|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцини
21.7.2010 23:48:12   
nadica
и кај надица беше неуспешна па ја повторија ништо страшно

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вакцини
22.7.2010 1:34:00   
Snowhite RR
Последната вакцина кога ја примаше, провери докторката за БСГ и не најде белег, најверојатно и кај Михаил е неуспешна, а пред тоа стално го наоѓаше белегот и ми го покажуваше, а овај пат не знам зошто рече дека немаuser posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вакцини
22.7.2010 11:13:50   
*miki mami*
За која вакцина претходно се прави крвна слика...user posted image user posted image мислам дека читав нешто вакво имавте пушувано ама неможа да се сетам кадеuser posted image
син ми има 5 месеци досега не ни земале крв за вакцина освен онаа рутинска проверка на 3месеци со препорака од педијатар

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вакцини
22.7.2010 11:32:28   
Snowhite RR
На 3 месеци заедно со систематскиот преглед требало да ви испитаат и крвна слика, барем кај нас така прават, а после на 6 месеци

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вакцини
26.5.2011 11:19:14   
bebe82
Ве молам помогнете ми, баш сум загрижена. На пријателка синчето му гноеше вакцината од БСЖ, и ме интересира дали тоа значи дека му е успешна или неуспешна. На здраво и рекле дека така треба ама јас некако не им верувам. Кај нас нема ништо user posted image

Фала мнооооооооооогу user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вакцини
26.5.2011 11:45:05   
Тања РР
Bebe82 истото ни се случи и нам. На ќерка ми местото каде беше боцната за БСЖ со месеци и беше потечено, црвено и и течеше гној. Ја носев таму каде што ја вакцинираат и ми рекоа дека е вообичено, демек бурно реагира на вакцината. Во секој случај, успешно е вакцинирањето.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вакцини
26.5.2011 12:08:47   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Bebe82 истото ни се случи и нам. На ќерка ми местото каде беше боцната за БСЖ со месеци и беше потечено, црвено и и течеше гној. Ја носев таму каде што ја вакцинираат и ми рекоа дека е вообичено, демек бурно реагира на вакцината. Во секој случај, успешно е вакцинирањето.


Фала Тања на брзиот одговор user posted image
Значи ако нема реакција не е успешна. Изгледа кај нас не е успешна немаме ништо user posted image .

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вакцини
26.5.2011 15:28:01   
skorpijana
bebe82 dokolku nema nisto na mestoto kade sto e bocanata ke ja bocnat pak bidejki bsz mora da ostavi bezegce koe site go imame

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вакцини
26.5.2011 15:32:55   
Maca25
не мора да значи дека не е успешна. Кај ќерка ми јас не гледав ништо на рачето, ја проверував, се си беше мазно, но еднаш кога ја однесов на вакцина и реков на докторката дека ништо не и се појавило и дека најверојатно е неуспешна вакцината и таа ја провери и најде едно маааало лузниче ( што јас едвај го гледав) и рече дека се е ок.
така да не кревајте одма паника, нека го прегледа детето и докторот/сестрата што ставаат вакцини.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вакцини
31.5.2011 17:29:46   
riba79
ima li nekoja RR-rajka koja go nosi deteto na vakcini vo mlin balkan ?sakam da mi kazete kaj koja d-rka go nosite vaseto dete i kolku ste zadovolni?nie treba da se bockame pa me interesira?pozdrav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вакцини
31.5.2011 17:47:05   
rina13
da jas ja nosam maleckata vo mlin balkan kaj tatjana baevska vuckovic, ne deka sme ja birale tuku ona e vo dispanzer neznam dali ima nekoj drug pedijatar tamu,primavme 2 vakcini do sega,malce e komunjaria se od vremeto na komunizmot ko da ne e cisticko taka mi lici ,koga ke ides zemi si svoja tetra pelena za da ja presobleces vrz nea i so nea da ja izmerat,prviot pt bea mn neraspolozeni i so luti faci,valjda deka imase mn guzva a vtoriot pat istite bea ama ko novi lue nasmeani raspolozeni od uvo do uvo....

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вакцини
31.5.2011 18:01:51   
riba79
rina ,a kolku d-rki ima tamu?inaku ti blagodaram mnogu zasto mene mi kazaa navodno imalo po denovi d-rki koi ordiniraat zatoa prasuvamuser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вакцини
31.5.2011 18:29:41   
rina13
pa neznam dali ima drugi doktorki nie 2 pati ideme i dva pati bese istata doktorka,pregledot ne e nisto specijalno onaka 2 sekundi grloto go gleda i telceto i so stetoskop ke proveri i tolku,a za toa mislam deka e sposoben sekoj pedijatar,i posle toa ides kaj sestrite ti si ja drzis oni ja bockaat,a pred da vlezes kaj pedijatarot ti merat tezina visina sestrite..

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вакцини
1.6.2011 13:07:49   
bebe82
Фала женски бевме денес на доктор и ми рекоа дека вакцината е ОК. user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:00:50   
zapce
Zdravo ringerajki, nie utre sme na vakcinacicija Di Te Per, Hib i Polio prva revakcina i sikreno me faka stravuser posted image , ne porano kazano mi se place od ovaa vakcinauser posted image , voopsto nemavme prijatno iskustvo so vakcinava prethodnite patista, visoki temperaturi, kenkanje itn, utre so gospod napred daj boze polesno da mineme. avoopsto ne mi se nosi na vakcinacijauser posted image

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:02:59   
zapce
i edno prasanje ako znae nekoj, dali imate iskustvo so PENTAXIN vakcinata, dali moze sega po tri primeni dozi revakcina so nea, i dali ja ima kaj nas, kade se poracuva i kolku kosta.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:17:33   
Тања РР
Запче Пентаксим ја нема во МК, ние ја купивме од Грција но на клиника никој не се нафати да ни ја стави па на крај ја фрливме.  Стававме Трипацел на имунологија, тоа е прочистена Ди Те Пер.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:27:31   
riba79
zapce,utre e petok,zosto ne ja stavite vo ponedelnik nautro...ova ti go kazuvam zatoa sto velis deka imavte reakcija..mislam podobro ponedelnik da ne kaci temp.a faka vikend..vo sekoj slucaj tvoj izbor..ova e sovet od mojata d-rka na kerka mi za vakcini .pozdravuser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:27:48   
zapce

тања дали имавте реакции од Трипацелот
и дали си ги примаше заедно и полио и хиб


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:31:05   
Тања РР
Од Трипацел немавме ама баш никаква реакција, дури ни промена на расположението user posted image  а полио и Хиб примаше посебно, според распоредот што ни го направија во диспанзерот.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:33:20   
zapce

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

zapce,utre e petok,zosto ne ja stavite vo ponedelnik nautro...ova ti go kazuvam zatoa sto velis deka imavte reakcija..mislam podobro ponedelnik da ne kaci temp.a faka vikend..vo sekoj slucaj tvoj izbor..ova e sovet od mojata d-rka na kerka mi za vakcini .pozdravuser posted image

риба 79 мисламдека кај нас Штип има одредени денови кои вакцини кога се даваат, еднас така го однесовме среде недела не се секавам кој вакцина беше и не вратија, затоа што они ја отварале вакцината и вакцинирале со неа повеке деца имале распоред па затоа и така пракале покани, е сега не знам дали исто се донесува и за оваа вакцина.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:35:39   
zapce
тања уште нешто јас се извинувам ама навистина ме интересира, на твое барање ја ставивте трипацелот, дали тие ја имаат или се порачува од каде, колку и дали треба некаква препорака од матичен, имунолог или........

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:46:14   
riba79
edno prasanje od mene do tanja:moeto bebe ima atopiski dermatit..dali e taa dijagnoza dovolna za da baram upat od maticnata za na klinika za da primame acelularni vakcini? i kaj koj d-r vie bevte tamu i kolku ste zadovolni?blagodaram mnoguuser posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вакцини
23.6.2011 23:57:52   
Тања РР
Zapce ние ја стававме на наше барање но мораш да имаш препорака од матичниот педијатар и да има наведена причина зошто не смее да се вакцинира детето со обичната вакцина. Кај нас тоа беше предвременото раѓање, но кога бевме таму имаше и деца упатени да примат Трипацел заради тоа што многу бурно реагирале од обичната вакцина (kako вас).
Главен проблем е тоа што многу тешко се доаѓа до вакцината. Најчесто ја немаuser posted image  Треба да се јавиш на имунологија и да прашаш. Ако ја има во моментот ќе ти закажат за неколку недели а ако не ќе ти кажат кога да се јавиш повторно.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вакцини
24.6.2011 0:01:47   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

edno prasanje od mene do tanja:moeto bebe ima atopiski dermatit..dali e taa dijagnoza dovolna za da baram upat od maticnata za na klinika za da primame acelularni vakcini? i kaj koj d-r vie bevte tamu i kolku ste zadovolni?blagodaram mnoguuser posted image


Riba 79 навистина не би знаела да тикажам со сигурност но мислам дека дерматитот не поминува како дијагноза.
Ние бевме кад др. Ставриќ и јас сум доста задоволна од третманот. Првиот пат кога ја примавме вакцината ни земаа и крв и не задржаа на обсервација до 4 попладне.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?