|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцини
27.5.2012 18:18:25   
Felly RR
МАМА3, јас мислам најдобро консултирај се одма со педијатар. Тоа е реакција од вакцината, ама штом се јавила во таква форма, најдобро нека го види педијатар.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MAMA3)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Вакцини
12.6.2012 11:07:19   
mama m
Datocno eve i jas se javuvam na klinika za diteper vakcina bidejki imavme problemi so prvata doza no tamu samo mi kazaa deka nema da ima vakcini do septemvri isega sto jas da napravam moeto dete ja primi prvata doza isega vo juli treba da primi vtora doza ako ne ja primi nema zastita a setrata samo mi kreva ramenici i mi vika ne znam majka sto da vi kazam ama do septemvri nema da ima vakcini pa vo kakva bre drzava nie toa ziveeme plakas zdravstvo a koga treba da go vakciniras deteto nema vakcina ova gi preminuva site granici neznam sto da se pravi imal li nekoj drug vakov problem

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Вакцини
10.7.2012 11:45:31   
maki1
Pre tocno 7 dena ja primivme vakcinata za morbili,na 13 meseci i ete nekolku dena po red e nevideno nervozna i place duri mislam deka detevo ne go prepoznavam.Non stop e na cice samo saka da cica i so hranata e slaba denes i dadov Tachipirin pa ete sega spie kako bajce.Ni rekoa od 7-10 dena da ocekuvame reakcija od tipot otekuvanje pozadi usite,siten osip,i sega ke cekame da vidime sto od toa ke se desi.Ma da edvaj cekam da zavrsi reakcijava na ovaa vakcina i fala bogu zavrsivme do 2017 so vakciniranje.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот MAMA3)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Вакцини
10.7.2012 11:54:12   
Annet
maki 1 aj neka mine,a tocno na 13 meseci polni se vakciniraat ili po prviot rodenden so 12 polni? uffffffff taa opasna e vakcina leleeeeee

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Вакцини
10.7.2012 11:58:32   
Beatris
A има 14 месеци и кусур и уште не сум ја однела user posted image Се некако одлагаме, таман решив да ја носам се разболе и пак не отидовме. Сега се мислам дали да ја носам по ова пеколов на вакцина... user posted image Не знам и јас што е подобро

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:09:30   
kikicka
Исто и јас Беатриче,ум не ме фака ама ние за дитепер сме ,морбили ја примивме и тоа 2 пати во рок од година бе! Немаше никаква реакција од неа,ама ова за дитепер што викавте дека на жешко не себуцала ме мисли. ако заладе оваа недела ке ја носам!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

A има 14 месеци и кусур и уште не сум ја однела user posted image Се некако одлагаме, таман решив да ја носам се разболе и пак не отидовме. Сега се мислам дали да ја носам по ова пеколов на вакцина... user posted image Не знам и јас што е подобро



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:10:40   
Annet
ja sto sum pravela muabet so majki ne gi nosat na leto i ne sakaat ,i jas nesakam ,I na 14 avgust polni 1 god i ako e na ovaa zesktina ne ja nosam.bar eden mesec da ja odlozam.aman od ovie vakcini vekeuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:21:32   
kikicka
Ма нас дитењепер ни е одложена ехее ,требаше на 18м,не бевме овде и ја однесовме нели после 3 месеци и таму викаат не од морбили треба да се буца,и ја буцнаа од тоа.Од последната вакцина помина 1 месец и сега незнам,да не каснам. Аникако даотидам илида се јавам.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:37:46   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: maki1

Pre tocno 7 dena ja primivme vakcinata za morbili,na 13 meseci i ete nekolku dena po red e nevideno nervozna i place duri mislam deka detevo ne go prepoznavam.Non stop e na cice samo saka da cica i so hranata e slaba denes i dadov Tachipirin pa ete sega spie kako bajce.Ni rekoa od 7-10 dena da ocekuvame reakcija od tipot otekuvanje pozadi usite,siten osip,i sega ke cekame da vidime sto od toa ke se desi.Ma da edvaj cekam da zavrsi reakcijava na ovaa vakcina i fala bogu zavrsivme do 2017 so vakciniranje.


Маки, да знаеш дека има големи шанси едно 7 дена по примањето да качи висока температура и да и трае неколку дена. Кај нас тоа се случи.

А Беатрис, за морбили треба и вие да ја примите?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:39:55   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ма нас дитењепер ни е одложена ехее ,требаше на 18м,не бевме овде и ја однесовме нели после 3 месеци и таму викаат не од морбили треба да се буца,и ја буцнаа од тоа.Од последната вакцина помина 1 месец и сега незнам,да не каснам. Аникако даотидам илида се јавам.user posted image


Ние ревакцинацијата ди-те-пер ја примивме на 22 месеци. Моравме да одложиме поради операцијата, ама кога отидовме ми рекоа не е важно, важно до 2 години да ја има примено.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:45:38   
kikicka
Уф ми олесна АнаМоли ова чим е вака добро ке е. Ке ја носам секако,барем да залади малку,не си никако ни надвор на жешко ни на клима да го оставиш,како што се бесни.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:46:41   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ма нас дитењепер ни е одложена ехее ,требаше на 18м,не бевме овде и ја однесовме нели после 3 месеци и таму викаат не од морбили треба да се буца,и ја буцнаа од тоа.Од последната вакцина помина 1 месец и сега незнам,да не каснам. Аникако даотидам илида се јавам.user posted image


Ние ревакцинацијата ди-те-пер ја примивме на 22 месеци. Моравме да одложиме поради операцијата, ама кога отидовме ми рекоа не е важно, важно до 2 години да ја има примено.


Да МРП, ама не знам дали да ја носам о вруќиниве, а сакам да помине да не ја мислам... уфф аман веќе и вакцини и се, не знам што да правам, ако чекам да залади ќе треба у септември да ја носам а тоа некако многу ми е далеку...


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Вакцини
10.7.2012 12:46:43   
vezilka RR
Ете и ние ја касниме еден месец, море скоро 2..Тамам сакав неделава да го носам, ете ти ја инфекциичката на очињата. Ќе видам за другата недела.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Вакцини
10.7.2012 13:05:12   
AnnaMolly RR
А Филип за морбили ја прими на 10 месеци, па требаше на 18 ревакцинација. Ама кога го однесов на 22 за ди-те-пер ми рекоа па штом не сте го донеле на 18, сега не ни мора да ја прими. И така ладнокрвна беше докторката. Не дека ме караше што не сме биле, туку едноставно не морало ревакцинацијата... Чуда.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Вакцини
10.7.2012 14:40:57   
maki1
Lele vikate ke potrae ova a?Aman veke ovie dva dena e nepodnosliva,neke ni min.bez mene veruvajte zaedno vo race ja drzam i se banjam takauser posted image .stom ja ostavam odma rika ,ama ona znaete vristenje.I davam preventivno ,pa ke vidime,ajdeeee neka pomine i ova cudo.beatris ja bi te sovetuvala da ja bocnes i da ti se trgne od glava,pa i vp septemvri se vrukini golemi.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Вакцини
10.7.2012 14:42:15   
maki1

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

maki 1 aj neka mine,a tocno na 13 meseci polni se vakciniraat ili po prviot rodenden so 12 polni? uffffffff taa opasna e vakcina leleeeeee


Anet neznam dali mora na 13 meseci ili so polni 12,nie ja odnesovme d aja primi poslednata doza za meningit i ni vika dr.,a sega i za morbili i posle ste slobodni do 2017.I aj i taa ja primivme.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Вакцинирање на детето
18.8.2012 14:16:54   
penelopa
Анет тука има коментари за таа вакцина
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Od MMR vakcinata nokeska M kaci temperatura 38.9 mu dadov paracetamol mu se spusti eve go sega e vesel si igra nema temperatura.Kolku dena trae temperatura od ovaa vakcina
Јас за оваа вакцина прочитав многу лоши искуства дека дури може да предизвика и аутизам кај детето. Син ми уште ја нема примено и незнам дали воопшто ке ја прими бидејќи содржи јајчни белковини а он е алергичен на јајца. Најчести реакции се покачена температура и тоа 7-10 дена по вакцинирање, благ осип по телото, плачливост посебно навечер, отеченост на лимфните чворови. Баш ме интересира како поминале вашите деца мислам тие што ја имаат веќе примено.


< Поракaта ја уредил penelopa -- 18.8.2012 14:18:31 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Вакцинирање на детето
1.10.2012 21:54:07   
light
Mmicki mnogu sum zagrizena za mmr vaksinata koga treba da se prima dali tocno na 12 meseci nie bevme malku bolni i ne ni ja dadoa vaksinata ,sega pocnav so belka i izgleda ima reakcii sega treba da cekam edna nedela i da vidime mnogu sum zagrizena

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Вакцинирање на детето
1.10.2012 22:06:33   
Natuska85
Ние имаме 17 месеци и уште не сме ја примиле ммр.Планирав денес да го носиме,ама па синоќа една комшивка ми вика морало барем 3 недели да помине откога пиел антибиотик,а ние пред 10 дена го завршивме лекокларот и пак не го однесов.Се мслам дали овие денови да го носам или кога ќе се вратиме од Гевг.(ми е страв таму да не јави реакција) значи негде после 3 недели ќе му дојдеuser posted image .Знаете позврзаност вакцина со антибиотик како оди??

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 1.10.2012 22:09:11 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Вакцинирање на детето
1.10.2012 23:21:30   
temjanuska75
Знаете ли дали има дитепер вакцини, бидејки пред еден месец само таа ни остана рекоа немало и ни закажаа за октомври.

А за ммр М ја прими покасно, бидејки беше на антибиотик, и кога ми правев крвна слика 10 дена по антибиотик за вакцината, ми покажа покачени леукоцити. Тогаш ми кажаа дека организмот уште се бори со болеста ако нема симптоми, и дека после антибиотик треба 3 недели да поминат за вакцина.
А симптоми не појави никакви од вакцината, може малку на грбчето да беше исфрлан, ама јас мислам дека беше од топлото, многу е склетчијаuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Вакцинирање на детето
2.10.2012 10:33:12   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ние имаме 17 месеци и уште не сме ја примиле ммр.Планирав денес да го носиме,ама па синоќа една комшивка ми вика морало барем 3 недели да помине откога пиел антибиотик,а ние пред 10 дена го завршивме лекокларот и пак не го однесов.Се мслам дали овие денови да го носам или кога ќе се вратиме од Гевг.(ми е страв таму да не јави реакција) значи негде после 3 недели ќе му дојдеuser posted image .Знаете позврзаност вакцина со антибиотик како оди??


Леле и ние уште не сме ја примиле, се денес утре... Те носете тече, те ова она, стварно не знам кога ќе ја примиме вакцинава

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Вакцинирање на детето
2.10.2012 10:59:31   
Bethany
Ние ја примивме ммр вакцината минатата недела, значи точно пред 7 дена, немаше никаква реакција, и баш и денес гледам каков е бидејќи имам прочитано да реакција може да се пројави и после 7-10 дена. Се надевам ќе биде добро и понатаму.
Инаку, докторот пред вакцина прво ме има прашано да ли бевме болни во скоро време и да ли има јадено јајце.
Јас го прашав и за таа поврзаност со аутизмот, бидејќи и самата бев малку исплашена поради прочитаното на интернетот, ама тој ми кажаа дека ако дете нема предуслов за аутизмот ( а тие симптоми се гледат) нема проблем никаков.
Ете тоа беше неговиот одговор. Знам дека е многу дискутабилна тема околу аутизмот, ама јас сакав да споделам само моето искуство.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Вакцинирање на детето
2.10.2012 11:07:50   
sandriana RR
И ние имаме 13 месеци и сеуште не ја примивме ММР-од причини температура, па ужасна кашлица, па сега сме уште со антибиотик-и ќе остане здравје за крај на месецов или почеток на ноември-зависи од ситуација. Педијатарот рече дека не е стршно ако ја одложиме, додека не оправиме малку имунитет.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Вакцинирање на детето
2.10.2012 14:22:35   
Luci
За ммр докторите најчесто кажуваат дека дава реакција од 7 до 10 дена, но во реалноста периодот е малце подолг, поточно до 21 ден(бар така викаат др.доктори) Ние качивме Т точно на 10-тиот ден, не држеше 3 дена ми се чини. Лошо е што по неа многу им опаѓа имунитетот на децата, ама што е тука е, мора и тоа да се помине. За дтп вакцини рекоа дека треба на почеток на октомври да добијат. Ние имаме закажано ревакицна дтп на 29 октомври и после сме раат до 4 години

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Вакцинирање на детето
2.10.2012 15:26:53   
mila 3

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ние имаме 17 месеци и уште не сме ја примиле ммр.Планирав денес да го носиме,ама па синоќа една комшивка ми вика морало барем 3 недели да помине откога пиел антибиотик,а ние пред 10 дена го завршивме лекокларот и пак не го однесов.Се мслам дали овие денови да го носам или кога ќе се вратиме од Гевг.(ми е страв таму да не јави реакција) значи негде после 3 недели ќе му дојдеuser posted image .Знаете позврзаност вакцина со антибиотик како оди??


zarem i toa ima vrska, nie pred 7 dena go ispivme situpceto. sakav utre da go nosam, dodeka sme zdravi user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?