|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
21.9.2010 19:48:02   
Felly RR
Фала Анушка, ќе пробам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Затнато носе
22.9.2010 5:59:34   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

на бебиња не се препорачува спреј за нос



Ovde,na sekoja majka koja sto izleguva od bolnica obavezno i napomenuvaat da si zemat uste vo bolnickata apteka sprej za nose sto e  od 0-3 meseci.
I nie imavme takov i go upotrebuvavme,rok na traenje mu e 1 mesec od otvaranje.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Затнато носе
22.9.2010 8:58:38   
Палешка РР
Конкретно, Синомарин спрејот, кој и нас ни го препорачаа кога Миа имаше еден месец е хипертоничен раствор кој содржи морска и дестилирана вода, а концентрацијата на NaCl во него е од 0,9 до 2,3 проценти. За бебиња се препорачуваат капки за нос со 0,25 и 0,5 проценти NaCl. Ете ние оттогаш не сме купиле Синомарин, ниту друг Спреј, бидејќи капките Ephedrine многу ни помагаат.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Затнато носе
22.9.2010 9:29:04   
Martins mom
Кога ни е затнато носето користиме Назогал и до сега сум супер задоволна

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Затнато носе
22.9.2010 12:22:08   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

на бебиња не се препорачува спреј за нос


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Конкретно, Синомарин спрејот,

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Затнато носе
22.9.2010 12:23:26   
Палешка РР
Фала драга user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Затнато носе
22.9.2010 13:47:03   
blue_blue
Felly,

Moive i dvete se zatnati. Ednata epten...Maticnata ni dade Marisol sprej za nos 2 na den (sabajle i na pladne), i  Operil sprej za nos za deca (za navecer)...Isto taka denes bevme kaj D-r Cekic da im napravi asipracija na nos. Cini 200 denari, ama mnogu pomaga, celiot sekret sto ne mozat da go isfrlat ona go vadi so crevo. Za ednovo devojce sto mu epten zatnat nosot mi rece i utre da ja donesam i posle ke bide dobra. Probaj, ako ti treba ke ti pratam kontakt od Dr Cekic vo PP

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

На МАтеа еве три дена и е затнато носето, а никако не дава да и се доближиш до носе, кога ќе кивне и течат мрсулчиња, и јас трчам со марамче да ја избришам, ама таа не дава, и се бориме, па пола на марамче, пола на ракавите и на рачињата таа сама ќе се избрише, лом се правиме.user posted image
Ама не сака ни пумпица, ни капки. И за тоа се бориме, не знам што да правамuser posted image
Сега еве пред да заспие, и дека полууспана, па не се бунеше и ставив капки во носето, а инаку борба водимеuser posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Затнато носе
22.9.2010 13:51:52   
blue_blue
a mislam deka vdisuvanje na etericni masla (eukaliptus i tie slicnite) ne se preporacuva za deca do 3 godini zosto moze da bide alergeno, a uste nemaat izgraden imunitet

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Затнато носе
22.9.2010 15:43:54   
Felly RR
Фала Blue_bluе, ама ние не сме од СК, така да за кај докторот не би можеле да одиме само за затнато носе до СК, поздрав


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Затнато носе
22.9.2010 19:28:11   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Фала драга user posted image



Paleska,ne mi bese toj muabetot..ama taka izleguva koga mi se budi user posted image  so placenje.

Sakav da napravam razlika megu nos sprej so gotvarska sol i nos sprej so morska sol.
Ke preveduvav no na google ne ispaga kako sto treba a jas da prevedam zasega nemam vreme....muabetot mi bese ima i sprej koj e bezbeden za doencinja.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Затнато носе
24.9.2010 21:13:27   
Felly RR
Јас до сега и ставав ефедрин капки за нос, ама Матеа многу се буни, и многу тешко ни одеше ставањето, па ја прашав докторката дали има некое спрејче што може да го давам, и таа ми рече Оперил спреј (0,025% пишува на него)

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Затнато носе
24.9.2010 21:41:03   
Anushka
Оперилот е топ, ама пробајте и со инхалации со Ментоклар, Викс и сл.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Затнато носе
25.9.2010 0:47:46   
nutelizza
јас му го лекував затнато носе кога беше помал со млеко со кое го доев му капнував по една две капки овде на рр ли прочитав во некое списание може незнам ама многу ми помагаше

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Затнато носе
25.9.2010 10:35:47   
mama26
nuteliza od kaj si ti?kade zivees mislev user posted image  
mamicki na mali decinja i bebinja pazete denovive ima mnogu decinja so zatnati nosinja.dali e virusno neznam.grlo temperaturi slajmcinja.da piete cajcinja i ne tolku izleguvanje nadvor ....


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Затнато носе
25.9.2010 10:40:43   
Martins mom
не само дечињата, туку еве и мајките се со затнат нос, кивам, ова она...user posted image ми земаа брис од нос и немам бактерија, ама еве носот ми е затнат 3 недели, а кивам ко луда. ни оперил, ни бенил ми помогнаа...матичната крена раце од мене, не знаела што да ми препише веќеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Затнато носе
25.9.2010 10:42:58   
mama26
martins mom ne e cudo da prefatlo i bebeto od tebe srce.nema beganje.jas vcera primetiv po drugarce na cincevo moe,isto taka i kaj niv site se zatnati.bez temperatura ama pocnuva taka neli?zatnato nose pa nemoze da disi pa otvara usta i ete infekcija na grlo i sleduva temperaturauser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Затнато носе
25.9.2010 10:45:33   
Martins mom
Матичната ми рече од времето алергија ми билоuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Затнато носе
26.9.2010 11:27:37   
mama26
eve ne i nas so zatnato nose.skoro ic nemam spieno...kapki za nos cajce supa i mora da ozdravime.nesakam po lekari da odam....se nadevam... i grlceto go grepka srce maminouser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Затнато носе
27.9.2010 11:03:20   
blue_blue
колку време ви се децата затнати? Моиве веќе втора недела - аман више! како да нема никакво подобрување...сите сме затнати, јас, мм, двете баби, сестра ми...очигледно е некој вирус, ама не поминува бре, не знам колку време треба вака да се гњавиме...децава сироти не можат ич да дишат, што спрееви изнастававме, па сега кашлаат...а и јас веќе две недели сум затната, па грло ме боли...матичнава вика ништо не е, ќе им помине. денес пак ќе ги носам на доктор да ги види

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Затнато носе
27.9.2010 11:11:05   
Палешка РР
Миа беше затната две недели, ама не кашлаше. Откако го испи сирупот и помина. Чуден вирус, досаден.
Кога ќе ја види пумпуцата за нос се мршти user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Затнато носе
27.9.2010 21:21:41   
mama26
bevme na lekar ni dadoa i nas sirup za da ne se macime veke...se ke bide vo red sega

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Затнато носе
28.9.2010 9:53:14   
blue_blue
Палешка, што сируп пиела Миа? Јас сум најголем поборник на недавање антибиотици, а и матичнава е иста. Вчера бев пак, ги прегледа - вика нема бре ништо на плуќа не се паничи и грлата не им се црвени. Кашлаат од што им се слева скрет од носот во грло...Уживај, ќе оздрават. Абе уживам јас, ама еве веќе 5 работни дена не се во градинка, денес 6. Кој ќе ги привикнува пак? Ама тоа е..она вика, па носи ги у градинка ништо не им е...ама мене ми е шубе така да идат. Ќе гледам во четврток па ги пуштам пак

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Миа беше затната две недели, ама не кашлаше. Откако го испи сирупот и помина. Чуден вирус, досаден.
Кога ќе ја види пумпуцата за нос се мршти user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Затнато носе
28.9.2010 10:08:22   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Палешка, што сируп пиела Миа? Јас сум најголем поборник на недавање антибиотици, а и матичнава е иста. Вчера бев пак, ги прегледа - вика нема бре ништо на плуќа не се паничи и грлата не им се црвени. Кашлаат од што им се слева скрет од носот во грло...Уживај, ќе оздрават. Абе уживам јас, ама еве веќе 5 работни дена не се во градинка, денес 6. Кој ќе ги привикнува пак? Ама тоа е..она вика, па носи ги у градинка ништо не им е...ама мене ми е шубе така да идат. Ќе гледам во четврток па ги пуштам пак

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Миа беше затната две недели, ама не кашлаше. Откако го испи сирупот и помина. Чуден вирус, досаден.
Кога ќе ја види пумпуцата за нос се мршти user posted image



blue_blue и кај нас е истата приказна синоќа пак ја однесов да ја преслуша др и ме искара вика од што ја носиш везден тука може да се разболи нема ништо на гради а и грлото не и е црвено затоа да не се секираш и слободно да ја носиш во градинка

се надевам дека не грешам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Затнато носе
28.9.2010 10:30:47   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Палешка, што сируп пиела Миа?


На Миа и беше грлото црвено, па затоа и дадоа Макропен. Го пиеше десет дена user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Затнато носе
28.9.2010 13:07:52   
Maca25
На Нина доктоката ни рече за затнато носе само Аква Марис капки за нос и читење со физиолошки раствор. Со пумпица не дава, затоа јас капнувам неколку капки од физ. раствор на стапче за уши и со тоа и го чистам носето. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?