|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
8.12.2009 13:21:47   
**Tedi**
Daj kazete lek dva dena i tece noseto i stavam akva maris ama ne pomaga,a od sabajle sekretot i e gust i zelenkast a desnoto okce i potece i se sobira zoltko,ja cistev so kamilica i nisto,dali ste imale vakov problem

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Затнато носе
8.12.2009 13:25:35   
BILJANA_G
Mama Tedi jas ako nesto takvo vidam ili pak malku nesto da mi e sumnivo vednas odam da ja pregledaat mnogu sum uplasena i vednas reagiram.Inaku i imam stavano i operil no samo po preporaka na maticen


(Одговор на членот **Tedi**)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Затнато носе
8.12.2009 13:30:55   
mis.
Штом има секрет во окото и од носето има зелкаст секрет се работи за инфекција за која е потребна терапија.И ние истите симптоми ги имавме пред една недела и ни дадоа тобрекс капки за нос и од истите да му ставам во носето.Помага и маст хлорамфеникол но пред да и дадеш било што носи ја на лекар може ќе ве пратат за брис.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Затнато носе
23.12.2009 15:24:40   
mami
ете малку му се растече носот и грлото се наполни со шлаем. бевме сабајле на лекар, пак Цефаклор, пак зафрканции...аман со тоа негово грло...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Затнато носе
3.1.2010 21:23:40   
pacuvce
Lele luge vo totalna koma sum...Bojan e celiot zatnat,nonstop kiva,a sega pocna i po malku da potkasluva...Cel den deneska mu pravam inhalacii so morska sol,ama srcevo mi e kako lesnik stegnato...Kojznae kako ke pomineme vecerva,ama utre pravac kaj Dr.Mitka...A najmnogu mi e krivo sto nikade ne odime,bas poradi toa da ne se razbolime,ama ova sigurno ke e nesto od brat mu preneseno,bidejki pred nekolku dena i toj potkivnuvase i mu tecese nos...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Затнато носе
3.1.2010 21:26:27   
Еца
Јас кога Мила така ми беше пред некоја недела затната докторката од вакцините ми рече да ја туширам неколку пати со потопла вода, да и пуштам низ главчето, така ќе се исчисти, потоа со пумпица и ги вадев и штом ќе ја средев ја вртев на грбче и ја тапкав. За три дена носето се среди, а од кога ви кажував дека сме со затнато носе.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Затнато носе
12.1.2010 18:46:24   
mother 29
koga ima suvi mrsulcinja jas mu gi vadat nezno so cepkalki za uvouser posted image ubavo ke mu ja fatam glavata,ama toj veke si znae i koga ima mi vika sam da mu go iscistam...vika ..mamo Mako nemoze diseuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Затнато носе
12.1.2010 18:52:42   
Еца
и јас така практикувам мотхер, и еве сега Мила ми е со затнато носе од вчера и течат мрсули како чешма, јас бриши тоа тече, и така. Ке видам и денес како ке бидеме па ако не застанува, на доктор

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Затнато носе
12.1.2010 23:17:14   
garfild
Теа баш за нова година настина,носето и се затна,цела недела беше затната,и ставав физиолоски раствор Sino marin,и со пумпица и ги вадев.Ептен пискаше,борба водевме дур да и ставевевме од спрејот

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Затнато носе
12.1.2010 23:22:29   
pacuvce
Ние ја поминавме нашата одисеја поврзана со затнато носе...Почнавме по малку,за да на крај стигнеме до сируп Hiconcyl...Изгледа дека е некој вирус,бидејќи слушам дека многу деца се разболуваат,а ги имаат истите симптоми...Само да е со помин...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Затнато носе
18.1.2010 9:12:52   
mother 29
Ajdee ,nie od sinoka sme so zatnato noseuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:37:56   
Палешка РР
Е, да ви кажам за Синомарин што ми рече матичната. Не се препорачува за бебиња бидејќи тоа било хипертоничен раствор..и да нема мрсули бебето, ќе му се создадат. Затоа само најобични солени капки, по една капка во секоја ноздрва и извлекување со пумпица.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:44:14   
Adrijana
Zasto paleska, pa jas sekogas koga ima cekret i stavam sinomarin i odma i se cisti noseto. Ne sum znaela za ova.

_____________________________



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:47:10   
Палешка РР
Јас прашав чисто информативно, во случај да се затне. На многу мали бебиња не се ставало Синомарин, туку само физиолошки раствор.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:49:12   
Adrijana
Bas ke ja prasam i jas nasava, pa ke kupime togas fizioloski rastvor.

_____________________________



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:49:54   
BILJANA_G
Jas koga i e zatnato noseto i stavam Aqua Maris odma pocnuva da i se odzatnuva i go isfrla sekretceto.Vo nekoi slucai koga i se nema odzatnuvato i spricnuvam Operil P ama od tie samo ednas ili dva pati vo denot i ne poveke od tri cetiri dena.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:53:52   
mother 29
Sinomarin е хипертоничен раствор,значи поголема е концентрацијата на сол и не е препорачливо за бебиња.и ние така на почеток стававме обичен физиолошки раствор

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:56:15   
BILJANA_G
Kako bebe i stavav obicen solen rastvor nisto poveke.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Затнато носе
27.2.2010 15:57:07   
BILJANA_G
Na fizioloski mislev.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Затнато носе
17.3.2010 6:25:17   
Rossana
Mamicki ima li odredeno vreme na kolku da se stavat kapki vo noseto? Nie do denes tocno 11 dena sme so zatnato nose. Prvo pocnavme so "Nazogal" no ne ni pomogna mnogu i ni prepisaa "AQUA MARIS" Sprej za nos. No nekako ni od toa ne biduvai stavam od sprejot, potoa so pompica go izvlekuvame sekretot no za saat i polovina-dva noseto pak se zatnuva... nekako mi e strav sekoi dva saata da i stavam sprej pa zatoa i ne sme spiele cela nok, ke i se zatne noseto i dusicka na mama se nervira, place... cela vecer se guskame i setame niz sobata. eve sega i staviv pred pola saat sprej i uste spie....

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Затнато носе
17.3.2010 7:12:06   
mami
А на лекар бевте? треба на опаковката да пишува на колку време смее да се става, за да не ја раздразните слузницата...А Оперил не ви дадоа или малечка е за тие?
И на Лука од вчера му тече носот и еднаш дури и топка шлаем ми поврати, па ке видиме како ке биде денес

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Затнато носе
17.3.2010 7:20:16   
Rossana
Bevme minatata sabota na dezuren i ni gi prepisaa Nazogal za da izdrzime do pondelnik, potoa vo ponedelnik pravo na pedijatar i ni prepisaa AQUA MARIS sprej i Ampicilin sirup na 6 casauser posted image no ne ni kazaa nisto za kontrola

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Затнато носе
17.3.2010 7:20:43   
Rossana
23 dena sme stari user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Затнато носе
17.3.2010 7:22:40   
mami
КОнтрола- барем нашат така ни вика- кога ке биде до пола сирупот испиен, за да види како реагира на него...

А со аква марисот види на опаковката сигурно пишува, а а ко нема, тогаш прави малку пауза, сепак е мала и може да и ја изиритираш слузницата па повеќе да ја чешка

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Затнато носе
17.3.2010 8:22:27   
MamaOhrid
Нас докторката ни препорача Назогалсолени капки, рече штета од нив нема никаква. Кога беше настинат му ставав на 3 саати и се прочисти.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?