|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:06:54   
BEBICA
Pa na toa mislev aspirator za nos jas imam takov ako mozam ke go slikam pa ke ti pokazam kako izgleda.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:10:14   
srekna mama
во капки-пробавме со efedrin,ама не ни одговараа,па во физиолошки растворив ампула garamycin od 40 mg(зависи колкаво е детето,толку милилитри сестава)и му мачкав маст chloramphenicol(за очи)и еве ок е .stafiloccocus aureus e многу досадна бактерија,ама не е опасна.ако немате други симптоми ,нека биде само локална терапијата

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:10:50   
srekna mama
е важи,па ке го видам

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:13:08   
mis.
Па кај нас има и температура

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Затнато носе
25.9.2009 16:15:59   
srekna mama
според антибиограм ке се даде антибиотик-мора оти има температура


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Затнато носе
26.9.2009 14:27:29   
srekna mama
bebicaможеш ли да ми пратиш слика од аспираторот за нос.Дали е оваков?

user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 27.9.2009 1:16:59 >

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Затнато носе
26.9.2009 15:10:31   
BEBICA
Srekna mama na toj princip e samo onoj plav del e pomal.Inaku i jas imam takov i prezadovolna sum.Aj maz mi da go slika pa ke ja stavam slikata.Izvini sto nemozev vcera.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Затнато носе
26.9.2009 15:31:05   
bojanas
Го купив 8,5 евра. Се вика Otrisalin - Nasal aspirator. Има пумпица и три делчиња што се ставаат во носот на бебето. Супер е.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Затнато носе
26.9.2009 15:39:02   
mis.
Мислам дека таков вакум аспиратор може да најдите и во нашите поснабдени аптеки.Го има во србија па може и кај нас да го има.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Затнато носе
27.9.2009 1:06:54   
nutelizza
Капнете му од млекото што го доите.
Ние сме малку лоши ама некако успевам да му ставам капка две. За пола сат му се одкукува.

Денес земав и едни капки  АКВА МАРИС тоа е морска вода со природни олигоелементи наменет за доенчиња и бремени жени. 220 денари се ама вреди.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:20:02   
mis.
Ние само што се оправивме после некое време пак сме со носе но тече и тече.Одиме на брис пак па ќе видиме какое.За сега ставам само оперил п и аква марис но не помагаат.user posted image Не дај боже да ни се вратила бактериите.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:28:30   
srekna mama
ние немаме бактерија сега,ама носето не престана да тече-променливо време,кај мене Илија е со многу коса,се поти,се суши....и носето тече....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:34:16   
BEBICA
dragi mamicki samo da vi kazam chico ima aspirator za nos, jas sega vidov snaa mi od bratuced mi go ima  odlicen e.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:41:12   
profesorica
ние сме веќе неколку дена со растечено носе а ноќе некогаш му прави проблем, за дишење.ставаме капки во нос 3 пати на ден и еве ако не му престане до петок ќе го носам на лекар пак може има некоја бактерија.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:42:04   
mis.
Професорица какви капки му ставаш?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:42:08   
happy mommy
Времево е хаос и син ми е со растечено носе , поткашлува и вака е скоро недела дена , му давам проспан, спреј прополис за грлцето, оперил п , обавезно цедени портокали со лимун еднаш дневно пошто и не го сака тоа сокче многу а и вит. сируп или му давам лажичка а кога не сака му ставам во сокот. Се прелажува да касне и портокал само да го исцица сокчето а другото го плука. Не знам и дали да го носам на лекар , страв ми е да не закачи таму и нешто друго, па прв обид е вака - лечење по домче, па ако до утре не видам подобрување ќе мора на лекар.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:42:26   
srekna mama
ако има бактерија обично секретот е обоен-зеленушкав


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:44:04   
mis.
Не мора да значи.Мартин имаше бактерија па немаше никаков секрет замо носето му беше затнато.Зависи од бактеријата.

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:45:02   
srekna mama
happy mommy поткашлувањето може да е од секретот од носето,ама сепак да о слушне лекар(јас сум нон стоп со слушалките и го слушам син ми)

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:47:52   
profesorica
капките се адрианол т- секретот му е белузлав до прозирен а сирут пиеме проспан скоро една недела сме вака па незнам се чудам да не има бактерија, до сега немалuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Затнато носе
13.10.2009 11:52:23   
ostoun
Jas samo sto ke primetam nesto vednas trcam kaj pedijatarot i ne praktikuvam nisto da davam na svoja raka pa ni bilni sirupcinja . Otkako ke ne pregleda najcesto ni dava kapki propolis vit. C i caj od kamilica ili akva maris ama skoro sekoj ili na 2 dena se pravat kontroli t. e. ja slusa i i go pregleduva grloto zatoa sto moze na obicna nastinka da se nakalemi bakteriska infekcija

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Затнато носе
23.10.2009 13:37:33   
Tanjicka
moze e malce glupavo prasanjevo a, ama na koj princip funkcioniraat pumpicite za nos? stavame kapki agua maris, i posle so pumpicata se izvlekuva sekretot, no sekretot ne se gleda ako poglednete vo noiseto na deteto ili go izvlekuva sekretot sto e vidliv samo?

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Затнато носе
23.10.2009 14:56:25   
mis.
Јас не користев пумпица,моите плачеа многу со пумпица и не можам да ти кажам на кој принцип работи.
Ние ги земавме резултатите и немавме никаква бактерија.Бев исплашена бидејќи носевите пак почнаа да му течат но брисот ни е негативен а и носевите преку ноќ престанаат да му течат.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Затнато носе
23.10.2009 15:01:51   
ripce
ние фала богу не сме имале потреба од пумпица за носето... во овие 9 месеци еднаш бевме настинати, со затнато носе, ама се што користевме беа капки Синомарин

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Затнато носе
23.11.2009 21:40:32   
Боцко
ние со стефан го имаме тоа откако е роден и никако да помине. може да има повеќе причини. сите брисеви ни биле негативни. за капки да му ставиш треба тројца кечери да го држат. ништо не трпи. пуштаме овлажнувач со студена пареа и етерично од лаванда/камилица. тоа малку помага. потоа претпоставивме алергија. пиеше зиртек и лоратидин, но многу успех нема. интересно, кај баба му не у тече носот. е сега, кај нас (универзална) има интензивни градени активнсти, прашини, цементи...а постои и т.н. синдром на болна зграда, кога е направена од лоши и неквалитетни материјали кои испуштаат штетни материи. уф, тешкаработа е да си родителuser posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?