|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 17:38:10   
gina
Zola i mene mi e mnogu zal user posted image sto se ova ti se desilo i fala sto go spodeli so nas na nekoj od nas moze da mu bide od korist

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 18:35:42   
lolla RR
Зола, многу ми е жал што си морала да минеш низ сето тоа, дај боже оваа бременост да си ја доизносиш со лесно и со здраво право бебче во раце.

Хоупфул, ај те молам информирај што ке ти каже твојата матична за АФА. Мене кога ме пратија беше само за димери и хемостаза, а не и за АФА па на ум сум да си барам и тоа. Следната недела здравје сум таму за Кумбсов тест, па ако начекам доктор и таму ке прашам. Исто одговараат и на е-маил од трансфузилогија па може и така да се праша. Колку читав грото трудни не го прават а и не најдов врз основа на што се дава испитувањето, ако е недај боже фатално, нели би требало да се стави во протокол? Како што се сега скриениот шеќер и други нели.

Ем не сме доктори ем сме огромни паничари, нека ни ги чува господ бебињата.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 18:36:42   
lolla RR
И ова сакав да прашам, како би гласел упатот за ова АФА испитување и дали едоволно само еднаш да се испитуваат димери? Јас испитував 24 недела мислам бев.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 20:26:05   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

И ова сакав да прашам, како би гласел упатот за ова АФА испитување и дали едоволно само еднаш да се испитуваат димери? Јас испитував 24 недела мислам бев.


Лола ако биле во ред димерите кога си ги правела во 24 недела нема да има потреба пак да ги испитуваш,освен ако др не забележи на ехо да има потреба да те прати на повторно испитување,а инаку упатот за АФА е ист,како што ти напишале за д-димери,хемостаза,плус ќе допишат и АФА и тоа е

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 20:43:05   
весник
zolla so ova tvoe spodeluvanje na tvojata prikazna mislam deka na mnogu od nas ke ni pomognes i veruvam deka Bog ke te nagradi ovoj pat.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
3.12.2014 21:05:37   
lolla RR
Фала ти Гардениа за одговорот, само не знам зошто кога испитував димери не ми дадоа и ова да го направам.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.12.2014 10:22:32   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Фала ти Гардениа за одговорот, само не знам зошто кога испитував димери не ми дадоа и ова да го направам.


Па веројатно немало потреба Лола и јас во бременоста не го испитував ова,само претходно пред да останам бремена бидејќи имав два спонтани,ама се си беше во ред така да и д-димерите и хемостазата ги испитав за моја сигурност и во 13 недела и во 28 недела.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.12.2014 10:25:07   
Melanija RR
Ех овие испитувања треба да се направат не е ништо страшно кога се испитува и друго,но јас 3 прати прашував ви викаше матичната нема индиции.Но ете и без индиции се случуват хорори.Сепак мислам дека е до матичниот што и како гледа на ехо

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.12.2014 14:16:11   
Zola
Jas samo se nadevam deka bebeto sto go nosam ke go drzam vo race zivo i zdravo. Nikoj ne treba da go prozivee toa, jas iskreno i pokraj toa sto sum bremena seuste sum po stres i bi mi bilo milo da pomognam na drug da ne go pomine toa.
Kako sto kazav vo mojata bremenost nemase indikacii. Lekarot ke vi kaze deka zagubite se najcesto vo prvo i vtoro tromesecje ili ako ima problem so antifosfolipiden sindrom bebeto ke zaostanuva so tezeina. Moete bebe ne otstapuvase ni den . Istrazuvav dosta na stranski sajtovi i forumi duri i kontaktirav so stranski bolnici bidejki ovoj problem kaj nas e dosta redok i lekarite ne mu obrnuvaat vnimanie. Veruvajte mojot maticen ginekolog duri mi rece deka ne treba da primam nikakva terapija no so toa ne se slozi transfuziologot. Isto taka ne e povrzano so d dimeri i f-ri na hemostaza. Jas sum samo lupus antikoagulant pozitivna drugo e se vo red. Isto taka od drugi zeni so koi kontaktirav mozno e da ste LAc pozitivna i samo vo bremenosta. Edna od niv go zagubi detetto vo 38ma nedela bidejki ginekologot i rekol deka ne e strasno i samo ponekogas zimala aspirin. So istiot upat za d dimeri se ispituva i antifosfolipidniot sindrom ne e nesto plus.
Za site isto sto ste so clexane vnimavajte multivatiminite koi gi primate da ne sodrzat vit K ( Pregnantcare i Pregnazon) .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
4.12.2014 21:35:41   
весник
zolla mislis da ne zemame pregnazon oti sodrzi kalium???? stvarno sum totalno vo haos...za eden mesec sakam da odam da napravam transfer so zamrznati embrioni,LA mi e pozitivno a drugite naodi mi bile vo red iako ne mi ispitale d-dimeri,propust mi napravile,e sega pijam aspirin i folna sekoja vecer i neznam kako vo idnina so ovoj lupus pozitiven.Dr.Gerasimova vo Sistina mi veli so aspirinot ke probame da go napravime negativen a Dr.DIMITROVSKI na transfuziologija mi veli ne mozi i ne bilo toa pricinata sto jas imav neuspesno in vitro koe rezultirase so ran abortus.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2014 14:33:41   
Zola
Ne Kalium tuku Vit K.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2014 15:21:13   
gina
sega cela se zbuniv sto znaci APS i LAC toe se dimeri i hemostaza
e jas pak sakav sega da pijam Pregnazon od femibion imam uste edno apce a pregnazon gi imav prethodno kupeno si rekov sega ce gi dopijam i niv ama posto se bockam so Fraxiparin user posted image cela se zbuniv da ne gi pijam?

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2014 18:36:30   
Hopeful RR
Девојки, денес бев кај матичната и ја прашав за АФА. Ми рече дека обично не се прават, но во случај на параноичност како мојата, а и секако во случај на близначка бременост се прават, така што во 24 недела ќе ги направиме сите транфузиолошки испитувања, после скриениот шеќер.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2014 19:50:46   
lolla RR
Истото ми го кажаа и трансфузиолог и матичниот гинеколог и мене Хоупфул, дека доколку нема индикации дека не се прави во стандардни испитувања. Читав и на интернет малку за тоа, а здравје следната недела ке прашам уште еднаш на трансфузиологија ако имам прилика (ке одам за Кумбсов тест и онака). Од она што разбрав АФС е автоимумоно заболување кое се манифестира со згрушување на крвта и резултира со чести главоболки, тромб, срцев удар и слично не дај боже. Матичната рече штом димерите се одлични, тоа е знак дека нема потреба од дополнително испитување ама не сум скроз убедена. Здравје, ке прашам пак па ке си барам ако ми се умисли упат, колку сака нека се лути матичната. Или ке се префрлам кај твојата Хоупфул user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
5.12.2014 20:53:51   
kapina
Egidi bozee jas piev pregnazon i primav fraksiparin i aspirin dali e mozno od ova da ovaa bremenost e biohemiska

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.12.2014 13:43:04   
gina
pa kapina i jas istata terapija ja primav ne mora da znaci

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
7.12.2014 19:58:41   
kapina
Da ama jas piev plus eutirox

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
8.12.2014 18:03:01   
lolla RR
Еве што ми пошаа од ФБ од Здрава бременост за АФА испитување во бременост:

„Antifosfolipidnite antitela (AFA) se odreduvaat kaj pacientki so rekurentena fetalna zaguba .Ako se pozitivni se odreduva terapija (antikoagulantna) Antifosfolipidniot sindrom go definiraat 1.pozitivna anamneza (povtoruvani abortusi, predvremeno poroduvanje ili prethodna bremenost so plod so zastoj 2 laboratoriski isleduvanja (pozitiven seroloski naod i 3 klinicki naod (lakuni na posteklata)“



(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.12.2014 12:55:23   
gina
lolla aj pratimija vo pp stranicata od zdrava bremenost jas najdov edna ama mislam ne e taa

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.12.2014 15:41:34   
lolla RR
gina, ти ја пуштив, се надевам ја доби.

Инаку денес бев за кумбсов на трансфузиологија, таму прашав за ова АФА и докторката ми рече дека доколку се е нормално на ехата, и најважно постелката е во ред, и хемостазата е ок, нема потреба. Тоа се 3 од 3 кои ми одговорија на тој начин. Нека не чува господ само.

Сега дај боже да е негативен Кумбсовиот.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.12.2014 15:44:47   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

Vesnik jas gi stavam vo stomak vekje mesec i pol, i nemam nitu modrinka, nitu me bolat. Mnogu lesno se stavaat. I ne, ne se mackam so nisto zatoa sto nemam modrinki. Suprefaktot povekje me bolea od kleksanot.
Gina, jas koga imav krvarenje doktorot mi gi prekina kleksanot i aspirinot 4-5 dena, koga se stabilizira situacijata pak mi gi prodolzi.



кога си во циклус се зема аспирин или не???? ај ако знае некоја од вас нека ми пиши,бидејќи така сум слушнала ама доктор ми нема кажано како треба....

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
9.12.2014 23:15:04   
tea 88
Zola premnogu e zalosno toa sto ti se slucilo. Kako sto sum custvitelna ovoj period solzi mi tecat samo slikata sto ja zamisluvam, da se spremas se doma i na kraj nisto.mnogu tesko. Ama sega se ke bide i mora da bide vo red so bebceto a i si primas inekcii. I jas ke pobaram na transf. da ispitam i AFA , dimeri, hemostaza i antifos.simdrom. jas pred tocno mesec ispitav samo hemostaza i bese vo red, i dimeri koi bea pokaceni 1300. Mi dadoa clexan inekcii, prvo od.40 pa od 20 edinici i sega mi de dimerite 400 i mi gi prekinaa inekciite pred edna nedela i mi rekoa po 10 dena pak da ispitam da videme da ne se kacat bez terapija. Inaku vo Plodnost gi ispituvam, a terapijata mi ja odreduva maticnata.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
10.12.2014 10:10:02   
Zola
pretesko e Tea ... no od mnogu luge ne najdov ni razbiranje za bolkata ...
Ti posakuvam uspeh so terapijata. Koja nedela si ti ? Poradi sto gi pravese testovite ?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
10.12.2014 11:50:21   
tea 88
Utre sum polni 12 nedeli. A testovite maticnata mi rece da ga napravam zasto sum bila so ifv, i zgolemena progesterpnska terapija(imav hematom i krvarenje). Nemase druga pricina ne ni me vide na eho i ete dobro sto me prati. Vo 7 nedela mi bea 1300sto e stvarno mnogu, i posle inekciite nekni mi bea 400 pa gi prekinavme.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Clexane-инекции за време на бременост
16.12.2014 22:58:22   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

gina, ти ја пуштив, се надевам ја доби.

Инаку денес бев за кумбсов на трансфузиологија, таму прашав за ова АФА и докторката ми рече дека доколку се е нормално на ехата, и најважно постелката е во ред, и хемостазата е ок, нема потреба. Тоа се 3 од 3 кои ми одговорија на тој начин. Нека не чува господ само.

Сега дај боже да е негативен Кумбсовиот.



lolla ne primiv poraka od tebe a sto e Kumbsoviot

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?