|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 8:20:22   
Malecka23
ahahha sonuvam da ne gi vidam pola godina.
Ziveeme 2kuku posebno no vo isti dvor.ne mozam da kazam deka ljugeto se losi voopsto.ama bre luge dzabe im se fakultetite koga pravat takvi niski nepremisleni rab i taka znaat glupost da tresnat i jako da te navredat i ne se svesni sto pravat.koga ke kazam jas sto kazale odma se ljutat i odma idat u krajnost.znaci za 1sec od koza znaat da te izvadat.pa kutev kutev kutev i na kraj sea sve sto ne mi cini koa ke pobrkam si kazuvam i sea gledam deka pocnaa da pagaat na brasnoto.zasto???trebase da ,mi pukne filmot i da pocnam da vikam za da svatat, zasto ne mozese normalno so zborovi.
sveki e coek sto prvo si misli za sebe posle za drugite.oke toa mene ne mi smeta voopsto ama taka znae pa od toa nekogas da ti lupne sto ne treba i treba da se razvikas za da prestane.sveki-maski rod e rabotliv coek so mnogu poznavanje arno ama ima kompleksi deka on sve znae i on non stop dokazuva pokazuva-zamara!i bog da cuva ako nesto mu kazes deka ne e taka.sve saka da znae ne ceka -nz spiunira od vrata koga nie iskacame kao moram ja ozvestaj da mu podnesuvam pa se rasprasuva ,koga ke ni dojdat gosti ete ti go kvaknuva tuka pa ne mu teknuva da stane treba da pocnes da buckas za da zavergla.mm 100000pati probuvase da razgovarat da se objasnat deka nikoj na nikogo loso ne misli ednostavno razlicni generacii i mentalitet i morame site da se prisposobime on ne..odma nosot vo vozduhuser posted image sega nekako ni se podbrija razbotite ke vidime do koga.ostanuva samo nateganjeto za cuvenjeto na M kade jas ne dozvoluvam oni da ja cuvaat edinstveno koga mora toa ke bide majka mi(ne radi toa sto ona e sveki samo radi toa sto ona e postara,nikogas pampers nema smeneto mleko napraveni itn..)
nego ajde za se ke prekutam ke skoknam i sl.no najgolemiot niven grev nikogas nema da im go prostam.Koga bev 7mesec trudna takvi skandali mi napravija,kaj nisto ne mi pomagaa tuku uste zasto vaka zasto onaka i toa se se gluposti i radi toa malku prokrvarev i dobiv lazni prejaki kontrakcii.sreka sto na vreme otidov na gink.pa odma so terapija za da se opravam inace ne sakam da zamislam sto mozese da se sluci

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 8:43:47   
Pepelaska *
За жал кај нас многу работи треба да се сменат, најмногу во главите на луѓето.Прво во родителите на синот, а потоа и на ќерката.Еве мене ме воспитувале да слушам , да трпам,да викам свекорот и свекрвата тато и мама.А верувам и многу од нашите родители истото го правеле.
Јас тато и мама не реков и не можам да речам, трпев дур можев , еднаш ми пукна филмот ама ок се разбравме, сега фала богу сме сами и овој мир не го давам за ништо на светот.
Имам и една другарка, 28 години има , има и две деца едно 4 и едно бебе, има факултет , вози , не е на работа уште.Живее во заедница и ги вика тато и мамо, а се жали од ниви не може да ги трпи и одвај чека да се осамостојат.
Се омажи на 23.
И јас се омажив на 24, родив дете, одев на работа, имав и факултет.
Се омажив зошто не внимавав и останав бремена, понекогаш навистина ми пречи тоа зошто не си остварив уште некои цели и зошто сега не можам да најдам работа и затоа што никој не знае да го цени она што го правиме дома а особено старите.Ама никој не ми е крив.
А за воспитувањево , да бидеме ние малку поинакви кон нашите деца.Син ми утре кога ќе ми донесе невеста која некој друг ја растел, ја школувал, ја гледал во успеси и падови , јас да и речам сега има да ме викаш мамо и да слушаш се што ќе каѓам јас? Или кога би имала ќерка со која јас ќе бидам кога ќе добие менструација, кога ќе има првпат скршено срце , која прво мене ќе ми каже дека чека дете, со која јас ќе бидам кога ќе дипломира , да и кажам е сега ќерко време е да се мажиш и да имаш нови родители.Ова е многу сурово , навистина.Жално е што живееме уште со турски сфаќања.
Забегав малку ама нешто и јас вчера се изнервиравuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 8:55:22   
anaana
jas fala bogu nemam problemi. ziveeme sami, i toa vo drug grad (a vo momentov majka mu e vo druga drzava)
i kaj nas imase obidi od strana, ne od mm, da j vikam mamo ama toa ne pomina. jas startno rekov mm kako ja vika majka mi???
ne ja vika mamo. zosto jas nekoja druga majka da ja vikam mamo???
i od togas taa tema ne se otvori i mislam deka nema da se otvori

se slagam so pepelaska za toa so vospituvanjeto :))))

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 9:04:16   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

За жал кај нас многу работи треба да се сменат, најмногу во главите на луѓето.Прво во родителите на синот, а потоа и на ќерката.Еве мене ме воспитувале да слушам , да трпам,да викам свекорот и свекрвата тато и мама.А верувам и многу од нашите родители истото го правеле.
Јас тато и мама не реков и не можам да речам, трпев дур можев , еднаш ми пукна филмот ама ок се разбравме, сега фала богу сме сами и овој мир не го давам за ништо на светот.
Имам и една другарка, 28 години има , има и две деца едно 4 и едно бебе, има факултет , вози , не е на работа уште.Живее во заедница и ги вика тато и мамо, а се жали од ниви не може да ги трпи и одвај чека да се осамостојат.
Се омажи на 23.
И јас се омажив на 24, родив дете, одев на работа, имав и факултет.
Се омажив зошто не внимавав и останав бремена, понекогаш навистина ми пречи тоа зошто не си остварив уште некои цели и зошто сега не можам да најдам работа и затоа што никој не знае да го цени она што го правиме дома а особено старите.Ама никој не ми е крив.
А за воспитувањево , да бидеме ние малку поинакви кон нашите деца.Син ми утре кога ќе ми донесе невеста која некој друг ја растел, ја школувал, ја гледал во успеси и падови , јас да и речам сега има да ме викаш мамо и да слушаш се што ќе каѓам јас? Или кога би имала ќерка со која јас ќе бидам кога ќе добие менструација, кога ќе има првпат скршено срце , која прво мене ќе ми каже дека чека дете, со која јас ќе бидам кога ќе дипломира , да и кажам е сега ќерко време е да се мажиш и да имаш нови родители.Ова е многу сурово , навистина.Жално е што живееме уште со турски сфаќања.
Забегав малку ама нешто и јас вчера се изнервиравuser posted image




POtpis ,kako od moja raka napisano Pepelaska,od kade ovaa slicnost??!!

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 9:12:01   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
a zosto sandrina uste furni leb da jademe?
zar ne moze sekoj da pojde od sebe i zivotot da si go ureduva kako saka?
zosto devojkite vo mk gi terame da veruvaat vo bajki za bracniot zivot i za zaednica?
site znaeme deka jaz na generacii i nesoglasici so starite sekogas postoele, toa ne e izum na nasevo vreme, no seedno se prodava nekoja si rozeva slika na sozivot koja vo sustina e crna, samo ne rozeva
ne li mozat majkite na svoite kerki da im recat koj minimum vo zivotot treba da se ocekuva
na site strani se mantra roditeli mu bile na mazot pa sto ako mu se roditeli, zar zenskite deca nemaat roditeli?
kaj se tie roditeli na svoite kerki da im recat nemoj da odis da zivees vo zaednica, ako ne mozete i nemate kade sami sedete si doma, brak i deca se odgovornost i za toa treba da se raboti i zaraboti pa potoa da se skoka vo obvrski
gledam se mladi devojcinja se mazat, do 30 godini veke izrodile deca a ni r od rabota i celodnevna okupacija im e vadenje oci so svekrvite
i posle nema kade nama izlez mora da se trpi
pa ne mora, mozebi mazot negde ke go istrpam i toj mene ama celiot negov soj ne sum ni dolzna ni obvrzana
i nitu edna zena ne e, i ic ne mi e jasno kako im se odi na mladi devojcinja kaj mazot so starite da delat krov, kolku saka neka se fini kaj niv da ziveam i od niv da cekam pa ne sakam makar stara moma ostanala, toa mi e nekoj minimum za mazacka, ili sami ili nikako,
sto mu gi vrtam roditelite ako mi e za roditeli si imam moi, ke si sedam kaj niv


bravo Niki....
edna od prvite raboti e vospituvanjeto na deteto od doma. druga situacija e kako vo slucajov devojceto se postavilo.
jas zatoa vikam pred brakot ima eden period sto se vika vrska, bez razlika kolku trae e sepak period kade lugjeto se zapoznavaat, gledaat dali se kompatibilni dali bi mozele eden so drug da delat od sreka do problemi.
e sega delot na zaednica i ziveenje so negovite roditeli jas za toa pisuvav deka treba kompletno da se smeni gledanjeto na toa kade ke ziveat mladite...
nema nisto loso ako devojkata ima stan da ziveat vo nejziniot. ama za toa treba maskoto da ima malku posovremeni roditeli. :)))
od druga strana kaj nas retko koj pomisluva da zivee pod kirija, i da imaat pari ne odat. od doma im vikaat e sega pri kukja vie ke odite pod kirija. toa e isto loso. ostavi gi decata da se samostojni malku
drug problem e sto pogolem del od maskata populacija e vrzana so mama, i mama uvek zna najbolje i tuka ete ti goooolem problem :)
imam jas drugarka koja zivee so mazot i deteto vo 2soben stan so majka mu, tatko mu i sestra mu.
zedoja kredit za da napravat goooolema i luksuzna svadba a ziveat vo edna soba user posted image .
jas i toa ne go razbiram, pa pred da stapis vo brak misli malku deka nekade treba da zivees. ne mora da pravis luksuz od svadba resi go prvo stambenoto prasanje pa posle luksuziraj se..

tocno e deka ima parovi koi nemaat moznosti za odvoen zivot, ama mislam deka ako imaat razgovor doma mazot i zenata, ako se reseni da se trgnat od zadnicata moze ne odma ama za nekoe vreme ke si se odvojat.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 9:13:52   
sandriana RR
Пепелашка ме претекнала и објаснила зошто треба уште фурни леб да се изедат - треба време да се смени менталитетот, во нашите глави, тоа е една причина. Втората причина се социо-економските услови во државава (стандард, политика, транзиција и дрн, дрн, дрн). Џабе ми факс, џабе ми работа 5 години пред да се мажам, до ден денес, кога не можам да скрпам месец, а не да штедиме претходно за свој простор. Секоја чест на чесните исклучоци. Е сега, ќе си направи човек есап, план, ќе се снајде извесен период, па ќе се избори да создаде свое гнездо, настрана од мајки-шајки, мои или негови. И секако ќе поучи свое потомство, како и мене што ме поучиле (но не било до критериумите што ги имам, или ми ги всадиле, туку сплет на фактори и околности) да се избори навреме за својата интима, слобода, или како поинаку да речам, со надеж дека ќе се смени нешто во државава, во корист на идните генерации. А родителите ќе си бидат раат од снаи, зетовци и внуци на куп user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.3.2013 18:43:24   
bilbilce
vo red i jas se soglasuvam so vasite stavovi deka ne treba zadolzitelno da ziveeme so negovite roditeli. no kako sto veke kazav nasite primanja se premnogu mali za da mozeme da razmisluvame za svoj dom. a teorijata se mazila moma da ne sedi doma vo slucajov nema vrska. zatoa sto nie i dvajcata sme so visoko obrazovanie koe go zavrsivme pred brak, potoa cekavme barem eden da se vraboti za da obezbedime nekakva egzistencija. otkako mm se vraboti pak pocekavme da vidime kako ke odi rabotata (posto na denesnicava se pocnuva so dogovor na mesec, pa na tri itn). znaci ne bese izbrzana odluka da e bitno da se zememe pa za egzistencija da vodime griza podocna. no ete maleri sme eden mesec po svrsuvackata kaj niv na rab dojde izvestuvanje - se zatvara. im ponudija ili da odat vo dr grad ili toa e toa. platata ne bese dovolno golema da se nafatime na zivot vo dr grad pa baravme dr rabota.
ona sto sakam da kazam e toa deka vo ovaa drzava ne znaci ako se trudis i rabotis ke zarabotis za da zivees samostoen zivot. ne e vinata samo vo vospituvanjeto i nasite sfakanja, tuku i vo moznosta dali seto toa moze realno da se ostvari.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 10:34:38   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: bilbilce

vo red i jas se soglasuvam so vasite stavovi deka ne treba zadolzitelno da ziveeme so negovite roditeli. no kako sto veke kazav nasite primanja se premnogu mali za da mozeme da razmisluvame za svoj dom. a teorijata se mazila moma da ne sedi doma vo slucajov nema vrska. zatoa sto nie i dvajcata sme so visoko obrazovanie koe go zavrsivme pred brak, potoa cekavme barem eden da se vraboti za da obezbedime nekakva egzistencija. otkako mm se vraboti pak pocekavme da vidime kako ke odi rabotata (posto na denesnicava se pocnuva so dogovor na mesec, pa na tri itn). znaci ne bese izbrzana odluka da e bitno da se zememe pa za egzistencija da vodime griza podocna. no ete maleri sme eden mesec po svrsuvackata kaj niv na rab dojde izvestuvanje - se zatvara. im ponudija ili da odat vo dr grad ili toa e toa. platata ne bese dovolno golema da se nafatime na zivot vo dr grad pa baravme dr rabota.
ona sto sakam da kazam e toa deka vo ovaa drzava ne znaci ako se trudis i rabotis ke zarabotis za da zivees samostoen zivot. ne e vinata samo vo vospituvanjeto i nasite sfakanja, tuku i vo moznosta dali seto toa moze realno da se ostvari.



no drzavata ne e vinovna za toa sto svekrvata ti zabranila pristap na tvoi roditeli vo domot vo koj i ti zivees, za toa e vinoven mentalitetot onoj koj veli postarite treba da se slusaat pocituvaat bez pogovor
drzavata ne vinovna sto mazot ti vo gorenavedenata situacija ne moze da ja postavi majka si na mesto i da se sprotivstavi na nejzinite nebulozni idei, tuku mentalitetot koj veli deka kako sin treba da balansira pomegu majka si i zena si, no nikogas da ne ja ponizi majka si bidejki majka e edna a zeni moze da ima sto i uste sto majkata e taa koja obezbedila za sinot zivealiste, snaata dosla na gotovo
drzavata ne e vinovna sto ti se cuvstvuvas deka zivees kako zatvorenik, tuku mentalitetot koj veli vo nejzina kuka sum, nemam svoja, nemam kade, sum go odbrala maz mi nego go sakam i ke molcam i ke traam i ke se krstam na nejzinite gluposti
ovoj mentalitet treba da se menuva i ke go smenat nikoj drug no mladite luge koi ne sakaat da ziveat taka, nema drzavata da donese odredbi na odnesuvanje vo sekoj poedinecen dom, bez ogled na toa kakva e ekonomskata situacija vo drzavata, zar ekonomskata situacija e opravduvanje nekoj da se izzivuva so nekogo

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 11:00:28   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: bilbilce

vo red i jas se soglasuvam so vasite stavovi deka ne treba zadolzitelno da ziveeme so negovite roditeli. no kako sto veke kazav nasite primanja se premnogu mali za da mozeme da razmisluvame za svoj dom. a teorijata se mazila moma da ne sedi doma vo slucajov nema vrska. zatoa sto nie i dvajcata sme so visoko obrazovanie koe go zavrsivme pred brak, potoa cekavme barem eden da se vraboti za da obezbedime nekakva egzistencija. otkako mm se vraboti pak pocekavme da vidime kako ke odi rabotata (posto na denesnicava se pocnuva so dogovor na mesec, pa na tri itn). znaci ne bese izbrzana odluka da e bitno da se zememe pa za egzistencija da vodime griza podocna. no ete maleri sme eden mesec po svrsuvackata kaj niv na rab dojde izvestuvanje - se zatvara. im ponudija ili da odat vo dr grad ili toa e toa. platata ne bese dovolno golema da se nafatime na zivot vo dr grad pa baravme dr rabota.
ona sto sakam da kazam e toa deka vo ovaa drzava ne znaci ako se trudis i rabotis ke zarabotis za da zivees samostoen zivot. ne e vinata samo vo vospituvanjeto i nasite sfakanja, tuku i vo moznosta dali seto toa moze realno da se ostvari.



no drzavata ne e vinovna za toa sto svekrvata ti zabranila pristap na tvoi roditeli vo domot vo koj i ti zivees, za toa e vinoven mentalitetot onoj koj veli postarite treba da se slusaat pocituvaat bez pogovor
drzavata ne vinovna sto mazot ti vo gorenavedenata situacija ne moze da ja postavi majka si na mesto i da se sprotivstavi na nejzinite nebulozni idei, tuku mentalitetot koj veli deka kako sin treba da balansira pomegu majka si i zena si, no nikogas da ne ja ponizi majka si bidejki majka e edna a zeni moze da ima sto i uste sto majkata e taa koja obezbedila za sinot zivealiste, snaata dosla na gotovo
drzavata ne e vinovna sto ti se cuvstvuvas deka zivees kako zatvorenik, tuku mentalitetot koj veli vo nejzina kuka sum, nemam svoja, nemam kade, sum go odbrala maz mi nego go sakam i ke molcam i ke traam i ke se krstam na nejzinite gluposti
ovoj mentalitet treba da se menuva i ke go smenat nikoj drug no mladite luge koi ne sakaat da ziveat taka, nema drzavata da donese odredbi na odnesuvanje vo sekoj poedinecen dom, bez ogled na toa kakva e ekonomskata situacija vo drzavata, zar ekonomskata situacija e opravduvanje nekoj da se izzivuva so nekogo


Taka e Niki ..I jas vo potpolnost se slozuvamso tebe..
Zosto za sekoj neuspeh na poedincite e vinovna drzavata i vlasta? Toa nemozam da go svatam..Ne vikam deka vo drzavata ni cvetaat rozi ama pa nemojte do tolku daleku da odite ... Covek treba da ima sreka,znaenje i iskustvo za da uspee vo zivotot...Ima i vo nasava drzava luge sto se uspesni bez pomos od partija...Ne sme site partiski opredeleni i vraboteni...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 14:33:52   
bilbilce
tocno deka drzavata ne e vinovna za nejziniot bolen um, no jas bi go nemala ovoj problem i ovie nervozi so koi sekojdnevno se soocuvam koga bi imala moznost da imam svoj dom. i kako sto veke spomenavte za uspeh potrebna e i sreka i iskustvo - nie sekojdnevno barame nacin da uspeeme da najdeme nacin da zarabotime nekoj denar plus za da bi izbegale od ovoj zatvor, no ona sto me maci e kako da izdrzam dodeka da go najdeme toj nacin.
mnogu e tesko da si vnatre vo ovoj haos. tocno na denesen den minatata godina moeto dete zavrsi na bolnica so bronhopnevmonija. koga ne otpustija toj ne bese celosno dooporaven. mm raboti samo treta smena. samo jas znam kako se spravuvav so se celosno sama. nitu idese nekoj da me prasa da ne mi treba pomos nitu pak bese dozvoleno drug da dojde da pomogne. celi noki sami so detenceto. i mene mi e prvo dete i jas ne znam bas se, kako treba vo sekoja situacija da se postapi. panicar golem sum koga se raboti za negovoto zdravje. toa pravese se da bide uste potesko.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 15:36:59   
Gwendolin
Конкретно за темата - со нив се согласувам "супер", значи никако. Од секогаш знаев дека не можам да живеам со други родители, па со моите се расправав за ситници, не па со други. Не да не ги сакам, туку си имаме други мислења, јас сум возрасен човек, не сум петгодишно дете и сметам дека сум способна да живеам сама. Не живеам со родителите одамна, се борев и гладував често за да се изборам сама, ама ко не живеам со моите, па нема жива сила што ќе ме натера со неговите да живеам, па колку сака нека се добри. Од првиот ден кога ги запознав, сфатив дека не се согласувам и никогаш нема да се согласувам со нив. Разговарам со нив еднаш на неколку месеци, т.е. кога ќе ги видам. Песимисти, луѓе што би дремат дома, кукаат за пари, не фаќаат работа, за родендените на другите внуци се позајмуваат за прослави да прават, а оваа внука свекор ми не дојде да ја види до 6 месец. Дојде само ради што го донесоа со кола, инаку немал 300 ден. за воз. А купува кутија цигари секој ден. Ме изнервираа уште одма кога требаше да ги запознавам со моите, па ги викнав на вечера, дојдоа со внукот кој беснееше низ дома, не видовме ни вечера ни ништо, вниманието беше само за внукот (зашто тоа галено ни е)user posted image user posted image . После тоа, ај ме натераа да одам кај нив. Ги имаа покането сите роднини, имаше софри, маси...и ете така без мое знаење јас имав веридба user posted image што тие ми ја направија. Затоа не правевме ни свадба, се регистриравме во матично без моите ама и без нив. Ради нив не ги викнав ни моите. Сакавме да купиме стан и ни требаше учество. Ни се развикаа и ни кукаа дека нема како да плаќаме кредит, дека нема да ни помогнат, дека нема леб да јадат (за другиот син кренаа кредити за свадби)...а кога им спомнав свадба, рекоа, е ај ќе позајмиме од некаде. Оф да не спомнувам дека свеки со кукање ми дојде да ја види внуката, прв муабет и беше лееееле немаш млеко (нема врска, фала богу имам сеуште) и сакаше да ја рани со бисквити user posted image , помош од неа ми беше влакна во вц-то, кукање, готвење само кога е синчето дома...Фала богу ги гледам ретко. не сум била да ги видам ни моите, а не одам само и само да не ги гледам нив. Не ми се коментират уште мнооогу вакви случки.
Извинете, се изнапишав, сакам да кажам колку нервоза ми донесоа иако не живеат со мене. Мирот што го имам без нив вреди за сите пари.
Сакам да ги поддржам тие што немаат храброст да живеат сами. Пример, јас и мм живеевме со негова плата од 12000, кирија 6000,сметки.. + цимер невозможен. Издржавме. И двајцата сме со високо образование, работиме како продавачи. Никоја власт не ни помогнала за ништо, сами со жртви, упорност и љубов се боревме за тоа. Работиме нон-стоп, ама не ми е мака. Живеам без нив. Купивме старо мало станче на кредит. Немам идеални услови и може никогаш нема да ги имам, ама сум пресреќна без нив. Само упорност, храброст и мојава луда глава не донесе до самостојност. Да ги слушав мм, родителите, неговите, пријателите и познатите...никогаш немаше да се земеме и да бидеме самостојни, ќе си останевме секој кај своите или ќе требаше да живееме во двособен стан со цела негова фамилија.
Уште еднаш извинете за долгиот пост. Дел сум оф топик, може и да го избришете тоа, ама сепак сакав да го напишам некаде.


_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 16:05:57   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin
Купивме старо мало станче на кредит. Немам идеални услови и може никогаш нема да ги имам, ама сум пресреќна без нив.


i nie isto kupivme stance na kredit, taka da edna plata ni ide samo za kreditot. go renoviravme so poslednite pari, i sega e poluprazno vnatre ama si e nase. i nikoj ne moze da mi kazuva sto da pravam i kako.
sekogas vo zivotot se pravat zrtvi za nesto vo idnina. nie se lisivme od odmori i od mnogu drugi raboti za da go kupime stanov. i ke go plakame dolgo vreme i ic ne zalam.
iako nemavme golema poddrska od majka mu, bidejki toa kredit bilo starsna rabota...
sepak od majka mi imavme epten golema poddska
taka da ima opcii moze ne od denes za utre ama se naogja resenie
nikoj ne e dolzen da trpi necivi kompleksi.. maldi sme se naogja resenie samo treba upornost i volja

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 16:10:07   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: bilbilce

nitu idese nekoj da me prasa da ne mi treba pomos nitu pak bese dozvoleno drug da dojde da pomogne. celi noki sami so detenceto.


kako be taka ne dozvoluvala????
i sto ako dojdese nekoj od tvoite? zar bi go izbrkala... pa sto se zamisluva taa???
ajde gledajte nekako pobrzo da se trgnete od tamu.. ima eftini stancinja pod kirija edna soba neka e ama da ste nastrana. togas ke moze da vi dojde sekoj, osven taa
moze ke imate pomalku pari ama ke ste pomirni
a gospod e golem, taka jas vikam, im pomaga na site

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 16:12:14   
blue_blue
со родителите на маж ми се согласувам супер, ги почитувам, ме почитуваат...Но не знам зошто е тоа битно во мојот живот? За мене е битно како се согласувам со маж ми. Имам едно правило кога се одлучувам на промена од било каков вид истата треба да ме доведе до подобра ситуација од онаа во која сум пред промената. Следствено на тоа не разбирам луѓе (99% жени) кои стапуваат во брак и одма како награда добиваат да живеат со родителите и (целата фамилија) на сопругот, дал е тоа во ист стан ил на спратови во куќа мене лично не ми мења многу пошто секако се они 100% присутни пошто невестата им влага нив во нивна територија. И што очекува таа невеста не разбирам? Дека сите они ќе ги променат своите навики за неа? Нивна куќа = нивни правила...Ај земете вие да имате свој стан со сопругот и да мора свекрва ви да ви се вслеи дома - чии правила ќе важат - Ваши или нејзини? Значи освен ако свекрвата не е со дијагноза аман сфатете дека ништо не ви праи на вас, она само си го живее истиот живот кој го живеела и пред вие да се појавите и лудо е да се очекува дека на 50 или не знам колку години за вас ќе се промени. Макар и највеќе да сака нема шанси да измени некои навики кои си ги градела со години. И не сфаќам зошто по мора сите да се омажат/оженат. Ако немаш услови да основаш свое семејство ондак не го основај. Ако државата ти е крива дека не можеш да бидеш финансиски независен поднеси документи за иселеничка виза за Манитоба, не знам смисли си нешто...ама не очекувај дека кога ќе се омажиш и свесно донесеш одлука дека ќе живееш со еден или илјада и еден член на семејството на маж ти дека тоа ќе биде подобро од немажењето. Оној под чиј кров живееш или оној кој ги дава парите ги диктира и правилата на однесување. А ако си била воспитана дека тоа се негови родители и треба се да да правиш за нив и да ќутиш ондак у чему је проблем? Треба да ти е нормално да си живееш со нив и да си прифатиш се што уз тоа иде

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 16:15:35   
dostickage
Gwendolin , sekoja cest !user posted image

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
21.3.2013 16:23:43   
anaana
iskreno mene od sekogas mi bilo prioritet da go resam stambenoto prasanje... celo vreme dodeka bev vo skopje na faks bev pod kirija i iskreno mi bese preku glava.
i koga se zapoznavme so mm, znaci togas decko
i koga se resivme da ziveeme zaedno pocnavme pod kirija. ama uste od togas nie si podgleduvavme stancinja za kupuvanje..iako znaevme deka i koga ke se zememe nema da ziveeme nitu so moite nitu so negovite. nie dvajca ne sme od skopje ama rabotime vo skopje. taka da tehnicki ne e mozno da ziveeme vo zaednica :))))
stanovive se skapi platite niski, fala bogu toa se mnogu pari, ama toa e.. sekoj se snaogja si bara nacin.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.5.2013 22:44:21   
lindicka
Vaka, kako bi reagirale vasiot soprug da ne dozvoluva vasite roditeli da dojdat kaj vas doma?
Moja bliska drugarka go ima problemot i nekako mi e nestvarenuser posted image > Ne znam kako da i pomognam, a i nemame vo okolinata slicen problem. Od pocetokot imaa problemi, zatoa sto negovata majka uporno go ubeduvase sinot deka toj treba da e glaven vo semejstvoto, i deka ako pocne da bide glaven vo semejsvoto taka kje bide cel zivot, demek toj da bil komandant :), bolni lugje!. I imaa periodi koga nejzinite ne mozea da doagjaat, pa duri ni brat , ni sestra, pa posle doagjaa kako nisto da ne bilo, pa posle pak starata pesna.
Drugarka mi tvrdi deka majka mu go ubeduva i mu kazuva da ne gi pusta nejzinite roditeli, demek ako mnogu doagjale kje bile glavni i tie i taa.
I bas vo ovoj period se vo fazata koga ne smeat da doagjaat, obicno faza i trae po nekolku meseci, ama taa denes bese epten ispanicena, nervozna, vekje i e smaceno od ovie fazi, taka da gi nareceme.
Dali imate mislenje? Jas ne znam sto sovet da i dadam, i rekov da ne popusta, i normalno da razgovara so nego, deka ne moze bide edniot glaven, tuku treba da bide dogovor, zaednicki se. Ne znam, kakvi prosti lugje postojat, covek da se cudi. Nejzinite kje bile glavni ako doagjale, leleeee nemam komentar.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.5.2013 23:25:59   
Annet
jas da sum roditel na takvo dete ne daj boze,ke si go zemam so mene pa neka ne me pusta da odam,zimi se.pa nie kerkite ne gi ragjame da ni gi malterira nekoj..auuuu se imalo po svetov,toa ne e ljubov,bog da cuva ke kazam pak

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.5.2013 0:55:32   
lindicka
taka e, da imas kjerka da ja cuvas i hranis od mala i nekoj da ja maltretira, i jas i rekov dek aova e psihicko nasilstvo, taa ne e mirna, non stop cigara po cigara, ne sum ja videla nasemana vo skoro vreme. Majka i i tatko i ne ziveat vo skopje, od drug grad se, i uste potesko sigurno i e.
Negovoto opravdanie bilo deka vo stanot vo koj ziveat nejzinite nemaat nisto pridoneseno t.e, nemaat dadeno pari, kolku sto znam nesto mebel i kupija na pocetokot, i zatoa nemale pravo da doagjaat. Plus, nekoja komsivka na majka i, mu prenela na majka mu ( ova preku drugi kanali), ispagja na svatot svat, pana nego brat, deka majka i nejzina zboruvala kako ne go saka nego za zet i da znaela deka vaka kje bide nemala da ja dade kjerkata da se omazi za nego. Zivi gluposti, toj mozok ima li???!!!
Inaku, ednas im se pozalila na nejzinite, vo smisla deka ne dozvoluvaat da doagja nikoj od nejzini, i deka i se zdosadil brakot, deka saka da se razvede, ili da se razdeli na kratko, a tatko i rekol-"kakov si go birala, takov kje go trpes, sram e da se razvedes, kje mu pomine. " Znaciod sram, nejzinite ne i dozvoluvaat da se razvede, potocno tatko i, a majka i i spomnala ako tolku i e tesko, neka se razvede. Ne znam dali razvodot i e resenie, zatoa sto mislam deka drugi problemi nemaat osven ovoj. Barem, ne se pozalila za drugo.
Taka, cel den se zamisliv od muabetot, i bezizlezna mi izgleda situacijata.
Dali stavrno nema vekje lkubov megu niv?!! A nego koga kje go vidis nadvor, fin fin, se dodeka ne mi se pozali taa i jas imav visoko mislenje za nego, deka e mnogu fin, kulturen, a toj ispagja priprost i idiot.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.5.2013 4:41:56   
Goddess*
Jas bi go ostavila,i ich oko ne bi mi trepnalouser posted image ....toj na mene ke mi kazuva koj smee koj ne smee po doma da mi doaga..mocko edenuser posted image .Ama pa navistina ne mozam da gi razberam roditelive na devojkava,sramota bilo da se razvede,bozeeee,em za niv se nervira devijcevo,em ja teraat da sedi so sila so takov.Nit se vodat,nit se terrat,samo devojchevo ke pati od prostaci i od shto ke rechat lugeto..bog da cuva

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
7.5.2013 9:43:56   
anaana
Negovoto opravdanie bilo deka vo stanot vo koj ziveat nejzinite nemaat nisto pridoneseno t.e, nemaat dadeno pari, kolku sto znam nesto mebel i kupija na pocetokot, i zatoa nemale pravo da doagjaat.


a dobro gosti im doagjaat niv? ili za da odi nekoj kaj niv mora pari da dade???? mislam ako nekoj veruva vo nekoe takvo navodno opravdanie ne znam..

Jas iskreno ne bi go trpela toa ni sekunda. fala bogu deka prvo ke ima kavgi razgovori da se vidi sto e zosto e. od koi pricini toj ne gi saka moite, dali mozebi nesto go navredile i sl. ako gledam deka toa e samo zosto on taka resil deka ke bide, si gi sobiram partalite i da me nema.. koj e toj mene da mi kazuva koj ke ide doma a koj ne??? pa toj ne me zemal mene za robinka!!!!!!
koga ke svatat mazite deka koga ke donesat nevesta doma ne nostat gostin, deka od toj den toa e i nejzin dom, ne e sluginka tamu samo zaradi sto dosla vo taa kukja. ne e nitu dolzna da slusa naredbi, a ne daj boze nekoj nesto da zabranuva. jas toa ne go opravduvam ama vo nikoj moment. vo takov brak bi ostanala samo ako imam deca a nemam kako da gi odgleduvam sama (citaj nemam rabota ili imam rabota so mala plata, pa ne mozam da im obezbedam nitu osnovni uslovi, nemam kaj da odam vo situacijata). vo drug slucaj a be ako saka cel svet neka mi se smee, neka me ogovara jas ke si odam. posebno ako sme bez deca, a be ic ne mu ja mislam. koja ljubov tuka??? sto vrska ima ako toj na utro i vika duso te sakam, denes i zabranuva nejzinite da dojdat, utre ke smisli i nekoja druga zabrana, ili bog znae sto... ne znam jas ne bi tolerirala ni sekunda....on mene ke mi rece majka ti nema da dojde doma...mislam aloooo, koj vek sme?????
jas sum sigurna deka nejzinite ne planirale da se vselat tamu, da se zaseduvaat so nedeli, pa nego mu poknal filmot i rekol ne moze veke da doagjaat. ima sekakvi karakteri ama jas sum sigurna deka vo slucajov toa ne e taka. sigurno tie sakale da dojdat eve na eden, dva dena, bidejki ne ziveat vo ist grad pa ne im se isplaka da doagjaat za 2h da pijat kaj kerkata kafe


< Поракaта ја уредил anaana -- 7.5.2013 9:46:00 >

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
8.5.2013 18:06:44   
niki
poznavam eden par kaj koi na site semejni proslavi nema mesto za rodninite na zenata, a na mazot se pokanuvaat i ojle i dojle
jas so takvi ne bi mozela
na pocetok na brak nie imavme zakacka so sveki vo smisol jas sum se omazila za nego toj ne dosol domazet kaj mene za podednakvo da sme gi posetuvale moite, tuku trebalo poveke kaj nea da sedime a kaj moite samo den dvauser posted image na sto burno reagirav i na mm mu rekov ili ke odime isti broj denovi i kaj moi i kaj negovi ili jas kaj negovi nema ni da stapnam i fala bogu sto e toj razumen pa toj muabet ne sme go povtoruvale iako svekrva mi bockala na taa tema mnogupati
na nikoj moj ne sum raskazala za vakvite komentari na svekrva mi, i smetam deka ne bi mi pomognalo i da kazev, ne me interesira dali bi me poddrzale, ona do koe sto se drzam e nikogas da ne popustam i da dozvolam toa sto taa nagovara da se ostvari
toj ne e domazet, no i jas ne i otidov vo kuka da i ziveam za da mi diktira kade i kolku ke odam na gosti uste pomalku koj ke mi doaga, za vakvi raboti raspravam samo so mm i ako treba i ke se koleme ama popustanje nema

inaku go smetam pogresno mislenjeto deka sekogas zenata treba da gi zeme decata i da gi gleda sama za da izleze od neprijaten brak, pa stravot kako ke gi izdrzuva i rasne decata ja sprecuva da se bori za svoeto mesto pod sonceto
ako sme gi pravele zaedno togas se zaednicka odgovornost i ako jas kako zena nemam uslovi a toj ima togas ke mu gi ostavam nemu a jas ke gi gledam koga mozam i ke pomagam onolku i onaka kako sto mozam

koga bi im pripretile mnogu mazi bi zaboravile na bezobrazlukot sto gi tera senesto da izmisluvaat, branat, nareduvaat...
niedna zena ne treba da si dozvoli da bide emocionalno ucenuvana so decata

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
11.6.2013 10:49:07   
Sanja
Односите со родителите на мм ми се одлични! Тоа уште повеќе мислам влијае на хармонијата во бракот, во спротивно и меѓу нас ќе има поладни односи! Незнам, јас немам забелешки кај однесувањето на родителите на мм спрема мене и се надевам и тие немаат од мене. осега супер функционираме, сакам така и да продолжи!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.7.2013 13:33:29   
Anna3
Ги читав вашите постови и можам да кажам дека не се пронајдов никаде, но ме бендисаа неколку ставови на одредени членови. Јас сум сега во втор брак. Од првиот имам две деца, а маж ми едно. Сега и ние добивме бебе, што значи имаме четири дечиња. Првиот брак заврши по мирен пат, кога и двајцата решивме да се разведеме пред да почнеме да се мразиме. Со бившата свекрва имавме ок односи, со исклучок на повремени закачки кои никако не беа од витално значење за бракот. Жената си имаше, а и сеуште има една маана што мене ми сметаше а тоа е дека толку многу (несоновано) се плашеше за здравјето на внуците (не само моите деца туку и од ќерката) што на моменти забегуваше и им чепкаше во каките во нокширчињата барајќи некаква болест user posted image . Јас и велев „жено, релакс малце, ќе забегаш) Тоа дека си ја држеше страната на син и кога и да се закачевме ние двајца не ми сметаше зошто доволно сум силна да се докажам со аргументи кој е во право и не ми требаше нејзина поддршка. Е сега, проблемот јас го гледав во тогашниот ми сопруг. Тој како заслепен по мајка му, ниту еднаш не ја прескокна во донесување на било каква одлука која се однесува на нас и нашиот живот. Дали требало да се купи нешто за дома, дали требало да се оди некаде...од ситници па до крупни работи. А јас немав впечаток дека мајка му тоа го бара од него ... мислам дека тоа беше негова иницијатива, а зошто, немам појма. Значи имав чувство дека сум мажена за цела негова фамилија, на чело со мајка му и дека сето тоа го иницира лично тој. Се обидов неколку пати да му објаснам дека тоа одење кај старите скоро секој ден (инаку не живеевме со нив) мене ми пречи. Ниту имам што да зборам секој ден а башка си имам обврски по дома. Ќе се вратевме дома, уште раце не измил се фаќаше за телефонот да се домуабети. Е сега, од страна на мајка му немаше иницијатива да се прибере малку дека сега има жена и деца и дека не е должен да и полага сметки за се, ама па и не ја обвинувам, тој и е дете и нејзе и е мило што е така врзан за неа. И да не должам многу, има куп глупости што ги правеше, сепак јас за тие 6 години не осетив дека било кој наш проблем е директно предизвикан од старите. Значи јас во тој брак ниту еднаш не се почувствував како сопруга и жена која барем на момент маж и ја ставил на пиедестал пред сите, на прво место...а ми требаше тоа, сакав да осетам дека сум му на прво место...е тоа не ми се случиuser posted image ...Можам да кажам дека и двајцата сме си ок но не сме биле еден за друг, различни замисли сме имале за институцијата брак. Овој мој став го знае и мајка му и никогаш не бараше виновник (за неа и двајцата бевме виновни и јас апсолутно се сложувам со неа). Денес, кога и двајцата си го средивме животот, мајка му е сеуште ок и на место со мене, децата редовно одат кај татко им и си поседуваат и по цела недела, не сме дозволиле некакви си судови и институции да не учат што НИЕ да правиме со НАШИТЕ деца, така што малите немаат недостаток од ниеден родител, напротив имаат четворица родители user posted image . Со баба и дедо одат на одмор секоја година и поседуваат по 2,3 недели. Во сегашниот брак ми е тотално поразлично. Живееме сами, старите си се кротки луѓе кои од мене единствено нешто што побараа е да ги викам мама и тато. Мене малку ми се крши јазикот, но кога тие луѓе ги прифатија моите две деца од прв брак како нивни родени внучиња, зошто па да не им го истерам единствениот меракuser posted image . Ете, тоа би тоа било „на кратко“ user posted image Сума-сумару, мислам дека проблемот за нервози во бракот лежи кај сопружниците, нема ни мајка ни свекрва што може да влијае до толку да работите отидат упм. Не барајте им оправдивање на мажите напаѓајќи ги свекрвите. Тоа е мое мислење, не мора да значи дека точно.

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
4.8.2013 12:32:14   
Felly RR
Со свеки се согласуваме толку добро, што ја имаме истата cover фотографија на ФБ. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anna3)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?