.Tecnosti ne pie mnogu uspevam nekako posle obrok da mu dadam 20-30 ml cajce ili vodicka kolku da ne bide bez ic.Dali postapuvam pravilno i dali nasevo meni vakvo e okuser posted image Ke si puknam cela sum zbunka user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Колку е доволно?
31.1.2013 16:57:45   
eli07
Zaboraviv da pisam deka sme 6 1/2 meseci

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 13:39:46   
elenak
Мајки по колку течности пијат вашите деца? Мојава преку цел ден негде 1 лит течност, може и малку повеќе и плус навечер во сон 150 мл вода (единствена шанса ми е тоа за водата). Доволно ли е? Значи зборувам за вкупно се, сок,чај и млеко.

ЕДИТ: Гледам прашањево и погоре сум го поставила пред околу 6 месеци ама никој не ми одговорил. Ја тупам ли? user posted image


< Поракaта ја уредил elenak -- 12.7.2013 13:43:47 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 13:48:33   
miana
Eve jas ke ti odgovoram user posted image
Ne i meram kolku tecnosti pie bidejki pie od casa...Redovno si bara - JAK ..Inaku JAK i e sok ili voda..Ne zboruva mnogu,znae po nekoklku zbora ama znae da si pobara jak koga e zedna...Nema tuka dovolno ili ne,samiot organizam si kazuva ,deteto si bara..Za vreme na jadenje obavezno bara JAK i postojano si bara,stavam vo fildzance ke si se napie - sok ili voda i toa e toa..Ne i meram a nemam ni kako da i izmeram koga pie od fildzan i toa ne ja ispiva celata sekogas..Ne se zamaraj,organizmot si kazuva kolku mu treba osveno vo situacii na bolest,pa togas znaeme deka mora poveke tecnosti da se pijat..

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 13:57:05   
Bethany
Еленак, моето синче не пие млеко, ептен рееетко, ама не му е во секојдневно мени.
Пие само вода и зависи кога како. Некогаш испие и повеќе од литро ако рачунам колку пати му досипам во шишето, некогаш помалку. преќу ноќ не пие ништо.
Јас мислам дека нема потреба да се грижиш, вода ти пие помалку бидејќи внесува други течности па нема потреба од вода, не и е интересна user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 13:57:29   
elenak
Фала миана, знам убаво е да пие нели, ама па и многу се поти, си мислам да не е од што многу пие течности. Пред некој ден кога бевме на гости кај другарка ми нејзината ќеркичка е 2,5 години, па додека бевме таму за некои 2 саати испи само едно шишенце чај (околу 200 мл). А мојава цело шише од 300 мл сок и плус и дотуривме уште 100 млuser posted image Затоа се замислив, да не претерува малце. Како навлечена на сок е, буре без дноuser posted image Среќа што со јадењето не ми прави проблем.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 14:01:42   
miana
Vnimavaj so sokot samo zaradi zabcinjta i apetitot..Imam jas edno dete vo komsii,ima tri godini i samo koski na nea ima...Ne saka voopsto da jade,ama non stop pie sok i toa i go ubiva apetitot a roditelive ne se nekoi avtoritetni pa da i go zabranat sokot..Ako si jade normalno,neka si pie sok slobodno,samo zaradi zabite pazete,ako pie od sise. Backi user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 14:04:42   
rina13
Не се секирај Еленак не сте единствени.И морво дете за течности како да има дупка во стомакот,не е по јадењето ама сок,вода,млеко пие без осет. Навечер се поти утоп и непокриена да е она е жива вода.Нема простор за грижи, единствено што е последица на тоа пиење одкако се одвикнавме од пелени го полни нокширчето по 100 пати на ден па има повеќе работа за мама него кога носевме пелени.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 15:08:59   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Vnimavaj so sokot samo zaradi zabcinjta i apetitot..Imam jas edno dete vo komsii,ima tri godini i samo koski na nea ima...Ne saka voopsto da jade,ama non stop pie sok i toa i go ubiva apetitot a roditelive ne se nekoi avtoritetni pa da i go zabranat sokot..Ako si jade normalno,neka si pie sok slobodno,samo zaradi zabite pazete,ako pie od sise. Backi user posted image

Па не одбива јадење, за среќа викам и се надевам нема да ја подречам, си јаде најнормално. Ужасно ме гризе совест за соков, ама не знам како да ја одвикнам. За да си ублажам грижа малку исклучиво 100% сокови купувам, демек има врска нешто user posted image
Стално и нудам вода и некогаш ме фаќа инает и не и давам сок, туку само шишето со вода ама цел ден ќе и стои ако треба нема да пие. И кога ќе ожедни ептен почнува да плаче и да покажува кај што и стои сокот, џабе и ја нудам водата, само се лутиuser posted image Сега почнавме да се учиме веќе од чаша па интересно и е, може да испие малку вода, и навечер кога се буди само вода и следува, тогаш не се буни. Се трудам и секој ден да и цедам во соковник, барем по едно полно шише, и си го испива. Уфф, се надевам кога ќе почнеме да се разбираме дека ќе ја убедам, ако треба и ние нема да купуваме сок за нас.
Ама па заборавив да спомнам, не пие чист сок, обавезно и го мешам со вода однос 50-50. И тоа е пак напредокuser posted image


< Поракaта ја уредил elenak -- 12.7.2013 15:10:27 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 15:12:13   
sandriana RR
Elenak, и јас би те посоветувала да намалите со сок, заменете со чајче незасладено или вода. Нема потреба од толку внесување на шеќери.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 15:16:43   
@Mila@
mojot e 19 meseci i pie okolu 300 ml cajce vo gradinka vo shishe mu stavam ...tamu ne znam kolku i dali pie od sok/caj sto mu davaat i voda posle rucek, posle doma pie 150 ml mleko odma posle gradinka i ushte edno shishe 300 ml cajce mu pravam ama ne sekad go ispiva i toa e otprilika se...mene mi izgleda malku i go nudam no si pie samo on koga saka ako ne saka ja gnjavi cuclata i sam si go bara ili zema shisheto koga mu se pie.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 15:18:41   
@Mila@
a da napomenam deka cista voda ne uspeavme da se naucime da pieme ednostavno ne saka i sega pravime kamuflazi razreden caj bez sheker pie ili limonce,portokal isceden pa so voda.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 15:39:48   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Elenak, и јас би те посоветувала да намалите со сок, заменете со чајче незасладено или вода. Нема потреба од толку внесување на шеќери.

Да знам, ама па и чајче пиеме од оние на Хип, а и тие се засладени. А таков домашен чај не сака ни да проба. Имаме сушено нане наше, од двор, и најубаво би било да можам да ја натерам да пие таков чај, па макар и ладен, ама ајде де. Всушност чист тетрапак сок ни се фаќа околу 250-300 мл на ден, значи 1 лит. три-четири дена го пие, ама ич би било уште подобро.

А што викате да пробам со овошен чај од кесички, тие се незасладени, нели? Башка овошен, може ќе ја излажам некако, хмм...


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Колку е доволно?
12.7.2013 16:01:37   
@Mila@
probaj so caevite vo kesicka na cedevita mng se ubavi mojot momentalno pie brisnica so kalinka i mng e ubav po vkus vo shishe od 300 ml stavam edna kesicka i ja drzam max 1 min i go obozava moze malce limenco ili portokalce da mu iscedish..probaj i nie na mng razreden hipp bevme ama smeni na ova i funkcionira.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Колку е доволно?
30.8.2013 11:52:09   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Mamicki, kolku mleko mu davata na vashite deca?
Moevo ima skoro 11meseci I gledam poveke od 600ml na den da ne mu davam(tolku pisuva na kutijata)I mi izleguva pred sekoe spienje da mu dadam po 150ml.A noke zaviski kako-koga.

Prasuvam, zoshto pocna pomala kolicina na hrana da jade.Dali da namalam mleko ili podobro mleko otkolku druga hranauser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Od ona sto znam a i jas go primenuvav za vasata vozrast deteto treba da pie 2 pati mleko znaci nasabajle i navecer i eden mlecen obrok.za sekoe dete e raqzlicno ama mislam deka bea otprilika po 400 do max 500ml dnevno.
AM pak ke kazam se e individualno ako gledas deka ne ti jade drugo namali malku na mlekoto pa vidi kako ke bide


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

И јас мислма дека е доволно околу 500 мл. Ако си јаде и еден млечен оброк како што ти пиша Малечка23, може да му скратиш едно шишенце млеко.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?