|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
16.8.2013 15:16:51   
deluxe
Nie denes od posabajle otidovme so bebus da primi vakcina.Trebase ovaa BSG da ja primi na 9mes.ama mu se odlozi se nesto izleguvase nastinka,prolivce,zesko vremetouser posted image I taka duri denes na 8dena do prviot rodenden stignavme da ja primame...I opaaa bebusko ima crveno grlo,I malku noseto teci,I Ajde nazad si se vrativme bez bockiuser posted image .E sega BSG ja ostavame za pokasno posle taa vakcina sto se prima na 12meseci,bidejki ako sega primel BSG trebalo 6nedeli da pauzira so drugi vakcini.Znaci posle 24avg.odime na drugata famozna vakcina od koja se plasat poveketo roditeli ,dodusa I mene malku panika me faka,AMA ajde ke bide.Samo prasanjeto mi e zosto me prasa D.R za toa dali bebus jadel jajce?sto ima toa so vakcinata?I sto e tolku opasno kaj taa vakcina na godinka sto gi zbunuva roditelite?Se nadevam na odgovoruser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Вакцинирање на детето
23.9.2013 8:56:19   
Maria
Ние утре треба да примаме вакцина т.е.ревакцина таа што е на 7 .одиме во прво одделение.Вакцинацијата ке биде во школото,наставничката ни рече да не доаѓаме со нив,демек сама ќе се справела.Лелеее луѓе умирам од страв,зошто знам дека ќе се противи ова моево,а и некако мал ми е уште за сам да го пуштам на вакцина.user posted image
Ја прашав дали може да одиме со нив,да бидеме присутни и ние,ми рече како сакаме,ама подобро НЕ.
Ве молам за помош,незнам што да правам.user posted image
Дали да одам или да го оставам со наставничката?user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Вакцинирање на детето
23.9.2013 9:32:28   
mommy_angels RR
ах Марија , па и ние на таа возраст ја примивме таа вакцина на училиште,сами без родители,не грижи се се ќе помине во најдобар ред,ти после дома ќе си го мазиш и пазиш

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Вакцинирање на детето
23.9.2013 10:38:08   
Maria

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

ах Марија , па и ние на таа возраст ја примивме таа вакцина на училиште,сами без родители,не грижи се се ќе помине во најдобар ред,ти после дома ќе си го мазиш и пазиш


Ти благодарам за советот,знам дека сите го поминале или ке го поминат ова,но додека да помине...многу сум загрижена.
Мислев само кај нас е без присуство на родители,ама изгледа секаде е така.user posted image user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Вакцинирање на детето
24.9.2013 10:36:33   
Maria
Сега можам слободно да кажам дека ние родителите сме поголеми паничари од нашите деца.user posted image
Денес ја прими И. вакцината,си доаѓа дома среќен,не плачел, вели: Мамо, само си ги стиснав забите кога ме заболе и на докторката и реков дека ти ми кажа дека така нема да ме боли и навистина,не ме болеше!user posted image
Ццццц,а јас цела вечер око не склопив,го мислам како ќе помине.user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Вакцинирање на детето
24.9.2013 10:45:38   
fila
Moevo bebe trebase do sega da ja primi taa vakcina sto e na 18 meseci i jas se si ja odlozuvav sega ima 21 mesec i do koga ke mozam da ja odlagam zasto celo vreme noseto i tece i podkasluva i zatoa ne ja nosam

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Вакцинирање на детето
24.9.2013 11:36:30   
sandriana RR
Да не шпекулирам, ама мислам дека најмалку до 2 години може да се одложува, ако не и повеќе. И ние ја примивме со 3 месеци доцнење, бидејки го имавме истиот проблем - лани зимата и пролетта, секоја 2ра недела беше настината, па дури негде април/мај ја примивме. Никој ништо не ни забележа за доцнењето.
ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

Moevo bebe trebase do sega da ja primi taa vakcina sto e na 18 meseci i jas se si ja odlozuvav sega ima 21 mesec i do koga ke mozam da ja odlagam zasto celo vreme noseto i tece i podkasluva i zatoa ne ja nosam



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Вакцинирање на детето
24.9.2013 12:25:04   
mommy_angels RR
Јас сеуште ја одложувам таа од 13 месеци user posted image ,а детево еве ќе ми прави 18...ама имам подршка и од нејзината матична

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Вакцинирање на детето
24.9.2013 18:32:33   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Јас сеуште ја одложувам таа од 13 месеци user posted image ,а детево еве ќе ми прави 18...ама имам подршка и од нејзината матична



I jas isto taka,ama [to se mora,se mora,nz koj den 'e bide...

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Вакцинирање на детето
24.9.2013 20:33:53   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Сега можам слободно да кажам дека ние родителите сме поголеми паничари од нашите деца.user posted image
Денес ја прими И. вакцината,си доаѓа дома среќен,не плачел, вели: Мамо, само си ги стиснав забите кога ме заболе и на докторката и реков дека ти ми кажа дека така нема да ме боли и навистина,не ме болеше!user posted image
Ццццц,а јас цела вечер око не склопив,го мислам како ќе помине.user posted image


Па голем дечко е веќе, нема плачки.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Вакцинирање на детето
22.5.2014 17:49:46   
Bethany
Не знам каде е посоодветно да пишам, ако грешам преместете ме...

Ј има рубеола! И тоа многу очајно изгледа!
Е сега прашањето ми е како е можно тој да закачил вирусот, а е вакциниран против истиот пред година дена?
Нели ММР вакцина е и за тоа...

Се нервирам бидејќи кога читам на интернетов, секаде пишува дека заштита против вирусов е вакцината (во најголем број на случаеви веома ефективна, зборувам за статиите од УСА), значи вакцината што ја примаме на година дена. Па не знам до наши вакцини ли е , или што, ама која глупост е се... Зошто тогаш воопшто го вакцинирав? Ок, знаев дека не е доживотна гаранција, ама па штотуку ја прими малтене, уф аман веќе user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Вакцинирање на детето
22.5.2014 18:22:45   
Defne90 RR
Така е бетани но нашите вакцини овде што ги примаат децата се петовалентни а во сад и надолу по државите се поливалентни.И сигурно дека има разлика меѓу нив.Јас да ти кажам право сум ептен скептик и бев го голема дилема значи дали да ги вакцинирам децата или не.Ок знаев дека треба да се платат 500 евра што е навистина многу ама кога ќе си помислиш дека којзнае што има во тие нашиве вакцини ќе си речеш па детето ми е побитно од секакви пари.Ама ете си се утешив сите примаат и ние ќе одиме.А навистина сум исплашена ептен од нив.По сите статии што ги читам на нет па гледам има и некое здружение на граѓани против вакцинација на децата.Мислам стварно не би знаела како да постапам дури и ако би имале право на избор.Од една страна мислиш штетни,па од друга си мислиш што ако заболи од некоја опасна болест баш затоа што не ја примило вакцината.Важно сигурно е тоа дека тие воопшто не му даваат доживотен имунитет на детето,само привремено е.Па нели им ставаат вакцини и против мали сипаници и заушки па пак ги фаќа децата.Стварно не знам веќе што да мислам.Можеби да ги воведат поливалентните вакцини и кај нас би била поинаква ситуацијата.Само кога ќе биде тоа којзнае.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Вакцинирање на детето
23.5.2014 9:36:57   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Jas denes M ja nosev kaj predijatarot na pregled posto planiram vo petok zdravje boze da a vakciniram
Zdrava si e,nema potreba da cekam,malku mi fufka zaradi site zboruvanja okolu vakcinite ama so konsultacija so povekje luge nema prostor za panika
taka da ke ve informiram kako ke pomineme


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Epa nie sabajle si ja primivme DTP revakcina i sega za sega sme super.
Dr. Rece deka ovaa serija sto ja dobile predizvikuvala T i otoci pa se spremiv so paracetamol i acidi borici ama ok e se seva za sega za ponetamu ke vidime.. Mi padna eden kamen od srce ja mislev mnogu


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Мене уште не ми е однесен Михаил за оваа ваκцина само со одложувам демеκ да се затопли ама пусто ниκаκо да затопли ама изгледа ќе го носам наρеенава недела


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Мене уште не ми е однесен Михаил за оваа ваκцина само со одложувам демеκ да се затопли ама пусто ниκаκо да затопли ама изгледа ќе го носам наρеенава недела

И ние исто, а сега минатава недела беше малку настината, па ќе почекаме барем убаво да оздрави.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

vcera vecerta imase crvenilo okolu mestoto kaj sto bese bocnata,pa vednas I stavav oblogi so acidi borici,nemase T,nitu bese nesto omalaksana,denes epten bledo e crveniloto,valjda si e normalna reakcijata



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Вакцинирање на детето
23.5.2014 9:53:54   
VAGA2
Jas sega vo Juni treba da go odnesam na vakcina, ke ima 4god i 1mesec, ne sakam da odlozuvam, zasto stvarno me zamara so ja mislam! Samo ne znam kako ke go zadrzam so stomakovuser posted image ! Posle malku raat....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Вакцинирање на детето
24.5.2014 13:52:54   
Snowhite RR
Ете ние ја примивме ДТП вакцината на 4 години што се прима и тоа принудно, поради тоа што падна и го шиеја, а не беше вакциниран ни рекоа одма наредниот ден да одиме да ја прими, добро поминавме не крена Тт, малку првиот ден ми се пожали дека го боли рачето и толку, сега до 7 години раетuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Вакцинирање на детето
26.5.2014 13:06:38   
AnnaMolly RR
Јас требаше да го носам пред некоја недела, ама никако да најдам време. На средина на јуни имам неколку дена заостанат одмор стар, ако успеам да спојам бар 2 дена да седиме дома ќе го носам тогаш. А може и петоков, па тамам викенд дома сме си. До душа, до сега немал никаква реакција од вакциниве, па се надевам ни сега нема да има.
Ајде уште оваа и после дури на 7 години :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Вакцинирање на детето
15.10.2014 11:50:17   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Девојки, вчера мојата керкичка која е второ одделение и има 6,5 години примаше вакцина. Им дадоа полио и некоја ДИ ТЕ ВАКС ,...Јас помислив дека е ди те пер и се исплашив, бидејки детето секогаш ми реагирало многу лошо на таа вакцина, ама кога и кажав на докторката ми рече - не е оваа ди те пер, туку нова е - Ди те вакс.. Која е и што значи оваа вакцина поима немам...Знаете ли вие?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Миана јас колку што видов, тоа е Дифтерија и тетанус, (значи само пертусис нема од ДиТеПер). Еве и во календарот на вакцинација ги пишува тие вакцини за на 7 годишна возраст.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Вакцинирање на детето
16.10.2014 18:54:22   
Melanija RR
Минатата недела добив повик од диспанзер од Ј.Сандански, за да не потсетат за ММР вакцината ни била на ред.Супер таа се прима на 13 м а малиот ми им 13м. user posted image И викам па некасниме за што да ме потсетиш, почна да се правда мене ми дадоа список.И викаш а пишува таму дека последна вакцина примил пред 1 месец како да прими пак, не јас само да ве потсетам.Аха викам ок важи.

Само си вадат статистика кој кој месец /година е и зврцкаат без да погледнат во картонот.Збеснати се поради непримање и одложување на вакцинава.Го видов бројот па следен пат нема да кренам слушалкаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Вакцинирање на детето
18.10.2014 16:25:11   
katalina1
Dragi r-rajki posle podolgo vreme povtorno pisam tuka na forumov.Nie imame skoro 18 meseci i denovive treba da ja primime prvata revakcina na dtp.Sakam da cujam iskustva i soveti od mamicki koi ja primile,kako pominaa malite,imavte temp i slicno?!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Вакцинирање на детето
18.10.2014 18:08:03   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: katalina1

Dragi r-rajki posle podolgo vreme povtorno pisam tuka na forumov.Nie imame skoro 18 meseci i denovive treba da ja primime prvata revakcina na dtp.Sakam da cujam iskustva i soveti od mamicki koi ja primile,kako pominaa malite,imavte temp i slicno?!

katalina1, низ темава, а и во форум Бебе =ТУКА има доста пишувано искуства за оваа вакцина, прочитај.
Твојот пост ќе го префрлам и во таа тема.

Од мое лично искуство со поголемата ќерка - од симптоми имаше само блага темепратура. Отпосле извесен период забележав дека имунитетот значително и беше опаднат (после вакцината).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Вакцинирање на детето
11.11.2014 14:48:19   
Lacrymosa
треба деовиве да ја примиме ММР ама ќе почекам некој месец. настинати сме а и не нешто ми се брза

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 221
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?