|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.2.2016 21:05:04   
Bea
Ловабл, ако добро разбирам - демек мораш кај матичниот да се боцкаш за да ти даде извештај?
Нема врска. Јас за првата тура од 14 се боцкав кај матичната, а за викендите од јане сандански ми запишуваа дека ме боцнале, мада тие потврди матичната не ми ги ни побара, ниту пак било каква евиденција дека сум се боцкала кај неа.
Втората тура мм ме боцкаше. И? Зошто да не даде извештај? Оваа мојава дури ме охрабруваше мм да ме боцка, а сестрите му покажаа како и на крај без никаков проблем ми напиша извештај.
Мислам дека е до докторката, пробај да се договориш, инаку само она може извештај да ти даде за во фонд.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.2.2016 21:09:58   
LoveableMe RR
Беa, мoиве мaтични вo Неурoмедикa не сaкaa дa ми дaдaт пoтврдa без дa ме бoцкaaт тие. Акo не мoжaм дa нaјдaм пoтврдa oд другo местo, ќе требa oд џеб дa си ги плaтaм.....зaтoa сaкaм нa ГАК дa видaм дaли мoжaт дa ми дaдaт.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
11.2.2016 21:17:19   
Bea
Те разбирам, сакам да кажам дека нема пречка да ти даде матичниот, ама етенза воља се работи очигледно.
Инаку и јас сум уште со клексан, последните 2 пати сама си ги плаќам, зошто на трансфузиологија ми викаа дека нема потреба, а докторката и Димитров викаат - терај до крај. Многу пари се за од џеб, ама толку ми е мака веќе од таа џунгла на трансфузилогија, мољакање по шалтери, како животни да сме, а не трудници, што со мм рековме налет!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.2.2016 10:35:07   
bitolcanka82
loveable izveshtaj deka si gi primala moze d ti izdade sekoj koj ima dogovor so fondot za zdravstvo.Taka da ako neska maticnata a mozesh od Gak da nabavish nema problem i toj ti vazi.Pozz

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.2.2016 11:20:51   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bitolcanka82

loveable izveshtaj deka si gi primala moze d ti izdade sekoj koj ima dogovor so fondot za zdravstvo.Taka da ako neska maticnata a mozesh od Gak da nabavish nema problem i toj ti vazi.Pozz


Фала ти многу,ваква информација ми требаше дека сум ги примала некаде каде што има договор со ФЗО. user posted image

A, да, кога зборувам за матичен, мислиме на општ матичен така, или треба матичен гинеколог?user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.2.2016 11:21:37 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.2.2016 13:53:20   
bitolcanka82
jas gi primav doma a izveshtaj mi potpishaa kaj maticniot ginekolog i nemav nikakov problem.Mozi i opsht maticen ili Gak ili bilo kade ima dogovor so fondot.Samo mislam ne vazi od privatnite kliniki i bolnici.Pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
12.2.2016 14:08:12   
Kvisko
Јас земав потврда од општ матичен и без проблем ми рефундираа пари.

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.2.2016 22:47:39   
gina
LoveableMe mene maticnata opst dr. mi davase potvrda deka tamu sum gi primala a na tranzfuziologija mi dava izvestaj deka treba da gi primam pa posle mi pravea problemi imam pisuvano i nanazad iod tri apteki zemaz potvrda

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.2.2016 22:53:13   
MademoiselleNina
Да се пријавам и јас, од денс сум примачка на Келсан user posted image
Читам и се изненадив дека тие всушнот не одат на рецепт... туку има процедура за поврат на средства, ајдеееее
Ај да бараме да се смени законот user posted image

Инаку како си ги ставате сами? Па тоа боли, или јас сум многу осетлива. Јас ќе барам некој да ми ги става, шанси нема сама да се боцкам

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
19.2.2016 22:54:50   
LoveableMe RR
gina, се дoгoвoрив сo гинекoлoгoт мaтичен дa ми дaде пoтврдa декa сум се бoцкaлa, a
сoпругoт земa фискaлнa и сметкoпoтврдa oд aптекaтa, плус извештaј oд трaнсфузиoлoг.

Мене не ми се дoпaѓa бoцкaње вo стoмaк зoштo немaм ич мевце тaму, пa се бoцкaм вo рaкa, a денес се бoцнaв и вo нoгa, нa нaдвoрешнaтa стрaнa, видoв нa нет декa мoжеби тaму дa се бoцкaм. Кoи де вaшите искуствa? Се бoцкaлa ли некoјa oд вaс вo нoгa?

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 19.2.2016 22:57:09 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2016 16:24:21   
LoveableMe RR
Еве еднo видеo зa aплицирaње нa инекциите

https://m.youtube.com/watch?v=-zvnp7OjXb4

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2016 17:22:05   
SOLE
Јас уште од старт сум на клексани прво од 20 а сега почнав од 40, и навистина веке се чудам каде да ги ставам цела сум модрици по рацете а овие од 40 па и повеќе ме болат, во стомак нема шанси да ги ставам пошто веке ми е голем user posted image ама може да пробам во нога, инаку маш ми ме боцка а кога го нема сама се боцкам и немам гајле се навикнав.

< Поракaта ја уредил SOLE -- 20.2.2016 17:24:08 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2016 18:49:01   
Kvisko
Јас примав два пати по 40 цела бев модрици во рацете зашто само таму ги ставав прочитав дека во нозе ресорпцијата бил помала. За намалување на модриците помагаат облоги од алкохол или растворете морска сол во вода и мажлаки ставајте ги и менувајте ги почесто. Во крајна линиј може и Хепатромбин неколку дена да се става.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2016 19:23:05   
LoveableMe RR
Oд супрефaктoт немaв мaкa нит мoдринки, a oд клексaнoт уште нa пoчетoк имaм мoдринки и пaникa ме фaќa, мaчкaм хепaтрoмбин aмa не ми изгледa декa пoмaгa. Читaв декa пo инекцијaтa, не требa дa се дoпирa местoтo сo туфер и aлкoхoл oд претхoднo, туку нa негo дa се стaви кoцкa мрaз. Ќе прoбaме вечер сo мрaзoт, пa ќе пишaм дaли е успешнo.

Акo имa некoјa пoзитивнo искуствo без мoдринки, јa мoлиме дa спoдели. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
20.2.2016 23:04:38   
kapina
Jas pak takva maka so modrici nemav no mi gi stavase maticniot ginekolog fraksiparin primav vo ramoto i gajle nemav

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 17:28:25   
gina
LoveableMe super sto si se snasla jas mislam deka mozes i izvestajot od Ivanoski da go podneses neli ti pisuva sto terapija primas jas prvite tri meseci go podnesuvav izvestajot od Lazareski i mi go prifatija i mi refundira sredstva


e devojki so bockanjeto izdrzete jas se bockav 9 meseci mi gi prekina edna nedela pred da se porodam jas uste imam modrici i uste me boli mestoto nemav poveke mesto kade da se bocnam prvo 3-4 meseci se bockav vo stomak i vo raka sekoj den menuvajte mesto edno vreme samo vo stomak da gi zazdravam racete posto poveke vo stomak ne smeese pa posle vo noga i raka ama vnoga mnogu me bolea i veke poslednite meseci nemozev da izdrzam koga ce me bockase mm placev koga ce e videv inekcijata mene mi se pravese golem crven plik koj po nekoe vreme izsceznuvase
no se pominuva i se zaborava koga ce gi gusnete bebuskite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 18:21:45   
LoveableMe RR
gina, се сoглaсувaм сo тебе декa зa децa вреди се дa се нaпрaви и се зaбoрaвa, aмa кaкo пoсле тoлку време oд пoрoдувaњетo имaш мoдринки и сеуште те бoли и не пoминувa? Кoнсултирaше ли лекaр?

Гледaв еднo видеo и ме чуди oвие вo стрaнствo или пoдoбрo oд нaс знaaт дa aплицирaaт или не знaм штo дa кaжaмuser posted image

https://m.youtube.com/watch?v=GoJdofjXQZ4

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 20:06:08   
lolla RR
Јас примав клексани по царскиот (тие 5 дена во болница по протокол) и модрици ми стоеја до летото, знали 5-6 месеци. После ги однема.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 21:43:51   
kapina
Mm ne dava doma inekcii da si stavam i sekojden morav da se kacuvam i da se simnuvam od petti kat i superfakt sakav sama da si stavam ladnokrvna sum za takvi raboti no ne dava

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 23:16:37   
gina
LoveableMe pa tolku mnogu bockanja boli mestoto koga ce se bucnam i da imam modrinki na nozete ponezno bilo mestoto ja prasav maticnata mi rece so tek na vreme deka ce izceznat i trebase da mackam hepatrombin se mackav dur se porodiv pa posle poragjaj nemav vreme jas se mackav so gel i poubavo mi bese nego se kremastiot hepatrombin i nemase kade da se bocka samo na isto mesto poslednite meseci ne vlagase i iglata i posle primav pojaka doza i poveke bolea i peceauser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 23:39:31   
MademoiselleNina
Мене за сега ми ги ставаат во Систина, но ќе мора да сменам. На други места, мислам во абуланта дали се плаќа? И ако се плаќа - колку се плаќа?
Сакам да најдам некоја локална амбуланта, а тука кај што живеам има две, па ќе се распрашам.
Сама мислам дека никогаш нема да се боцкам, боли!
Да не има некоја замена за Клексан? апче некое?user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.2.2016 23:56:49   
kapina
fraksiparin se slicni inekcii so kleksanot a i poevtini se jas niv gi primav tie mi gi dade dr lazarevski majka mi primase za trombozata kleksan i zatoa znam oti se poskapi

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.2.2016 8:55:50   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Мене за сега ми ги ставаат во Систина, но ќе мора да сменам. На други места, мислам во абуланта дали се плаќа? И ако се плаќа - колку се плаќа?
Сакам да најдам некоја локална амбуланта, а тука кај што живеам има две, па ќе се распрашам.
Сама мислам дека никогаш нема да се боцкам, боли!
Да не има некоја замена за Клексан? апче некое?user posted image user posted image



Работата е што ваквата група на лекови во форма на таблета имаат повеќе несакани ефекти, затоа повеќе ги има во форма на инјекции. И што и да ти кажат други кои примале вакви терапии ти ќе слушаш твојот лекар, не за џабе ги има во толкав број,, даваат различно во однос на тоа кои фактори се променети, или што сакаме да превенираме. Знам дека е тешко, само стисни заби.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.2.2016 13:08:22   
Kvisko
Нинче замена за клексан нема (освен фраксипарин ама тоа е пак инекција која исто се прима). Мене ми ги става и кја матичната (обичната матична не гинеколог) и на дежурна служба без пари.
За модрици кажав алкохолот облоги кај мене беа закон. Јас примав и фраксипарин заради дозата и клексан до 4 недели по породување и модрици веќе немам значи ми ги снема многу брзо.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.2.2016 14:51:07   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
За модрици кажав алкохолот облоги кај мене беа закон. Јас примав и фраксипарин заради дозата и клексан до 4 недели по породување и модрици веќе немам значи ми ги снема многу брзо.


Kvisko, стaвaше oблoги oд aлкoхoл нa пaмук и нa местoтo ги држеше некoлку минути или кaкo..?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?