|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцини
24.6.2011 0:16:57   
rina13
i moevo bebce ima atopicen dermatit ako ne e izlekuvan tretiran i smiren nema da ja vakciniraat mada nas lazarova ni rece deka slobodno moze da primame vakcini,no tie vo dispanzer se plasat i vrakjaat,inace primame obicni vakcini bidejki nema nikakva vrska megu niv i egzemata

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Вакцини
24.6.2011 9:23:39   
riba79
rina 13,dali vie imate dijagnoza od specijalist koja glasi atopicen dermatit? i vo koj dispanzer se plasat?nie odime vo idadija t.e primivme do sega na 4 i pol meseci samo hepatit vtora doza.treba li dijagnozata da ja ostavam kaj tie d-ri koi se vakcini ili ?aj molim te daj mi nasoka od kade da pocnam?fala tiuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Вакцини
24.6.2011 12:31:10   
rina13
dijagnozata ni e od spec dermatolog, vo konsultacija so primarius pedijatar.posto mi go pobaraa rodilnoto kartonce i vo nego pisuvase za terapijata i dr vo dispanzer me prasa demek zasto i vikam egzema ona mi rece aha dobro i nisto ne mi rece vo vrska so vakcinata,tuku jas prethodno i dermatologot go prasav dali vakcina mi vika moze vakcina ali cekaj da se izleci ke ti ja vratat bilo kja da ides vo bilo koj dispanzer...tuku moj sovet e koga ke ides neli na pregled pred vakcina da im napomenes deka ste so atopicen dermatit..

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Вакцини
2.7.2011 16:55:33   
rina13
nie vo  ponedelnk ke primame dtp i za svaki slucaj ni preporaca pedijatarot benuron sirup i ni vika 6 mg na sekoi 6 saati arno ama ona pravese nekoi matematiki po kolku od prilika treba i i ispadna 6 mg otvaram jas eve upatstvotgo i pisuva za bbinja od 4 do 11 meseci 80mg,dali nekoj od vas go koristel i po kolku ste davale..

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Вакцини
2.7.2011 21:32:13   
riba79
rina ,nie na 30 primivme dtp ,poilo ,hib imavme reakcija mala temperatura do 37,8-38 dva dena,,paracetamol mu dadov vtoriot den i toa eferelgam (se dava kolku kg.ima bebeto tolu mililitri).pozdav i so lesno.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Вакцини
2.7.2011 22:00:56   
anedespo
Miligramite se odnesuvaat na aktivnata sosotjka, a ne na kolicinata vo lazice sto treba da mu ja davas. Vo upatstvoto pisuva : vo 5 ml ima tolku i tolku mg taa i taamaterija. Pa udri matematika i presmetuvaj, najdobro e da se presmetuva po kilogram tezina, a ne po vozrast.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Вакцини
23.7.2011 12:31:29   
Felly RR
Нареднава недела сме на прва ревакцина ДиТеПер. Требаше да одиме оваа недела, ама Матеа е со затнато носе, и пие сируп, па ќе почекаме. Се надевам ќе поминеме со лесно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Вакцини
9.8.2011 15:02:10   
Felly RR
Ние вчера бевме, ама ни ставија само ревакцина HiB, во рачето, и добро поминавме, и ставав облоги цело време. Па по некој ден ќе одиме за ДиТеПер. Докторката ни препорача да ги разделиме, да не ги ставаме заедно бидејќи е многу жешко времето.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Вакцини
14.8.2011 10:29:30   
arh_diz
Bidejki vo kalendarot za vakcinacija ne najdov Tuberculin proba ili Mantoux vakcina( neznam kolku pravilno napisav) .Ovde se pravi ovaa proba sekoja godina , vcera mu ja pravea na user posted image i se pravi sekoja godina.Dali kaj nas se pravi ovaa proba .Se pravi otkako ke napravi deteto edna godina


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Вакцини
14.8.2011 11:05:06   
Snowhite RR
И ние треба да почнеме со ревакцинација, ама ќе почекам од септември малку да залади времево, кај жешко е, па уште да крени Т му фалиuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Вакцини
16.8.2011 17:21:54   
Felly RR
Ние бевме во петокот, малку беше позаладено и таман ја однесов тогаш, ама цел ден ја болеше рачето од боцкањето, едвај и сменував облози, со плачки, малку и Т крена.

А Mantoux тестот, колку што најдов јас информации, се прави ако нема белег од БСЖ вакцината - односно за да се види дали вакцината е успешна. Ако е тестот позитивен, значи има имунитет и не се става вакцина. Ако е негативен се става вакцина. Кај нас Матеа има белег на рамото, и ништо не ни спомнаа за вакво тестирање.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Вакцини
16.8.2011 18:42:26   
arh_diz
Nie imame belg ama ni napavija testiranje moralo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Вакцини
14.9.2011 22:16:24   
lukas
nie denes primivme vakcina diteper ,e sega krena temperatura 37.8 i mu dadov surupvce ama bese tolku omalaksan spiese i zborase mu pagaa ocinjata,raceto go bolin mnogu...
ke mi kaze nekoj kolku vreme ke drzi temp.i kolku vreme boli raceto,i dalio e mozno da kreni mnoooogu..pozz.

< Поракaта ја уредил lukas -- 14.9.2011 22:17:03 >


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Вакцини
14.9.2011 23:31:57   
Felly RR
Лукас, обично велат дека до 3 дена може да има Т, ама се надевам вие ќе поминете со полесно. Надгледувај го и давај му сирупче, Ефералган и за болка се дава, па ќе му олесни  и болката во рачето. И МАтеа многу ја болеше рачето од боцкањето, не даваше ни облози да и ставам, по неколку дена и помина.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Вакцини
15.9.2011 11:45:02   
lukas
eve go da mnogu go boli raceto a od oblogi vcera sto mu stavav pak mu pocrvena poveke od kolku sto mu spadna pa sega i ne mu ni stavam samo poveke go trevozam...
a za temp.ima varira od 36.9 i ide do kaj 37.5 poveke ne odi...sega spie i ima tolku
ne e mnogu golema temp.za da dadam surupce  ama ako otide do kaj 37.8 ke mu dadam...pozz fala felly..


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Вакцини
15.9.2011 12:24:27   
anedespo
Pusti go deteto samo da se izbori, do 38.5 ne mu davaj nisto, i taka ne trae dolgo. Epten ako e kako skisnato, ne jade i pie, togas daj mu. 

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Вакцини
15.9.2011 12:32:40   
lukas
sega ima 37.7 skisnat e za toa ,za raceto mi e poveke voopsto ne go mrda ..ama ke pomine ajde uste ovaj den nema gajle..pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Вакцини
15.9.2011 14:15:41   
Elce
Ние бевме на прва вакцина на Ди-Те-Пер и матичната и докторката кај вакцините препорачуваат да се даде Ефералган ако качи Т над 38.5,и јас као ке ги слушам нив.Вакцината ја примивме во 09,15 часот Сара цело време кенкаше и не се одделуваше од мене,за во 13,00часот да почне да плаче страшно,никако не можев да ја смирам,ја расоблеков ја шетав и пеев,детево уште посилно плачеше,на крај и јас плачев со неа,а сама дома бев,му се јавив на мм да се дојде од работа оти почна и да ми помодрува,не се снајдов во моментот и сирупот не можев да го отворам од паника со ме фати,плус не сакаше да цица,и замислете со ладна водичка и алкохол со ми беше смесата ја мачкав по телцето,после се кааев за тоа што го направив,а нели треба да се ставаат облоги на местото каде што е боцната,а Т ми качи до 37,9,ја возевме во кола за да ја смириме.Потоа и дадаов уште двапати Ефералган,значи реакцијата од вакцината не е само висока температура па да се чека за лек,него може и ваква голема вознемиреност како кај Сара,поучена од тој ден сега во вторникот кога ја вакцинирав од ХИб,сакав разводено да ги прима веднаш штом се вративме и дадов Ефералган и поминавме убаво,додуша оваа вакцина е полесна,ама ја болеше ножето.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Вакцини
15.9.2011 14:33:00   
Natuska85
И ние вчера примивме прва доза Ди-те-пер и фала богу никакви реакции посебно немаше.Малку само ми беше кенкав до кај 12 додека да заспие на пладне и додека цицаше неколку пати како вресна и се тргаше,сигурно од болка. Ама цел ден  како рачето си го штедеше  само со едното играше со играчките на релаксаторот,сигурно го болеше.Му ставав облоги бор алкохол неколку пати, кај 5 кога си дојде мм го истуширавме се освежи малку и се на се добро поминавме.Дај боже и другите дози да ги истераме вака со лесно.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Вакцини
15.9.2011 16:43:18   
Felly RR
Елче, кај нас докторите дури и препорачуваат за ДиТеПер обавезно сируп, без разлика дали детето кренало Т. Кажуваат да го донесеш детето најадено, веднаш по вакцинирањето да му дадеш сируп, и потоа 2 часа да не јаде. Јас за ДиТеПер обавезно така правев, барем еднаш откако ќе си дојдевме и давав сируп, а потоа нели по потреба, ако крене Т да, а инаку не. И од што го боли user posted image може да биде вознемирено, затоа сурупот и за болка се дава.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Вакцини
15.9.2011 22:15:30   
lukas
vcera primivme DTP
e sega me interesira na koja vozrast e slednata vakcina,i koja vakcina e na red...znam go vidov kalendarot ama nesto mi e zbunuvacko i zatoa rekov da ve prasam vas poednostavno...pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Вакцини
16.9.2011 22:53:54   
Felly RR
А Лукас, само ДиТеПер ви ја ставија, или повеќе вакцини наеднаш ви ставија?
Ако сте ги примиле сите, наредната е дури на 4 години, а нас ни рекоа дека на 2 години треба да појдеме на систематски само, ама за тоа ќе ни стигнело покана дома.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Вакцини
17.9.2011 0:50:36   
AndreaS
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

поучена од тој ден сега во вторникот кога ја вакцинирав од ХИб,сакав разводено да ги прима веднаш штом се вративме и дадов Ефералган и поминавме убаво,додуша оваа вакцина е полесна,ама ја болеше ножето.


Што ти значи тоа разводено?

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Вакцини
17.9.2011 14:18:12   
Elce
Упс,мислев на раздвоено,грешка сум направила при пишување,значи наместо да ги прими сите оддеднаш Ди-Те-Пер,Полио и Хиб,неа и ставија само Ди-Те-Пер и Полио а Хиб го оставивме за една недела подоцна,тука во Ск докторите инсистираат да се стават сите три наеднаш,јас лично сметам дека се многу и дека е многу мала воздраста на 2 месеци,порано со Ди-Те -Пер се почнуваше на 4 месеци воздраст.

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Вакцини
17.9.2011 21:33:11   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

А Лукас, само ДиТеПер ви ја ставија, или повеќе вакцини наеднаш ви ставија?
Ако сте ги примиле сите, наредната е дури на 4 години, а нас ни рекоа дека на 2 години треба да појдеме на систематски само, ама за тоа ќе ни стигнело покана дома.



ni stavija edna vo ednoto i uste edna vo drugoto race i napivka sto znaci tri..
jas prasuvam poradi toa sto vo kalendarot za vakcinacija pisuva i na 20 meseci,a doktorkata ne mi rece nisto i mene mi rece deka na 2 god. samo na sistematski i sledna duri na 4 god.toa me zbuna i zatoa rekov da si prasam..
i raceto uste mnogu go boli ete veke 4 ti den izmina i uste na ednata strana spie i koga se oblekuvame pisti i  go stedi normalno  e taka ili treba da se plasam...pozzz fala felly...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?