|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
18.12.2014 13:52:42   
tea 88
Dve nedeli otkako prekinav so clexan inekciite dimerite mi se 300i nesto. Taka da terapija sigurno nema da treba, sega samo ednas mesecno ke gi kontroliram.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.1.2015 18:51:09   
весник
Можеби не ми е прашањево во вистински форум но дали знаете дали клексан или фраксапарин се примаат за време на циклус (бидејќи мене ми се препишани пред трансфер со замрзнати ембриони ) што значи дека еден циклус ќе имам пред трансфер????? да напоменам дека не сум сеуште трудница

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.1.2015 18:51:46   
весник
Можеби не ми е прашањево во вистински форум но дали знаете дали клексан или фраксапарин се примаат за време на циклус (бидејќи мене ми се препишани пред трансфер со замрзнати ембриони ) што значи дека еден циклус ќе имам пред трансфер?????да напоменам дека сеуште не сум трудница

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.1.2015 14:03:05   
весник
DALI ZNAE NEKOJA OD VAS KOJA E RAZLIKATA POMEGU KLEKSAN I FRAKSAPARIN INEKCIITE...OSVEN TOA STO SE DUPLO POEVTINI FRAKSAPARINOT....E SEGA NA TRANSFUZIOLOGIJA KOGA MI REKOA DEKA MORAM DA POCNAM SO INEKCII PRED TRANSFER SO ZAMRZNATI EMBRIONI DOKTORKATA MI RECE MORA DA POCNES SO KLEKSANI I JAS JA ZAMOLIV DA MI PISE FRAKSAPARIN BIDEJKI SE DUPLO POEVTINI I TAA MI RECE DOBRO NEMA PROBLEM ZNAM DEKA SE SKAPI I DEKA SE MACITE I FINANSISKI....E SEGA SE MISLAM DA NE SI ZGRESIV...DA NE SE SO PODOBAR KVALITET KLEKSANI...A BE SAMO COVEK NESTO DA SE MACI PSIHICKI...RAAT DA NE SE BIDELO :-)))))

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.1.2015 23:01:00   
kapina
isti se kolku sto znam jas ako ne gresam ifraksiparin i kleksan

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.1.2015 22:51:51   
butterfly 00
RR da prasam maticniot ginekolog na Gina za fraksiparinot I rekol deka ne e za DA GI prima zosto bile stetni za razvojot na plodot eve I jas gi primam dali nesto znaete ili ste informirani za ova da spodelime informacii. Ve molam nekoj ako znae nesto neka pise.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
14.1.2015 22:55:20   
kapina
pise na upatsvoto vo bremenost fraksiparin samo po sovet od doktor

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
15.1.2015 10:04:27   
tea 88
Jas primav odreden period clexan inekcii 23 dena mislam i znam od razgovorite so dr deka se korisni vo bremenost ako ima potreba od niv. E sega znam koga gi ispituvav i maticnata i Tase mi velea redovno da se sledat da se kontroliraat zasto ne cinelo i mnogu da padnat mislam pod 50, a normalno e da bidat od 50 do 500 za nebremeni zeni, prv trimestar do 890 a vtor mislam bea do 1300. taka da zavisi kolku e vrednosta znam samo ne cini pod 50 da bidat .

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.1.2015 19:35:54   
Malecka23
Zenski ve molam za sovet!Denes mm mi gi zema rezultatite od transfuziologija za d dimeri i hemostaza.Od ona sto jas mozam da go procitam ne mi se dopaga no sepak kazete ako nekoj se razbira me kopka dodeka da otidam kaj maticnata.
VAka:
-Protrombinsko vreme: 11 n.v 14sek
-Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme 23sek n.v 33
-Hematokrit 0. 331 n.v 0.350-0.500
-trombociti 205 n.v 150-450

D-Dimeri 1935 n.v <500

Mislenje: Hipertromboticna sostojba so sekundarno aktivirana fibrinoliza

Znae li nekoj da go protolkuva OVA?
Na izvestajot pisuva samo Z34 i upatstvo za ponatamosno lekuvanje: HEm/Cooms i Enzimski?user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.1.2015 20:43:06   
tea 88
Ne se razbiram tolku za factorite na hemostaza ama prema ref. vrednosti pa i ne otstapuvaat mnogu ama sigurno maticniot ke ti kaze poveke. A za dimerite moze da ti dadat inekcii ama ne se sekiraj ke se sredat vednas a i ne ti se alarmantno zgolemeni na nekoi koga citav za dimeri so tie vrednosti duri ni inekcii ne dobivale. Mene 1300 mi bea vo 6-7 ned pa odma mi.se sredija so terapija.
A transfuziolog nemase napisano terapija? vo mojot rezultat pisuvase i mislenje na trans. i kontrola po eden mesec.
Bitno nisto strasno ke se sredi.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.1.2015 21:11:43   
Malecka23
Se slusnav so maticnata mi odma koga slusna za vrednostite na dimerite mi rece 14dena kleksan od 0.40.Posto transfuziologot nemase nisto napisano bas se zacudivme no kako i da e.Znae li nekoj koja e cenata kako se aplicira cito informativno za da znam i koja e procedurata za refundiranje od fond?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.1.2015 21:49:34   
Melanija RR
Malecka23 на ОВАА страна има пишувано vezilka RR за потребни документи и извештаи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
21.1.2015 22:03:11   
Malecka23
Uff Fala ti Melanija.Jas malku se podizgubiv koga gi vidov rez pa se procitav ama nisto ne vidov:)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.1.2015 13:42:29   
Zola
Dali imate neisplateni sredstva za clexanot ?
Jas imam odneseno od 5ti dekemvri i bese soprugot da prasa mu kazale deka menuvaat sistem i deka navodno e isplateno pa potoa deka mozno e da se rabotelo za greska pri migracijata na sistemot.
A i naredni isplati ke imalo duri posle fevruari ..

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.1.2015 16:07:47   
tea 88
Jas si gi kupuvav clexanite i sobirav fiskalni i smetkopotvrdi i imav izvestaj od transfuziolog i koga trebase da gi podnesam vo fondot nisto nemalo da mi gi refundiraat parite zasto vo momemtot gi imalo na bolnica i trebalo maticnata da mi otvori istorija i na bolnica da mi gi stavaat sekoj den. Ne koristev dolgo vreme moze mesec bez nesto. Eve i sega pak gi ispitav onaka da vidime kako se i vo red bea 430. A mi rekoa na pocetok izgleda cela bremenost ke gi primas.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
22.1.2015 17:18:38   
gina
Zola jas imam podneseno za Fraxiparin od oktomvri na vaka na sekoe podavam i pojdov vo fondod da prasam mi rekoa deka do sega stom ne mi gi vratile dokumentite deka se e vo red no so isplata se kasnelo pa ce vidam eve i sega imam pak da podadam

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.1.2015 19:46:38   
Malecka23
Zenski znae li nekoj dali mora da imas izvestaj od transfuziolog t.s toj da gi ima prepirano clexan-ot za refundiranje vo fond.Mene na transfuziologija mi nemam prepisano clexan ama amticnata mi gi dade 14 dena.Sega ne znam ona sekako ke mi pise mislenje izvestaj sto i da e ama ne znam dal ke mi prifatat vo fond ili ke moram pak da odam na transfuziologija za da baram, da mi prepisatuser posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
23.1.2015 20:11:51   
tea 88
Mislam deka treba izvestaj. Taka koga citav, cela tema za clexan ja iscitav pisuvaa deka sekoja inekcija treba da bide prepisana od transfuziolog.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
31.1.2015 1:05:58   
goca35
zdr jas sum nova na forumot stalno ve citam no ete da vi se pridruzam
inaku za refundiranje na sredstvata od kleksane sega od 2015 god
e nov zakon zadolzitelno izvestaj od transfuziolog
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Mislam deka treba izvestaj. Taka koga citav, cela tema za clexan ja iscitav pisuvaa deka sekoja inekcija treba da bide prepisana od transfuziolog.


(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
31.1.2015 10:17:56   
gina
mene devojki mi refundiraa del od parite za Frahiparinot a drugite dok.bile vo izrabotka dosega gi podavav so izvestaj od Lazareski e sega mi potpisa tranzfuziologot od nasata bolnica no prvo mi rece ne mozelo da odam na odelenie tamu da si gi primam na ginekologija koga pojdov tamu zboruvav so direktorot toj mi rece nemoze tuka i tuka ce treba da plakas odi so upat kaj transfuziologot ce ti potpise i taka napraviv i mi potpisaa sega za ponataka treba da odam na tranzfuziologija vo Skopje

(Одговор на членот goca35)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
1.2.2015 17:02:55   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Zenski znae li nekoj dali mora da imas izvestaj od transfuziolog t.s toj da gi ima prepirano clexan-ot za refundiranje vo fond.Mene na transfuziologija mi nemam prepisano clexan ama amticnata mi gi dade 14 dena.Sega ne znam ona sekako ke mi pise mislenje izvestaj sto i da e ama ne znam dal ke mi prifatat vo fond ili ke moram pak da odam na transfuziologija za da baram, da mi prepisatuser posted image

А како тоа матичен гинеколог ти препишал клексани? Па зарем без мислење од трансфузиолог?
Сепак мислам дека треба да одиш и на трансфузиолог. ЈАс би одела..

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.2.2015 19:44:27   
LoveableMe RR
Женски, ми дaдoa клексaн секoј ден, сaмa сaкaм дa се бoцкaм, имaм рецепт oд Петaнoвски, нo aкo гo oднесе вo aптекa дa ми земе, штo ќе oднесaм кaј мaтичниoт?
Сестрaтa ми рече дa ги купaм и дa јa чувaм сметкaтa, a пoтoa ќе ми пишaт извештaј и вo фoндoт ќе ми ги врaтaт дел oд пaрите, пa се збинив. Кaкo тoчнo oди пoстaпкaтa?

И кaкo се бoцкaте? Вo рaмo или вo рaкa, пoд aгoќл нaвoднo требaлo, ми требa пoмoш, aј пишете

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.2.2015 21:06:41   
tea 88
LoveableMe vaka iako imas recept od Petanovski najdobro mm da otide do kaj tvojot maticen opst ili ginekolog da mu kaze deka ti se prepisani i deka sama ke se bockas i da te zapisat tamu vo dnevnikot kaj maticniot deka tamu odis da gi stavas inekciite. E sega mislam maticniot vrz osnova na izvestajot ke ti prepise primer 14 inekcii za dve nedeli i od denot koga ke ti gi pise neka pocne sekoj den vo isto vreme vo dnevnikot da te zapisuva i so taa recepta od maticniot odis vo apteka ti gi davaat so fiskalna i smetkopotvrda a i znaat tie sto se treba. Ti zemi si gi vaka pa potoa neka ti davaat izvestaj oti mislam deka datumite vo dnevnikot i fiskalnite treba da se poklopuvaat.
Za stavanje od prviot pat pocnav sama. Na youtube ima video izedaj go ama ic ne se plasi ne e tesko a i iglata e mn mala. Ke se premackas so alhohol prvo , ke ja otvoris inekcijata i ne go istisnuvaj vozduhot mn e malku i ne igra nekoja uloga. Jas probav i so istisnuvanje ama kapka od lekot izleguvase i kaj malku e tecnost pocnav direktno da gi stavam i nemav ni edna modrinka. Ke stipnes od stranata od stomakot 2-3cm otprilika kaj bilo samo da ne e vo blizina na papokot i so drugata raka ja stavas iglata cela i ne mora mnogu pod agol jas kako muskulna ja stavav zasto iglite se mn mali i ne moze dlaboko da vleze. Poleka ke ja stavas malku ke te pece nekolku sekundi i ne se brisi so pamukceto samo nezno natapkaj zasto.e potkozna.
Se nadevam ti objasniv ako ne ti e nesto jasno pisi mi.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.2.2015 21:36:50   
LoveableMe RR
Теa фaлa супер ми oбјaсни сегa сo мм, утре дa гo прaтaмкaј мaтичниoт дa зaвршaм рaбoтa, aмaн сo oвa aдминистрaцијaвa....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
2.2.2015 22:18:56   
nadez vera ljubov
loveableme i mene petanoski mi dade kleksan od prvot den na ET gi zemav vo apteka i posle kaj matcnata i ona mi pisa kako sum gi primala sekoj den i so izvestajot od petanoski ,fiskali so smetko potvrda,i toa od maticnatai otisol mm vo socijalno kaj nas i mu rekle nemoze trebalo izvestaj od specijalist od remedika ne mozelo posto e privatna klinika ,on i rekol ama ima IVF preveno vo remedika ne nemoze.se javiv jas vo skopje mi rekoa moze ama treba da se dostavi ivaucerot odobren od fondot kopija.se javiv vo remedika mi go kopirale vaucerot i koj bev na kontrola go zedov .gi podadov pred 10 dena pa zdravje ako gi vrata vrata ako ne ne.neka bide pa ic neka ne gi vrata.inace primiv 43 cleksani

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?