|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2015 13:10:34   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: martina88

mnogu me iznerviraa vo fondot nema da mi vratat ni denar za inekciite zatoa sto nemam izvestaj od transfuziolog od drzavna institucija a mene mi gi prepisa inekciite doktorot sto mi go pravese invitroto vo sistina ufff primiv 100 inekcii i dobro ke mi dojdea parite ama nisto .Se samo da ne dadat pari ne mi se veruva.


100 x 200 денари отприлика беше една мислам....тоа се 20 000 денари, машала една плата, исто и мене ми се случи ни во Систина ни во Ремедика не кажуваат асално како може поврат да се побара на парите и потоа кога ќе одиш во ФЗО, ништо.....кри ви се докториве по приватниве или сестриве, не кажуваат убаво демек со извештај од докторот и матичен можело, како не бе, без трансфузиолог многу потешко дека ќе можеш да земеш пари... бар да кажат претходно пред трансфер, па да одиш до трансфузиологија да добиеш извештаи и после мирна глава...

Пиши бар дали си бремена, дали беше успешно ИВФ, да не ти отидоа џабе парите? Те нема на форумов за ИВФuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2015 13:53:10   
Hopeful RR
Девојки, пред некој ден правев муабет со еден лаборант чија жена примала клексани постојано во тек на бременоста (ивф бременост во Систина). Исто заради вакви процедури го одбиле од фзо, но се нашол еден дечко таму кој како на близок, му рекол дека мора да ги одбијат по службена должност (ради документи и потврди), но дека ако тужи на суд, сигурно добива, бидејќи клексаните се секако покриени и мора да бидат рефундирани, без оглед на постапката и без оглед на тоа кој доктор ги препишува. Од фзо веројатно одат на варијанта дека ретко кој ќе се заинаети до толку за да оди на суд, повеќето се обесхрабруваат, а тие си штедат. Кај овие постапката е во тек, секако е спора, но адвокатот им рекол дека сигурно ќе добијат, исто како и дечкото вработен во фзо. Така што, ако се работи за поголема сума, консултирајте адвокат и тужете, не им ги простувајте парите. 20.000 ден ич не се малку пари, башка што нема потреба да ги давате. Се надевам оваа информација ќе ви е од помош user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.2.2015 11:08:25   
martina88
Da bremena sum veke 19 nedela user posted image zatoa ne sakam da se nerviram ama ne e fer za eden dokument koj mora da bide od drzavna institucija pa zarem drugite ne se doktori i ne se vazi nivnoto mislenje ama toa e neka sme dobri da rasteme pa parite veke se potrosile a za advokat nemam zivci da idam i po tie vrati i togas sigurno ke trebaat eden kup dokumenti ☺

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.3.2015 22:22:47   
LoveableMe RR
Денес бев кај матичната општа и ме фати некој инает прашав за клексаниве. Ми рече јас не знам дали можам да ти дадам извештај, сепак ние општите даваме извештај за клексан за вени и слични состојби и замислете, имало можност да се напише на извештајот - обучена да ги прима дома - па потоа ги носеле во ФЗО и им ги рефундирале парите!!

Вика ајде дојди кога сме во смена со гинекологов, да пробам да му објаснам, па да ти напише така и да се носи во ФЗО. лелее ми идеше да го најдам во тој момент гинекологов мој и да го запалам, мм го маткаше претходно не можело вака, требало таму, на приватно со сестра многу коштало, значи стварно дива лига ова докториве се станати за никаде.

Дали имал некој ваков извештај поднесен во ФЗО - обучена да прима дома? За некој ден ќе ви пишам што сум направила.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 8:15:22   
Malecka23
Zavcera bev vo fond da podnesuvam za refundiranje na kleksanite.Prvata tura mi propadna posto ne ja znaev skroz procedurata i me maftyaa samo doktorive.Sega za vtorite mi bese potreben samo izvestaj od transfuziologija kade bese napisana terapijata smetkopotvrda za kleksanite i i izvestaj sto go zemav od kaj maticnata deka tamu sum gi primala ustvari jas sekako doma si se bockav.Samo koga mi gi prepisaa odma otidov kaj maticnata da me zapise da pocne da me vodi koga gi primiv otidov mi dade potvrda kucana na pc vo tri recenici i mi ja vazea.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 8:17:27   
Malecka23
Ako saka maticnata da gi izleze vo presret moze a za takov izvestaj obucena za doma prv pat slusam a i tesko nekako mi se veruva deka nekoj ke ti priznae toa mislam vrz baza na sto?taka zapni i malku nema nikakov problem moze da kucne 3recenici

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 10:01:23   
martina88
Mene mi propadnaa parite zatoa sto nemav izvestaj od transfuziolog od klinika ama maticnata mi pisuvase receppti spored fiskalnite i za sekoj den jas se potpisuvav na krajot posle datumot i edna lekarska potvrda deka sum gi primala kontinuirano so datum.taka da toa bese vo red vo fzo osven izvetaj sto nemav i 20000 den.taka mi otidoa.Zdravje ☺

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 10:44:51   
LoveableMe RR
На формуларот од ФЗO пишува:

- специјалистички извештај или отпусно писмо со назначена терапија (со установа која има договор со ФЗО)
- потврда од здравствена установа (која има договор со ФЗО) за апликација на лекот ако се работи за лек во ампуларна форма
- фискална сметка (оригинал) од аптеката која го издала лекот
- трансакциска сметка на подносителот

Е сега, бидејќи пишува само ако се работи за лек во ампуларна форма, а клексанот не се во ампули, туку готови инекции, ми има логика да даваат со упатство дека е обучен пациентот. Докторкава ми кажа дека за проблеми со вени, општиве им давале таков извештај на пациенти и им ги враќале парите.

Дали може некоја од вас да ми сликне и прати извештај, како стои со два три реда од матичниот дека таму сте ги примале инекциите? Да му покажам на мојов, пошто очигледно не знае да работи. Фала виuser posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.3.2015 10:45:02 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 13:37:54   
Malecka23
Ne mozam da ti go sliknam ama vaka ke ti go napisam.
Po dobien specijalisticki naod od transfuziologija osigurenikot toj i toj so adresa i maticen broj e pod taaa i taa terapija.Prepisani se tolku i tolku clexani.Pacientkata od-do datum ja ima primeno celata prepisana terapija.tolku

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 13:39:52   
Malecka23
jas duri ne se ni potpisuvav na recepti ili bilo sto.Malku mi bese somn itelno dali ke mi go prifatat ama bez problem mi go zemaa.Inaku ako ste nevraboteni i ste osigureno preku vasiot soprug treba kopija od transakciska od soprugot ne od vas

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 13:45:25   
LoveableMe RR
Ok фала многу ова е доволно, така ќе направам, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 14:19:58   
LoveableMe RR
Да ве прашам копија од трансакциската картичка, на која го пишува бројот треба да се однесе во ФЗО или некој дргу документ од банка?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.3.2015 16:29:06   
gina
LoveableMe treba da im go pises brojot od transakciskata smetka od kade sto zemas plata od karticka ama ne brojot na kartickata tuku od livceto od smetkata
nas ne ni barat dokument za toa tuku im pisavme broj od transakciska smetka i ne na taa tuku na stara smetka od druga banka ni prefrlile pari ja nasle negde vo kompjuter
nas dosega samo 2000den ni imat prefrleno za drugite inekcii uste nisto utre treba da podnesam novi dokumenti i samo so podavam ama nema nisto user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.3.2015 12:31:54   
nadez vera ljubov
zenski izvinite sakam da ve zamolam za broj od fzo da se javam da prasam dokumentacijata za clexane za refundiranje ja podadov na 23.01.2015 se uste nemam nikaov odgovor pa ako nekoja znae broj neka pise.blagodaram

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.3.2015 12:41:04   
gina
nadez vera ljubov jas samo podavam za fraxiparine i nemam nikako odgovor od oktomvi mesec podnesuvam i dosega mi imaat prefrleno samo 2000 den i prasav vo fondot kaj nas mi rekoa nemalo isplata sega se menuvale direktori se kasnelo
a za broj vidi na nivnta stranica mislam deka imaa broevi

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.3.2015 16:40:54   
martina88
Trudnicki da ve prasam nesto od clexanite mi se pravat mnogu modrici i me boli mestoto neznam poveke kaj da se bocka se mackam so hepatrombin ama mislam deka e gjabe pa nesto da mi preporacate?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.3.2015 17:37:58   
kapina
Dali nekoja od vas znae kolku ke me kosta ispituvanjeto na transfuziologija koja od vas kolku platila ako moze da mi kazete

Inace za kariotip i za kariogram za mazot dava upat opstiot maticen lekar ili urolog taka mi rece edna prijatelka sto bea vcera na toa ispituvanje

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.3.2015 22:30:13 >

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 13:00:00   
nadez vera ljubov
vcera mi stigna izvestie deka ne mi e odobreno refundiranje na kleksanot .neli jas sum so ivf so vaucer od fondot odobren obrazlozenie za negativniot odgovor kleksaneto ne odi vo terapijata za ivf odobren so vaucer kako fostimon i dr terapija .sto ima vrska kleksanot so ivf.dokumentite ne odele na republicko nivo nego za toa resavale vo podracnata sluzba .podnesov zalba i sega ce gi pratele so se zalbata i dokumentite vo ministerstvo za zdravstvo skopje.se javiv vo ministerstvo za zdravstvo dokumentite se vo red

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 14:17:13   
nina.darko
Nadez vera ljubov mene pa vcera mi stigna izvestie deka mi e odobreno refundiranjeto na Fraksiparine a i jas vbev do vaucer za ivf od fondot.. Stvarno se za nikade pd fondot. Pa ne treba da imaat dvoen arsin- na edni gi vrakaat na drugi ne!! Gluposti

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 14:36:14   
gina
devojki pa mene mi nema stignato nisto od fond a samo podnesuvam za frahiparin

nadez vera ljubov dali ti gi fratija dokumentite i so istiye podnese zalba ili si imase kopi jas nisto nemam se mi se tamu ama nemam nikakov odgovor

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 14:39:51   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: martina88

Trudnicki da ve prasam nesto od clexanite mi se pravat mnogu modrici i me boli mestoto neznam poveke kaj da se bocka se mackam so hepatrombin ama mislam deka e gjabe pa nesto da mi preporacate?



i kaj mene isto sega mene ne mi se pravat modrici ama mestoto mi potekuva i se mackam so hepatrombin ama ne mi pomaga i stavam po nekogas listovi od zelka i jas poveke nema kade da se bockam od oktomvri se bockam i celata sum so topcinja vo stomak prekinav taka mi rekoa e sega pocnav vo noga i raka ama nema poveke mesto user posted image

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 17:20:17   
nadez vera ljubov
Гина не ти ги враќаат документите. Напишав жалба рачно и се потпишав. Документите се кај нив и заедно со жалбата ќе ги пратат во министерство за здравство скопје. Јас мислев дека кога подаваш ги праќаат во фзо скопје и тамо да одлучат ама не одлучувале во подрачната единица. Сега со се жалбата ќе ги пратат не во фзо скопје него во министерството за здравство скопје. Кога се јавив во министерството за здравство скопје пред да ги подадам документите бидејќи овде не сакаа да ми ги земаат имав извештај од петановски од ремедика а таа е приватна клиника ми рекоја во скопје нема врска само подај и копија од ваучерот одобрен од фзо за ивф ми рекоја без проблем ќе ми одобрат. Овие од подрачната фзо не одобрија.. Секако мора да чекаш писмен одговор

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 19:26:13   
Malecka23
Zenski slucajno nekoj da ne znae za kolku vreme gi prefrlaat parite od clexanite odkako ke ti stigne resenieto deka e odobbreno.Denes mi stigna i ne se bas 80% ko sto zborat ama ajde nema veze samo ne znam za kolku vreme prefrlaat

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.3.2015 20:14:49   
nadez vera ljubov
na sole i stignalo odobrenie pred mesec i uste nema pari pusteno katastrofa

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
30.3.2015 14:31:59   
Malecka23
Zenski znae li nekoj koga ke pocnat so isplata?Mene veke mi stignaa dve resenija deka mi se odobreni i toa za mn brzo vreme a nit vo resenieto pisuva koga ke bide isplatata nit vaka znam.Eve vo cetvrtok veke ke podnesuvam i za tretata tura

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?