|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
29.9.2010 16:36:26   
blue_blue
Еднава ми качи температура вчера, не многу ама цело попладне 38, највеќе 38.5 Цела ноќ исто. Не и дадов парацетамол дека Др. Смоковска ми има кажано да не давам парацематол за температура до 38.5 И денес ајде на доктор пак. Земање брис, крвна слика (за двете 1100 денари со плав картон се ова - ти е...здравствено осигурување - не знам зошто го плаќам) и се супер - докторкава вика - топ се децава ич не им се секирај...едино да не има некоја бактерија ќе видиме од брисевите, ама не верувам...и ај сега?!?! кога ќе оздрават више стварно ми е преку глава. Па кога ќе ми текне дека во градинка пак треба да ги привикнувам, а идната недела сум на пат пон-вторник....И им ги тргнав пелените за навечер па сега ко што се вака затнати се им смета и обавезно по еднаш на вечер ми се мочаат во кревет...СКАПАНА СУМ!!! аман више! а само обична настинка е, да не ти се верува дека 2 недели се гњавиме

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Затнато носе
29.9.2010 23:04:24   
garfild
Теа почна во градника од септември,после една недела настина,грло црвено и затнато носе,со Оспен и помина грлото,малце само носето и течеше,и после пауза дома,пак во градинка,одеше 3 дена и 4-тиот ден фати стомачен вирус со температура,повраќање,пролив,се истошти детето,така една недела,сега па почна да кашла и носот ептен и е затнат,докторакта вика од вирусот и паднал одбранбениот систем и затоа настинала,хаос,страв да те фати од одење во градинка user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Затнато носе
30.9.2010 9:12:52   
blue_blue
Абе не знам стварно што е со градинкиве, човек ич да не паметен што да прави..Па зарем само во МК деца одат во градинка? Или стварно со нашиве градинки нешто не е во ред? Јас ќе ги пуштам пак во градинка, ама кога ја читам Маца25 и кога слушам други мајки стварно ми се иде да ги намолам бабиве да ги чуваат дома до школо, па налет и социјализација и потерба да учат од други деца и ред итд...Ко што вика Маца што ред, што имунитет кога дедето во годината 2/3 од годината е дома а 1/3 од времето ево градинка

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Затнато носе
2.10.2010 8:52:36   
marina82
Jas mislam deka od koga pocnav da i gi vadm mrsulcinjata i se podrasirija nozrite na malava. Dali prvo treba da kapnam fizioloski rastvor, i dali e mozno da se izvadat bez da koristam pumpica?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Затнато носе
2.10.2010 14:07:38   
mama26
blue blue,zatoa i go otpisav moeto,ama i nerabotam.nema vrska socializacija,kao bozem nema da izlezat veke nikogas so drustvo ili neznam sto.toa se samo muabeti.tuku da rabotev kako sto nemam koj da go cuva togas i bolen ke si odese sirroto.toa e.ako imas koj da ti gi cuva super....

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Затнато носе
1.12.2010 11:49:19   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

Jas mislam deka od koga pocnav da i gi vadm mrsulcinjata i se podrasirija nozrite na malava. Dali prvo treba da kapnam fizioloski rastvor, i dali e mozno da se izvadat bez da koristam pumpica?



Najdobro e da se kapne fizioloski rastvor, da se ostavi da deluva 1-2 min i, posle da se stisnat dvete nozdrinja na bebusot,ke vidis deka mrsulcinjata sami ke izlezat. Nema potreba da se vadat so aspirator, od cesto koristenje moze da dojde i do ostetuvanje na neznata sluzokoza.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Затнато носе
1.12.2010 20:46:01   
Pepelaska *
Da i jas se slozuvam jas otprvo mu stavav kapki Nazogal ama mnogu mi placese izgleda mu lutea solea neznam, sega prskame aqvamaris kapki i polesno e ne place a pumpica koristime ako epten mu e zatnato

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Затнато носе
3.12.2010 11:56:13   
emma1
dodeka se pomali polesno e nekako da se iscisti noseto, site placat od kapki im doaga rastvorot vo grlo zatoa. sega koga e pogolemko (8m) nikako nemozam da mu go iscistam noseto, 2 pati bese malku nastinat i mn mu tecese noseto, cel den go brkav da mu go iscistam nosto, toa bea borbi teski, mi ja faka rakata mrda so glava nema sansi. mora mm da mu ja drzi glavata i racete i jas so sila da mu stavam kapki, uf a toa e tolku zalno ama koga se mora

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Затнато носе
7.12.2010 10:37:55   
lukas
denes lukas e za prv pat so zatnato nose i kako nekoe staro maze spiese nokeski so grcenje,sabajle koga stanavme za prv pat ja iskoristiv pumpicata zosto bese top ,i mu olesna,se javiv kaj pedijatarot i mi rece da zemam C vitamin i soleni kapki,nekoj drug nesto plus da ne ima da mi preporaca ?

mi rece ako pocne da povraka temp.da ima, da ne jadi,da i se javam da mi dade nekoj surup..sega samo malku potkasluva ama mi rece deka toa e od sto mu e zatnato noseto,i kiva..


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Затнато носе
7.12.2010 11:02:18   
***Lide***
Lukas jas na Angel mu kapev efedrini (soleni kapki) 0,5% 3 pati na den 5 dena ako ne mu pomine od niv mi dade dr.fizioloski rastvor ama za nego imavme recepta zosto treba da se pripremi vo apteka vo nekoj soodnos i se kapat 5 dena a potoa se pravat novi i spored mene tie bea poefikasni
drugo nemam i jas davano so lesno da pominite i pobrgu da ozdravite

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Затнато носе
7.12.2010 11:03:31   
lukas
fala lide,ova e prva nstinka vo 9 meseci,pa ajde neka e so pomin morase i niz toa da se pomine,zalno e da go gledas kaj so se maci no ke pomine...pozz i fala ti..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Затнато носе
7.12.2010 11:09:38   
***Lide***
da zalno e nemoze da disi a nemozes mnogu da mu pomognes ama ke pomine
toa pravi ova preodno vreme da ne znaes dali poveke ili pomalku da go obleces dali da go podiznesis nadvor ili ne user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Затнато носе
10.12.2010 16:41:28   
lukas
eve veke 5 ti den lukas kade sto e ztanat vo noseto mu stavam kapki edna mast za pod nose i so pumpicata mu vadam,ama smrci kutroto ,kolku vreme trae ova sestra mi mi rece deka od prilika trae 7 dena,ima nesto drugo da se prezemi vo vrska so ova???mozi pretervam ama  prasvam..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Затнато носе
28.12.2010 16:21:29   
bebe82
Дајте ми совет за затнато носе.
Ние сме еден месец и веќе 10 дена и е затнат носот.
Преку ден немаме проблем ама навечер дури и се буди од што и се затнува носот.
Ја виде педијатар и ни препорача да ја прскаме со физиолошки раствор и да ги вадиме мрсулите.
Ја прскав со синомарин ги влечевме мрсулите, ама еве уште е затната,user posted image не знам кај ми главата!!!

Ве молам дајте ми совет, не ми се оди по лекари да не дозакачи уште нешто.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Затнато носе
28.12.2010 16:25:37   
arh_diz
bebe82 izbanjaj go vo kupatlo da ima parea i toplo da e

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Затнато носе
28.12.2010 16:43:45   
Maca25
Бебе, според мене синомаринот за толку мало бебе не е добар и малце е јак. Докторот убаво ти рекол физиолошки раствор, и тоа не мораш да прскаш, туку на стапче за уши ќе капнеш и ќе му го чистиш носето на бебето.
Зимно време тоа многу често се случува, не е ништо страшно, само треба да го навлажнуваш воздухот во собата каде што е бебето. Јас на парното поставувам влажни крпи (кои се перени без омекнувач и плавени 3 пати), и еве на ќерка ми не и се затнува носето толку често.
Пробај исто да пуштиш подолго време да тече топла вода во купатило па внеси го бебето на една минута внатре и носето ќе му се одзатне.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Затнато носе
28.12.2010 18:31:40   
bebe82
Нас педијатарот ни рече да земеме со прскање со пумпица физиолошки раствор, а мојот сопруг кога отишол во аптека синомаринот му го дале.
И овде на форумов кога прочитав дека е многу концентриран, престанав да ја прскам.
Таа во носето тука напред нема ништо што можам да и го извадам со чепкалка за уше, мрсулите и се поназад, и изгледа кога спие и се спуштаат во грлцето и не може убаво да дише и се буди и плаче и стварно веќе не знам што да правам.
И мене ми се плаче кога ја гледам да се мачиuser posted image .

А ова со пареа во бањата, баш ќе го пробам.

Само да не настине кога ќе ја извадам од бањата, бидејќи таму ќе биде топло, а во другите соби поладно???user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Затнато носе
28.12.2010 21:57:40   
Maca25
бебе одма ќе ја пресоблечеш и покриеш. сега сигурно нема да можеш ти сауна да го направиш купатилото user posted image . пробај, на ќерка ми тоа и помагаше.
а ако веќе планираш капки да ставаш аквамарис бејби се помалку концентрирани од сите други.
и друга работа не ми е јасна - како му дале на мт во аптека синомарин кога тој побарал физиолошки раствор? па зарем не го прашале за што се работи и за колкаво дете/бебе?!?! не сваќам како можат така од ракав да си даваат замена на лекови.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 28.12.2010 22:00:20 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Затнато носе
28.12.2010 23:21:02   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

бебе одма ќе ја пресоблечеш и покриеш. сега сигурно нема да можеш ти сауна да го направиш купатилото user posted image . пробај, на ќерка ми тоа и помагаше.
а ако веќе планираш капки да ставаш аквамарис бејби се помалку концентрирани од сите други.
и друга работа не ми е јасна - како му дале на мт во аптека синомарин кога тој побарал физиолошки раствор? па зарем не го прашале за што се работи и за колкаво дете/бебе?!?! не сваќам како можат така од ракав да си даваат замена на лекови.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

бебе одма ќе ја пресоблечеш и покриеш. сега сигурно нема да можеш ти сауна да го направиш купатилото  . пробај, на ќерка ми тоа и помагаше.
а ако веќе планираш капки да ставаш аквамарис бејби се помалку концентрирани од сите други.
и друга работа не ми е јасна - како му дале на мт во аптека синомарин кога тој побарал физиолошки раствор? па зарем не го прашале за што се работи и за колкаво дете/бебе?!?! не сваќам како можат така од ракав да си даваат замена на лекови.




Од кога прочитав овде дека се концетрирани и дека не се препорачуваат на деца и јас се запрашав зошто му дале такви.
Напоменал дека е за бебе кое нема ни месец, и тие му ги дале.
Тој не знаел, јас уште помалку, и го прочитав упатството таму фино пишува дека може за бебиња, и и ги прскавме.

А од кога прочитав овде дека кај бебе можат да имаат и спротивен ефект, односно и да и ствараат мрсули ми идеше да отидам во аптека и да и ги акнам од глава на апотекарката  .

уффффф

а ова со бањава ке пробам утре преку ден, денес ќе пробаме со поткренато душече да видиме како ќе биде вечерва а утре сабајле ќе ја правам бањата сауна па ќе видиме што ќе биде.

Само да и помине!!!

Фала ви многу за советиве.

Знам каде да прашам


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Затнато носе
29.12.2010 0:56:38   
Maca25
Си знаела точно каде да прашаш user posted image мило ми е што успеавме да ти помогнеме малце. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Затнато носе
17.1.2011 13:30:27   
macule
I Jana ima mnogu chesto zatnato nose a ima dva meseci. I stavam od mlekoto shto ja dojam i po nekoe vreme i gi vadam so pumpica nekogash ne ni mora pumpica samo od mlekceto i pominuva.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Затнато носе
17.1.2011 13:42:40   
vesna1
Nie Sinomarinot go koristime od raganje, ni go preporaca dr. Spasova od Remedika. I mislam deka mu nema ramen. Kakvi Akva Maris nema veze. Rastvorot e taman koncetriran kolku da gi unistuva bakteriite a da ne i steti na sluznicata. I eve sega pak sme so zatnato nose i si koristime Sinomarin. Inace zimno vreme nemojate da susite alista na radijator ili pecka na malite bebinja im smeta i reagiraat so zatnato nose. I nas lani koga bese epten malo bebe ne i se odzatnuvase noseto i dr. Spasova me prasa da ne susis alisa vnatre, a jas i rekov da. Od koga gi trgnav alistata i se odzatna noseto.

(Одговор на членот macule)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Затнато носе
17.1.2011 14:24:25   
Nadezna
Nas noseto ne ni e zatnato,. ama stavame marisol cat-pat.
Nisto ne steti, neli?

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Затнато носе
17.1.2011 15:53:05   
stojanoskad
Ah kolku samo maka imame nie so toa nose.Mnogu cesto ni e zatnato.I pokraj toa sto redovno go cistime so fizioloski kako da e badijela.
Nikako da ja doznam pricinata

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Затнато носе
17.1.2011 16:03:04   
baby_bump
Ние користиме Ефедрин 0,25% и добро е , носето се одзатнува, после неколку минути излегуваат мрсулчињата, кои ги исфрлува некогаш сама со кивање, некогаш со пумпица.
А за сушење алишта во собата? нам баш педијатарот ни рече не давајте залудно пари за овлажнувач на воздух, ставете поголема крпа на термо печката и често мокрете ја.
Како може да има спотивставени мислења по ова прашање не ми е јасно, кога и јас осеќам подобрување кога има мокра крпа во собата?

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?