|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
2.10.2012 17:53:40   
Calypso
Син ми денес примаше прва ревакцина Ди-Те-Пер, полио и ХИБ, оние што се примаат на 18 месеци. Јас мислев дека е само Ди-Те-Пер ревакцина, ама всушност ги прими сите три што во пакет ги примаше на трипати до 6 месеци. Сега засега е добар, нема нешто изразена температура иако е топличок, само го боли ноџето кај што го боцнаа со Ди-Те-Пер. Сега наместо во раче или во газе, нови директиви биле во мускулот на ноџето, оти и газето било ризично место поради тоа што можело да биде повреден ишијадичниот нерв. Како и да е, вакцини има, барем така ми кажаа. Инаку, во Охрид го вакциниравме - требаше на 26 да одиме во Идадија, ама дојдовме тука за подолг период и решив тука да ја прима. Се надевам дека ќе биде добар ноќеска, не планирам да му давам ништо ако не крене над 38.5.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вакцинирање на детето
5.10.2012 19:42:25   
cleo
Denes trebase da ja nosime malata na vakcina DiTePer prva doza, ni bese zakazano od prethodno. Nie ne ja odnesovme bidejki ima samo 2,5 meseci, insistiram da ja nosam na 4 meseci. Imam prasanje do vas - dali da odam sega da prezakazam za koga kje ima 4 meseci ili togas samo da im otideme bez zakazuvanje? I uste edna rabota me interesira - dali moze na moe insistiranje da primi samo DTP i Polio, a posle da receme nedela-dve HIB posebno, bidejki smetam deka dve bockanja se golema trauma vo eden den za tolku malo bebe? Aj ve molam koj ima iskustvo da mi odgovori! Blagodaram

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вакцинирање на детето
6.10.2012 16:41:48   
amateuress
dobri ti se razmisluvanjata cleo, jas da sum na tvoe mesto bi ja odnela na 4 meseci bez prezakazuvanje, kje im kazes nesto: bila nastinata, pa ste patuvale, itn, itn... e sega sigurno kje ti napravat problem malce, kje ti se murtat, a moze i kje ti podviknat, ama mene vo takvi slucaevi od ednoto mi vleguva od drugoto izleguva... samo da ne si go macam deteto i da ne go izlozuvam na nepotrebni rizici.

i kje insistiras deka drug den kje dojdete za HIB i gotovo.

znaat i tie sami deka premnogu se 3 vakcini odednas za bebe (od koi 2 so bockanje), veruvaj mi. e sega nekoi se mnogu fini i imaat razbriranje, nekoi ne, samo neka zavrsat rabota ko sto treba :)

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вакцинирање на детето
31.10.2012 14:26:20   
lilicka
Денес примавме вакцина за морбили,срце ме боли колку плачеше се надевам нема да имаме некоја реакција вака ми е весела па ќе видиме наредните денови!!!

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вакцинирање на детето
6.11.2012 14:14:07   
Mimushka
Ние после вакцината за морбили немавме никакви реакции, се надевам и виеuser posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вакцинирање на детето
6.11.2012 14:26:33   
Annet
na kolku meseci tocno e revakcinacijava,kako ste goledav na kalendarot e na 18,a vasite deca nemaat 18 meseci? ili greska sum

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вакцинирање на детето
6.11.2012 14:51:42   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimushka

Ние после вакцината за морбили немавме никакви реакции, се надевам и виеuser posted image


Vakcinata za Morbili en opravi reakcija vednas tuku posle 7-14 dena.
Ako posle 14 dena ne se pojavi reakcija togas moze da se smeta deka deteeto en napravilo reakcija na istata.

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вакцинирање на детето
6.11.2012 16:55:59   
Hunny
Која е следната вакцина после третата доза Дитепер?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вакцинирање на детето
6.11.2012 23:16:51   
Beatris
И ние поминавме без никаква реакција на МРП. Еве утре е 21 ден. Мене ми кажаа дека може да се очекува од 4 до 28 дена. Најчесто, од 7 до 14 дена

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вакцинирање на детето
7.11.2012 11:48:04   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Која е следната вакцина после третата доза Дитепер?



Следна е МРП, на годинка. За неа задолжително јајце да се има пробано, поточно, белка.

Супер ако не сте имале реакција Беатрис, син ми само лесен осип имаше и тој траеше неколку часа. Некаде околу една недела после вакцината се појави, така мислам дека беше. Имам пишано понапред.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вакцинирање на детето
19.11.2012 9:56:58   
sandriana RR
Пред 12 дена и ние конечно ја примивме МРП. Во саботата и вчера имаше некоја бош температура од 37,4 и слабо јадеше. Во меѓувреме ни излегуваат горните 4ки заби.
Осип до сега нема јавено, ниту отоци (како заушки) - пошто д-рката ме предупреди и на тоа. Претпоставувам температурата е реакција од вакцината (бидејки синојка и утрово немаше) ?

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вакцинирање на детето
12.12.2012 11:45:06   
vezilka RR
Денес ја примивме последната вакцина што му беше останата на Никола до 2 години, ревакцинација на МРП. Ние оваа вакцина ја примивме лани кога имаше епидемија на сипаници во Мк. Никола тогаш имаше само 8 месеци, а таа се прима нели на 13. Во календарот не пишува дека треба ревакцинација на вакцината, ме чуди зошто не боцнаа пакuser posted image . И само таа ни е запишана во книшка со црвено, онака да штрчи, дали дека кога ја примил таа бил мал, па не можела да го има вистинското дејство user posted image , што знам! Ме фати некое шубе сега! И прашав за БСГто, дали треба тест, и докторкава ми вика треба, ќе дојдете во февруари, а таа што боцка, ми вика нема потреба да доаѓате, еве се гледа белег на рачето..а јас не дека баш го гледамuser posted image Значи ептен ме збунија денес,не знам што да правамuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вакцинирање на детето
12.12.2012 12:43:48   
arh_diz
Vezilka kaj nas se gleda super bsg vakcinata , ama tuka pravat sekoja godina proba .Ne e nisto strasno probata nema nikakva reakcija od nejze

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вакцинирање на детето
14.12.2012 17:12:54   
SkCura77
Многу сум нервна и се секирам, детево ги прими сите вакцини редовно и немаше лоши реакции, ама веќе имаме скоро 17 месеци а ММР вакцината уште не ја примил. На 13 месеци беше ужасно топло па не врати самата докторка, после тргна во градинка па се влечкавме болни 4 месеци и никако да дојде на ред да ја прими, а времето си поминува. Има врска нешто ако ја прими подоцна, а знам дека допрва треба други вакцини и ревакцини да дојдат на ред. Има ли врска и ако воопшто не ја прими, к`о за беља ете ако и тоа чудо не снајде??!! Ни јас не можам да му најдам белег од БСГ-то. user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вакцинирање на детето
26.1.2013 21:22:55   
mila28
Sin mi 8mi prema 9ti den(od MRP ) kaci temperatura i toa nokta vo 02h, 38,4..potoa cel den kacuvase bukvalno na 6-8 saati, eve deneska e 10ti deni e dobar, nemai temperatura, molam boga da ne kacuva poveke. Mu davav daleron sirup, cedeni sokovi, vitamin c i cicanje pocesto.

< Поракaта ја уредил mila28 -- 26.1.2013 21:27:55 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вакцинирање на детето
26.1.2013 22:08:55   
Bilence2
Imate li informacija kade moze da se najdat procisteni vakcini? I na koj nacin moze da se vakcinira deteto so niv?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вакцинирање на детето
28.1.2013 9:11:28   
bibabt
Zdravo na site majki , moeto bebence ima sedum meseci na 28 noemvri primi edna vakcina ,potoa na 11 januari uste edna ama na dvete racina od vakccinite ima kako topcina ,
mu gi masiram ama uste ne mu se pominati, mi rekoa deka so tek na vreme ke pomini dali nekoja majka ima takvo iskustvo so da prezemam dali e loso to so gi ima grutcinata

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вакцинирање на детето
28.1.2013 11:56:32   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibabt

Zdravo na site majki , moeto bebence ima sedum meseci na 28 noemvri primi edna vakcina ,potoa na 11 januari uste edna ama na dvete racina od vakccinite ima kako topcina ,
mu gi masiram ama uste ne mu se pominati, mi rekoa deka so tek na vreme ke pomini dali nekoja majka ima takvo iskustvo so da prezemam dali e loso to so gi ima grutcinata


Бибабт, не се секирај, навистина ќе помине. Син ми имаше на нога такво топче, бидејќи во нога му давале, и тоа не ги боли, ќе спласне со тек на времето. Можеш малку да намачкаш со павловиќева, така некоја помрсна маст и да го масираш нежно грудчето, ама и да не го правиш тоа, ќе помине. Дали се погодиле некој нерв, или едноставно таков и организмот (така ми кажаа една сестра на вакцинација, малку глупаво и беше објаснувањето, ал ајд) ама ќе помине.

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вакцинирање на детето
28.1.2013 12:30:29   
bibabt
fala mnogu za odgovorot ,go mackam so kremce pozdrav

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вакцинирање на детето
28.1.2013 23:25:23   
Palce
Vezilka jas mislam deka revakcinata na MMR e na 5 godini..Ne mi e jasno zosto vi ja stavile na 2 godini,...Po toksicna vakcina od taa nema..Mojata kerka ima 3 godini I uste ja nema primeno,a po se izgleda deka voopsto nema ni da I ja stavam..
SkCura..ne se sekiraj ako kasnite so vakcinata MMR..Mene povekje doktori mi kazaa deka deteto najdobro e da ja primi taa vakcina izmegju 2 I 3 godini...Taka da slobodno mozes da im kazes deka e nesto nastinato deteto I deka ke ja prima podocna..Inaku za taa vakcina zadolzitelno deteto treba da e zdravo pred da ja primi I da mu bide napravena krvna slika..Normalno I za drugite vakcini treba da e zdravo vo a za ovaa posebno...a ne kako sto vikaat...mu tece nose nisto ne mu e,moze da ja primi user posted image

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:15:00   
Cipi Ripi
Девојки, денес се вакциниравме ДТП и полио трета ревакцина, малку касневме поради фактот дека немаше едно време вакцини и со оваа се заостанавме. Е сега сакам да ве прашам нешто бидејќи не ја прашав докторката. Нели не смее да јаде сега 24 часа овошје, овошни каши и овошни сокови, дали смеам да му дадам денеска житарици, палента со сирење и кисело млеко??

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:17:12   
Ikana
Ципи Рипи, точно не смееш никакво овошје и сокови овошни, за палента не знам, ама зеленчук, месо и млечни производи слободно можеш да дадеш.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:18:40   
arh_diz
Cipi Ripi jas znam deka nesmee da se vovede nov produkt na denot na vakcinata ( za da ne se javi alergija ) ,a toa sto si davala mozes da davas slobodno.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:21:50   
Luci
На нас никогаш до сега кога сме биле на вакцина не ни кажале дека не смеам да давам овошје

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вакцинирање на детето
29.1.2013 11:23:47   
Cipi Ripi
Се од тоа што набројав имам дадено. Обично наутро ова време јадеме житарици и сега не знам дали да му дадам. Подоцна сакам да му дадам палента или гриз. Да му дадам ли или на млекце денес да бидеме, пошто син ми не може да изеде ниеден ручек од зеленчук ако нема малку јаболче колку да му ублажи вкус, само месо не јаде.
Ајде хелп за житарици и палентаuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?