|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Криза во бракот/врската
12.8.2015 16:14:45   
nena lonley
Pred da se omazam mislev deka prvo sto ke vi pisam ovde ke bide za mojte gin.problemi no zivotot iznenaduva user posted image Jas luge moi imam problemi so majka mi, da dobro pro;itavte so majka mi.Imeno,svadba pravevme juni mesec i od togas navamu o;i si povadivme so mm poradi nejzinata dominacija i zelba za kontrola.

Majka mi ne e zlobna zena no cel zivot tatko mi i jas mir ne vidovme od toa sto zenata se znae,postojano e nervozna i sekogas e taa vo pravo a da ne zaboravam da kazam deka e i ekstremno pedantna.

No, vidi ;udo so maz mi naide na cvrs orev.MM e sirak od 15 god,naviknat e da se snaoga sam,da trpi bukvalno za leb ako treba no ne e voopsto toleranten kon tugi zabeleski.Problemite po;naa uste pred svadbata,mesanje od majka mi na angro,organiziranje na gosti koi sakaa kaj mene i mm da dojdat-taa kaza koj koga i so kogo da dojde,ubeduvanje kakva garnitura i masi;e da zememe,ne napravi ludi zosto zedovme domasen milenik-kuce itn itn.

Imm ima svoi mani ne deka ne,izbuvliv e i preterano gordeliv no moram da priznaam deka so mene se odnesuva dobro i nemame nikakvi drugi kavgi osven ovie za majka mi koi poslednive dve nedeli eskaliraa.Poslednoto bese vcera koga mojte ni bea na gosti i majka mi gi isfrli site suvi cvekinja nadvor-bea suvi da no po mm taa kaj nas e gostinka i taka treba da se odnesuva.Koga mm dojde od rab i vide so napravila se iznervira i vozese 30 km dokaj mojte da se rasprava i go vrati 200 ev so ni gi dade ( go ubeduvase mm da polaga za c kategorija) i i rece deka nesaka nisto samo mir.

Sto da pravam luge.kako da se postavam user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 10:32:07   
LoveableMe RR
Мoјa пријaтелкa имa мaјкa кaкo твoјaтa и сегa е рaзведенa и сo трaумaтизирaни децa зoштo oдеше пo пaметoт нa мaјкa и. Мoрaш дa јa дистaнцирaш и дa не дoзвoлувaш дa ви плaнирa рaбoти и пo дoмa дa ви се мешa, aкo сaкaш дa си гo зaчувaш брaкoт.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 11:31:09   
Hopeful RR
Се согласувам со Loveable Me. Твојата мајка треба да сфати дека сега ти и сопругот сте семејство, и дека таа е во втор план. Дали ова ќе и го кажеш отворено низ разговор, или индиректно со дистанцирање и избегнување, е твоја работа, ти ја знаеш на што би реагирала. Но во секој случај, ова не е во ред. Тебе приоритет ти е сопругот, а не таа, и можеби звучи брутално, но така е.
Мислам и дека веќе и премногу си и дозволила - од гостите за свадбата па до гарнитурата, и тука мислам дека вината е твоја, бидејќи е твоја мајка, а сопругот очигледно од љубов кон тебе, се согласил на тоа. Има еден момент во твоите зборови што ме чуди - на муабетот за цвеќето, спомнуваш дека по маж ти, таа е гостинка и така треба да се однесува. Зарем ти не се согласуваш? Зарем ти не мислиш дека таа е гостинка кај тебе? Ништо не и дава за право да чепка по друга куќа, сеедно дали е тоа на ќерка и или не.

Најдобронамерно кажано, мора да поставиш граници и да разјасниш некои нешта. Притоа, нека не се злоупотребува фактот што сопругот е сирак па мајка ти нема контратежа од другата страна со свекрва пред која би попуштила или би ги согледала поинаку нештата. Токму заради тоа, мора ти да бидеш таа што ќе дигне рачна и ќе ја среди ситуацијата.



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 11:33:40   
Kvisko
Едноставно е. Ќе се оттргнеш од влиајнието на мајка ти и ќе живееш во брак со маж ти. Не си маѓена за мајка ти туку за маж ти. Ако си решила со него да го поминеш животот тогаш вие двајца сте си семејство и заедно донесувате одлуки и се грижите еден за друг. Секое мешање од страна може само да ви наштети. Одлуките се ваши, вие ги донесувате, вие живеете со нив. Може да се консултирате со друиг од страна ама сепак вие го имате главниот збор.
Затоа на секој обид за мешање од страна треба да се покаже заедништво. Кај нас јас се карам со моите маж ми со неговите ако пробаат да ни солат памет.
Затоа сега топката е кај тебе. Ти треба да поразговараш со мајка ти и да и кажеш каде и е местотото, не твојот маж. Ак опочне тој да се расправа многу брзо ќе се најдеш растргната помеѓу него и мајка ти. Со мајка ти си ти навикната на нејзината доминација па можеби тебе не ти ни пречи толку. Не знам мора ти прво да пораснеш па како возрасна жена да разговараш со неа. МОжеби ти звучи сурово ама така е.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 12:00:28   
blue_blue
јас имам една иста таква дома (не жиевееме со неа)...можам да ти кажам дека разговор не помага - тоа е карактер и крај..не мисли она ништо лошо ама исто така и нема намера ниту може ниту знае како на друг начин да се однесува...едини лек е да се дистанцираш од неа и никакви информации да не споделуваш со неа...на гости ќе одиш само ти кај неа без маж ти, никогаш нема да ја викаш кај тебе дома, освен за семејни прослави, и нема да и кажуваш никакви ваши планови или твои размислувања зошто секој пат ќе го кркаш, а од што ти е мајка не можеш скроз да ја избришеш од дневен ред...среди ја сега, зошто кога ќе имаш деца само полоша ќе стане, а ти ќе бидеш некомпетентна и неспособна мајка....јас имам среќа што маж ми ич не ја става под разно ама се тревожи кога гледа колку е она токсична за мене....и затоа јас со неа имам мин контакт (колку и да осеќам грижа на совест), не реагирам на нејзините паметни совети одамна, само ги игнорорам..со тек на време се ублажи малку, ама дека пресетнала со однесувањето ќе те излажам ако ти речам да....само јас го сменив мојот однос со неа скроз како што погоре ти опишав..мајка, сетсра кој сака нека е нема да трпам да ми го згорчува животот

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 12:31:46   
nena lonley
Vi blagodaram za sovetite, kako sto rece blue_blue ovde razgovor ne pomaga...toa mi e jasno i mene bidejki jas sum anksiozno depresivna i koga prv pat otidov na psihijatar normalno zaedno so nea, doktorov odma ja uvide rabotava i verbalno ja napadna da ne recam lom ja napravi i i rece deka edinstven vinovnik za mojata sostojba a taa licno.Ova ne ja dopre majka mi mu rece deka taa e najgolema zrtva za svoite deca i normalno potoa me ubeduvase da go smenam lekarot ( ne go smeniv ).

Tatko mi ne poddtzuva ( mm nego mnogu go saka i po;ituva ) no nemoze nitu toj da ni pomogne ovde.Jas utrovo i velam deka ke mi go unisti brakot taa veli isfrlete go kucisteto od doma i taka se vi e staro po doma uste da smrdi vi fali user posted image
A toa sto sme vo mn losa finansiska situacija uste tolku ja vlosuva rabotata.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 12:32:14   
fila
До пред три години го имав истиот проблем со мајка ми се она знаесе како треба и она најпаметно размислувала . Кога и да отидевме таму на гости сите заедно така ке ми ја наполнеше главата со глупости сто кога ке појдевме накај дома уште во кола со мм лом сме се правеле затоа сто она се незадоволна беше како малку сме ја почитувале па мм не и правел доволно муабет а он пустиот само сто дошол од работа и јас на глава му се кацував за да одиме таму затоа што она рекла дека баш тој ден ние треба да одиме таму и се така усте ред други работи се додека јас не увидов дека многу грешам со односот спрема неа и почнав да ја игнорирам ем мене ми е сега полесно немам тутор на глава ем со мм подобра комуникација имаме и не се расправаме за глупости

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 12:56:36   
Kvisko
Nena и самата си свесна за нејзиното лошо влијание на тебе. Останува само да решиш и да се дистанцираш од неа. Тешко ќе ти биде особено на почеток зашто и сама си навикната на тој однос колку што гледам. И покрај тоа што маж ти со неа лом се направил ти пак си и се јавила за и тебе да ти го соли паметото и да те искара на телефон. Се вртиш во магичен круг кој е очигледно лош за тебе. Смогни храброст и полека полека игнорирај ја особено за битните работи.

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 13:03:29   
lukajana RR
Без разлика дали се работи за мајка или свекрва не смеете да дозволите да ви се мешаат.
Бракот е меѓу мажот и жената и само тие си одлучуваат за својот живот.Мајката во куќата на ќерката е гостин и така треба да се однесува,ако сама не го сфаќа тоа треба да и се даде до знаење или директно да и се каже.
Нена мораш да ја решиш ситуацијава или ке стане полошо,мајка ти е да ама во овој случај секое нејзино мешање ке предизвика кавга меѓу тебе и мт .
И потполно го подржувам мт нема зошто мајкати да ви кажува што да чувате а што да фрлате по дома

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 13.8.2015 13:05:06 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 13:57:40   
Hopeful RR
Nena lonley, веројатно ти е јасно што треба да направиш, но не знаеш од каде да почнеш. Почни од малите работи - сигурно се слушате по сто пати на ден, ако е така, намали на еднаш дневно или еднаш на два дена. Едноставно не дигај телефон кога ти ѕвони, а спречи се и себе си да и се јавиш. Ограничи ги посетите - и таа кај тебе, и ти кај неа. Се надевам дека не ти виси дома секој ден, и ограничи го и тоа на максимум еднаш неделно. Кога сепак ќе дојде, ако посегне да се вмеша или да смени нешто, прекини ја и кажи и - ќе видиме со мм.

И исто, мислам дека не треба да и кажуваш работи од типот - ќе ми го уништиш бракот, бидејќи нејзе тоа очигледно не и значи, туку само може и го дига егото. Измисли некоја рандом причина зошто не се јавуваш, зошто не одиш и слично, и избегни конфликт.

И на крај, научи се да не сфаќаш се при срце, колку и да е грубо или лошо кажано. Свекор ми и свекрва ми чуваат куче со години, и мајка и на свекрва ми, која има скоро 90 години, редовно со години и збори да го фрли, дека смрди, дека пушта влакна и дека не треба да ја чуваат. Свекрва ми ја игнорира за тоа, многу јасно, и бабата сега ни го збори тој муабет мене и на мм user posted image Поентата ми е, некои луѓе едноставно сакаат да коментираат, да зборат, да советуваат, да продаваат памет, и никогаш нема да се сменат, но твое е дали ќе го прифатиш тоа или не.

Одиш уште кај психијатарот? Што вели тој? Ајде обиди се да се избориш за себе и за бракот, биди себична во позитивна смисла и пиши ни user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 14:18:04   
nena lonley
Odam na psiholog odam na ginekolog odam sekade t.e mm me vozi ( znaese za moite zdravstveni problemi uste vo vrska koga bevme ).Psihijatarot go kaza toa sto site vie mi go kazavte a i jas go znam a posle pregledot imase uste eden gaf od majka mi na koj maz mi neznaese dali da place ili da se smee.
Bidejki od kako se veriv navaka ( 1 god. ) nemam nieden anksiozen napad, doktorot predlozi da ja namalime dozata t.e da pijam po polovina apce deprozel dnevno.Koga se pofaliv doma mama vika ah kako da e malku toa,pij si ti po ednouser posted image
Kako i da e fala vi mnogu za izdvoenoto vreme i sovetite, ke mora da prevzemam merki vo najkus rok,navistina.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 15:20:30   
miana
И јас имам сличен проблем , ама фала богу си го решавам.. Кога ке почне да ми наоѓа маани одма ја пресекувам...
Мене вака ми е убаво, ако не ти чини шибај!
Мене она ми дојде на пдмор последните два дена ( да поуживала со децата ) и почна да наоѓа маани, како сме можеле во камп, како сме се сместиле далеку од плажа.. И викам - јас ов ова уживам, а тебе никој не те тераше со сила да доаѓаш, издржи усте еден ден и друг пат да не си спомнала .. Јас веке сум оперирана и на се што ми преговара одма сечам... Ако не ти чини, твој проблем, мене ми е арно.. И само така.. ММ ми вика уште еднаш да не си ја викнала негде со нас, и така и ке биде.. Мој совет, одма сечи.. Не се карај, само затварај и уста одма... ММ мене ми вика - ако почне мајкати да забегува со муабетите, одма сечи, и така и си правам.
И м и спушта.. И братми исто постапува, такада со мајката е лесно,. сврти друг лист и не и се правдај многу..

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 15:35:15   
Hopeful RR
nena, ми се чини мајка ти нема баш разбирање за твоите емоционални состојби и многу ми е жал за тоа. Како некој што долги години се соочува со анксиозност и панични напади, можам да замислам колку ти било тешко на таков неумесен коментар, но тоа е. Колку побргу се дистанцираш од неа, толку подобро за тебе, а и за твојот живот севкупно. Еве од изјавите на рингерајките гледаш дека не си ни сама, дека многу има како тебе и како мајка ти, и послушај ги советите што се докажале дека успеваат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Криза во бракот/врската
13.8.2015 16:50:14   
lolla RR
nena не си сама. Мајка ми се труди да се наметне ама не до толку, али знае да ми лепне по некој коментар за работи кои знае дека ме болат (не можам да сфатам како може). Последно беше кога бебево му констатираа многу низок хемоглобин, прва реакција и беше „А да одиш да си го испиташ млекото?„ (а познаето е дека нивото на железо е стабилно во млекото). ММ на тоа искоментира, „Каде? Во Битолска млекара?„.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Криза во бракот/врската
17.8.2015 15:20:17   
miana
Majkami za vencanicata koga mi ja vide mi prokomentira - leleee kakva e ruzna, ic mne ti e ubava, ic ne mi se sviga :( I sto sakate poveke od ova? I den denes koga ke ja vidi mi vika - ic ne ti bese ubava vencanicata :( Jas samo i vikam - mene mi bese najubava :) ( ova vi e za uteha )

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Криза во бракот/врската
20.10.2015 11:44:34   
marija23
Dragi moi, kako ste mi? Jas od poodamna sum zacleneta,megutoa resiv prvpat denes da pisuvam za mojto problem. Vo brak sme 4 godini i imame 3ipol godini kerkicka. Mojot problem e vo toa sto sum psihicki mnogu slaba....kako da objasnam?.....Pred da se zememe so mazot mi bev temperamentna,ziva,segde mozev se da napravam,sekogas drugite mi bile na prvo mesto ( a ne jas samata)...Taka taa moja karakteristika si ja donesova i vo brakot user posted image i ne staviv granica do kade treba starite ( moite i na soprugot) da ni se mesaatImeno, 9godini piev hormonalna terapija za redoven ciklus, bidejki imam policisticni janici i hormonalno poremetuvanje. E sega posle poroduvanjeto ciklusot ne mi se sredi a hormonalniot status e vo red,edinsteno ostanaa polisticnite jajnici. Kako rezultat na toa, se osekam mnogu psihicki propadnato, se karam za so mazot mi, izbuvnuvam, se me nervira,duri na momenti likot mi se menuva od tolku nervoza sto imam. Iskreno, sekojdnevieto mi e rabota-doma,kerkata ne odi vo gradinka i ona standard cistenje za vikendi, bidejki neli sum zena domakinka pa moram za viken d se da cistam generalno. Vo zaednica sme so svekrva mi, koja kako i site drugi svekrvi znae najdobro i najpravilno. Mojata nervoza i niska samodoverba eskaliraa zimoto 2013 koga mazot mi mi rece deka negovata majka se gnasela od mene, deka jas ne sum znaela dagotvam, deka ne sum gotvela kako majka mu....Ottogas se osekam mnogu konfuzno,mnogu nervozno,kako da se vrtam vo krug i nemam nacin kako da izlezam. Letovo lezevme vo bolnica so kerkata i za svekrva mi i zolva mi sum bila jas kriva zosto deteto bilo vo bolnica, ne sum znaela da go cuvam. Sega aplicirav za stipendija za magistratura i dobiv 50% stipendija,treba da doplatam uste 50% ( 1000evra). Problemot e sto doma sega renovinavme i se sto imavme nastrana otide za renoviranjeto. Ne mozam da mu objasnam na mazot mi deka ke se snajdeme ke zememe karticka,ke se pokrieme. Toj ni daj ni pridaj...I red drugi raboti slicni koi me teraat na nervoza...
Neznam kako da izlezam od ovoj krug. Mozebi ima nacin, jas ne go gledam.
Odamna mm mi nema kazano deka sum mu ubava deka sum mu zgodna. Odi vo smeni na rabota, pa majka mu stalno go ostava da spie do 12h. Razbiram koga ke si dojde od 3ta smena da pospie, megutoa, i koga e vtora?Stopati i rekov i si tera po nejzino, bidejki i jas koga sum doma on spie do 12h. Nekako se osekam sama, osameno,iako deteto e pokraj mene, no ovaa psihicka sostojba me ubiva. Kazete mi nekoj sovet vemolam.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Криза во бракот/врската
20.10.2015 17:40:08   
lukajana RR
Прво добредојде на рингераја user posted image
Твојот проблем е проблем на сите жени кои живеат во заедница .
Заедница како заедница ,свекрва како свекрваuser posted image
Ако готви поубаво нека готви за тебе поарно.
Претпоставувам дека викенд си дома што правиш генералки непотребни и заретчи ги малку .
Со мали деца колку и да чистиш секогаш има за чистење .
Еден викенд искористи го само за мт и детето.
Ако спие до покасно мт разбуди го со кафе во кревет или со нешто попримамливо user posted image .Искористете го времето само за вас ,потсетете се на убавите моменти од минатото .
Едноставно бидете сами без домашните ,не се секирај вредна е свекрва ти ке среди по дома user posted image
И пробај колку можеш да не си ставаш на срце ништо ,едноставно прави си како што ти мислиш дека треба ако и одговара нека јаде ако не нека си направи сама.
И посвети се на мт и детето ,не се расправај со мт зашто су нервозна од свекрвата .
Ке се среди ,со разговор и со секс сите проблеми во бракот се решаваат user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marija23)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Криза во бракот/врската
23.10.2015 3:36:25   
sonc90
ke se soglasam so lukajana vo celost...kako prvo batali gi site-svekrva,zolva,koj i da e...kako vtoro ako gotvi,cisti,pere poubavo od tebe togas ostavi ja,uste poubavo za tebe,nema da treba ti da go rabotis seto toa,kako treto sto e so tie generalki sekoj vikend ziti se?pusti pravosmukalka,izbrisi prasina,iscisti sto e valkano i cica mica gotova e prica...jas licno generalka pravam na sekoi 3 meseci,retko porano ako e navistina valkano pa ete mora da iscistam...a za spienjeto na mt,ostaj go,sto ima vrska?pa i mojot spie do 12 koga e vtora,samo navecer se gledame i tolku...ke zaspie malata pa pustame film ili si pravime erotiki...na masko tolku treba,i da ne saka,pipni go i odma ke zasaka da ima seks,toa barem e lesno..a i iskreno,jas na mm koga treba za neso pari da se dadat,toa mu go spomnuvam posle seks,koga e najdobro raspolozen user posted image taka bar znam deka ke se soglasi i ke najde nacin kako da se dadat pari za nestoto za koe treba...a okolu ova so nervozite ke ti kazam moja licna situacija-posle N.Godina me udrija budalite(kriza vo brakot user posted image ),i se nesto mu zameruvav na mm,bev nervozna,go napagjav i normalno postojano se karavme zaradi toa...eden den,nz sto mi stana i resiv da svrtam nov list,se razbudiv,se oblekov malce poubavo(obicno doma si se oblakam pokomotno),se nasminkav iako sedam doma cel den,pocnav da se smeam iako nemav ama bas nikakva pricina za smeenje,na mm mu ugoduvav(kafence,pa aj da ideme na pica,pa aj da ideme negde da prosetame i mn dr raboti sto ke mi teknea) i taka bese sekoj den i da vidis,pocna da si se odnesuva bas kako sto sakav,seto ona za koe mu zameruvav on go ispolni...i jas a i on bevme kako dr lugje,kako nikogas da ne ni postoel toj period koga sum sakala "da go utepam"...zaklucok-taa osobina(da gi stavas site pred sebe) da ja batalis,pred sebe samo detenceto stavaj si go i nikoj drug...mt e mn lesno da si go svrtis kon sebe 1.so seks a 2.so razgovor(posle seks user posted image )...ostanatite da ne te boli uvo sto zborat,sto pravat,ne bidi naivna,da ne ti kazat utre fala?zivej si zivot...posveti se na deteto,na sebe i na mt...sekoe dobro

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Криза во бракот/врската
1.11.2015 20:59:23   
Anonimen
Како и секој брак што се соочува со многу проблеми така и јас овојпат наидов на еден проблем. Не е којзнае што ама ме фрустра. Сексуалниот живот ни е на ниво под нула. Секогаш приметувам дека нешто не е како што беше порано. Има поинакви очекувања поинакви пристапи поинакви пози... А и во последно време се помалку имам желба да легнам со него. Без ќеф. Не знам каде да ја најдам причината ниту кај да го барам решението

(Одговор на членот sonc90)
  Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Криза во бракот/врската
3.11.2015 13:34:42   
Anonimen
I kaj nas e slicno kako kaj tebe. I jas nemam zelba, a mojot maz pak sekoj den ima apetiti. Se cuvstvuvam kako da moram da imam seks, i nekako glumam deka sum vozbudena, samo za da ne mi se naluti. Mi vika ako vaka prodolzis, ke si bram care, ne sakam na 30 godini da ziveam kako penzioner. I libidoto mi e na nula, beke nisto ne me vozbuduva user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Криза во бракот/врската
3.11.2015 15:10:43   
Melanija RR
Anonimen губење на желбата за секс некогаш е и од немање соодветна комуникација,нежност меѓу партнерите, премногу обврски па на карј на нет се нела сила а не желба.Други проблеми има?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Криза во бракот/врската
15.11.2015 1:54:25   
Anonimen
Potocno Anonimna,da ne se pomesate so clenkata pogore.Eve ja mojata kriza,pa dajte mi pamet zaso ne znam sto da pravam i sto da mislam-sum vo brak 5 i nesto god. i do vcera so sigurnost tvrdev i mislev deka mm me saka,me obozava,deka za nego samo jas postojam i sekako naseto dete no vcera najdov poraka koja on ja pratil na nekoja na FB sto mu ponudila prijatelstvo i porakata vi ja citiram: "zdr sum nemal prilika da ti kazam prvin edno fala za prijatelstvoto i 2 se nadevam nema da go svatis ova pogresno ama gospod koga ti daval ti dal sve za edna zenska bravo top"!Normalno bev i seuste sum luta,koga dojde denes od rabota go prasav i si prizna i mi veli "pa sto zabraneto mi e da pisam?",a jas mu vikam "ok,aj jas da pratam na nekoj vakva poraka,kako ke ti bide" i sekako rece deka nema da mu bude seedno.Pocnavme da se karame,jas zavrsiv so svoeto a on kako i po obicaj samo kuti.Otidov vo dr soba i po nekoe vreme me vika za da mi se izvini i mi obrazlozi deka nemal losa namera niti pak sakal nesto so taa zenska tuku samo i dal kompliment i deka skroz zaboravil na toa(inaku taa poraka slucajno ja najdov,pratena bila pred godina dena) i pocna da mi zbori deka mn me saka,da ne si pravam filmovi,jas sum bila i ke mu ostanam edinstvena,ne ni pomislil deka ke me povredi so toa.Otkako go kaza seto toa,edinstveno sto mu rekov deka ne znam sto da kazam zasto sum mn navredena i sega mu zboruvam samo oficijalno t.e. za nesto povrzano so deteto ili epten ako moram bidejki ne sakam da pravam muabet so nego,dusata ne mi dava da zboruvam,samo sto ke se svrtam i ke go poglednam mi doagja nekoe odvratno cuvstvo.E sega od edna strana si velam sto ima da i prakja poraka na nekoja si i da i deli komplimenti?sto ako ovaa pocnela muabet so nego i pocnat da flertuvaat?sto ako doslo do povekje?znam ke recete da ne si postavuvam takvi prasanja ama da ste mi vo koza veruvajte deka ke si gi postavuvate prasanjava.Od dr strana pak,nikogas ne sum mu zateknala poraka(osven ovaa),niti pak pravel skrisum muabet na tel,niti pak bil nekade bez moe znaenje-od doma ide na rabota i se vrakja nazad sekogas na vreme,se slucuva da odi vo kafana so kolegite no sekogas mi se javuva da mi kaze deka e tamu i gi slusam nivnite glasovi,gi znam lugjeto i im gi poznavam glasovite pa po toa znam deka ne laze.Sakam da kazam deka ne se somnevam deka me izneveril ama po ovaa poraka realno strav me fakja a ne sakam zaradi situacijava da stanam opsednata i da go gonam postojano-kazete mi kako vie ja dozivuvate mojava prikazna i kako da reagiram?

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Криза во бракот/врската
16.11.2015 9:39:44   
miana
Анонимна здраво, не сакам сега нешто да те подгревам, ама ако твојот сопруг не сакал ништо лошо или немал некакви др намери, зошто и напишал приватна порака? Ако целта било само убав комплимент, зошто не го напишал јавно во коментари? Значи смета дека не треба да биде прочитано од другите а нормално и дека ако таа девојка сакала, можела да му одговори ( кога на некој му шпишуваш во приватнма порака, чекаш одговор на таа порака нели ? ) и тука почнува дијалог.. Сега, не можеш ништо, освен да си претпоставуваш што и како сакал да каже писателот...

Јас ( пу пу недај боже ) ако се најдам во ваква ситуација, стварно незнам како би постапила, важно знам дека ке се мрднам од умот бидејки мојот маж, дели комплименти во приватни пораки....
Нормално е дека сега нема да го гањаш човекот, ама дека ке ја имаш истата верба во него - тешко богами....


< Поракaта ја уредил miana -- 16.11.2015 9:42:38 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Криза во бракот/врската
16.11.2015 10:05:54   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

.... vo brak 5 i nesto god. i do vcera so sigurnost tvrdev i mislev deka mm me saka,me obozava,deka za nego samo jas postojam i sekako naseto dete no vcera najdov poraka koja on ja pratil na nekoja na FB sto mu ponudila prijatelstvo i porakata vi ja citiram: "zdr sum nemal prilika da ti kazam prvin edno fala za prijatelstvoto i 2 se nadevam nema da go svatis ova pogresno ama gospod koga ti daval ti dal sve za edna zenska bravo top"...........

.....koga dojde denes od rabota go prasav i si prizna i mi veli "pa sto zabraneto mi e da pisam?............

......Od dr strana pak, niti pak bil nekade bez moe znaenje-od doma ide na rabota i se vrakja nazad sekogas na vreme,se slucuva da odi vo kafana so kolegite no sekogas mi se javuva da mi kaze deka e tamu i gi slusam nivnite glasovi,gi znam lugjeto i im gi poznavam glasovite pa po toa znam deka ne laze.............


Anonimna, ај да почнеме со прашања, па може ќе најдеме одговор и помош за тоа што те мачи. Секако дека ниедна жена не сака сопругот тоа да и го направи и секоја би се чувстввувала како тебе, ама ајде пак да кажам од почеток:

- таа некоја му пратила барање за пријателство, маж ти ја прифатил и во пораката како што читам напишал, веројатно му се допаднало маж ко маж што некоја атрактивна му пратила такво барање, но одговорот е исто битен, бидејќи вика дека "фала за пријателството" - според мене, маж кој сака да мазне некоја женска нема да и пише фала за пријателството, туку чао маче, кај живееш, кога да се најдеме и сл. Друго, човекот нагласува и нејзе и вика: "да не ме разбереш погрешно", значи од старт и кажува дека тоа што подоцна ќе и подели комплимент не значи дека нешто сака со неа, затоа е тоа да не ме разбереш погрешно. Што има човекот да и се правда, ако сака да и се пушти? Ќе и каже, леле мацо тебе господ се ти дал, аууу каква си и не знам што...

- тоа што ти одговорил забрането ми е да пишам е зошто сака да не му се ограничува слободата, а тоа секој маж го нервира, како и љубомората (не го правдам, само претпоставувам зошто така реагирал)..може и се осетил убаво, некоја згодна го побарала, маживе стално сакаат да се сигурни во можноста да се привлечни, иако ги сакаат своите сопруги...

- ова последново не бил никаде без твое знаење и од кафана стално се јавувал да ги слушнеш гласовите...??? ти му бараш тоа, да се осигураш каде е, го контролираш или...?

Пиши, па да дадеме пак свое мислење и се надевам дека ќе ти помогнеме.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Криза во бракот/врската
16.11.2015 14:23:18   
Sandra36
Anonimna, mnogu od nas bile vo slicna situacija koga mazot kje dade komplimment na druga zena, ili kje zjapne vo nekoja. Luti se uste nekoj den kolku da znae deka ne moze so tebe taka i posle neka ti pomine.
ova ne e nesto zaradi sto treba da ti se narusi doverbata, a i ti go znaes toa. Samo sto sega si luta. Sekoj i masko i zensko bi bil lut.
i mazot mi iskaca so drugari i mi se javuva da se cueme od tamu bez jas da mu baram. i isto mu veruvam zosto i da ne sakas kje gi cues glasovite na drugarite. znam deka mi se javuva zosto me saka, isto kako i tebe, ti se javuva zosto misli na vas doma :-)
Toa sto imate detence e golem plus vo stabilnsta na brakot.
Ako sakas ekstra vnimanie vo sledniot period nasoci se kon sebe, ugoduvaj si da primeti zosto si posebna.
mazite epten se vrzuvaat za vizulnoto da se cudis. Ne sakaat i zaradi karakter ama ako moze i stalno top da izgledame.

jas sum nova ama se raspisav na forumov :-)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?