|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:25:34   
mila28
Istoi i jas prv pat slusam deka ne smee ovosje da se jade psole dtpr vakcina? Jas milion posto sum ubedena deka imam dadeno ovosje toj den, bidejki dos ega nemam propustenod en bez ovosje da mu spremam. Mzoebi e vo pravo arh_diz, nesmees da vovedes nov prdukt poradi mzoni alergii, megutoa nitu toa nikoj mi nema kazano.
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

На нас никогаш до сега кога сме биле на вакцина не ни кажале дека не смеам да давам овошје



_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:26:38   
Cipi Ripi
Икана викаш нема проблем за млечни производи, епа ок тогаш. Ќе му направам житарици пошто му ги правам со кравјо, а после или вечер палента со сирење и павлака.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:27:43   
Beatris
Ципирипи кој ти кажал дека не смее овошје? Првпат слушам, после секоја вакцина си кркаме најнормално, каква поврзаност има овошјето со вакцината? Терај си како што си јадете и немај гајле


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:29:01   
Ikana
И јас исто кога бевме на ДТП и полио ми рекоа дека не смеам овошје да давам 24 часа. И потоа други ми рекоа дека прв пат слушаат за тоа дека не смее и дека они давале. Мене докторката така ми рече и јас ја послушав. За млеко, зеленчук и месо ми рече давај, ама овошје не. Која е логиката ни јас не знамuser posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:29:10   
Cipi Ripi
Како бе жени, што зборите, ааууу, па мене нај лош ден ми е кога сме на ДТП, не знам со што да го ранам дента. Секогаш ама секогаш ме предупредуваат и двете др и на здраво дете и педијатарот да не му давам овошје.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:32:47   
Beatris
Не знам, ние одиме во Идадија, никогаш ништо такво не ми кажале, освен да не и давам одма да јаде (или 1 саат) по вакцината да не случајно поврати поради полио-то со лажичка. Друго јок и сме си јаделе нормално се


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:39:56   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Не знам, ние одиме во Идадија, никогаш ништо такво не ми кажале, освен да не и давам одма да јаде (или 1 саат) по вакцината да не случајно поврати поради полио-то со лажичка. Друго јок и сме си јаделе нормално се



I nie isto. Detevo mi e dva godini i osum meseci i za ovosjevo prv pat slusam deka ne trebalo da se jade koga se dava DTP.
Nie se vakcinirame vo Bukurest so istive preporaki i se normalno sme si jadele.
Imav mnogu strav od ovaa vakcina ama fala Bogu site dozi gi primivme bez osobeni poteskotii. Naredna treba vo 2014 da primime.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 20:47:33   
pajce87
zdravo! Me interesira edna mnogu vazna rabota. Kerkickata mi e dva meseci. Ima kila i koga bev na pedijatar za da primi vakcina doktorkata i prepisa samo edna koja e bez reakcija. Vtorata sto trebase da ja primi na vtroiot mesec (koja e so mozna reakcija) ni ja prepisa koga ke imame tri meseci. Seto toa za malata da ne bide nervozna i da ne placi ovaj mesec.(bidejki ne smee zaradi kilata, i ni rece deka ako do tretiot mesec ne i se pojavat najverojatno se ke bide vo red) me interesira dali e vo red da se preskokni na vakov nacin vakcinata? pomosss baram brz odgovor

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 20:52:41   
Ikana
Обично кај вакцините важи правилото да не е порано, отколку подоцна. Така што не се секирај, битно да ја прими, дали месец дена покасно воопшто не е важно, поважно е да не е предвреме. Слушај си ја докторката и уживајuser posted image

(Одговор на членот pajce87)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 21:04:19   
Hunny
На нас ни рекоа само пола саат да не и давам да јаде и сокови да не и давам тој ден, за овошје не ни рекле. Јас и давав овошје. Не знам зошто не би смеело?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 21:17:09   
Ikana
И јас барав на нет и не најдов зошто не смее. Кој да ги знае докториве, сите различно кажуваат. user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 21:28:43   
Felly RR
И нас за овошје никој доктор до сега не ни рекол ништо. Само нови работи да не пробува неколку дена, за евентуално да не има алергиска реакција, и да не се знае дали е реакција од новото или од вакцината

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 21:56:30   
Paris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

На нас ни рекоа само пола саат да не и давам да јаде и сокови да не и давам тој ден, за овошје не ни рекле. Јас и давав овошје. Не знам зошто не би смеело?


Ovosje i sokcinja ne se davaat,za da ne napravi proliv ili da ja povrati vakcinata.Toa e poradi POLIO vakcinata,koja se dava so lazice.Taa treba da deluva vo crevata,pa zatoa toj den ne se davaat ovosje i sokcinja.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 23:17:23   
Ring
Ne treba da jade pola saat do eden saat posle vakcinata za da moze vakcinata da se resorbira od zeldnikot, i da se pazi da ne povrati za toa vreme, toa vreme e dovolno za da vakcinata se resporbira.....a posle toa normalno se jade
Nie se jadevme i super pominavme

ИЗВОРНА ПОРАКА: Paris


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

На нас ни рекоа само пола саат да не и давам да јаде и сокови да не и давам тој ден, за овошје не ни рекле. Јас и давав овошје. Не знам зошто не би смеело?


Ovosje i sokcinja ne se davaat,za da ne napravi proliv ili da ja povrati vakcinata.Toa e poradi POLIO vakcinata,koja se dava so lazice.Taa treba da deluva vo crevata,pa zatoa toj den ne se davaat ovosje i sokcinja.



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Paris)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Вакцинирање на детето
30.1.2013 9:35:49   
meU87

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Imate li informacija kade moze da se najdat procisteni vakcini? I na koj nacin moze da se vakcinira deteto so niv?



Ние ја земавме од Грција, околу 30евра е една доза(а нели треба три). Зависно од тоа дали сте ставиел ревакцина од ХепатитБ ќе треба да видиш дали да земеш петтовалентна или шестовалентна.
Искрено ти требаат врски за да ти ја стават, зошто треба низ комисии да поминете ,да ви одобрат, дали детето има потреба од таква или може да си прими ДиТе Пер обична. Незнам зошто го прават ова, кога едно што Инфанриксот е далеку подобра, друго што сам си ја купуваш. Како и да е, прво прашај си дали би ти ја ставиле за да знаеш дали да ја купуваш. Во Македонија ја нема со сигурност. Ова ми се се свежи информации зошто пред 6 дена ја ставивме првата доза.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Вакцинирање на детето
15.3.2013 9:52:01   
mama78
[PDF] Razumijevanje sigurnosti MRP vakcine - Unicef

Ovde procitav mnogu za MRP vakcina. Samo copy na naslovot i procitajte i vie
Se nadevam deka ke se informirate + nesto od dosegasnite soznanija a ako nekoj dr znae uste poveke kazete bidejki jas ete duri sega pocnav da istrazuvam za ovaa rabota. Prvoto dete ima 11 g a vtorovo sega 4mes. :D golema razlika haha. Pozz mamicki

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Вакцинирање на детето
13.5.2013 10:09:13   
anaana
nie sega kaj i da e treba da ja primime ovaa vakcina, nekako celo vreme mi e strav. lele aman ova vakcinive.
se nadevam deka dobro ke pominime
nesto da ne treba posebno da znam pred da ja primime vakcinava???

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Вакцинирање на детето
13.5.2013 10:33:20   
Beatris
Ако веќе сте решиле да ја примите гледај имунитетот на детето да е одличен пред примањето, и многу внимавање по примањето затоа што го прави имунитетот салата. Јас лично ја ставив на 18 или 19 месеци, сметав дека е прерано на 12-13

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Вакцинирање на детето
13.5.2013 10:45:53   
anaana
pa nie veke 14 meseci ke pravime kaj i da e. jas se nesto ja odlagam :)))
verojatno nareden mesec ke bide. mi e strav. sega zasega so imunitetov sme ok ama ke vidime sepak. bas ja citav taa statijata mama78 sto ja napisa pogore, pisuva od 12-15 meseci moze da se prima. pa ke pocekam uste malku

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Вакцинирање на детето
13.5.2013 11:17:11   
Beatris
Не е точно дека мора да се прими до 15, кај го пишува тоа?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Вакцинирање на детето
13.5.2013 13:24:11   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Не е точно дека мора да се прими до 15, кај го пишува тоа?


bas ja citav taa statijata mama78 sto ja napisa pogore, pisuva od 12-15 meseci moze da se prima. pa ke pocekam uste malku


Preporučeni uzrast za primanje prve doze MRP
vakcine je od 12 do 15 mjeseci.
znaci vo taa statijata taka pisuva ne go izmisliv jas
sigurno moze i pokasno ama ete pisuva deka preporacana vozrast e taa. moze ne e tocno ne znam jas ne sum doktor

< Поракaта ја уредил anaana -- 13.5.2013 13:25:15 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Вакцинирање на детето
13.5.2013 13:50:00   
Beatris
Сите вакцини се распоредени за одредена возраст, која според мене е вештачки наметната, и што покасно тоа подобро. Не реагира исто организам од 5 кила и 12 кила на пример, особено за овие 'левиве' вакцини - што покасно тоа подобро

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Вакцинирање на детето
15.5.2013 11:27:30   
srnicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Imate li informacija kade moze da se najdat procisteni vakcini? I na koj nacin moze da se vakcinira deteto so niv?



Ние ја земавме од Грција, околу 30евра е една доза(а нели треба три). Зависно од тоа дали сте ставиел ревакцина од ХепатитБ ќе треба да видиш дали да земеш петтовалентна или шестовалентна.
Искрено ти требаат врски за да ти ја стават, зошто треба низ комисии да поминете ,да ви одобрат, дали детето има потреба од таква или може да си прими ДиТе Пер обична. Незнам зошто го прават ова, кога едно што Инфанриксот е далеку подобра, друго што сам си ја купуваш. Како и да е, прво прашај си дали би ти ја ставиле за да знаеш дали да ја купуваш. Во Македонија ја нема со сигурност. Ова ми се се свежи информации зошто пред 6 дена ја ставивме првата доза.

Dali moze da mi kazes kolku vreme trae toj proces dodeka da ti ja odobrat vakcinata kakosto si pisala, toa odenjeto po komisii i dali i deteto go nosese na pregledi?

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Вакцинирање на детето
19.5.2013 14:46:49   
srnicka
MeU ke moze li odgovor

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Вакцинирање на детето
16.7.2013 12:02:48   
miana
Денес примивме ХИБ...Јас цело време мислев дека и дтп и полио ке примиме. Минатиот пат примивме се одеднаш и ми рекоа дека исто ке примиме и сега,арно ама сега беше некоја друга докторка на замена и ми рече дека ревакцината за дтп и полио се прима после 1 година од примањето на вакцината и ме врати за еден месец да дојдам..Денес ке видиме како ке поминеме со ХИБ ,сега за сега - добро е

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?