|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.2.2016 21:26:16   
MademoiselleNina
Од утре ќе примам клексан од сабајле, па ќе ми биде во исто време со пролутекс. Инаку кога ме боцаат со клексан иглата е под 30-45 степени, и кога ја вбризгуваа течноста ептен полека, што ужасно боли, не ми се појавија модрици. Додека кога вбризгувањето беше брзо ми се појави мала модрица. И после убодот држам памукче не повеќе од 5 секунди.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.2.2016 21:55:25   
Kvisko
Loveable ставав алкохол на памукче и поминував по раката неколку пати дневно без стискање и не веднаш по боцкање. Потоа го држев уште некое време на најголемата модрица во моментот.
Облогите од сол одеа со завој натопен во растворот и виткање на раката со завојот.
Дај Боже дс имаш причина да ти го продолжат клексанот во наредните месеци тогаш не се мисли на модрицитеuser posted image

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 22.2.2016 21:58:16 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.2.2016 14:03:55   
MademoiselleNina
Ај пак да прашам, за поврат на средства за Клексан што треба да напрам? Упат од матичен за Трансфуиологија или само извештај од трансфузиологија треба да ми дадат? И повратот ќе го барам од кога ќе ги примам или како?
Денешната инекција најмалку ме болеше, ама дефинитивно споро вбризгување, моментално боли повеќе ама после тоа не. И сеа за сеа нема модрица.
Но ми се лупи кожата на стомакот, ептен, и кажав на сестрата, ме гледаше, незнаеше од што е, а не ме чеша и не е црвено, само се лупам, како после сунчање user posted image бар да бев поцрнетаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.2.2016 16:12:18   
gina
MademoiselleNina jas koga podavav primav frahsiparin nosev potvrdata od maticnata deka me bocka kolu su primila so pecat nivni potpis i datumi i moj potpis sigurno znat tie ,izvestaj od tranzfuziologija so brojka kolku treba da primas i potvrdi od tri apteki i fiskalna od kade sto gi kupuvas a jas prvite 3 meseci go podavav izvestajot od sistina od dr.Lazareski i mi go priznavaa e sega dali e smeneto nesto neznam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.2.2016 20:19:58   
LoveableMe RR
Женски aј хелп, клексaниве ми се при крaј и oтиде мaж ми кaј Кoчo вo oрдинaцијa и му рекле не мoжaт дa ми дaдaт, не сум имaлa нaпрaвенo Д димери и хемoстaзa.

Нaвистинa и вaс тaкa ве терaa нa секoи петнaесет денa oвa дa гo прaвите?

Првaтa дoзa ми јa дaде без прoблем без тестирaеa, a сегa ми нaпрaви прoблем. Oдевте нa Клиникa? Мoже пoплaдне дa се oди? Тристa трчкaниви зa нaс сегa кoгa не требa дa се oптеретувaме и зaмaрaме. ....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.2.2016 20:33:17   
gina
LoveableMe ja se skapav od odenje skopje na sekoi 10, 15,20 dena pa mi zema krv ma kavgi i nervozi so edna doktorka na tranzfuziologija sprema nejze netrebase da primam sprema sistina da pa mi barase dokazi pa maticniot pa i nosev izvestai pa posle ne tie od sistina donesi deka treba da primas i zosto dokaz i pokazuvav od Lazareski ne ova sekoj pat novo odi sega donesimi ja i vika nemoza taka da pojda nemam zakazano e pak na prifatno odis tamu pa posle mi vikase jas ako pojdam na sud ce recem ne treba da primas jas ce sum vikala treba abe gluposti pa na sledniot pregled ne pojdov kaj nea posle pojdov ka druga so prioteten upat i taa dvapati mi pisa pa posle mi se razvika pa odvaj posle kaj nas na tranfuziologija nekako mi potpisuvase da isturkam do kraj

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.2.2016 20:38:57   
LoveableMe RR
џинa, oвa е ствaрнo нефер, пa трaнсфузиoлoгoт требa пoвеќе дa знaе дaли требa или не требa дa ги примaш, сепaк се инекции и требa дa имa индиции вo резултaтите oд крвтa дaли требa дa ги примaш или не... брее штo ќе беше oвa кoнфликтни дoктoри вo.држaвaвa......

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.2.2016 22:12:58   
gina
kaj mene bea vo red rezultatite ama deka bev pod terapija ako ne primav togas nemase da bidat vo red sega ne mi teknuva poradi sto primav mi se cini podtrobinskoto vreme se odrzuvase so frahiparin nekogas pagjase i mie zgolemuva terapijata koga gi nosev rezultatie vo sistina kaj Petrovska i Gerasimova dvete vika morat da gi primas ok e rezultatot ama ako ne se bockas ova ce paga vaka go odrzuvavme na granica gore dole ama na ovie vo transfuziologija me pravea budala ne mozev da im dokazam nisto strasna rabota se samo ako imas nekoj poznat mene mi vika kaj edna albanka da odam taaa pisuvala bez nikakov problem ama nikogas nemozev da najdam termin ili ja koga odev taa ne bese

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
29.2.2016 22:28:16   
Kvisko
Loveable и јас одев ма две или три недели на боцкање. Може да одиш и попладне ама иста гужва ти е. Јас пак го слушав трансфузиологот за клексаните бидејќи од гинеколошки аспект се си беше во ред. Јас имав покачени д-димери и ниски протеомбински времиња (овие ми се ниски и кога не сум бремена).

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.3.2016 14:19:04   
LoveableMe RR
Квиско, или другите, ај ако знаете плиз пишете колку се плаќа за Д-димери и хемостаза и што ли уште треба на Трансфузиологија и колку е на приватно?

А на другиве места Градска, 8 септември нема трансфузиологија оддел, па мора на Клиника да се испитува?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.3.2016 17:28:30   
SOLE
LoveableMe, на приватно во хемолаб за хемостаза со д-димери и крвна слика е 2200 ден а трансфузиологија сега за бремени не се плаќа ништо, а за тие што не се бремени незнам но секако е поевтино

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.3.2016 20:21:35   
scared RR
LoveableМe има трансфузиилогија во 8ми септември :)

< Поракaта ја уредил scared RR -- 1.3.2016 20:22:32 >

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.3.2016 20:27:52   
gina
LoveableMe vo sistina jas ispituvav 2 pati plativ 3000-4000den ama ispituvav poveke raboti a vo drzavna plakav 350 den

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.3.2016 12:11:59   
Kvisko
Loveable испитување на д-димери и хемостаза на Клиника чини 340 или 390 денари. Јас толку плаќав зависно што испитуваа.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.3.2016 19:56:12   
MademoiselleNina
Заради Clexan от треба да одам на транфузиологија. Денес матичниот му дал упат на мм, јас барав да ми закаже кај таа доторка кај што си одам, но немало ниеден слободен термин, па му дал приоритетен упат. Дали со таков можам да идам баш кај таа докторка? Мислам дека беше кај кој ќе се погоди таму во приоритетна амбуланта. А не сакам пак да менувам лекарка, таман со оваа се погодив минатиот пат кога бев. И до кога важи овој приоритетниов упат?

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 2.3.2016 19:57:26 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.3.2016 20:00:08   
весник
Приоритетниот упат важи седум дена...има објавено пред амбулантите кој ден кој доктор работи со приоритетните упати...ако твојата докторка се погоди да е во амбуланта во тие седум дена оди дента кога ќе е таа...инаку ако е во регуларна амбуланта нема да може да те прегледа ако не си со мој термин

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.3.2016 20:30:52   
MademoiselleNina
Весник, фала за инфо. Така ќе направам.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.3.2016 13:48:25   
vezilka RR
Има трансфузиологија и во Граска и во 8ми септември. ЈАс плаќав по околу 400 денари отприлика. Моја препорака ти е Градска оти побрзо се завршува работа. Трудници имаат предност.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.3.2016 7:54:06   
MademoiselleNina
Ја клекан примам во рака, ама веќе од што имам модрици немам место каде да примам.user posted image Во стомак примам пролутекс па не можам и клексан таму. Дали има опција и на друг дел од телото да примам додека ми подпоминат модрициве? И што друго да им ставам за побрзо да поминат?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.3.2016 12:50:32   
lolla RR
Nina, кога имав модрици од супрефактот ми препорачаа во ремедика хепатромбин. Колку знам безбеден е во бременост, па можеш да пробаш со тоа. Секако прво прашај си го гинекологот.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.3.2016 16:41:38   
MademoiselleNina
Да, знам за хепатромбин, но дали има нешто друго покрај тоа ?user posted image Или ништо не дејствува така брзо.user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.3.2016 17:28:55   
Kvisko
Nina имам пишано погоре како јас се справував со модриците. Сепакнод ништо не поминуваат брзо. Хепатромбин можеп од време на време да мачкаш и алтернатива ти е преден дел на нозе ама така најспоро и најмалку се ресорбира.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
13.3.2016 22:27:26   
Bea
Nina, od moeto iskustvo so clexan, modrici mi se pravea zaradi toa sto sestrite nikogas ne go istisnuvaat vozduhot od spricot, tuku na brzinka se.
Mm 2 meseci me bockase ni edna modrica ne mi napravi, a sega vo remedika za 5 dena, partal me napravija.
Ako te bocka soprugot neka vninamava na toa, ako si na milost i nemilost na sestrite hepatrobin i oblogi so acidi borici mozes da stavas.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.3.2016 0:15:46   
MademoiselleNina
Две ндели сестрите ми ставаа клексан, а мм беше со мене цело време и гледаше, дури и тоа што го пишуваш за воздухот, му обаснуваа како да го иститне, и јас гледав дека го итиснуваат воздухот, ги подчукнуваа малку шприцот и тој ќе отиде нагоре и со притисок го снемува. Ама сега веќе една недела мм ме боцка, и ни старите ни новите модрици не ми поминуваат user posted image стварно не се големи ама се многу блиску една до друга. и сега веќе секој следен убод е во близина на модрица. Стари од нови ги разликувам по боја user posted image имам од виолетови до зелени, сите нијансиuser posted image
Ај да се посмееме. Во вторник сум на контрола па ќе прашам.

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 14.3.2016 0:16:42 >

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.3.2016 20:13:48   
MademoiselleNina
Едно прашање, дос ега примав еден вид на клексани, денес мм беше да купи и му дале други.
user posted image
До сега ги примав тие лево, а денес ги купил тие десно.
Дали некој знае дали се исти? Сеа некако ми е без везе да ги сменам, ама вакви имале ...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?