|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцини
12.1.2012 18:18:11   
riba79
toa e HIB vakcina,ne se naplatuva zasto e vo redovna vakcinacija stavena ,ne dava nus efekti ama deteto za da se vakcinira MORA da e zdravo...bolno dete ne se vakcinira barem jas koga odam se pregleduva deteto dali e zdravo..pozz

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Вакцини
19.1.2012 10:13:12   
arh_diz
Od MMR vakcinata nokeska M kaci temperatura 38.9 mu dadov paracetamol mu se spusti eve go sega e vesel si igra nema temperatura.Kolku dena trae temperatura od ovaa vakcina

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Вакцини
22.2.2012 21:36:01   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Od MMR vakcinata nokeska M kaci temperatura 38.9 mu dadov paracetamol mu se spusti eve go sega e vesel si igra nema temperatura.Kolku dena trae temperatura od ovaa vakcina
Јас за оваа вакцина прочитав многу лоши искуства дека дури може да предизвика и аутизам кај детето. Син ми уште ја нема примено и незнам дали воопшто ке ја прими бидејќи содржи јајчни белковини а он е алергичен на јајца. Најчести реакции се покачена температура и тоа 7-10 дена по вакцинирање, благ осип по телото, плачливост посебно навечер, отеченост на лимфните чворови. Баш ме интересира како поминале вашите деца мислам тие што ја имаат веќе примено.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Вакцини
22.2.2012 21:46:33   
kikicka
Каква е оваа вакцина подетелно,нашиве user posted image се тука некаде на возраст? Ние сега треба да ја примиме на 18м ДТП 1 доза а на 20 месеци детска парализа 1 доза алитоа и двете наеднаш на 20 месеци кога ке биде Л.бидејќки тогаш си доашаме во Мк и така ми рекоа тогаш да ја однесам.



ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Od MMR vakcinata nokeska M kaci temperatura 38.9 mu dadov paracetamol mu se spusti eve go sega e vesel si igra nema temperatura.Kolku dena trae temperatura od ovaa vakcina
Јас за оваа вакцина прочитав многу лоши искуства дека дури може да предизвика и аутизам кај детето. Син ми уште ја нема примено и незнам дали воопшто ке ја прими бидејќи содржи јајчни белковини а он е алергичен на јајца. Најчести реакции се покачена температура и тоа 7-10 дена по вакцинирање, благ осип по телото, плачливост посебно навечер, отеченост на лимфните чворови. Баш ме интересира како поминале вашите деца мислам тие што ја имаат веќе примено.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Вакцини
22.2.2012 21:53:48   
penelopa
Кикичка колку што гледам во календарот за вакцинација вакцинава е против мали сипаници, заушки и рубеола(МРП)се прима на 13 месеци. За таа јас пишав дека читам по форуми дека ретко кај некое дете да не се јави реакција најчесто температура но и др. рекации како што пишав погоре.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Вакцини
22.2.2012 22:43:13   
KRISTIJANA*
Prvata doza na DTP koga se prima ? imame 2 meseci i deset dena uste ja nemame primeno seuset ni rekoa barem 3 meseci da napravi

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Вакцини
22.2.2012 23:11:36   
kikicka
Таа за мали сипаници нас ни ја шибнаа лани во мај месец кога беше Л. само 8 месеци прицина толку рано што ни ја ставија е епидемијата што била во МК со сипаниците и покана ни стигнала па ниекога се вративме ни ја ставија и што знам немаше некоја посебнареакција освен колку што се сеќаван Темп имаше и толку.Лесно миневме со вакцините како помала а сега незнам како ќе биде.


ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Кикичка колку што гледам во календарот за вакцинација вакцинава е против мали сипаници, заушки и рубеола(МРП)се прима на 13 месеци. За таа јас пишав дека читам по форуми дека ретко кај некое дете да не се јави реакција најчесто температура но и др. рекации како што пишав погоре.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Вакцини
22.2.2012 23:18:02   
kikicka
кај нас вака беше ДТП таа во три дози тестирање на 30 .11.10 тогаш имала 2 месеца само, тоа прва доза.2доза на30.12.10 и 3 доза на 29.01.11 е сега ревакцина од оваа дтп ке примаме како што кажав на 20 месеци бидејќи не сме во МК,а во хрватска некако имаат друг ред па оставаме за овде.


ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

Prvata doza na DTP koga se prima ? imame 2 meseci i deset dena uste ja nemame primeno seuset ni rekoa barem 3 meseci da napravi



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Вакцини
22.2.2012 23:27:06   
taisa
na 3 meseci prva dtp, na 2meseci vtora revakcina hcb

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Вакцини
23.2.2012 8:32:02   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Јас за оваа вакцина прочитав многу лоши искуства дека дури може да предизвика и аутизам кај детето. Син ми уште ја нема примено и незнам дали воопшто ке ја прими бидејќи содржи јајчни белковини а он е алергичен на јајца. Најчести реакции се покачена температура и тоа 7-10 дена по вакцинирање, благ осип по телото, плачливост посебно навечер, отеченост на лимфните чворови. Баш ме интересира како поминале вашите деца мислам тие што ја имаат веќе примено.

Site ovie simptomi gi imase M osven osip .Limfnite cvorovi duri posle eden mesec se smirija ,a ja primivme skoro na 18 meseci

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Вакцини
23.2.2012 11:06:24   
Sandric
Nie ovaa vakcina ja primivme lani koga proglasija epidemija na mali sipanici vo Makedonija, a deteto imase okolu 9-10 meseci.
nemavme apsolutno niakva reakcija, kako da ne primal vakcina. Duri ne denta ne bese voznemiren

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Вакцини
23.2.2012 11:53:07   
kikicka
Вакцинава за мали сипаници вањда на поголема возраст има повеќе реакција ,как што напишав погоре ние ја примивме на 8месеци и скоро и данемаше реакција.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Вакцини
23.2.2012 12:24:36   
penelopa
Дали може некој да напише од кој производител е вакцината? Наводно тука во Сло до 2000г се користела вакцина од производител од Загреб а од 2010 е некој нов прозводител кој понудил вакцина која предизвикува помалку реакции па дури е прилагодена и за тие деца алергични на јајцаuser posted image Разбирам дека секој организам различно реагира ама поселе се што прочитам ептем ме фаќа страв па ќе почекаме на реултатите од алергологија моожеби и таму ќе го вакцинираат ако тако одлучиме. Арх се надевам сега сте добриuser posted image за М.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Вакцини
23.2.2012 13:37:33   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Od MMR vakcinata nokeska M kaci temperatura 38.9 mu dadov paracetamol mu se spusti eve go sega e vesel si igra nema temperatura.Kolku dena trae temperatura od ovaa vakcina
Јас за оваа вакцина прочитав многу лоши искуства дека дури може да предизвика и аутизам кај детето. Син ми уште ја нема примено и незнам дали воопшто ке ја прими бидејќи содржи јајчни белковини а он е алергичен на јајца. Најчести реакции се покачена температура и тоа 7-10 дена по вакцинирање, благ осип по телото, плачливост посебно навечер, отеченост на лимфните чворови. Баш ме интересира како поминале вашите деца мислам тие што ја имаат веќе примено.


Мартин ја прими оваа вакцина на 10 и пол месеци кога беше епидемијата и нели “мораше“, за среќа немаше апсолутно никаква реакција ни температура, ни нервоза ни ништо. А исто и дечињата на мои другарки немаа реакција. Е сега за алергијата незнам, ќе ви кажат, нас не прашаа дали е алергичен на јајца а тогаш имаше пробано само жолчка и пак му ја ставија user posted image . Ние најлошо поминавме со ревакцината на Дитепер.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Вакцини
23.2.2012 15:36:31   
arh_diz
Penelopa dobri sme mesec pomina kako ja primivme vakcinata.Nasata bese Belgisko proizvodstvo , pedijatarot me ubeduvase deka ke nema reakcija ili ako ima ke bila mala ,sto izleze obratno



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Вакцини
23.2.2012 16:24:45   
taisa
znam deka se za zdravje i protiv bolesti no tolku strav imam od vakciniranje so denovi se izmacuvam i najmnogu me maci pomislata sto ako krene loso i mesto vakcina dobie bolest koj ni garantira ednostavno da ne znaes sto da mislis ,a i za toa sto gi povrzuvaat so autizam e skros druga rabota. samo sto ke se pravi ni ostanuva da se nadevame na najdobro.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Вакцини
23.2.2012 17:50:21   
miana
lele mamickii
Nie bevme so kerkami na vakcina vo ponedelnikot...Ja primi poslednata revakcina DI TE PER sto se prima na tri ipol godini.. Eve od ponedelnikot seuste sme so visoka temperatura... Mozno li e tolku denovi da i trae??? Utrovo imase 39,7  sega pak i merev 37,5 i odma davam sirup... Ova e nevidena rabota user posted image

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Вакцини
23.2.2012 19:09:33   
mama toci
strav vo koski imam od ova vakcinive,kerka mi trebase da ja primi revakcinacijata na di te per uste vo septemvri ,ama non stop bevme bolni i lezevme vo kozle i se se odolgovleci,i taman resiv za vcera da ja primi,od nedelata i se rastece nosot ko cesma,aman veke user posted image ,a i koga slusam za reakciive od vakcinavauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Вакцини
23.4.2012 11:58:59   
AnnaMolly RR
Денес ја примивме ревакцинацијата за ХИБ и Ди-Те-Пер. Сега сме раат две години, следната е на 23.04.2014.
Сега за сега е супер, игра, се смее. Нема знаци за покачување температура. Претходните пати не ми крена воопшто, само за морбили таа ја поминавме со голема температура. Се надевам и овојпат добро ќе поминеме.
Малку касниме со ревакцинацијата, требаше на 18 месеци, а сега има 22. Само моравме да чекаме неколку месеци по операцијата требало да поминат. И не пофалија дека сме биле екстра редовни и Филип си доби две петки на рачињата и дрвено стапче што прегледуваат грло. Пресреќен беше, се утепа од фалење дома user posted image



< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 23.4.2012 12:00:14 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mai77)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Вакцини
23.4.2012 12:07:36   
kikicka
Супер, се надевам нема да качи Т до вечер,недај божее. Инаку и ние требаше на 18м да ја ставиме таа,ама не сме МК па ке ја ставиме на 20м кога ке се вратиме,до сега ниедна вакцинанемала реакции којзнае какви пасе надева нема да има и последната.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Вакцини
23.4.2012 12:49:25   
Felly RR
Во Градски парк одбележана Европска недела на имунизација
Сабота, 21 Април 2012 15:52

Во Градскиот парк во Скопје, денеска се одбележа Европската недела на имунизација, на која присустуваше министерот за здравство Никола Тодоров.


Иако кај другите видови вакцини процентот на имунизација оди до 98 отсто, ХПВ вакцината ја примиле само 56 отсто од младата женска популација. Медицинските работници информираат дека целта не е да се изречат високите казни за родителите кои не сакаат нивните деца да ја примат вакцината, туку да им помогнат да се превенира честото заболување.

- Целта ни е да ги убедиме родителите дека вакцината е безбедна, ефикасна, дека не е воопшто опасна, а ќе ги заштити девојчињата од карцином на грло на матката. Ништо не сме направиле ако ги казниме, а девојчињата останат и натаму незаштитени, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

Само 56 проценти од девојчињата на 12 годишна возраст примиле ХПВ вакцина. Иако и оваа вакцина е задолжителна, дел од родителите се уште не сакаат да ги вакцинираат своите ќерки, плашејќи се од евентуални несакани последици.

Од Комисијата за заразни болести информират дека ХПВ вакцината е сигурна. Од 20.000 девојчиња кои досега биле вакцинирани, немало никакви несакани ефекти. 200 родителите кои не ги вакцинирале ќерките биле казнети со по 500 евра.

Другите вакцини ги примиле дури 98 проценти од децата. Ризикот од некоја вакцина е многу мал.

- Од ДТПР-вакцините добиваме 10 несакани ефекти годишно, а од МРП и од ХИП добиваме од 3-4 несакани ефекти. Меѓутоа и тие се или зголемена температура или конвулзии, појасни Костовска.

За време на Неделата за вакцинација, мобилни тимови од Министерството ќе ги бараат децата кои досега не биле вакцинирани. Најчесто тоа се деца од ромската популација или деца кои живеат во рурални средини.

извор:курир.мк

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Вакцини
13.5.2012 22:02:16   
Јаре
Неможам да се снајдам на форумот каде пишував за штетните дејства на вакцините, дали може некој да ми даде линк на темата ?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Вакцини
14.5.2012 9:19:27   
Felly RR
Јаре, еве КЛИК ТУКА. Имае две теми за вакцини, една на форум ДЕТЕ, а оваа другата што ја бараш е на форум БЕБЕ.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Јаре)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Вакцини
14.5.2012 22:11:03   
Јаре
Благодрам Felly RR,

Незнам зошто но одеднаш почнаа да ми пристигаат известувања за ПП пратени одамна, а дури сега стигаат, а родители ја бараат изјавата како би ја одбиле вакцинацијата на своите деца. Во темата каде што го дадов линкот, ја ставив изјавата што ја бараат.
Лично, многу ми е драго што полека се буди стереотипот на размислувања за вакцинација.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Вакцини
27.5.2012 0:57:44   
MAMA3
moite bliznacinja primija vakcina na 1 godina ednoto celo e so osip od denes 11 den mi rekoja da ocekuvam no ova e strasno ako znae nekoj da mi kaze sto da prezemam izgleda strano celo e isipano so sitni crveni tocki Vi blagodaram


(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?